Binnenlandsche Berichten. terwijl aan da hospitalen nauwelijks het Va er van ten goede komt (nl, resp 4,481,601 en 102,489 pd. st) B E L O I E. De Vlaamsche journalisten hebben Zondag, onder voorzitterschap van den heer Julius Hoste, te Brussel een vergadering gehouden, waai in motiën werden aaugenomen ter opwek king van de liberale Vlaamsche pers tot krachtige handhaving van de wetten betref fende de Nederiandsche taal eu de rechten der Vlaamsche bevoikiug. Tevens werd besloten tot oprichting van een bond van libeiale Vlaamsche journalisten en het houden vau een jaarlyksch congres. DUITHII1AKD. Prins Bïsmark is ongesteld. Hij zal waar schijnlijk verscheidene dagen genoodzaakt zyn te bed te blijven. AMERIKA. Het tractaat met Korea bedingt, naar uit Washington wordt geseind aan de Nordd. Allgem. Ztg. de opening van drie Koreaansche havens, waar diplomatieke of consulaire agen ten mogen zetelen en handelsinrichtiogen zich mogen vestigen. Uit New-York wordt van 26 Januari jl. gemeld, dat het Engelsche kapitaal zich thaus pp grooto schaal wendt tot landhuishoud kundige ondernemingen in de Vereenigde Staten, en wel bepaald tot veeteelt. Kapita listen uit Edinburg hebben o. a. in Utah een boerderij met 67,000 staks ruuderen en 700 paarden aangekocht. y-r— DEN HAAG2 Februari 1883. In de plaats van jonkvrouw baronesse d' Yvoy van Mijdrecht is door Z. M. den, Koning benoemd tot hofdame van II. K. H. Prinses Hendrik jonkvrouw baronesse Harden-I broek vau 's Ileerartsberg en Bergambacht. Naar me a verneemt, wordt do Vorstin van Waideck-Pyrmont, moeder van li, M. de Koningin, morgen hier ter stede verwacht. SCHIEDAM, 2 Februari 1883. De Leidsehe hoogleeraar Df. II. Oort hield gisteren een toespraak voor de leden der Vereeniging Paulus, over het leerstuk van de rechtvaardigheid Go-Is, zooals zich dat bij de Hebreen ontwikkelde. Eerst toonde hij aan, hoe er een tijd geweest is, dat Israël dit leerstuk nog niet kende. Men geloofde alleen aan Jahwe's macht. Later leidde het ontwaakte rechtsbewustzijn tot de eikenning van een God, die de kwaden stra't en de goeden beloont, doch de vorm, wantin dat geloof zich uitsprak, bleek op iltduur onhoudbaar. Dichters als san Psalm 73 eu van hel, boek Job kwamen er tegen in verzet ,eu wezen op de onrechtvaardige lotsbedroling der menschen. Tevergeefs poogde de Jou,Mie 'kperd, liet zij er opvolgen: Kinderen hebben pan Jgrnge maag; ik zal eens goed voor jo zorgen r-VVacht Meteen schelde zij Rose, om met Marcel Ie in -den tuin te gaan, en haar eerst volop to ont halen. Do provisiekast was altijd ruin» voorzien. Toen het tweetal zich vei vijdord had zagen ma- dame Jalin en juffrouw Hermino elkander met aandoening aan. Is ze niet lief? zei de waschvrouw. Lief? 'tls een engelEn heeft zij geen gebreken liet zij er in een adem, nog al cuiious, op volgen. Gebreken? Zij? Welke gebreken zou zij hebben Nu ja, ik meen, is zij geen snoepster? Liegt zij niet? Steelt zij niet? Niets van dat alles, daar kan ik u mijn woord op geven! antwoordde de waschvrouw oen beetje geraakt. Zou ik u anders over Jiaar hebben durven spreken? Zij hooft maar rechtzinnigheid het oude leerstuk te redden, totdat Jezus optrad en, in plaats vau den vergeldenden God, den Vader predikte, die zijn zon laat opgaan over boozen en goeden en die door liefde zocht te behouden al wat verloren is. Met groote aandacht werd deze rede dooi de talrijk opgekomen hoorders gevolgd. Zij, die gisteravond de voorstelling bij- wooaden, die de Tooneelveveeniging sThulia" voor hare buitengewone leden in sMusis Sacrum" gaf, hebben zeker een genoeglijken avond doorgebracht. De ernstige oogenblikkeu uit de dramatische schets zBertram de Cipier", maakten spoedig plaats -voor herhaald gelach, waartoe de opvoering van »Lot is dood", bljjspel met 2ang iu één bedrijf duor Leopold Günther, aanleiding gaf. Het was niet te verwonderen dat het publiek eau daverend applaus liet hooren toen het 3e stuk »Daar is mynheer", oorspronkelijk blijspel met zang in één bedrijf door M. J. Gillissen, ten tooueeie werd gebracht. Flink liep het vau stapel eu gaarne brengen wij lof aan hen, die in dit blijspel een rol hebben vervuld, vooial de rol van »Jan", de knecht van Tiippelumn en die van »Kaatje" en sKeetje", dienstboden bij laatstgenoemden, werden zeer goed vervuld. Toen liet stuk was afgespeeld, trad de heer J. H. Mingaars, bestuurder der Typografische Vereeniging, vlloe schoon is het broeders ver- eunigd te zieu", uit Rotleidain op, die tn dichtmaat de wei kende leden van »'fnalia" aanspoorde om de oud-vadeilaudsube spreuk »Eendractit maakt Macht" steeds op huuoe vereeniging toe te passen ea met lust eu ij vet te blijven vooitgaan op den thans dour hen ingeslagen weg en vervolgens den Piesident een keurig geteekende en geëncadreetde lijst aanbond, geschikt om de namen in te vullen van hen die hunne krachten tan dm» bloei der vereeniging wijden. Ten slotte gaf men ten beste: Het Consigne is Snorken", vaude ville in één bedrijf door Eugène Grange en Lambeit Theboust. Ook dit stukje viel blijk baar in den smaak; du persoon dio de rol van »Laudremnl" op zich had genomen kweet zich vooral zeer goed van zjin rnoeieüjke taak; het gedurig applaus dat hem ten deel viel was daarvan wel het beste bewijs. Het aantal reizigeis, veivoerd door de Roiterdamseh Ti am weg Maatschappij bedroeg in Jatmaii 1882 289,596, met een opbrengst van f25,603,S3Ve, tegen 217,442 met een opbieng't van f20,221.73 in dezelfde maand van 18SI. Blykens ingekomen ambtsbei icliten, is in het tijdperk van vier weken, dat op 27 Januari II. is geëindigd, één geval van longziekte waargenomen, buiten het spoeliugdisirict, in de gemeente Vlaanlingerambactit. In deslach- teiijeu binnen liet spoeliugdisirict, blekende longen van 6 rundeten van 4 veehouders door longziekte te zijn aangetast. Ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte, zijn 96 een gebrek, en ik voor mij, vind dat hot geen gebrek is: zij heeft een lo gevoelig hart. Als men haar beknort, spreekt zij nooit togen, zij verdedigt zich zelfs niet, maar verdraagt en geeft haar hart alleen in tranen lucht. Dat is een teekeri van edele fierheid! her nam juffrouw Hermlne, en sloeg daarbij weder haar lyiischo toon aan: Maar, zeg mij nu eens gauw, zou er geen middel zijn om naar te krijgen? liaar te krijgen?... herhaalde deandor naïef. Ja: ik bedoel, haar bij mij te krijgen, hier voor goed! 2$\ Om wal to doen? Dezo vraag hoo eenvoudig ook, bracht juffrouw do Beaurenom in verlegenheid. Zij boog't hoofd en zweeg nadenkend. Madame Jalin ging met de grootste zacht moedigheid voort, toen zij de uitwerking van haar vraag zag Mag ik mijn gevoelen rondborstig uitspreken? runderen, die met de ziekte in aanraking waren geweest, na onteigening afgemaakt. Het thans in druk verschenen jaarverslag van de »Inrichtiug voor Doofstommen-Onder wijs" te Rotterdam, over het 29ste jaar van haar bestaan, bevat behalve hetgeen reeds vroeger werd medegedeeld, nog verschillende bijzonderheden welke de vermelding waardig zyn. liet aantal leden vermeerderde, tengevolge van de citculaire van het bestuur, waarin op meerdere vaste bydragen wei d aangedrongen, rnet een lOOtal, met een bedrag van 1700 jaarlyksche contributie. Het aantal leden bedraagt thans 1382. Het aantal leden nain vooial te SehtedaWaen Delfshaven belangrijk toe, door bemiddeflmg van de heeren coriespondenten Dr. C. J, Vaillant en Dr. A. De Bruijn. OokhetLeid- sche correspondentschap heelt zich zeer ver dienstelijk gemaakt, door de vermeerdering van het leileutal. 2 leeiliugeu vau Schiedam zijn iu deze inrichting geplaatst. i een veizoek van het instituut te Luik i die inrichting behulpzaam te zijn, bij de bestendigiug van de ook aldaar ingevoerde Duilsche methode, door het voi men vau een onderwijzer aan de inrichting te Rotterdam, zal voldaan worden. Van den heer G. Van Asch, aldaar tot doof stommen-onderwijzer opgeleid eu door de regeenug vau Nieuw Zeeland (Austiahé) be noemd vooi het oigauiseeieu vaudoufslunnnen- sclioieu aldaar, werd beiicht ontvangen, dat in 1880 te Sumner de eeiste inrichting voor doofstommen iu Nieuw Zeeland wei d geopend door den heer eu meviouw Vau Ascb, «wier arbeid met uitnemend succes weid bekroond." De school telde toen teeds 21 leeiliugeu. Do heer W. Van Praagh, die insgelijks aan de inrichting theoretisch en piactisca met de Duilsche of Ammaiiscbe methode weid bekend gemaakt, heelt sedert Juin 4867 te Londen evenzeer met veel succes op de veispreidiug der methode in Engeland gewerkt. Iu Juli 1872 trad hy aldaar op als diiecteur van de sAssocmtiou tor the oral Instruction ot the deaf and dumb", een college voor doolsiom- men-ouderwijzers en doofstom rnenschooi extei uaat met 7ü leerlingen vau beidei lei kunne eu onderscheiden geloofsbelijdenis. Ouder be scherming van den Puns en de Pauses van Wales en hel piesidium van guaf Granville, verheugt zien ook deze stichting iu gioolen bloei eu met voldoenii g mocht men hier nog kortelings van den heer Vau Piaag vernemen, dat de Duitsche ot Auimausclic methode in Eugelaud ingevoerd mag heeteu, aangezien de oudere gestichten haar langzamerhand aan nemen eu de inrichtingen, die nieuw worden opgericht, zich onb'paald onder haar banier sclmreu. De gewone uitgaven bedroegen f42,845.59V, de gewone ontvangsten daarentegen slechts f 32,149.17, derhalve een lekoit van Welnu zij bezit niets; zij zal genoodzaakt zijn om den kost lo verdienen als bonno, of door handenarbeid. Wordt zij nu in haar eerste jeugd gewoon aan oen aangenaam leven, met minder werken en meer genoegens, zoo als een jong meisjo van goeden huize, dan zullen baar de handen verkeerd staan als zij in haai- eigen onderhoud moet voorzienen dan kon al het goede haar gudaan, wel eens tot haar ongeluk leidenDan zou hot nog beter voor haar zijn, dat zij bij madame Favrot bleef dienen, zelfs al had -zij er verdriet En als haar vader dan op een mooien dag terugkomt! riep juffrouw Hermine uit, en hief haar fijne handen, waaraan eenigo ouderwetsche ringen schitterden, ten homcl. Als haar vader oen welopgevoed man is, als hij in Amerika fortuin gemaakt heeft, zal hij dan gelukkig zijn, als hij zijn dochter als een onbeschaafd schepsel, als een keukenmeid, als een ruw wezen, terugvindt? Ach, de vader is nog ver te zoeken, en f 10,696.42t/s. De buitengewone iukomsteD wijzen eene. som aan van f50,184.28, daaW ender is begrepen het voordeelig slot der rekening 1880 ad f 1222.78 en de opbrengst van den verkoop van f5000 4'/s pCt. pand. brieven ad f5050, terwijl de buitengewone uitgaven bedroegen f49,986.421/., zoodat op dit deel van den dienst een voordeelig slot blijft van f 197.851/,. Onder deze buitenge» wone uitgaven i; begrepen eene som van f39,290 aan belegde gelden en het boven genoemde nadeclig slot van f 10,690.42V op den gewonen dienst. Voorts vei dient de aandacht van belang stellenden, een isppoit door den onderwijzer P. J. Fehmcrs opgemaakt en aan het verslag toegevoegd, die gedurende de vacantie van wege de inrichting de doofstommeniustituten te Berlijn, Hamburg en Stade bezocht heeft, Afloop der aanbesteding, op 31 Januari 1883 te Delfshaven, van liet vullen en be straten der sleuven van het buizennet der in aanleg zijnde drinkwaleileiding aldaar, Begrooting per meter I 0.65 Ingekomen bii» jetten van de heeren: W, Varkevisser te Ovci'Fchic f0.78, F. Colson te 's Hage f 0.75, P. Van Dongen te Delfshaven 10 74!/V( A, Breijs te Kralingen f 0.67, P>. De Woerd, ts Nieuwenhoorn f 0.G51/;, D. Varkevisser te Delfshaven f0.59, C. De Gioot te Dordrecht, f 0.47 Vs. De Regeering heeft, overeenkomstig de toezegging bij de Staats-begrooting gudaau, na de aanneming van hot amendement-Bicbon van IJsseluio-.idu tot niet aanstelling van een hoogleeiaar in de archaeolugio te Leiden, thaus een wetsvoorstel ingediend, tot veilenging van den termijn in art. 126 der honger onder wijswet gesteld -oor de vervulling vau alle leer stoelen aan de Rijks-UiiiyeisiU-iten met 5 jaar, Iu de nota door den Minister van Kolonies' naar aanleiding van ln-t verslag der commissie, iu wier handen de stukkeu beti effende de overeenkomst met de Bil li ton-maatschappij gesteld waren, overgelegd, wordt een beroep gedaan op de verschillende adviezen der directeuren eu vau den Raad vau ludië, aan de Indische Regeering ingediend. Opdat niet by de openbaie beraadslaging de bedenking van,oii volledige, aanhalingen worde geopperd, heeft de commissie het wenschelijk geooideeld alsnng die verschillende adviezen in extenso te dueu (hukken eu ais bijlagen van hun rapport, op 6 December 4882 iugrdiend, aan de Tweede Kamer over te leggen. Er bestaat nu weder kans dat de Gothische zaal te 's Uage niet zal worden afgebroken, Naar wij toch vernemen heeft H. K. H. de groothertogin van Baksen-Weimar aan onzen gemeentel aad het vooistel gedaan om haar die zaal en een gedeelte grond, grenzende aan den tuin van het paleis, eigendom vao Z. K. II. Alexander der Nederlandeu, Prins van Oianje, in eigendom af'teslaau. Vad van z.ijti terugkomst z.ie ik nog niet veel, hernam madame Jalin met een zucht; daarover be hoeven wij ons nog niet bezorgd te maken, maar wel over t kind, en over de noodzakelijk» heid, dat zij zelve haar brood kan verdienen. Zoudt gij haar dan maar voor goed iii dat drogerijcnncst willen laten? Bij die winkelier» ster, die haar boven haar jaren en krachleii -werken en sloven laat, en z.oo als gij my ge- zegt hebt, niet eons op school doet? Denktgo er zoo over, dan liadt go inij 't lieve kind niet moeten laten zien, en 't»»>aa»-stil moeten laten, waar 't het zoo goed hcofl; althans naar uwe meaning van hedenNu ik geheel met ha»» ben ingenomen, nu ik haar tot mij nomen wüj nu gaat gij mij tegenwerken. En deoogon van juffrouw de Beaurenom flonker den, Madame Jalin begon in zich zelve tcglimlacheft (\yunit verwijd.)

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2