van Baandag 5 Februari 1883. 1 Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. H NHL A N I>. De Koningin zal de Iuternationale visscherij- lentoonstelliog op l Mei openen. Eeuige weken geleden bracht de telegraaf liet bericht, dat een groot deel der stad King stown, op het eiland Jamaica, doorbrand ver nield was Volgens ingekomen berichten by het Engfilsche ministerie van Koloniën vaa den gouverneur dezer be/Htingeu, de brand midden op den dag nitgebtoken in de maga zijnen TuerUdo, ten westen van eenige rijks gebouwen, als telegraafkantoor, spaarbank thesaurie, stadhuis, onz. De biand nam met ongeloofeliike snelheid toe, ging van dak tot dak, tastte de gebouwen aan de overzijde van de straat aan en breidde zich uit tot aati het spoorwegstation.Toen keerde de wind en namen de vlammen een andere richting, 's Nachts werden de artillerie-kazerne en de pakhuizen aan de kaai in de asch gelegd. Door den he- vigen wind werd de brand zoo aangewakkerd, dat het vuur op velschillende plaatsen te go- lijk uitbarstte. De geheele handelswijk is byna een prooi der vlammen geworden. Kingstown ging voor een derschoonstesteden van Jamaica door; zij werd gebouwd in 1093, en in 1803 tot stad verbeven. Ook in 1843 woedde or eon hevige brand, die een gedeelte der stad verwoestte, l' B A U IJ K. De Minister Falüères heeft een uitmun tenden nacht gehad zonder koorts. Hij moet echter nog rust houden. Het gerucht dat de heer Challemel Lacour de portefeuille van Buitenlandsche Zaken heeft aangenometi, is voorbarig. De Tmps verzekert, dat Prins Napoleon vrij ernstig ongesteld is eu daarom eergis teren naar het hospitaal te Auteuil is over- gebiacht. ITALIË. De graaf van Aquila heeft eergisteren een langdurige bijeenkomst gehad met deu Minister van Financiën. De Osservatore Romano geeft te kennen, dnt deze samenkomst de beste toelichting is op 's graven onderwerping aan de regeoring van Koning Humbert. Ook iu niet clericale kringen meent men, dat da verzoening van den oom duslaatsteu Konings van Napels met het Quirinaal niet zonder baat zuchtige betekeningen tot stand is gekomen f ZWITSERLAND. De stedelyke raad heeft de bijeenkomsten der Salvationisteii verboden, De manschappen van liet pYerlossiugsleger hebben het iu Zwitserland by voortduring hard te verantwoorden. Hunne godsdienst oefeningen worden telkens door tierende volks menigten verstoord, en de overheid weigeit hun bescherming te verleenen, omdat zij zeiven, door hun vertoon en geruchtmakende optochten de aanvallen uitlokken. Te Neufchatel hadden ernstige ongeregeld heden plaats; daar werden eenige Engelschen, die men voor leden der sekte hield, door een opgewonden volksmenigte in de straten achtervolgd. T U R K IJ E. Men verzekert dat lord Granville verklaard heeft dat de teeïatiug van Rumenio, Servie en Bulgarije, tot de Donau conferentie zal plaats hebben nadat de conferentie het besluit zal hebben genomen om deze staten tot deel neming uit te noodigen. Musuius-pacha, gezant der Pm te te Londen, heeft van de regeering aldaar de verzekering ontvangen dat de con ferentie geen andere kwestie dan die van den Donau zal behandelen. RUSLAND. Het gerucht, dat Sibiriakoff de Rus sische koopman die zich zoo verdienstelijk maakte voor de onderzoekingen aan de Noord pool failliet zou zijn, blijkt gelukkig on gegrond to wezen, Waarschijnlijk ontstond het door een verwarring van zijn naam met dien de.' firma Sjbireke. AMERIKA. De taiiefvvetteu zijn voortdurend in heide Hui/en in behandeling, maar vorderen slecht volgens de laatste berichten. Hel zijn voor namelijk de vrij handelaars, die het wapen der obstructie gebruiken, omdat zij in 't vol gende congres op grooter aanhang kunnen rekenen. Een gerucht wil, dat de president dat nieuwe congres in buitengewone zitting zal bijeenroepen, als het tegenwoordige con gres de behandeling uiet ten einde brengt. Doch de juistheid hiervan wordt ernstig be twijfeld. Inmiddels bereiden protectionisten en vrijhaudelaars beiden monstermeelings voor, om op de beslissing van 't congres invloed uit te oefenen. In den ochtend van 1 Februariomstreeks 2 uur, is braud ontstaan in het Inmandok te New-York, Groote partijen waren lagen gereed voor inscheping. In een oogenblik stond alles in volle vlammen, die voedsel vonden in vaten vitriool, die spoedig ont ploften. De gloed van het vuur verlichtte geheel New-York en Jersey-City. Enkele stoomschepen zijn beschadigd, maar ze konden toch alle tijdig verwijderd worden. De schade beloopt ongeveer 550,000 doll, SCHIEDAM, 3 Februari 1883. De 44e algemeune vergadering der Hotl. Maatschappij van Landbouw zal gehouden worden op Dinsdag 6 of 13 Maart a. s. (het Maandblad uoemt twee data) des namiddags ten 1 ure iu bet lokaal Krasnapolsky, War moesstraat te Amsterdam. Daarin zal mededeeling gedaan worden van hetgeen door het hoofdbestuur is verricht in zake de maatregelen tegen de longziekte onder het rundvee in het zoogenaamd spoe- liugdistrict; ter behandeling gesteld worden voorstellen van het hoofdbestuur: lo. om aan de iu 1884 te Amsterdam te houden Inter nationale Landbouwtentoonstelling een subsi die van f5000 te verleenen; 2o. om in den nazomer van 1883 te houden een wedstrijd met grasmaaiwerktuigen en zelf'binders, in overleg met het uitvoerend comité, voor de in 1884 te Amsterdam te houden Interna tionale lentoousteiling. Eindelijk is ter be spreking gesteld: de middelen tot het tegen gaan van het vervalschen van natuurlijke door grasboter. Voor hen die geleden hebben door de ramp te Muiden, is blijkens de eerste opgaaf f 7037.81Va ingekomen. Het bouwterrein liet Seinpost duin te Sclteveningen is sedert een paar weken, ook wat bestrating betreft, geheel in orde geko men. Voor zoover men reeds kan oordeeleD, zal het teirein, eenmaal bubouwd, vooral door zijn ligging een van de schoonste ge deelten van Scheveningen worden. Met het optrekken van het eerste gebouw, aan de zijde van de Was«cnaai sche straat, zal dezer dagen oen begin gemaakt worden. Als een.bewys hoe .sommige landsambte- naren worden gesalarieerd, kan dienen, dat bijv. de brievengaarder te Lunteren slechts 48 ets. daags geniet, en daarvoor een kantoor moet beschikbaar houden, voor vuur en licht zorgen en van 's morgeus lot 's avonds bezig is voor blieven ver voer, postpakketten, post spaarbank enz. De eerste post vertrekt uit Lunteren a! 's morgens half zes. Zoitdogmoigen a. s. zal er weder een Venus- bedekkiug plaats hebben, echter uiet door de zon zooals op 4 December, maar door de maan. De maan bevindt zich dan 's morgens in bet laatste kwartier. Geduvende een uur zal Venus onzichtbaar zijn, doch daarna van achter de maanschijf als een schitterende ster te voorschijn komen. Voor de sterrenkundigen is deze overgftug van niet zoo groot belang als die voot bij de zou. Het Uveenmadelyksch tijdschrift Letternieuw wijdt in zijn jongste nummer zjjn Mengelwerk aan een schets over het leven en de werken Dr. J. P. Heije met portret en eenige van kinderbede) en eu andere gedichten van den betreurden volksdichter. Botterdam. De gemeenteraad heeft do verordening op de heffing van rechten voor het gebiuik van de vischmarkt aangenomen. Voor een gewone bank f-40'sjaars; vooreen bank met bassin f50, respectievelijk per dag 25 en 33 cents. Het lossen op het terrein der vhchmaikt zonder gebruikmaking van den afslag f 1 per schuit. De afslager krijgt l.yt pCt. der opbrengst vaa den afslag der opdraag- sters, gezamenlijk 2y3 pCt. Hekelingen. Sedert een paar dagen zijn in deze gemeente iu hetzelfde gezin 6 gevallen van typhus vooigekomen. Dordrecht. Alhier is een 22jarig meisje iu een vlaag van zwaarmoedigheid iu het water gesprougen. Zij werd door een jongeling gered. Vau Beethoven wordt verhaald, dat hij op zekeren avond een geringe woning voorbij kwam, waar hij iemand een stuk uit zijn Sonate in F, hoorde spelen. Hij bleef staan om te luisteren eu hoorde een zachte stem zeggenpWat zou ik er niet voor geyeu als ik dit stuk kon hooren van iemand, die er bet noodige talent voor had I De groote componist deed de deur open, en trad een eenvoudig kamertje binnen, dat aan ee.i schoeutnaketswiukel grensde. pNeem mij niet kwalijk," sprak Beethoven, een weinig verlegen, ïmaar ik hoorde muziek en kon, de verzoeking niet weerstaan om binnen te komen. Ik beu muzikant." Het meisje, dat voor hem stond, bloosde, en de jonkman by haar nam e*n ernstig, byna streng voorkomen aan. pik heb ook eenige woorden opgevangen, die gij zooeven zeidet", ging Beethoveu voort. ïGy vvildet hooren dat wil zeggen, gy imdt ganrne kot torn, wilt gij mij laten speleu?" »Met alle genoegen" zeide de schoenmaker, pmaar liet klavier is zoo slecht en wij bobben ook geen muziek." sGeen muziek?" vroeg Beethoven; phoe speelde de juffrouw dau 1" Plotseling zweeg hij eu kleurde,-want het meisje bad zich naar hem toegekeerd, en nu eerst zag hij dat zij blind was. pik vraag u duizendmaal verschooning," stamelde hij; »Maar ik heb het niet terstond opgemerkt. Gij speelt dus uit het hoofd." pGeheel uit het hoofd." pEn waar hebt gij die muziek gehoord?" »Op de straat; hier in de buurt speelt men klavier, en als de vensters open zijn Eensklaps biak zij af, alsnt zij schrikte, eu zonder een woord meer te zeggen, ging Beet hoven aan de piano zitten en begon te speleu. Zelden heeft hij misschien met zooveel gevoel gespeeld als dien avond op de oude piano voor het blinde meisje en haar broeder. Eindelijk stond de schoenmaker op, en vroe^ met zachte stem: s Wonderlijk man, wie zyt gij?" Beethoven hield zich alsof hij hem niet verstond. De jonkman herhaalde zyn vraag. De componist glimlachte, zooals hij alleen kon glimlachen met dien zwaarmoedigen ernst, die hem eigen was. slloor maar!" zeide hii, in plaats vau eenig antwoord, en begon de Sonate in F, die het meisje gespee'd had Een vreugdekreet ontsnapte broeder eu zr 'ter. Zij herkenden dadelijk den grooten meester' eu riepen uit: »Beethoveu 1" Toen het stuk uit was, stond hij op om heen te gaan, maar zij hielden hem tegen. pSpeel nog eens, nog een enkele maal," riepen zij. Gewillig liet hy zich naar het instrument terug brengen. Op dit oogeabht; scheen de maan door het venster en hare stralen speelden op het ernstig, van opge wektheid gloeiend gelaat van het blinde meisje. Da medelijdende blik van Beethoven ont moette dien van den broeder, die onwille keurig zeide: pArme zuster!" pik zal baar den maneschijn voorspelen," zeide de componist, wiens vingers reeds de toetsen aanraakten, en toen begon hij die weemoedige liefelijke melodie te spelen," wier tonen het vertrek vervulden als de zachte stralen der maan, die heerlijke melodie, welke de wereld later alsde Mondschein-Sonate zou bewonderen. Henri Vieuxtemps' verzameling van violen en strijkstokkeu is voor 50,000 fr. gekochtdoor den hertog van Campo Medinae, die een zeer belatigrijkeverzameiingvan instrumenten bezit. In Luik heeft men onlangs op het Conser vatorium proeven genomen met een uitvinding van den heer Hubar, om metalen snaren te gebruiken voor violen oo cello's. Deze snaren zijn van staal, of vaa staal met een zper dunne bedekking koper of zilver. De proeven slaagden zeer goed; zelfs de klank van oude, slechte violen werd op deze wyze veel beter, en vooral de cello's geleken geheel andere instrumenten. Het grootste gebrek der metalen snaren is, dat de strijkstok ze minder snel in trilling brengt, en de rechterpols- dus een zwaarder taak heeft te vervullen; maar dit is slechts een zaak van gewoonte. Wat heeft een volwassen man, die niet te zwaren arbeid verricht, wel uoodig om zich lij wepel ran ie Sêielasée C want t

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 5