Binnenlandsche Berichten. Am .het laatst dezer maand te Par'y's verwacht, om zich van daar naar Mentone te begeven. Het Journal de Houbaia meldt, dat op de muren van Tourcoing twee aanplakbiljetten gevonden zyn, waarin de President der Kepu- bliek en de Ministers met den dood bedreigd worden. Prins Kvapotkine is in de gevangenis te Lyon ziek geworden, zoodat men hem naar de infirmerie gebracht heeft. ENGELAND. Uit de Kaapkolonie is bericht ontvangen, dat het debat in het Parlement over de Basuto-kwestie jl. Maandag is geëindigd. Het Regceringsvoorstel, volgens hetwelk de mi nister-president met Basutohoofden zal con- fei eei enis met groote meerderheid van stemmen aangenomen. De Regeering heeft hierby een amendement overgenomen, waarin bepaald wordt, dat er in de kwestie geen eindbeslissing zal worden genomen, voordat het Parlement op nieuw zal zyn geraadpleegd. Een voorstel van den heer Hofmeyr, om de aoodige stappen te doen tot het sluiten eener alliantie met den Oranje- Vrystaat, werd met 50 tegen 12 stemmen verworpen. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat de Kaffers in den nacht van 27 Januari een aanval hebben gedaan op een fort der Boeren bij Ylucbtkraal, en toen zijn terug geslagen. B E L G I E Ia de zaak tan den gewezen bisschop Pumoct tegen den bisschop Durousseau, heeft de rechtbank zich onbevoegd verklaard, om trent de vraag om aan msgr. Dumont te verbieden den titel vaa bisschop van Doornik te voeren, en den commissaris van politie, den heer Bourgeois, benoemd tot bewaarder, met last om uit Amerika over te brengen de papieren en waarden, aldaar door den abt Bernard gedeponeerd. Het vonnis reserveert aan msgr. Dumont al zijn rechten voor het geval dat msgr. Durousseau zyn verzet, in Amerika gemaakt, niet liet varen bij de terugkomst in Belgie van de papieren en waarden. A 81 E E I K A. Omtrent de overstrooiningen in de Ver- eenigde Staten wordt bericht, dat de schade in Cleveland op 1 millioen dollars wordt geschat; dat te Bradfort (Pennsylvanië) de helft van de handelswijk overstroomd is; 500 buizen staan onder water. Te Meadville f (Pennsylvanië) moesten 300 gezinnen in booten vluchten; een groote hoeveelheid vee verdronk. De overstroomingen in de Westelijke Staten nemen af. In Philadelphia is niet minder dan f 50,000 bijeengebracht voor de slachtoffers der over strooming in Duitschland. Zaterdag is brand uitgebarsten in de Standard petroleumwerken te Cleveland, Ohio. Acht vergaarbakken, die 65,000 barrels in hielden, geraakten achtereenvolgens in brand. Yerscheidene huizen en de spoorwegbrug over de Kreek, waaraan de werkeo zyn gelegen, werden door het vuur vernield, en het dal werd over een uitgestrekthoid van tien acres door het brandeude vocht overstroomd. De schade wordt geschat op 250,000 dollars. SCHIEDAM, 8 Februari 1883. In de gisteravond gehouden vergadering van het kiescollege bij de Hervormde ge meente alhier, is, uit het vroeger medege deelde drietal van predikanten, als zoodanig 'beroepen de heer G. J. Van Limburgh, pre dikant te Tharneu aan den Amstel. Bij de gisteren aan het Departement van Marine te 's Hage plaats gehad hebbende aanbesteding van 200Q liter jenever, waren 'de minste inschryvers de heeren A. Houtman Sc Co. te Schiedam voor f69.49 de hectol. De Koning eo de Koningin woonden eer gisteravond in den schouwburg te 's Hage de wederopvoering by van De Danicheffs. In het voorlaatste bedrijf, waarin een door spiritus gevoed altaarlicht zijn schynsel over het tooneel werpt, viel een vlammende hoe veelheid van dat vocht op de planken, zoodat eenige personen uit de coulissen toeschoten, die er in slaagden de zich reeds vrij hoog verheffende spiritusvlam te dooven. De gang der voorstelling werd door dit voorval, hetwelk ook's Kouingsaandacht wekte niet in 't minst verstoord. De Koning eu de Koningin zullen, vergezeld van Prinses Wilhelmina, dit jaar reeds den 27sten Maart met een talryk gevolg hun jnar- lijksch bezoek aan de hoofdstad des Rijks brengen. Tot 3 April zullen HH. MM. te Amsterdam verblijven en van daar direct naar Engeland vertrekken, waar zij voornemens zyn tot 16 Aprii te vertoeven. Op dien datum begeven HH. MM. zieh naar HDr. landgoederen Berg in Luxemburg, om daar zes weken, tot 31 Mei, verbly f te houden. Den zomer zullen HI1 MM, gedeeltelijk op het Loo en gedeeltelijk op Soestdijk door brengen. Dagbl De Min. van Fm. maakt de vaststelling bekend der 312e staatsloterij. Die loterij be slaat uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt, ten kautorevan den directeur der staatsloterij te VGiaven- hage, geopend op Maandag den 19 Maart en gesloten op Zaterdag den 31 Maart daaraanvolgende. De trekking der eerste klasse vangt aan op Maandag 16 April 1883, en de laatste 100 nomraers vroi den getrokken op Zaterdag 7 Juli 1883. Gisternacht bemeikte de schipper Henken dat zijn ijzeren kolenvaartuig, in lossing liggende by den heer P. Schiltman, te Delfs- haven, in zinkenden toestand verkeerde. Met groote iuspanniug gelukte het hem zyn schip boven water te houden. Men vermoedt dat hij door het laag water in de haven op een steen of een paal heeft gestoten. Men meldt uit Den Haag aan het 22. Nil. dat de heer Schepel voornemens is, zoodra de Tweede Kamer weer byeen komt, bet wetsontweip intetrekken, waai bij hy voorstelt het bestaande vestingstelsel altebrukeu en uitsluitend Amsterdam in staat van verdedi ging te biengen. De gissing is natuurlijk niet gewaagd, dat de aangevoerde bezwareu tegen ziju outwerp den heer Schepel tot dit besluit hebben gebiacht. Die bezwareu werden dezer dagen nog zeer duidelijk en uitvoerig uiteengezet duor den heer W. Rooseboom in het laatste nummer van het Militair Blad, Het hootdcomité tot oprichting van een mouumeut voor Hugo De Grout heelt, met goedkeunug van zyn eere-voorzftter, Z. K. H. Alexander der Nedei lauden, Prius vau Oiuuje, bepaald, dat het monument binnen Delft zal worden opgelicht. De Commissie te Rotterdam voor het op richten vau een monument op liet grat van wylen Piut. Dr. J. J, Van Oosterzee heeft voor dat duel thans 1690 ontvangen. Uit Renkutu meldt men aan de Arnh Ct. Thans is het Koninklijk paleis Orauje-Nassau geheel afgewerkt eu is met de ineubtleering van het geheel een aanvang gemaakt. Evenals op üoestdyk, verwacht men het Koninklijk gezin in den a. s. zomer ook op Oiauje-Nassau, Onder de inschryviugen voor het uieuwe blindeninstituut in de Yossiusstiaat te Amster dam is er één voor de som van f Ü5,0ü0, en ouk is toezegging ontvangen van een belaugryke gift van Prinses Maiianne. Als indirecte voordeelen, die het land aan de Billiton-maatschappij te danken heeft, worden onder nnderen ook genoemd hare mildheid jegens eu haar beschavende invloed op de bevolking. Er werd zelfs bijgevoegd dat er scholen gebouwd zijn enz. Waarheid is dat da maatschappij van 18661871, zegge in 6 jareD, ten behoeve der bevolking heeft betaald f 3650, of iets meer dan f 600 per jaar, waaronder voor den bouw eener school vyftig gulden. Zulke cijfers spreken ook, al zeggen ze juist niet wat de belanghebbenden thans wel zouden weuschen. Te Leideu is in een vergadering van studen ten, geen leden van het corps, besloten tot het oprichten van een Nuderlaudsche Studenten club. Yeertig leden traden voorloopig toe. De heer Yoerman te Venioo heeft zich thans tot den Koning gewend met het verzoek om, ingevolge de bepalingen der gemeente en armenwet, gemachtigd te worden tot ge rechtelijke opvordering als particulier van de gelden, die de beheerders der armen- en liefdadigheidsgestichten door verkeeide geld belegging veiloien hebben. Men weet, dat genoemde heer op een dergelijk verzoek tot den Commissaris des Kouings het antwoord ontvangen had, dat de machtiging voorloopig nog moest verdaagd worden. Men deelt ons mede dat den 18den Fubiu- ari hier des middags een meeting zal gehouden warden door den Nederlandschen Bond tot verkrijging van algèmeen kies- en stemrecht, in de mousterzaal van het Yerkooplokaal op den Oostsiugel. Als sprekers zullen optreden de heereu P. C. F. Froweiu uit Goes, J. A. Foituiju uit Arnsteidam, en F. Domela Nieuwenhuis uit Den Haag. (N~. 22. Ct.) Een der slachtoffers van de ramp te Muiden was, zooals bekend is, de vrouw van reu dei- werklieden, die in het kraambed overleed ten gevolge van de ontsteltenis bij het ver nemen van het doodsbericht van haar man. De zuigeling is nu door een welgesteld echt paar geadopteerd; het kindje zal door deze lieden, wier huwelijk tot dusver kinderloos bleef, als ifua eigen kind wordeu groot gebracht. {Dir. Dil.) Er loopeu te Scheveningen geruchten dat een schuit der Scheveningsche vloot met man en muis zou zyn vergaan. Er is in zee dryvende gezien een nieuw zwaardluiken, een slot enz. Ook te Kalwyk aan Zee maakt men zich bezorgd over een aan den heer D. aldaar toebuhoorende visschersschuitwelke voor ongeveer drie weken in zee is gestoken, en over welke tot nog toe geen berichten zijn ingekomen. Men schrijft uit Breda. Begunstigd door zeer fi aai weder was het bekeude Bredasche carnaval dit jaar leven diger dan in de laatste jaren. Er waren wel geen bepaa'de optochten, doch legio gekostu meerde troepen bewogen zich geduiende de twee tiaditioneeie dagen door de stad, terwijl het oveial vol was, zoo van stedelingen als van vreemdelingen. Zaterdagavond opende de vereeniging 'Jacob Van Lenyep de pret met een gioot bal masqué et paré iu Concordia, Zondag, Maandag en Dinsdagavond ba) masqué, paré et Uavesti in de zalea van Concordia, het Mof van Holland, den schouwburg, en van het Casino en pour le second rang iu het Café Snel, Met witte IInis, enz. Iu Concordia bewogen zich alleen geregeld 20U0 menschen. Eu eet men te Parys op deu eersten carnavalsdag flensjes, hier zyn bij de echte Ëredanaars pannekoeken No. 1 op het menu. Volgens den regenmeter aan de Ryks- Laudbouwschool te Wageningen bedroeg de Igevallen regen in Januari jl. 48 mM. In tdezelfde maand van het vorige jaar was de hoeveelheid 42 mM. Het water op het Zwolsche diep" was door vry hevigen oostenwind gisteren zoo dat geen schip uit of in kon. Van Yosmaers sNanno" is de eerste druk" reeds uitverkocht; een tweede is ter perse. Uit Kuilenburg wordt gemeld, dat aldaar een der grootste vereerders vau Bacchus plotseling is overleden. Nnar men verneemt, was de man gepasseerd, om deelgenoot te zjjtj by het vieren eener zilveren bruiloft, hetgeen hy zich zoo erg heeft aangetrokken, dat ie jeneveiflesch hem afleiding moest schenken» Daarop kreeg hy een beroerte, die een einde aau zyn ieveu maakte. Het bureau voor onderwijs te New-York kan ter aanstaande tentoonstelling te Amster dam geen voorwerpen inzenden, bij gebreke aan de noodige fondsen. In de New-Yorksche Nieuws- en Hand. Ct, komt het verhaal voor van de heldhaftige redding der geheele ekwipage van het op zee verlaten fregatschip Endymion door de beman» ning van bet Nederlandsche stoomschip Schie dam, kapitein d' Hamecourt. De Endymion had zyn masten en alles wat op het dek was verloten. Ook de provisie was weggeslagen en vijf dagen lang was de bemanning reeds zonder eteD. Zij haddeu van elkander reeds afscheid genomen, toen zij den 7den Januari den rook van een stoomschip ontwaarden» Een der matrozen had nog de kracht eed noodvlag aan den grooteu mast te spijkeren. Zij werd aan boord \an de Schiedam gezien» Terstond y/erd oene sloep bemand, die in twee tochten de twintig opvarenden redde» Groote lof wordt toegebracht door de geredden aan de wakkere bemanning van de sloepen aau kapitein d'Hamecoui t, die de schipbreu kelingen liefderijk van alles voorzag, wat zij behoefden. Het Amerikaansche blad bevat een openly ke dankbetuiging. >l)iig( houde Maats Vóór órage beschi Catlie vau v De einde optred One bevinc eaaoc bijgew De ee In i hebbei sleutel den v Parijs, broker 60 00( aan v< hebbei in dez gedror alle pi Een dagen wipte >Sclio| pakket in de den w van e en bep j in zijt j Den a Aan de dieven wordt thans gelegenheid geboden om zich kosteloos te laten photogra» feeren. Zekere heer Brown heelt een toestel uitgedacht, dat even vernuftig als omslachtig is. Of het doeltreffend is, inoet de oudervin' ding leeren. YVauneer de dief in een woning binnen»{ dringt, en op een bepaalde plek komt, wordt een sterk electrisch licht voortgebiacht, en.< door een photogiafisch toestel het beeld van den inbreker als instantané op een plaat gebracht. Als dan de bewoners den volgenden movgeu ontwaien, dat zij bestolen zijn, hebben zij wet het gestolene niet terug, maar toch het portret van den dief. Als wij hun een raad mochten geven waartoe we ons intusschen niet geroepen achten, zouden wij aan hun beter oordeel onderwerpen, om bij hunne ondernemingen den kraag van huu jas op te zetten en hun pot wat diep over het voorhoofd te trekken. Waarom geeft Je heer Brown aan zjjö toestel uiet een kleine uitbreiding en maakt hij er een pistool aan vast, dat dadeijjk deu dief doodschiet? Dan zou desnoods het photo* giafeereu achterwege kunnen blyven. (Arnh. Cl.) Delfsliavou. In de gisteren gehouden zit' ting van den gemeenteraad alhier zyn do voorwaarden vastgesteld, waarop aan de Del Telephoon-Maatschappy concessie verleeud wordt voor eeu telephoonverbiuding iu do gemeente, in verbinding met Rotterdam vopf den tijd 15 jaren. Voorts is besloten aan den gemeente* architect, den heer N. Biezeveld, voorloop!# op te dragen de werkzaamheden verbondeu aan de betrekking van directeur der water' leiding, tegen een tegemoetkoming *8" f500 'sjaars. hem 1 S6.0OC breuge oen b gestok Dez< de ke geheeli waren zaten haddei lagen het ge Het De hei •lijke o Zwitse huwt hij "(on naar I Terwij] vader verdwi len en had. D WOninp de ont eiland roaals dwjjnt vermop zoo ju duurde haspori Weer ii kwam R. C. het kh Zwitsei eir liei vau IJ

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2