Binnenlandsche Berichten. f - SPANJE. -v "Volgens de Corresp. zal het proces der internationalisten vermoedelijk half Maart beginnen. ZUID-AFRIK A. Volgens een gerucht hebben de Boeren het Kaflerhoofd Mapoch totaal geslagen, en Mam- poer gevangen genomen. AMERIKA. Een bevel tot inhechtenisneming van Sheridan is "uitgevaardigd. De vraag of by aan Engeland moet worden uitgeleverd, zal beoordeeld worden door een commissaris der Vereenigde Staten. In geval eener bevesti gende beantwoording zal het gouvernement de noodige machtiging verleenen. DEN IIAAD28 Februari 1888. De Hooge Raad heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Genei aal een lijst van aaobeveling ingezonden, teneinde daarop ie kunnen acht slaan bij het maken der nominatie voor da vacature eener Raadsheersplaats, in dien Raad ontstaan door het overlgden van den heer Mr. J. A. Jolles. Daarop komen voor de namen der heerea Mrs.: Jhr. B. C. De Jonge, president van de mrondissements-rechtbank te 's Gravenhage, S. J, Hiugst, rechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam, A. J. Giant Van der MijlI, secretaris-generaal by het Departement van Justitie, P. Van Blom, president van da arroudissements-rechtbauk te Heerenveen F. A. R. A. Baron Van Ittersura, vice-presi dent van de arroudissements-rechtbank te Utrecht, A. J. Van Em den, oud-president van •bet Hof van Justitie te Suriname. Naar wy vernemen heeft de Ministerraad jl. Maandag nog vóór de openbare bijeenkomst der Tweede Kamer een buitengewone verga- lering gehouden. Gistermiddag heeft er weder een buiten gewone vergadering van den Ministerraad plaats gelmd. SCHIEDAM, 28 Februari 1883. Blykens achterstaande advertentie is de expositie van de collectie Fransche en Eogel- sche staalgravuren van den heer J. J. Höpker in de sociëteit Harmonie (Doele) te Rotterdam nog slechts twee dagen, morgen en over morgen, opengesteld. Zij, die de met recht fraaie en uitgebreide collectie van den heer 'Höpker vroeger in Musis Sacrum" alhier -hebben bezichtigd, zullen zich zeker wet ge doopt gevoelen een bezoek aan zyn expositie •brengen, temeer daar de collectie is aangevuld "met de allernieuwste uitgaven. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben gisteren neg onderzocht bet ontwerp betref fende het muntwezen en dat tot uitbreiding van het getal der muntbiljetten. Het kabinet is volgens de Haagsche kout der Prov. (tr. Ot. jimpoptiiairder dan ooit. Er scbynen in het kabinet twee tegenover gestelde stroomingen te 2yn: Van Lijnden c. s. coutra Pijnacker Hordijk—Modderman. Ver moedelijk behaalt de eerste de overhand. Pijnacker's kieswetwijziging zal geen genade vinden Moddermans prestige is in de laatste maanden, vooral na de duivenhistorie, gedaald. Blijven over: Van Lijnden, met Rochussen, Kip, Reuther en Klerck. Neemt nu het wrakke kabinet zijn ontslag, wie zal dan voor de verkiezingen zulk een verwarden inboedel durven aanvaardenDan zullen de heeren zich wel lateu overhalen, om het schip van staat zoo lang als een wachtschip te behandelen, totdat na den derden Dinsdag in Juni gebleken is, welk soort van stuurlui er noodig zjjn. Er wordt nu reeds gemompeld van een kabinet Verniers van der Loefï als Minister van Financiën, maar wie kau ons de verrassingen der kiesbus voorspellen? De wegen der kiezers- drijvers zijn ondoorgrondelijk! Hoe de uitslag ook wezen moge, iinpopulairder dan onze Tweede Kamer nu is, kan zy moeielyk worden, en behandelt graaf Van Lijnden haar nu en dan als een dwingenden knaap, dan zal menigeen denken»Tu l'as voulu, George Dandin Het verslag van den staat der hoogeie, middelbare en lagere scholen over 1881 —1882 is in druk verschenen. In hunne verslagen over het studiejaar wordt door curatoren der rijksuniversiteiten algemeen erkend de guustige invloed dien de wet van 28 Juni 1882 bij den aanvaugvan het studiejaar 1881 1885 op het bezoek der lessen heeft gehad. In het geheel waren 1228 studenten inge schreven waarvan 1155 voor alle lessen. Het getal gymnasia bleef 24, dat der progyinnasia 5. Het zuivera bedrag der uitgaven van rijk, provincie en gemeente, voor alle instellingen van hooger onderwys, beliep iu 1881 f 1,918,391,827a tegenover f2,049,295,36'A in 1880. Uit het verslag aangaande den toestand van het lager ouderwijs over 1881 hier te lande blijkt o. a., dat op het einde van dut jaar het getal scholen bedroeg 2791 openbare, 86 gesubsidieerde byzondere, 1050 niet gesubsidi eerde bijzondere, te zamen 3927. Voor dat onderwijs gaven ryk, provinciën en gemeenten uit de som van f11,555,506. Het aantal onderwijzers aan de lagere scholen is reeds in 1881 onder de werking der nieuwe schootsvel aanmerkelyk toegeno men. Vdn 14,174 steeg het iu een jaar tot 15,123. Op vele plaatsen is echter daarmede nog niet het getal bereikt, dat reeds de wet van 1857 vorderde, In de vorige week hebben zich to Leiden 3 gevallen van pokken voorgedaan, en te Delftshaven 2. Volgens rapport van het Bureau Veritas, zijn in de maand Januari 1883 verongelukt7 147 schepen van Duitschland 13, Amerika 6, Engeland 69, Oostenryk 3, Chili 1, Dene marken 3, Spanje 1, Frankrijk 11, Grieken land 4. Nederland 2, Italië 11, Noorwegen. 12, Portugal 4, Rusland 2, Zweden 5, onder dit getal zijn 15 vermisten; in dezelfde maand verongelukten 21 stoomschepen: waai onder 2 van Duitschland, 1 van Amerika, 8 van Engeland, 1 van Denemarken, 4 van Frank rijk, 2 vau Italië, 1 van Portugal, 2 van Zweden, ouder dit getal zijn 2 vermisten. De gemeente Loosduinen is gisteravond door een paniek getroffen. De burgemeester, G. N. De Voegt, die een tiental dagen ge leden verlof had gevraagd en bekomen, om in het buitenlaud de zaken van het te Loos duinen op te richten Badhuis te bevorderen, heeft door een tusschenpersoou doen telegra- pheeren, dat hy niet in de gemeente zou terugkeeren, doch zich met zyn gezin naar Amerika had begeren. Zou dit feit op zichzelf al geen onover komelijk ongeluk opleveren, toch heeft het - indien de geiuchteu zich bevestigen een donkere zijde voor tal van gemeeuteuaren, die het hoofd hunner gemeente belaugryke sommen hadden toevertrouwd oin in solide fondsen te beleggen. Men spreekt van één die zijn geheeie bezitting, uit f 10,000 be staande, uit handen had gegeven, terwijl een ander f 5000 en verscheiden personen kleinere sommen by den burgemeester haddeu gede poneerd. Ongelukkige speculation zouden nu, vermoedt men, die gelden grootendeeis hebben verslonden. Ëergisteiavond is, onmiddellijk na ontvangst van het treurig bericht, een buitengewone raadszitting belegd en daarna aan de civiele en rechterlyke autoriteiten kecnis gegeven van het gebeurde. Dagblad Het gerucht, dat de voortvluchtige P., die uit de kas van zyn patroons, de heeren Ha- velaar Zn., f5000 ontvreemdde en met een 18jarige Delftsche buffetjuffrouw op de Oimlria plaats nam naar Amerika, onder de slachtoffers behoorde, is niet ofGcieel beves tigd. De justitie is hem nog altijd zoekende. Te Rotterdam wordt sedert 10 Februari vermist een aldaar woonachtig heer, koopman, oud ongeveer 40 jaren. Daar hy somtijds vlagen van melancholie had, vreest men, dat hij zich iu de Maas verdronken heeft. Prof, Buys Ballot schrijft in het U. D.i Op de sterrenwacht te Utrecht is een tele* gram ontvangen, inhoudende bericht dat door de heeren Brooks en Swift (in Noord-Amerika) den 23en dezer eene komeet ontdekt is; en wel op 342 gr. 30 m. R. Opkl, en 28 g, Noorder Declinatie. Een tweede bericht gaf een nauwkeuiiger plaatsbepaling voor deu volgenden avond, Eergisteravond vond ik haar vrij spoedig, doch niet op de plaats, waar ik haar, af gaande op de beide telegrammen, zocht j zoodat het vermoeden gewettigd is, dat het eerste telegram wellicht niet zeer juist ge weest is. In een kijker is de komeet vrij helder, eu een zwakke, van de zon afgekeerde, staart is duidelyk zichtbaar; voor het biooto oog is zij nochtans niet to ondeisciiej.den. De iSport" bevat het volgend programma der wedloopeu te Nijmegen op Zaterdag 10 Mei a. s. Comité. F. W. baron Van Tuyll van Se- rooskerken, W. baron Van Nageli, baron Van Brienen van de üroote Limit, J. Petersen, C. J. Van der Oudermeulen en O. D. Van Diepeubrugge. Voor de wedrennen zullen de betrekkingen worden waargenomen als volgt! Judgebaron Van Brienen van de Groota LindtStarter: H. Van Wickevoort Ciomme- liaHandicapper: L. F. Maas Geosteranus; Stakeholder: Jhr. H. Clifford; Clerk of the course eu clerk of de ScalesTh. Van dea Broek. Wedienneu. Nijinegen-Stakes. (Wedren op de vlakke baau Handicap.) f*1500 voor paarden vau drie jaar en ouder. Afstand ongeveef 2400 meter. Olficiars-Steeple Chase. (Wedren met hin dernissen), f400 voor paarden van vierjaaf en ouder. Afstand ougeveer 2800 Meter. Betuwe-Stakes Selling hurdlerace. flOOO voor paarden van vier jaar en ouder. Ailfi paarden moeten na den wedren te koop zijn voor f2500. Afstand ongeveer 3200 Meter, Gelderland-Cup. (Wedren op de vlakk» <i baan Handicap.) Een kunstvoorwerp t«f waarde van f 250 en f200 in geld, voor paard; van 3 jaar,en ouder, bona fnle het eigendom van Neder!, en gereden door Nederlandsche gentlemen riders. Afstand ongeveer 2400 Meters. Harddiaveryen. Internationale harddraver! (Handicap met verschillende afstanden.) Voor paarden van alle lauden, rassen en ouderdom; ingespannen voor twee of vierwielige rij tuigen. Prijs f1000, premie f250. Maximum- afstand ongeveer 4000 meter. Maximum* voorsprong 600 meter. Nationale harddraverij. Handicap met verschillende afstanden). Voor iulandsciif paarden, toebehoorcude aan Nederlander ,u kunnen bewegen uw grot te verlaten, en hier te komen! Jules hoorde mij niet en ik dacht, hot was .hier ook etenstijd zoo ais bij ons. Ik hoop, dat ,ge mij niet kvratijk neem Hoe heb ik 'tnu? zei juffrouw Hermine: 't Lijkt er niet naar! Vertol mij eens, wat is van middag de menu bij u Ik weet het niet recht, maar ik geloof een kip met salade. Rose I riep juffrouw .HermineDaar heb ik eindelijk den kluizenaar Ga eens •dadelijk het diner van de heeren hier halen, de -kip, en de rest! Zij blijven; ik laat-ze nu niet ontkomen. Wij zullen een pique, niqua hebben! Zij dragen 't hunne bij, wij 'tonze! Had ik go- weten welk een voorrecht mij. te beurt zou val ken, Robert, ging zij voort, dan zou ik ons diner er feestelijk op ingericht hebben. Neem nu 't weinige voor lief. Wij zullen cr toch-een vroolijken middag van maken Marcello 1 zet nog eens tweo couverts. Aan tafel hield Marcello 'toog gedurig op den broeder van haar vriend gevestigd, Jules toch sprak altijd van hem. Robert was voor hem een orakel in alles. Zonen van een ziekelijke moeder die 't klimaat van Parijs niet verdragen kon, c-n die daarom meest in't Zuiden haar verblijf hield, waren zij dikwijls geheel alleen in het huis te Passy. Hun vader, eerst in aanhoudenden twee strijd vorkcerende tusschen 't verdriet dat hij zijn vrouw, die hij zielslief had, in een stad van 't Zuiden alleen moest laten, en den wensch om bij zijn kinderen te blijven, waar hij zijn tegen woordigheid ook nuttig achtte, had dat jaar den knoop doorgehakt, en besloten den raad van den dokter te volgen, on bij zijn vrouw to blijven, die snel achteruit ging. Zijn oudste zoon, Robert werkte voor het candidaats-oxamcn in de let teren, was voor zijn jaron degelijk en vast van karakter, en kon gelukkig op zichzelven staan niet alleen, maar was door zijn uitmuntend hoofd en goed hart beide, zeer geschikt om ook op zijn jongeren broeder, dia als interne op een lycéo geplaatst was, het toezicht te houden. 't Gevoel dezer verantwoordelijkheid, het droe vig vooruitzicht- zijn moeder, waaraan iiij zoo innig gehecht was, ontijdig te verliezen, maakte den oudsten broeder stil en wat afgetrokken. Maar toch was hij van aard gezellig, toon hij nu zoo haitelijk bij juffrouw Ilermine ontvangen werd, de genoegens van pen gemeenscliappelijken disch en van hot familieleven weder genoot, alles ver levendigd en vervroolijkt door Marcelle, kwamen de aangenaamste herinnei ingen weer bij hem op aan den tijd, toen ook 't huisvertrek bij zijn ouders zoo gezellig, toen zijn moeder nog gezond, Jules nog klein en aller Hoveling was, die "zooveel tot de vreugd in den familiekring bijdroeg, door zijn guiterijen en invallen. Al die gewaarwordingen uitten zich in è'on enkel woord, dat uit hot hart hom over do lip pen kwam, toon da tafel afgenomen was: Ik had vroeger bij u moeten komen, juf frouw de Beaurenom, zeide hij. Ik heb mij zelvon veel te kort gedaan roet raij zoo op to sluiten; maar ik was bang onbescheiden te wezen of ongelegen te komen. - Zeg 'nu maar liever de waarheid, ant woordde zij. Zij had hem, zeventien jaar geleden zien geboren "worden, en kende hem dus van kindsbeen afGij waart bang u met mij te vervelen, geleerde buurman en ik weet hesl wol, dat ik een jaar geleden dan ook niet voel be? tcekendemaar sedert ik Marcelle mag opvoeden ben ik veel voran'derd, en weer jong geworden» Robert zag Marcello opmerkzaam aan met zijn ernstige, doordringende oogen; zij kleurde eenigszins en keek strdk. Familie van u? vroeg Robert. L Neen; ik zal u dat alles bij gelegenheid we! eens vertellen. Maar nu i, ijs gebroken is en gij weer lust hebt gekregen mij te korae:t bezoeken, durf ik uw hulp inroepen. Ik- hèb Marcelle oerst alles geleerd wat ik zelve wist) en toen hebben wij ons verdol" met boekeit beholpenmaar zoudt gij nu piot geregeld jnijfi taak, bij voorbeeld een uur daags, willen over nemen? Gij zijt van alles op de hoogte en al 't geleerde zit bij u nog frisch in 't hoofd. jf Niets liever dan dat, antwoordde Robeit en 't is voor mij een goede .oefening voor vervolg, want dien weg moet ik mettertijd op» (Wordt vervolgit-: i -:q

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2