Binnenlandsche Berichten. Vgïonder gehoor ontvangen. Gedurende deze audiëntie, welke ineer dan een uur duurde, is de oud-Minister van Buitenlandsche Zaken het voorwerp der bijzondere welwillendheid van den Heiligen Vader geweest, »Zy, die de voorzichtigheid en de wijsheid vaD den uitstekenden Nederlandschen diplo maat kennen, zulleo met genoegen vernemen, dat zyn reis onder de gelukkigste voorwaarden volbracht wordt," De Ohronique verzekert, dat het Ilof van Cassatie den I7n April a. s. uitspraak zal doen in do zaak der gebroeders Peltzer. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van '15 Februari. In deze zitting is het rapport omtrent de Adder uiet ^fZ/eA-stukken zooais het door ons ontvangen en in het vorig nummer opge nomen telegram luidde commissoriaal gemaakt, on ia handen gesteld der heeren Blussé, Mees, Kool, Wichers en Van der Hoop van Slochteren. Het Billiton-debat L daarna hervat. De heer Van Gennep bestreed de conclusie der commissie, omdat hare uitspraak der Regeering recht geeft 40 jaren stil te zitten, en niets te doen. Daarentegen verdedigde hy de door hem ontworpen conclusie, die te kennen geeft dat 's lauds belang bij de nietig heid der overeenkomst is gebaat, en aanleiding zal geveu tot een handelend optreden van deu verantwoordelijken Minister. De heer De Casembroot was aanvankelijk verontwaardigd, over het sluiten van het contract zonder de Koninklijke machtiging, en oordeelde, dat het Indisch en het opper bestuur niet opzettelijk 's lands belaog hebben benadeeld. Voor het verleeneD van concessie op langen termijn was veel te zeggen, omdat een rnynontginniug veel tyd vereischt. De heer Gleichman biacht hulde aan de kalmte en waardigheid, waarmede deze zaak in de Kamer en de pers is behandeld, doch ontkende bepaaldelijk, dat bij de contract sluiting de beginseleu der verordeningen zijn in acht genomeu. Ook de heer Heydenrijck achtte de wets- veigrijping onwederlegbaar. De heer Cremers achtte de goede trouw van den Gouverneur-Generaal en den Minister boven alle bedenking verheven. Zij grondden Jjun oordeel op de adviezen der Indische autoriteiten. De Regeering heeft, echter, de concessie verlengende, de wettelijke bepalingen, voorschrijvende de publieke uitbesteding, ter zijde gesteld, en uit dien hoofde keurt hij de overeenkomst voornamelijk af. Door over treding der wettelijke voorschriften, isgroote schade toegebracht aan de publieke zaak. Ook de lieer Des Amone van der Hoeven vereeaigt zich met de conclusie der commissie. Niemand veidedigi de handeling van het Indische opperbestuur, alleen zijn verzachtende omstandigheden gepleit. Hoe scherper liet weervaren, alles wat zij geleden had, spookte haar wild en bont door 't hoofd. Arm kind 1 mompelde juffrouw Hermino bij herhaling, vat hob je veel uitgestaan! Ik behoef niets meer te weton ofte vragen! En met de innigste hartelijkheid trachtte zij de ijlende gerust to stellen. Dat waren nu geen roman-tafreelen meerdat was werkelijkheidDat was de strijd des levens- Zoodra do dag aanbrak, liet zij den dokter ontbieden. -Hersenkoorts, was zijn uitspraakdat zal lang duren, als 't niet spoedig slecht afloopt. Ik zou u raden, haar naar 't kinderziekenhuis te sturen. Vooral niet' Kort en goed; dat gebeurt niet! riep juffrouw do Bcaurenom uit! Het arme schepsol heeft in noodweer, vol vertrouwen op mij, in don nacht mij opgezocht, en ik zou haar nu weer wegzenden, en dat zóó ziek! Neen, daar komt niets van in! Zij is hier, en zij blij ft hier! afkeurend oordeel der Kamer is, hoe beter. Da heer Miraudolle, president der com missie, wees vooral op de noodzakelijkheid van eendrachtige samenwerking in het uit spreken van een oordeel over de regeerings- handeling. Na verschillende replieken verdedigd de Minister nader de concessie-verlenging in 's lands belang. Ten slotte werd de conclusie der commissie aangenomen met 57 legen 20 stemmen. De bedoelde conclusie der commissie luidt; Dat de Kamer de noodzakelijkheid uitspreke, dat het opperbestuur, niet berustende in de door de Indische RegeeriDg in deze gepleegde handeling (het aangaan der overeenkomst met ter zydestelling van de wettelijke be- paliugen, waardoor 's lands belang uiet op deu voorgrond trad), zyn volle vrijheid hand- have, om bij het eindigen der oorspronkelijke concessie, voor de naleving der wetsbepalingen en de behartiging van 's lands belang te waken. DEN HAAGIC Februari 1853. De Prinses Mathilda Salm-Salm is gisteren hier ter stede aangekomen, en aan het hotel Paulez afgestapt. SCHIEDAM, IC Februari 1883. Door den heer P, Ileering van Nijmegen, die de vorige nuts-lezing als spreker had moeten optreden, doch toen door ongesteldheid verhindeid was over te komen, werd gister avond de spreekbeurt bij ons Departement vervuld. Met een Overijselsche dorps-novelle, getiteld: ®Een kind dat te veel was" maakte hij zijn vrij talrijke toehoorders bekend, Is de inhoud dier novellewaarin het eigenaardige Overijselsche dialect uitmuntend is weergegeven, reeds op zich zelfhoogst boeiend en treilend, niet minder verdienstelijk was de hoogst eenvoudige, doch gevoelvolle wijze, waarop spreker zijn werk voordroeg. Zeker zullen dan ook allen die aanwezig waren met den voorzitter hebben ingestemd toen hij den wensch uitsprak dat, mocht de heer II. een volgend jaar nog in't Vadei land zijn, en dus niet reeds naar het Moederland zyn teruggekeerd, ons Depaitement de eer zal mogen genieten opnieuw met deu heer H. kennis te maken. De hoer W. J. A. Kruyer, hoofd der Wees- huisscliool te Middelharnis, is benoemd tot hoofd der school filet den Bijbel aan de Plan tage, van de Vereenigiug voor Christelijk Geie- formeerd onderwijs alhiei. Onze stadgenoot Mej. M. E. M. De Gioot is de eeniga sollicitante voor de betrekkiug van 1ste onderwijzeres aan de school van mej. J. Rikkeis, op 't Vasteland te Rotterdam. Naar wij vernamen zal de Rottei damsche Ttamwegmaat«cliappy over 1882 uitkeereu Nu dan, hernam de doktor: Ik heb er niets togen, en zal haar behandelen. Maar gij zult toch wel eens naar hulp ter oppassing mogen omzien, want ik herhaal 't ulang duren zal 't ongetwijfeld. In den namiddag van dienzelfden dag, kreeg madame Jaiin per brief kennis van liet gebourdo. Zij liet haar werk in den steek en ging dade lijk naar Passy. Alles kwam haar zoo onwaar schijnlijk voor, dat zij 't eerst niet kon gelooven. Hoeveel haast zij ook had, om bij juffrouw de Beaurenom te komen, om zich tc overtuigen, en nadere bijzonderheden te vernemen, kon zij ovenwei de drogistwinkel niet vooibij gaan, zonder even in te loopen en madamo Favrot en Louise de volle laag te geven. Die eerste uitbarsting liarer verontwaardiging was alles behalve malsch, en 'tzou moeder en dochter lang heu gen, wat zij moesten hooren, Hardo waarheden kregen zij te slikken, en die te bitterder waren, omdat er niets op af te dingen viel. eeu dividend van 4Vs pet. na een afschrijving vau ongeveer f54,000. Het dividend der stoombootreedei ij Pernis bedraagt over 1882 9 pet. waarvau 4 pet. wordt uitbetaald en 5 pet. op het reserve fonds bijgeschreven. Gisteren is aan de fabriek der Maatschappij De Maas te Delfshaven de kiel gelegd voor een nieuw stalen stoomschip voor de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te Amsterdam. De afmetingen zijn 212 voet lang, 30,5 voet breed en 16,75 voet hol. Machine en ketel worden eveeeens aan die fabriek vervaardigd De middellijnen der cylimleis ziju 27 en 50 met 36 duim zuigeisiag; de machine zal 500 indicateur paardenkrachten ontwikkelen. De verhouding van sonim ige vervoei diensten tot de zegelwet is dezer dagen het ondei werp geweest van een correspondentie met den Minister vau Financiën, welke wij hier ter algemeeno kenuis brengen. Gevraagd werd het vulgeude Wanneer een handelaar goederen tegen rembours verzendtwordt hem door deu commissaris of agent vau het vervoermiddel een tepu of bewijs van aanleekecing gegeven, waarop het jembours wordt vermeld, welke repu wordt teiuggegeven, wanneer den afzen der het bedrag wordt uitbetaald, terwijl de af zender gewooulyk voor goede ontvangst der som in eeu register teekent. Naar aanleiding daarvan is de vraag Moet het adres, waarop vermeld staat dat de goederen tegen rembours van f 10 of meer zijn vei zonden, vau eeu piukzegel voorzieu zyn Moet het repu, dat de commissaris ol agent afgeeft, ook gezegeld zijn En moet 'uog eens een plakzegel gebruikt worden, wanneer aizeuder der goedeien by den commissaris of agent voor ontvangst van het rembours teekeut? Zoo ja, dan wordt er voor hetzelfde bedrag, wanneer ue goederen over slechts één veer gaan, driemaal zegelgeld betaald, lietgeeu steeds met 3 zegels per veer vermeerderd Wordt, wauueer de goederen over meer dan één veer verzouden worden. fndien nu nog de eeue agent van het vervoermiddel deu anderen de goede ont vangst van overgemaakte rembouisgelden bericht, eu ook daarvoor een plakzegel vau 5 cents gebruikt moet worden, kunuen er zoomede vrij wat kosten op ééne rembours- zending vallen. Ten wiens laste moeten alsdan die kosten komeu Het. daarop weldra van den Minister out- vangen antwoord luidde als volgt: Van de in uwen brief van 30 Jan. 11. bedoelde geschriften, die by de verzending van goedeien tegen rembours worden afgegeven, is alleen het ontvangbewijs of kwitautie, die de af zender van hot goed by (Je ontvangst vau het geld verstrekt, aan het zegelrecht van En om nu kort te gaan, waren haar laatste woorden, niemand is verplicht verlaten kin deren van de straat op te nemen, en zich hun lot aan te trekkenmaar als men liet doet, dan moet rnon 'took goed doen, en dan is men wol degelijk verplicht, niet alleen voor een behoor lijke opvoeding te zorgen, maar om do kinderen te behandelen nis eigen vleesch en bloed. Wie dat niet kan, of niet wil, moet er afblijven, dan is de Staat er, om voor die kleinen te zorgen, en don hebben do stumperts het althans niet minder of slechter, dan gij mot uw vinnige dochter 't onze arme Marcelle gemaakt hebt Met die woorden vertrok zij, on liet Louise in een vloed van tranon, madame Favrot geheel van haar stuk gebracht en verslagen, achter do toonbank staan. Toen zij bij juffrouw Hermino kwam, vond zij Marcello nog altijd in ijlenden toestand, en on ophoudelijk tegen denkbeeldige wezens sprekende. Alles wat zij smartelijks 'ondervonden had) door- 5 cent, bepaald bij art, I der wet van* 11 Juli 1882 Stshl. n°. 93), onderworpen.-'Dat bewijs alleen houdt de erkenning in vao het te niet gaan eener geldschuld, waarvan bij de twee andere geechriften niet de reden is. Daar het bedoelde geld aan den afzender der goederen door den agent of expediteur verschuldigd is, komt het zegelrecht, inge volge art. 2 der genoemde wet, ten last» vau dezen. Zyn de goederen over meer dan écn veer verzonden en wordt, als een gevolg daarvan, liet geld, door den eenen agent aan den andeien overgemaakt, dan gaat door die over' making een geldschuld te niet on is dus liet bericht, dat de eetie agent aan don anderen voor de ontvangst vau liet geld veizeudt, aan het zegtdiccht van 5 cents onderwerpen. De agent, die liet geld min deu anderen schuldig was, is de schuldenaar van liet zegeliecht. Antwerpen's toenemende bloei, die voor onze twee giooto koopsteden een voortdu rende aauspoiiug is tot werken en walsen, maakt dat men thans ook te Marseille ongerust begint te worden over de mededinging van de Belgische handelsstad. Door de lagere taiieveu der spoorwegen eu de geringere havengelden, biedt Antwerpen voordeden aan boven Marseille, en deBelgi- scheyjkoopstad is bij de zendiugrn uit Odessa het middelpunt van den Russischen graan handel naar Zwitserland, een geduchts mededingster voor deFianselie. De kamer van Koophandel te Marseille heeft nu besloten, aan' te dringen op v pi laging „van de havenrechten en de spoorwegtarieven, om MaiseiUe in dit opzicht met Antweipen gelijk te duou slaan. De T) Vrij zinnige ICiesvereeuiging" te Rot terdam zal ep 23 dezer eeu operibaie ver gadering wijden aan »de muntkwestie hier te lande". Mr. N. G. Piersou, directeur van de Nedeilandsch Bauk, zal het debat inleiden. Zo'oals men zich zal Hei iunei en, was sedert eenige maanden vermist eeu jungejuftiouw uit Haarlem, M. K., die bij een oom teHil- desheim logeerde. Den lldeti dezer is haar lijk eindelijk gevonden in een gracht aldaar. Alleen aan de kleederen kon liet lijk nog herkend worden. Verdeie bijzonderheden van het treuilge geval -zyn nog niet bekend ge worden. Eenige typografen te Groningen hebben zich gewend tot de Tweede Kamer, met ver zoek het ontwei p tol verlaging van den census niet aan te nemen. Algemeen stem- ipcht wenschen zij evenmin, maar wel een, kiesstelsel, gegrond op het beginsel, dat alls meerdeijarige burgers, die alle klassen (lef lagere school hebben doorloopen, tot de stembus zullen worden toegelaten- Nuar ons uit. goede bron wordt meege deeld, is niet de heer Cd. Buskeu Huet, leefde zij in liare ontstelde verbeelding gedurig weder. Kent ge mij? vroeg madame Jaiin end tranen stonden haar in do oogen. Marcelle hoorde do stem, zag haar aan, scheen een oogenblik moeite te doen, om zich iets of iemand te herinneren, maar ging weer mot «preken voort, alsof madame Jaiin or niet was. Toen do gocdo vrouw zag, dat men haar geen overdrevon bericht van den toestand gezonden had, werd zij er verlogen mee, en zeide tegen juf frouw dc Beaurenom Als ik donk, dat ik u die groote zorg op den lials geladen heb, dan doet liet mij waarlijk leed, en onwillekeurig rijst de vraag bij mij op, of ik cr wel goed aan deed (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2