thans te behandelen, van ernstige politieke beteekenis moet worden geacht. Toch neemt c^bet nog de kans aan, dat een crisis kan worden ontgaan. Het is mogelijk, zegt het Mil, dat het Kabinet de weigering opvat als in 1881 de intrekking der rentewet. Toen heeft het, meenende dat de Kamer wegens de motie van Mei het kiesrecht voorop wilde stellen, de belastinghervorming, die op z'yn programma vooraan stond, naar achteren geschoven. Zoo kan het thans weder, om der Kamer te believen, de volgorde nog eens omkeeren, en den Minister Pijnncker, gelijk in 1881 den heer Vissering, als zoudenbok de woestyn inzenden. "VVij kunnen ook weder een crisis krijgen, die tot het najaar duurt, om te eindigen met een KabinetYao Lynden III, metden premier wellicht ais Minister van Oorlog en tot hertog verheven. Wat thans vereischt wordt in een Kabinet, dat voor alles de financiën regelt, de muot- kwestie dragelijk maakt en de leeningswet met beleid uitvoert, maar zich tevens wijdt aan het ontwerpen eener Grond wetsherziening, en tijdens de voorbereiding daarvan voorde invoering van het strafwetboek, afdoening van aanhangige ontwerpen en versterking der middelen zorgt. Onze Londensche correspondent schrijft De heeren baron Van Heerdt, A. E. Maas en Prof. Dr. A. A. W. Hubrecht, leden der Neder!, commissie voor de Internationale visscherij-tentoonstelling, alhier te openeD, zjyn eergisteren van Vlïssingen aangekomen en in de Keyser's Royal Motel afgestapt. Eergisteren en gisteren hebben zjj het terrein der tentoonstelling in oogenschouw genomen en de Doodige schikkingen getroffen. De heer Maas, vice-consul, heeft hun tot gids verstrekt. De werkea der tentoonstellingsgebouwen vorderen goed, en ik geloof te mogen zeggen, dat Nederland een goed figuur daarin zal maken, (N. R. Ct Van geachte zijde wordt het volgende mede gedeeld aan het TT. D. Eergisteren is in het militaire hospitaal te Utrecht overleden, tengevolge van kankerach tige ontaarding van lever en ingewanden, de ziekenoppasser V. Dit is dezelfde man, die indertijd in een alge meen' bekend verweerschrift gezond werd ver klaard en van wien werd beweerd, dat hij ten Onrechte en tot nadeel van het land met'melk en eieren was gevoed. Deze toediening van extra-spijzen was inder tijd een der voornaamste beschuldigingen, krachtens welke de pensioneering van een be kend militair geneesheer (Dr. Fles) werd voor gedragen en verkregen. De heeren Behrens en Dr. Basch en mevr. Jaide zullen in het volgend seizoen aan de Rotterdamsche opeta verbonden blijven. Mej. Beihl heeft een engagement te Hambuig aan genomen. Mej. Selrna Kempner neemt voor goed afscheid' van het tooneel en begeeft zich in den echt. Eene tweede vergadering van de sTappars- en Slijters Vereenigïng" to *s Gravenhage werd door ruim tweehonderd leden bezocht. Zij telt ongeveer 300 leden, die bijna alle kiezers zijn. Nadat het reglement was goed gekeurd, werd het vergunningsrecht in Den Haüg besproken, dat hooger is dan te Am sterdam en te Rotterdam. Er werd besloten een petitie door alle leden der Vereeniging onderteekend, aan den Gemeenteraad in te zenden, om op vermindering van het ver gunningsrecht aan te dringen. Ook werd besloten, om bij de aanstaande gemeente raadsverkiezingen een eigen candidaat te stellen. Te Pernis worden verstuikte voeten genezen door sbelezing". Het klinkt ongelooflijk, en ook wij zijn van oordeel dat de hulp vao Dr. Metzger in zoodanig geval meer zal uit richten dan de tooverspreuk van den belezer". Nochtans door een zeer geloofwaardig man, wien deze regelen wel onder de oogen zullen komen, en die ons misschien machtigen zal namen te noemen, werd ons het volgende medegedeeld, dat ons b'y'Da aan de mogelijk heid van belezen zou doen gelooven. Een bekend professor in de theologie bevond zich met zijn zoontjes in het buitenland. In gezelschap van onzen zegsman maakten zij een wandeling. De jongste zoon verstuikte zijn voet en zeide niet verder te kunnen loopen. Zijn vader spiak hem aan, en verzekerde bjj herhaling, dat Bram zeer goed kon loopen; dat Bram niets deerde; dat Bram maar loopen moest en Bram liep en had geen pjjn meer. Hy die ons en waarschijnlijk ook anderen dit voorval mededeelde, is een te verlicht man om zelf aan nbelezen" te gelooven. Het feit echter mocht hij niet ontkennen. ArnhGt.) De Leidsohe Studenten-roeivereenigiug »Njord" mocht dezer dagen van een harer oprichters de bewijzen zijner groote en voort durende belangstelling ondervinden. "Mr. J. Cohen Stuart van Samarang toch verzekerde der vereeniging een jaarljjbsche bydrage van f 100 als prijs bij den voorgenomen jaarUjk- schen uuiversiteits-wedstrijd. Zaterdagnacht hebben een zestal studenten van de Polytechnische School te Delft een kloppartij gehouden te Wageningen. Na dien avond eenigen tijd op straat aldaar ieders aandacht getrokken te hebben, zijn zij binnen gedrongen in een zaal, waar een besloten partij was. In plaats van zich goedschiks te verwijderen, liep het op vechten uit, waarbij de politie te pas kwam Een der studenten werd gewond en had heelkundige hulp noodig. Een der nachtwachts had van zijn sabel gebruik gemaakt. (iV. JR. Gt.) De Amst. Ct. zegt dat het bericht bit ludië aan de Arnh. Ct. als zou Dr. Van der Hejjden een uieuwe radicale geneeswijze voor pokken, cholera en andere besmetteljj ke ziekten hebben uitgevonden, op een dwaling berust. Uit Terneuzen meldt men aan de IT. R. Ct, dat de voormalige directeur der sSociété anonyme des grandes buitrières en Zélande", L'Affairous-Spinelli, met de noorderzon van daar is vertrokken. Te Zutfen zal een cursus voor huisvlijt worden opgericht. Maandag is het lijk van Gerrit Kreune, een der nog vermiste slachtoffers van de ramp te Muiden, op de plaats des onheils gevonden. Het lag ruim een voet onder den grond, geheel bedekt met aarde. Een hond snuffelde en wroette daar, en tiok een kous van den ongelukkige naar boven daardoor outdekte men het nog geheel gave l'yk. Naar wij vernemen heeft het Assaut, Vrijdag gegeven io het Feestgebouw te Rotterdam, door de jongens van het op|uidingschip^f«»a Paulowna, voor de slachtoffers van de ramp te Muiden, na aftrek dei\ kosten opgebracht f 675.35. In 't geheet is thans voor de slachtoffers bijeengebracht f 19,968. Door een 126-tal ingezetenen van Muiden is aan den Minister van Waterstaat enz. eeu adres gericht, waarin zij aandiingen den bus- kruitmolen De Krijgsman by hunnegemeeute te laten staan. De ledenen, die adtessanten tot dit verzoek nopen, zijn de volgendehet onheil van voor eenige weken heeft bewezen, dat by eèu mogelijke ontploffing de inwoners van Muiden zelf geen gevaar loopen; door het verplaatsen van de fabriek naar elders zou der gemeente een gevoelige slag worden toegebracht, daar met deze verplaatsing het bestaan van velen geheel of gedeeltelijk zou vernietigd worden. Reeds gedurende 180 jaren genoot Muiden de voordeelen, welke de bus kruitfabriek afwierp, zoodat reeds honderden hun middel vaB bestaan daarin vonden. De buskruitramp te Muiden werd door Reuter naar Indie overgeseind ais een »hagel- storm," een vrij zonderlinge metamorphose, die moeielyk aan een telegrafische vergissing geweten zal worden. Ook een der ingezetenen van Zwolle is de dupe geworden van een zich in Delftshaven en Rotterdam ophoudende oplichtersbende. Op een in het Nieuws van den Dag geplaatste advertentie, waarbij 2 pauwen voor 125 te koop werden aangeboden, ontving men een sclirjjven, onderteekend door J. De Lejjer te Delftshaven, Kruiskade G 9, om de pauwen per spoor, station restant, Rotterdam te zenden, met mededeehng, dat het bedrag van f25 na ontvaugst per post zou worden overgemaakt. Oodauks herhaalde aanmaning bekwam men noch geld, noch antwoord, en by informatie is daarop gebleken, dat zich te Delftshaven en Rotterdam meer dergelijke personen op houden, die steeds koopen wat zij los kunnen krijgen, doch nooit iets betalen. De graftombe van Filips Van Almonde in de Catheiyne-kerk te Brielle dreigt gek "Jl in te storten. De Minister van Binnenlandschezaken is genegen de tombe, die eeu waar prachtstuk van oude kunst heeten mag, van staatswege te doen restaureeren, indien de kerkelyke ge meente de helft van de kosten ad f 750, du3 f375 bijdraagt. Daar de kas dier gemeente zulk een uitgaaf niet vergunt, heeft zij een beroep op Ue leden gedaan. Een jongeling van 28 jaar, wonende te Hondselerdjjk, deed zich bij gelegenheid dat zijn broeder bij de loting voor de natiouale militie eeu goed nommer getrokken had, zoo te goed, dat hij, toen hy in den donker huiswaarts keerde, in een sloot viel en ver dronk. Volgens het A. M. is er thans, nadat van eenige vroegere plannen om verschillende redenen mets gekomen is, een nieuw plan voor een passage te Amsterdam ontworpen, dat alle kans van slagen heeft; voor den door gang zyn reeds al de noodige perceelen in handen van de outweipers, terwijl een niet onaanzienlijk deel van het kapitaal reeds ge vonden zou zyn. De ingeuieur M. Raflelovich heeft zich met den architect Gosschaik aldaar en den architect P. Fouqui te Parijs vereenigd, om een der dichtstbevolkte, ouooglykste en on gezondste wijken der hoofdstad een totalen ommekeer te doen ondergaan. De bedoelde w'yk is gelegen aan het Hol, gedeeltelijk aau de St. Nicotaai- es Nieuwstraten. De door hen te stichten passage begint ter zijde van de Gravestiaat, gaat dwars door al de daar liggende stegen, sluppen en cul- de sacs van het Hol en zijn omgeving, om uit te komen nabij de Oudebrugsteeg, op den Nieuwendyk. De nieuwe overdekte stiaat verbindt dus de Molsteeg, ontegenzeglijk eeu der drukste en levendigste straten van de geheeie stad, met den Nieuwendyk en de plaats, waarop de nieuwe Beurs zal veriijzen. Door de Nieuwe passage komt er eeu drukke en aangename verbindingsweg tot stand tus- schen den Singel, de Heeren-, Keizers- eu Prinse-grachten met den zoogenaamden Jor- daan «enerzijds en door den Niezel met de gau3clie havenzijoe der stad anderzijds. De Passage is 8 M. breed (broeder dus dan de Kalverstraat en de Nieuwendyk) en ongeveer 240 M. lang. Zjj zal niet alleen ten dienste der winkeliets zijn; op elke wijze hebben de ontwerpers getracht van den grond partij te trekken; zoo zal er bo vendien een hotel, waaronder café en res taurant, verrjjzen, gelegenheid voor kantoren" en magazijnen gegeven wordenin de on middellijke nabijheid wordt op vrijvallends terreinen een fraaie concertzaal, een over dekte markt, een verkooplokaal en een bad huis geprojecteerd. De kosten zijn geiaamd op 51/2 millioen. Aan de sympathie van het Gemeentebe stuur heeft tot dusverre niet ontbroken. Op medewerking van die zijde kan men rekenen! Het is voor de ondernemers reeds eeu ver* blijdend teeltendat zij ook den zedelijken steun geniet van de eigenaars der vele huizen die bestemd zijn, om ter wille (lezer groots zaak te verdwijnen, zoodat geen stappan ge daan behoefden te worden tot het verkrjjgen eener onteigeningswet. In het Americanhotel le Amsterdam hield gedurende eenigen tijd verblijf iemand, zich noemende baron Van Boetselaar, die echter eigenlijk geen baron was, maar eenvoudig heetto H. J. Vau der Wurf, kelner te Utrecht- Aangezien hy- nog te verrekenen heeft met de justitie, heeft de politie hem voorloopig ver zorgd. {V, D.) In de gemeente Alblasserdam zouden zyn aangevraagd.... drie echtscheidingen en een vierde, door een paar, dat voor korten tjjd die gemeente metterwoon verliet. Onder de jeugdige Alblasserdammers is daardoor een ernstige paniek ontstaan eu vreest men, dat er niemand dit jaar in het huwelijksbootje zal stappen. Door den bi ugwaehter C. J. Schot, aan de Hooglandsche biug te Vianen aan deLek,iï een oud muntstuk of gedenkpenning gevonden. Aan de ééne zyde staat eeue mausbuste met het omschrift; LVDXV. DG. FR. EN. REX. Aan de andere zijde staat een wapen met het omschrift: MAIOR, RERVM. NVNG, NASCITVR. ORDO, en onderaan KE PF ILD Het N. v. d. D. kondigde onlangs eeu uitgave aan, die wellicht in de boekenwereld een geheete omwenteling teweeg kan brengen- Eeu uitgeversfirma hier te lande wilde nl. ten proef nemen met een boek uit te geven, dat met blauwe inkt gedrukt werd op gioen getint papier. Dit weikje is thans te Amsterdam verscheneD bij de firma Minkman Co,, die onder meer andere bewjjzen van instemming met haar idee (hetwelk by een algemeene toepassing ten doel moet hebben, door aanwen ding van zachtere kleuren dan de thans gebruikte zwarte en witte, de oogen der lezers minder te vermoeien), dankbetuigingen "en gelukwenschen mocht ontvangen van Z. M. den Kot>ing> de Koningin van Engeland, de Koningin van Rumenië en van den Koning van Belgie. Jaarlijks, zoo verhaalt het V. D., wordt den Sultan van Turkye de keuze aangeboden uit een verzameling van houderd-en-één jouga meisjes. Deze worden onder plechtige ceiemo* niën naar een der moskeeën gebracht. Zij zijn allen gelyk en zeer eenvoudig gekleedj met loshangendeharen. De Groote Heer verlaat ziju paleis bij avoud, vergezeld van hovelingen, soldaten en fakkeldragers. In de moskee gekomen, richt de oppei priester eerst eeu warine aanspraak tot heindan neemt hy plaats op een soort troon en voor hem scharen zich de meisjes in een halven cirkel. De troonopvolger biedt hem twee duiven aan, om te offeren en noodigt dan zijn gebieder uit, een sultane te kiezen, die hare hoogff plaats waardig zal zijn. Dan begint da revuer die natuurlijk lang duurt. Zoodr.i de Sultan tot een besluit gekomen is, reikt hij een1 ,'iv Av:,

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2