rt, Tan laandag 26 Februari 1883. Buiteniandsche Berichten. 6 Binnenlan dsche Berichten, '9 DUITSCHLiNO. De Norid. AUg; Zeitung publiceeit de nota van kardinaal Jacobini van "19 Januari. Daarin wordt gezegd, dat door den jongsten brief aan den Keizer een tóenadering tusschon de wenschen van den Pauseiyken Stoel en de voornemens der Pruisische Regeering is tot stand gebracht. De Paus is beieid om toe ta geven, dat een herziening der voor de Kerk nadeel ige wetten thans wordt be perkt tot enkele punten. Zijn toestemming tot het doen van aangifte der benoemingen van geestelijken zal bij die herziening volgen. De Paus gelastte kardinaal Jacobini, mede te deelen dat aan de bisschoppen insl i^liën tullen wordeu gegeven betreffende Ju* aan gifte ten opzichte van nieuwe titularissen iu alle thans vacante parochiën, die aldaar naar de canonieke instellingen moeten worden geplaatst, zoodra de wetgevende lichamen hunne goedkeuring hebben verleend op de voorstellen, die ten doel hebben, de gewaar borgde vrije uitoefening der kerkeiyke juris dictie, alsook vrijheid ten opzichte van onderwijs en opleiding van geestelijken te verzekeren. De aangifte die nu inmiddels in beperkte mate zal worden gedaan, zal bij gemeenschappelijk overleg, onder bepaalde vormen een blijvend karakter voor de toe komst verkrijgen, zoodra de bovenbedoelde herziening van Meiwetten zal zijn volbracht, In de zitting van het Huis vau Afge vaardigden op gisteren verklaarde de Minister van Eeredienst, bij de voortzetting der be raadslagingen over de begrooting van zyn departement, op da vraag dienbetreffende van Dr. Von Windthorst, dat de briefwisseling tussehen den Paus en Keizer Wilhelm wordt voortgezet. De laatste brief van den Paus is beantwoord. Verder kou hij echter niets mededeelen. De welvoegeiijkheid verooi looft niet den inhoud daarvan openbaar te maken, voor en aleer de ontvanger zelf den inhoud van dat schryven kent. F R A X K R IJ K. De Democratische Unie hield gisteren een samenkomst. De meerderheid besloot ter zake tau bat buiten functie stellen der pretenden ten, die in militairen dienst zyn, de Regeering te ondersteunen. In de zaak van de Union Générale luidt de conclusie van den advocaat-generaal over eenkomstig het vonnis in eerste instantie gewezen, strekkende tot nietigverklaring vau de maatschappij, tot verklaring vau ongeldig heid harer operatiën bij de tweede uitgifte en tot niet-ievering vau de nieuwe titels. De uitspraak volgt over acht dagen. De decreten, betreffende de toepassing der wet van 1834. omtrent bet aan de Prinsen ontnemen van bunnen rang iu bet leger, zullen hedun in het Journal Official verschijnen. Zij zuilen slechts de hei togen van Chartres en van Alenyon treffen, niet den hertog van Penthièvre, die reeds op pensioen is gesteld, noch Prins Roland Bouapatte, die niet als rius-preteudeut wordt beschouwd. Victor Hugo viert Maandag, 26 dezer, ïp Sisten verjaardag, ËKUELAMD. ïn het Lagerhuis kondigde Northcote (liet fcoofd der oppositie) aan, dat hij eerlang zal voorstellen de benoeming eeuer commissie, die ren onderzoek zal doen ouilrent de onder handelingen en omstandigheden bcti tflende de vi ylating van Parnell, O'Kelly en Dillon in het vooijnar vau 1882, Bij de adresdebatten iu hut Lagerhuis wenschte Paiuell alleen 'tegenover de Ieren zijn positie iu een helder licht te stellen. IIjj zeidc, dat de verklaringen van Caiey met de ongeiechligdste lasteringen dooreengemeugeld, en slechts op hooren zeggen gegrond zyn. Sedei t zijn vrijlating heeft spreker zich weinig met de politiek bemoeid. Het is thans onmo gelijk tegen vooroordeeien te strijden, maar Ierland zal den diuk overleven, T 0 R K IJ E. De gouverneur beeft eergisteren, overeen komstig het bevel van den Sultau, aan den laliaansclien consul dicus levendig leedwezen uitgedrukt over bet jongste incident. Het incident is daarmede afgeloopen. SCHIEDAM, 24 Februari 1883. Op den staat van brieven gedurende de 2e helft der maand Januari 1883 dooi het postkantoor te Rotterdam verzonden, welke dooi onbekendheid \an de geadiesseerden niet bezoigd ziju kunnen worden, komt o. a. voor: G. Van Lijk, te Ketel, Moj. Hoeudrop, te Schiedam;j. Ruigiok te Schoondeiloo Mad, Flaming, te Vlaardingeuaan liet hulp kantoor te O vei schie: Mej. T. Benz, te Am sterdam aan het hulpkantoor te Pemis: P. Ilenderik... Zierikzee. Hadden de bewoners der Passage, welke aan den beer Martiuus Hakkert haar ontstaan te «anken heeft, bij het vernemen van zijn overlijden de vlag halfstok geheschen en den gedenksteen iu de Passage in rouwfloers gehuld, gisteren op de begiafunisdag was de gansche Passaga in rouw gewaad gestoken. Voor alle winkels waren rouwdraperies opge hangen, terwijl ook ia vele wiukelkasteu een rouw-étage was uitgestald. De gaslantaarns op de balustrade iu het midden der Passage waren flauw brandende en eveneens met rouwfloers getooid. Op ziju weg naar de laatste rustplaats pas seerde de lijkstoet de Passage en hield er een wijle stil. De kist was gedekt met een viertal fraaie kransen. Eergisteieu is te Amsterdam het twee honderd-jarig bestaan gevierd van het Diako- nie-oudemannen- en vrouwenhuis. Het telt nu 900 verpleegden. De plechtige viering had plaats in de Nieuwe Kerk, waai heen de ver pleegden voor het meerendeel met rytuigen gebiacbt werden. Het Gemeentebestuur was daar tegenwoordig en de geheete kerk vol geuoodigdeu en belangstellenden. De beste plaatsen waren voor de verpleegden. Ds, Van Son luidde de godsdienstoefening. Na hem hield Ds. Ten Kale een toespraak, vervolgens Ds. Adriam eu te slotte Ds. Geselschap. De kerk was :n overeenstemming met het feest ver sierd, ook met schilderwerk van den heer W. Van den Eudt. Aan de verpleegden word een maaltijd aan geboden. Des avonds was het binnenplein en de tuin vellicht. De weesjongens verschenen met hun muziekkorps en fakkels, eu maakten muziek in de zalen gedurende den inaaltyd. Er werd bengaalsch vuur outstokeu en de ou Ie inenschcu waren allen hoogst ingenomen met het feest. Voor eeuige dagen had te Amsterdam een ongeval plaats, dat erger gevolgen had kunnen hebben dau nu gelukkig het geval was. De heer S., van Utrecht, die daar ter stede in »'t huwelijk zou. treden, was met zyn bruid op weg naar de Nieuwe Keik, waar bet pas gesloten huwelijk keikelijk zou worden iuge- 1 zegend. Op den Voorbui gwal bij de Damstiaat biak een der stiengen van't rijtuig, waardoor slechts eeu der beide voorgepanuen paarden kon blijven doortrekken, dat daardoor ter zijde uitweek en het rytuig op den rand van den Voorburgwal biacht. Door snel toeschietende peisonen kon het rytuig nog juist bytijds gegrepeu eu een ongeluk voorkomen wordeu. Groot was echter de ontsteltenis, die niet weinig vermeelderd werd door de bezwijming der jonge vrouw, die haar huwelyk onder zulke ongelukkige omstandigheden zag aan vangen, Spoedige hulp was echter by de hand en nadat voor verwisseling vaa rytuig gezorgd was, kou de plechtigheid voortgang hebbeu. Door de bemanning van de ScheveniDgsche schuit Meiligerlee is in zee opgevischt en gisteren aaugebiacht een vaatje petroleum, afkomstig van de Scheveningsche bomschuit Avontuur, die 21 dagen geleden afvoer, en van welk vaaituig sedert niets werd vernomen. Het vaatje is door den stuurman vau de Avontuur, die_ door ziekte de reis niet kon medemaken, herkend, evenzoo door denleve- raucier. Er bestaat dus reden tot bezorgd heid. Ook maakt men zich ongerust over de bom schuit De Vrouw Johanna Maria, die drie weken geleden iu zee ging eu vau welke men eveneens sedert niets vernomen heeft. Beide vaartuigen konden by de heeischeudo N. eu N.-W.-wiuden der laatste dagen te Scheveniugeu, reeds lang te Nieuwediep of te IJmuiden aangekomen zijn. Een geldelyke bijdrage vau de rederijkers kamer te Tholen was door de Hervomde diaconie aldaar geweigerd, omdat deze van z u 1 k geld niet gediend is. De rederijkerskamer heelt nu het besluit genomen, om niet de armen de dupe te doen zyn, en zal daarom het geld overmaken aan de Spyscommissie eu de Vereeuigiug tot wering van bedelarij. Onder de 302 lotelingen voor de nationale militie te Leeuwaï den (lichting 1883) be vonden zich twee puren tweelingen en tevens een paar broeders, die in hetzelfde jaar waren geboren. Te Heythuizen (Limburg) ziju by het her stellen van het priesterkoor iu de parochiekerk fraaie muurschilderingen uit deXVdeenXVIde eeuw ontdekt. Zij bestaan uit rijk gepolychro meerde raukeu eo takken, waarop ideale bloe men iu oostersche pracht zijn aangebracht, en die de vakken der gewelven bedekken. Ook de graatbogen waai op een dikke laag pleister lag, zijn met piachtig lijstwerk, paarleu, che vrons eu gedurig afwisselende motieven be schilderd. Op ecu der sluitsteeneu bevindt zich het wapen der graven vau Iloru, biuneu wier gebied Heythuizen is gelegen. In onze grapte sleden, waar allerlei zonder linge bediyven worden uitgeoefend om aau den kost te komen, speelt ook de kwalwalvery iu de geneeskunde een voorname rolen velen, ook uit omliggende gemeenten, bezoeken het eeu ol' ander geheimzinnig personage, om zoo mogelijk vau hun kwalen en skrupties" genezen te worden, N uis het deze, dan die wonderdokter, die »deu loop heeft." Wat Amsterdam aangaat, een tijd lang was -»de Frausche dokter," een gewezen paraplu-koop, zeerge/ocht: bijschreef voor alle kwalen dezelfde kruiden voor, die uitsluitend aan een bepaald adres te verkrijgen waren, fa zijn dood of verdwijnen werd sde dokter met het houten boon" (gewoonlijk oneerbiedig de houtpoot genoemd) een erkende celebriteit. Hij houdt nog altijd zitting ergens in een kroeg, doch daar hij reeds tneermaien Wegens dat onbevoegd uitoefenen van genees, kunde is vervolgd geworden, heeft hij deu laatsten tijd iemand tot adsistent, die »ined. Br." voor zijn naam schryften recepten afgeeft. Maar ook zijn roem is een weinig aan het tanen geraakt door de vvrouw in de Tuin straat, Vau alle kanten stroomt het naar haar woning en ook »de rijkdom" laat zich niet onbetuigd. Volgens de berichten schijnt zij een lastige concurrent van Dr. Mezger te kunnen wordenwant ook zy volgt op haar manier de wrijf en strijkmelbodemaar, en hierin verschilt haar behandelingswijze van ie van genoemden dokter—-zij »beleest"er bij. Dat wil zeggenzij prevelt de een of andere formule, misschien een Onze Vader of een bezwei inga-formulier, als by bet ïbe- lezVn' van menschen of diet en wel eens wordt aangewend Doze voet of poot, Is verrukt of verstoot(l) Gij moogt niet zweren In den naam des Heeren. C. B. A. (Iu t voorbijgaau: Wat beteekeneu die ge heimzinnige letters C. B. A.? Kan het tik een verbastoring zyn van Zebaóth Davus sum, non Oedipus.) Om op pde vrouw in de Tuinstraat" terug te komen: zij geeft in den regel geen medi camenten, maar wel eeu of anderen practischen raad, die misschien nog zoo kwaad niet be- i icht is. Zij laat zich voor haar consult niet betalen, wat uatuurlyk niet belet, haar in den vorm van een cadeau eenigsiins schadeloos te sleiian voor de opoffering van haar moeite eu haar tyd. Wanneer na het inroepen van haar hulp de genezing volgt, wordt die ge woonlijk aau haar behandeling toegeschreven. Waaneer de genezing niet volgt dan hoort men er niet meer van, Dewijl haar voornaamste kracht in het ïbelezen" schynt te liggen, is het niet te verwonderen, dat zy ook als veearts optreedtkreupele paardenzoowel als zieke menüchen telt zy by menigte onder baar patiënten. Zelfs moet zjj we! eens ver klaard hebben, liever met beesten dan met meuschen te doen te hebbende beesten hebben wel geen geloof, maarzij belemmeren ook uiefzooals sommige menschen, door twijfelzucht de ktachl der genezing. In 't kort zij is voor een zeker deel van het publiek de geneeskundige celebriteit vau den dag, eq dat zal zoo blijven tot weder onverwachts een nieuwe wonderdokter uit het niet opduikt, die haar in de schaduw stelt. Want zoo is s werelds loop. Niemand is onmisbaar, zelfs »do vrouw in deTuiustraal" niet. (N~. E. Ot De handelswaarde vau insecten. Van zeor groot gewicht zijn de iusecten iu alle jaar getijden in de huishouding der natuur, maar Bijvoegsel m de Sé tefaische Couraitt

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 5