Gemengde Berichten. De machines van het Kon. stoomschip Valk Vljn weer geplaatst aan boord van dien bodem, get inwendige is geheel verbouwd geworden. It. Ms- schip heeft een grooier salon gektegen en de hutten 2yn ook ruimer geworden. Met April a. s. is het schip stoomklaar. De maskerade door de Delftsche Studenten in Juni a. s. te houden zal tot onderwerp hebben het bezoek vau Jacobs van Beijeren aan Philips van Bourgondië tot het sluiten vau den vrede op 3 Juli 1428. Het Haagsche plaatselijke comité van het huldeblijk aan Hugo Be Groot heeft tot heden flOOO ontvangen. Men zal op de Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam keunis kunnen maken met een Dajakscii echtpaar, dat uit Deli daarheen wordt gezonden. Den iOden dezer maand zal met hut stellen van den gevel, vlak achter den doorgang in het Bijksrouseuin, een begin worden gemaakt. Be olifanten, die de zijden torsen, zijn reeds uit de fabriek afgeleverd. Op dat tijdstip zuilen alle gebouwtjes en loodsen van de aannemers van iiet museum zijn verdwenen. Naar gemeld wordt zal België de grootste plaats op de tentoonstelling innemeu. Men heeft haar 9000 M\ toegestaan. Nederland zal slechts 5900, Frankrijk 6000, Duitschland 6000, Eugelaml 4000, Spanje 2400, China en Japan elk '1400 M2 innemeu. Het Vreemdelingeu-bureau meldt, dat het op 31 Januari beschikte over 1259 kamers met 1404 bedden. Een hoogst merkwaardige inzending voor de Koloniale tentoonstelling zal zijn die van de firma D. Boer en Zonen, te 's Graveuhage. bestaande uit oude Japansche afgodsbeelden vau zeer groote afmetiugen eu buitengewone zeldzaamheid. Deze geheel eenige verzameling zal in een der lokalen van liet Rijksmuseum worden tentoongesteld. Het hoofdbestuur der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs heeft besloten, in het algemeen te ondèrzoeken in hoeverre de hoogere burger scholen in ons land als voorbereiding voor academische studie dienst doen. Een belang rijke bijdrage is reeds geleverd door het vol gende. Van de Rijks hoogere burgerschool te Groniugeta zijn van 1867 tot heden 67 leer lingen zonder het gymnasium bezocht te hebben aau een onzor universiteiten gaau Btudeeren, vau welke 43 met en 24 zonder diploma voor het eiudexnmen. Te Leidon is het bericht ontvangen dat het Academisch Prentenkabinet aldaar niet overgebracht zal worden naar Amsterdam, maar te Leiden zal blijven. VaD zeer betrouwbare zijde wordt ons uit Naaldwijk eenige toelichting gegeven op het door ons vermelde verhaal over het bijgeloof aldaar. Volgens deze berichtgever is de zaak deze: dat de bedoelde vrouw, die voorgaf met den helm te zyn geboren, in Juli 1. i. in die gemeente zich heeft gevestigd in een huisje van het gesticht van het Dominiaa! oude maunen- en vrouwenhuis; dat zij, behoeftig zjjude, met eeu kleine negotie bij sommige ingezetenen rondliep, welke nu en dan iels vau haar kochten, omdat zij oud en arm was, maar volstrekt niet omdat zij vrees voor haar koesterdeu. Datrondlqppen heeft dan ook maar kort geduurd, daar zij al spoedig ziek geworden en gestorven is; wat die deuren- en vensters- sluiting betreft, is mede ongerijmd, onwaar; in de 20 overige huisjes van het oude mannen- en vrouwenhuis wonen oude lieden, van 60 tot 80jarigeu leeftjjd. Deze gaan te 8 a 9 uren 'savouds reeds ter ruste, na deui-eu en ven sters al vroeger gesloten te hebben, zoodat er geen sprake is dat zy dit te middernacht zouden hebben gedaan. De opzichter van het oude mannen- eu vrouwenhuis, mede iu genoemd gesticht woonachtig, verklaarde dan ook, dat hem vau een en ander hoegenaamd niets bekend was. (N. v, d. D.) Het instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam heeft, met iiet oog op de behoefte aan uitbreiding aan den raud van liet Vondel park, eeu bij uitstek geschikt terrein gekocht, om daarop eeu nieuw gebouw te stichten, waarin de blinde kinderen alles vinden kunnen wat hun toestand vereisclil. Thans heeft het echter fmancieelensteun nnodig, eu liet bestuur vraagt dien aan alle weidenkenden. Belang stellenden kunnen zich vervoegen bij den heer J. II. Meyer, directeur van het Blinden instituut te Amsterdam. De eerste werkelijke Passage," l» Amster dam, tusschen de Prins Hendrikkade enden Korten Nieuwendijk, welke een sieraad van die stad belooft te worden, is gister en omlei den kap gebracht. Donderdag 17 Januari werd de kapitein van den stoomsleepdienstte Kuilenburg, te Arnhem, waar hij voor auker lagvermist. Hij was dienzelfden avond verdrouken. Een premie werd uitgeloofd voor wie liet lijk zou vinden. Vier dageo werd dag en nacht gevischt eu eindelijk kwam hij te Rotterdam in levenden lijve boven water. (Far/.) Dinsdagmiddag had te Amsterdam het volgende tragisch-komische voorval plaats. Eeu jonkinao, in de Armsteeg, geraakte met zijn minnares in twist en nam het kort eu boudig besluit, zich het leven te benemen. Hy voegde de daad bij het woord en sprong gekleed van den vrij hoogen wal, in deu O. 2. Voorburgwal. Maar hetzij de zucht om te leven bij hem boven kwam, terwijl hij naar beueden ging, hetzij dat hel koude Januari-bad zijn zenuwen tot bedaren bracht, spoedig trachtte hij zwemmende zich te redden, bijge staan door een paar mannen gewapend met hakeu eu touwen, waarvan door hem gretig gebruik werd gemaakt. Intusschen wilde zyn geliefde, gedachtig aau het trouw tot iu den dood, hem volgen, maar hieiin werd zij dooi de omstanders verhinderd. Nadat de drenke- op het dioge was gebracht, keerden beiden naar hunne woning terug, onder iiet gejubel vau een begeleidende menigte. Een kindje van 2!/a jaar, iu de gemeente Wijinbritseradeel, zette tydetis de afwezigheid vau de moeder een trekpot met heete thee aau den mond. Het werd inwendig zóó zwaar gebraud, dat het binnen weinige oogenblikken overleed- Wij hebben gemeld, dat het eiland Tavitavi, teu noordwesten van Borneo, door een de tachement Spaansche troepen was bezet ge worden. Daardoor heeft Spanje in den Solo- Archipel de lyn zyner bezittingen voltooid, die den weg tusschen de Celebes- en do Chineesche zee beheerscht, en zijn voorposten vooruitge schoven lot 40 Eugelsehe mijlen afstands van de noordoostelijke grens van het grondgebied dat aan de Britsch North-Borneo Company behoort. Deze vestiging schijutden Eugelschen niet zeer te behagen, omdat Spauje daardoor de scheepvaart op het verbiudingskanaai tusschen de beide zenen in handen krygt. (D.) Amsterdam. Naar wy vernemen, zullen de Internationale Tumfeesten, vau wege het Nederlauilsch Gymnastiekverbond in te rich ten tijdens de Tentoonstelling, gehouden Worden van 4 tot 8 Augustus e. k. Reeds zyn onderhandelingen aangeknoopt tot het verkrijgen van een uitgestrekt terrein in den omtrek der Amstel-bierbrouwery of Amstel- suikerraffiuaderij. Het werkterrein, inge richt met circa 128 verschillende turn-toe- stellen, vereischt een uitgestrektheid van 5000 M\ Die feesten beloven in den waren zin des woords volksfeesten te zullen zyn, daar voor ieder de gelegenheid zal worden opengesteld ze by te wonen. De wedstrijden, die op Maandag 6 Augustus e. k. zullen gehouden worden, zullen zich in zooverre van andere wedstrijden onderscheiden, dat geen geld, prijzen, gnudea of zilveren medailles worden uitgeloofd, doch, evennis bij da Olympische speleneen krans van eikeulouf den overwinnaars zal vei sieren. De leiding der uitvoering is opgedragen aan de heem» P. C. Adiian en F. C. Grote, leeraren in de gymnastiek aan de hoogere burgerscholen alhier. Uit Commoutry wordt bericht, dat de vrouw vau eeu weikman te La Furge van drie welgeschapen jongens is bevallen. Moederen kinderen zijn wel. In de Zwarte zee is voel ijs, zoodat de haven van Odessa niet toegankelijk is. Door het los laken vau 't ijs zijn vier stoombooteu, die inge.vroien lagen, medegudreven naar zee. Shakespeare's testament, dat in het Britsclie Museum bewaard wordt, zal, op voorstel van de New ShakespeareSocietyen met toestem ming van de Lomlensche rechtbank, gcauto- typeerd en de autotypen tot eeu billijken prijs iu den handel gebiaclit werden. Zoo spoedig het weder dit toelaat, zal met behulp der duikerklokken Pen aanvang ge maakt wordeu, met liet opsporen van het verongelukte stoomschip Oimbriaom te zien of' men nog iets vau de lading redden kan. Veel succes verwacht rnon er niot van, omdat men vermoedt' dat het schip door de sterke golfslagen te veel beschadigd zal zijn. Twee Parijsche dames hebben in eeu rijtuig geduelleerd. In do Avenue de Versailles werd de koetsier, die iialf slaperig op den bok zat, eensklaps door hulpgeschreeuw in zijn mijmering gestoord. Aanstonds opende hy het portier en vond de beide dames, die hij ver-g voerde, iu haar bloed badende. Onder het rijden-was tusschen deze vrouwou om der wille van één man twist onlstaao, waarbij de eeu eerst haar vriendin en daarna zichzelve met een dolk eenige wonden toe bracht. Ia Parijs stierf onlaDgs een schatrijke dame, mad. VauarJ, eeu beschermster der schoone kunsten en beroemd om hare lief dadigheid. Zy bewoonde een prachtig Hotel, en ieder voelde zich vereerd aan hare tafel geuoodigd te worden; weinigen gisten echter op welkt; wijze zij haar geld verdiend had, en pas na baar dood werd liet bekend hos zij, als de arme weduwe van een distillateur, bedacht dat citroen- en sinaasappelschillen een groote ïol spelen bij de likeurbereiding. Zij begon zelve de schillen bij de theaters en hier en daar op te zoeken, reinigde ze en verkoebt ze aan coufiseurs eu likeurstokers. Langzamerhand voer zij daarmede zóó wel, dat zij helpers kon nemen en contracten kon sluiten met de bezitters van hólels, en audere plaatsen, waar veel vruchten gebruikt worden. Welhaast had zij het geheele monopolie van dat artikel, eu zoo is er uit dat kleine begin een prachtige bloeiende zaak voortgekomen. In Ierland werd sedeit cenigeu tijd de erf gename gezocht van een vermogen van eenige millioenen, vermaakt aau een meisje, dat als kiud door hare ouders te vondeling gelegd werd eu nu, ondanks alle nasporingen, niet gevonden kon worden. Men schynt echter thans, na tal van ver gissingen, de rechte persoon ontdekt te hebbeu in een beschaafd, schrander dienstmeisje, Carey genaamd. Zy heeft hare zaak in handen van een prrcureur te Dublin gesteld, en deze houdt zich er van overtuigd, dat zy de ge zochte erfgename is. Tegen de dronkenschap heeft een onder wijzer te Bodrog-Zaadany in Hongarije epn heilzaam middel aangewend, dat reeds vruch ten heeft gedragen. Een Hongaarsch blad sell' (i daarover het volgende De onderwijzer van bovengenoemde plaats zag, hoe ile inwoners voortdurend huuneu vrijen tijd in de herbergen doorbrachten, en hoe daardoor het zedelijk gehalte der plants minder werden de dronken schap toenam. Om hierann een einde te maken, noodigde hij op een der Kerstdagen de bekende kroegioopers van het dorp bij zich, en schilderde iu een toespraak al', hoe het onmatig gebruik van brandewijn buu nnileigüng ten gevolge zou hebben, waarna men beloofde niet meer in de herberg te zuilen komen. Doch twen dagen slechts w deze belolte gehouden. De onderwijzer In zich niet afschrikken, en nogmaals verzo h, hy hen bij zich ia "t schoolgebouw. Na l.vu nogmaals de gevolgen van het misbruik van sterken drank voorgespiegeld te hebben, stelde hij hen voor de vrije uren iu het schoolgubouw te komen doorbrengen, en dat hij zich dan met hen bezig zou houden. Dit voorstel vond bijval en men zwoer plechtig geeu herberg meer te bezoeken. Een eeie commissie werd onmiddellijk benoemd, die iu geval van over treding de boeten moest bepalen, eu op deze wijze ziju de heibergen sedert dien tijd ledig. 50 A 60 volwassen personen genieten nu alle avouden kosteloos onderricht. Dit mag zeker als oen vombeeld beschouwd worden dal navolging verdient, maar wel niet zal vinden. Dozer dagen overleed te Madrid, op eau armoedig kameitje, de gewezen bankiér Sala manca, eenmaal de rijkste mau vau Spanje. In de dagen vau zyn glorie wierp hy het goud met volle handen wegmenigmaal als de voorstelling in den schouwburg wasafgeloopen, liet hy de zich verwijderende menigte d. w. z. de voorname menigte, uoodigen met hein te soupeeren. Alsdan werd het scherm opgetrokken, en zag men op hét tooneel een overvloedig voorziene tafel. In zijn woning ging het nog verkwistemler toe. Wanneer gasten bij het spel groote verliezen leden, konden zij uit groote gouden vazen, met goud stukken gevuld, hun schulden betalen. 1> was wel is waar een boek, waarop de geleen.lt sommen werden ingeschreven, maar dat was pro forma. Zoo iemand, dnu mocht zeker Salamanca op het einde van zijn leven zich zei ven het sic transit yloria mundi toeroepen. Uit Parys wordt bericht omtrent een nieuwe concurrente van de zijderups. Een lid der Ecole pratique d'Acdimatation aldaar hoeft onlangs op de Afrikaansche kust een spin ivntdekt waarvan het lange eo vaste weefsel op gele zijde gelijkt. Verschillende monsters dezer spinnenzyde zijn door het syndicaat der vereeniging vau zijdehandelaars te Lyou nauwkeurig onderzocht, en ds uitslag dezer onderzoekingen was uiterst gunstig,, f Men onderstelt dat de acclimatatie van het nieuw ontdekt insect geen bijzondere moeielijkheden zal opleveien. De heeren Saturnino Pauino eu M. C. Jantos Goy hebben iu het district Papantia (Mexico) planten gevonden, uit welker vezels een stof kan worden geweven, die in glans, fijnheid en sterkte op zijde gelijkt en in alle kleinen kaa worden geverfd. Men voorspelt reeds een geheele omwenteling iu de fabricage van zyden stollen. Dit kan de Mexicaaosche industrie en daardoor de financiën des lands niet weinig ten goede komen.

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 3