«en, ander advies kon geven dan het hoofd van het Kabinet, noch in de Kamer zich kon verklaren in een zin, tegenovergesteld aan zijn gevoelen, in den Ministerraad verdedigd, besloot hij zich buiten de beslissing der Kamer to houden en aan den Minister Van Lyxiden de zaak over te laten. Bljjkens het eeuigen tijd geleden uitgegeven verslag van den Minister van Binneniandsche Zaken aan den Koning van de bevindingen en handelingen van het geneeskundig Staats toezicht in het jaar 1881, was de werkelijke bevolking van het r"yk op 31 December 1880 4.060,580, Daarvan overleden in 1881 95,447 personen, hieronder begrepen 7720 levenloos aangegevenen. Op '1000 inwoners stierven 23.51, het meest iu Zuid-IIolland 26.88, het minst in Friesland 19.57. Er stierven op den leeftijd van beneden 1 jaar 25,998, van 1—5 jaar 11,476 (te zamen bijua^-iS pet. van het geheel), van 5—14 jaar 3906, van 1420 jaar2246, van 20—50jaar 14,136, van50—65 jaar 10,806, van 65—80 jaar 14,139. Er stierven -aan de ziekten, genoemd in de wet van 4 December 1872 {Staatsblad no. 134) in het geheel 2501 personen, als aan typhus en febris typhoïdea 877, pokken 75, roodvonk 400, mazelen 874, angina diphtherina 240, dysenterie 35. Er stierven 925'een geweld- dadïgen dood (hieronder 164 zelfmoorden). Over den Gemeenteraad der residentie schrijft Flauor in den Spectator: t »De Haagsche Raad is sedert eenigen tijd •wat zonderling. Nu eens koopt hij voor 5 ton het paleis van Willem II. Dan komt Jtet berouw en men gaat aan het tobben. Straks verkoopt men weer het gedeelte op dau Kneuterdijk, ofschoon men het Heulsli aat je wilde verbreeden. Vervolgens besluit hy voorloopig alles af te breken, om dan te zien,' wat men met de Gothisehe zaal zal doen. Een beetje daarna verkoopt hij weer de Gothisehe zaal. Eerst neemt hij uit den Doelen de rechtbank en zet die in een verknoeid sclioon woonhuis. Het gemeente museum zou nu in den Doelen komen. Bom, daar besluit de Raad dat dit niet zal gebeuren en stemt het geld er voor af. Den volgenden dag komen zjj tot het inzicht, dat het museum er weer we! moet komen en de groote meerderheid werpt haar vroeger besluit vrooljjk weg weer om. Maar het BadhuisDat is wel de suakigste zaak van de wereld. Voor 75 jaren verbindt men twee menscheugeslachlen tot het lijden van een ontzaglijke geldeljjke schade, tut het afstaan van het strand en de baden, tot het laten ïexploiteereu" van het Badhuis en vich- 7elven. 'Twee-en-twintig raadslieden ach, hoe duur is haar goede raad zagen daar geen bezwaar ingeen bezwaar or iu om, waar overal elders, behalve in een speel hol als Monaco, de verfoeieljjke banken zjjn verboden, hier in ons eerzame Holland, een Spelhol op te richten. - Per me si va nella cita dolente. en in een vud pèle mèle heeren en datnes, jieen kerels en deernen, samen te laten ba den. Het is vies en kiudeiachtig tegelijk bah! Btj de redactie van het contract is nu voor gesteld het spel te weren maar tie bains jnixtes, het onder elkander grimmelen van twee geslachten in hansworsten pakjes dat ■blijft behouden. Eu dan vertellen er lieden, dat de Giieksche mythologie onzedelijk is; maar Diana in 't bad joeg ten mius'e Actaeon weg en liet dien roixt-baigneur door zijn honden verscheuren. Mijn zangster kom en laat ons vlieden Uit dit gehaat, naargeestig oord. Met genoegen vernemen wij, dat op het artikel in ons Maandagnuinmer betreffende den heer G. G. Vau Holten te Pouderoyen, een aanzienlyke dame te Rotterdam, die onbekend wenscht te blijven, dien heer op Jtiesche wijze geldelyken steun verleent, Wjj vertrouwen, dat dit voorbeeld, dat ons by toeval bekend werd, algemeene navolging zal vindenten gerieve van het ongelukkige gezin van den hoofdonderwijzer te Poude royen, {li. Nbl.) Reeds is gemeld, dat Nathan Blom, die bij het spoorwegongeluk te Beugelsdijk nabjj Rotterdam beide beeoeo verloren heetf, f10,000 kwijt is geraakt aan den buigemeester van Loosduiuen. Thans herinnert het Hól., dat hem namens de Holl. Spooiwegmaotschappij de keus gelaten is tusschen eeu som vau f 14,000 als schadevergoeding of eeu lijfrente. Blom, die to Rotterdam in het ziekenhuis werd verpleegd, deelde dit, zoo verhaalt het Hól., verder aan zijn vrouw mede, die op haar beurt er den burgemeester vau Loosduiuen mede bekend maakto;deze gaf haar den raad om het geld te nemen »waut zoo eeu maat schappij kon wel eens op de fleseh gaan en dus was tuch heter een vogel iu de hand dan tien in de lucht. Hij (burgemeester) zou het geld dan wel uitzetten; f4000 hield Blom in zjjn zaak en de overige f10,000, zijn thans met den burgemeester naar Amerika verhuisd. Voor den 5en tocht van de Willem Barents naar de IJszee is te Rotterdam bijeenverzameld het netto bedrag van f 1281.75, van welke som rekening en verantwoording is gedaan aan den algemeeneu penningmeester, Mr. G, N. Rahusen te Amsterdam. Nog meldt men uit Scheveningeu Het wrak van de Zonder Vlijt geen zegen is aau het strand gekomenbet ligt ten ouderste boven, en er is reeds déne zjjde van afgeslagen. Aan het strand ziet men zwaai den, roer, spilhaken, netten, houwboomen, die zeker van de verongelukte schuiten afkomstig zijn. De Urker schokker U. O. No. 68 slaat aan het eerste hoofd bij Loosduiuen. Aan het strand te Scheveningeu is komen aandrijven een zwaard, afkomstig van de schuit Noord- en Zuid-Holland, schipper G. Piouk. Ook moet er ziju aangekomen een -fieuwe trap met een kistje dat, naar meu vermoedt, van eeu nieuw vaaituigafkomsi *is. Bezuiden Scheveningeu zijn gisteren Ui ie schokkers aau den wal gekomen. Men ver moedt dat de ekwipages zijn verongelukt. Benoorden de sociëteit Nepiunus lag eea stuk van den spiegel van een schokker, gemeikt U. K. 68. Gisteren namiddag is op het strand onder Loosduineu geworpen een Urker visehschuit m geheele ontredderden toestand eu zonder bemanning. Op den vooisteven is vau deu naam, die geheel in de lengte is doorgebroken nog zichtbaar Ura oo„ waarschijnlijk Urk en het nommer. Het bovengedeelte van het voer is groen geverfd. Van de Nooidsche bark Vestadie bij IJmui- den stiamide, is de geheele ekwipage gered met uilzondering vau den kapitem, wieus lyk door den burgemeester van Velsen iu het hótel No. 1 te IJiuuiden werd aangebiacht. De eerste reddingsboot, die uitging om de bemanuing der Vesta- te teddeu, sloeg om, waarbij eeu der opvarenden werd gekwetst. De betnanniug van de tweede boot, die er in slaagde de ekwipage te teddeu, bestond uit de volgende personen: A. Hopman, G. Van der Wiele, J. -Kapitein, J. Visser, W. Van der Wiele, P. Van der Wiele, G. Haver, W. S. Struie, Friede, C. A. Nielsen, S. Jorgeuseu. De redding kostte veel inspanning. De dood van deu kapitein was volgens deu geneesheer een gevolg van inspanning en vei moeienis. Men is bezig de lading zooveel mogelijk te bergen. De opvarenden van bet Enkhmzrr vis- schersvaartuig, te Umuideu gestrand, werden met veel moeite geied door P. Smit, J. N. Klein, Molenaar en Jaap Zundvooit. Gisterechtend zijn te Zandvoort vlak voor het dorp op het strand aangespoeld twee vischschokkers zonder mast, naar het ryks- tnerk afkomstig van Helder. Het eeue vaartuig gemerkt 11 D 12, was verlaten, en aan boord van het andere, gemerkt II D 19, zijn twee dooden gevonden, een jongen naar gissing 12 jaar oud en een matroos vau '17 jaieu. Zooals overal langs de kust heeft de zee hier gedurende den noordwesten storm van eergisteren tegen de duinen gestaan, en is de voet daarvan op sommige plaatsen 1 A 2 meter boogie algenamen. Men schryft uit Bellevoetsluis van Dinsdag: Gistereu kwamen hier op de kanaalhaven negen Urker schokkers. Het was een levens gevaarlijk werk oin, terwijl de Noord-Weste lijke storm loeide, vergezeld van hagel- en sneeuwjachten, uit zee deze haven te bei eiken. De loodskotter no. 4, schipper J. Verschoor, verleende alle mogelyke assistentie. Hy zeilde uit zee de schokkeis voor, om hun den veiligeu weg te vvjjzeu. Vier schokkers echter sloegen in den mond vau dit zeegat om, waardoor alle opvat enden verdronken. Dc vloot bestond uit 20 schokkers, waarvan er eenige te Maassluis zijn binnengevaren. Door de bemanning van een tellellevoetsluis binnengekomen loodskotter is eeu Uiker schokker omgeslagen dryvende gezien en had men drie schokkers zien omsiuau. Aan de noordzijde van Ouddorp zijo eeigister gestrand eeu Urker visschersvaai tuig, bemand met 2 man, die beiden gered zijn, en de schokker no. 34, die door do ekwipage was vet laten (waarschijnlijk verdronken). Nog twee andere vaartuigen zijn gestiand, waar vau nog niets bekend is. Door den Noordwykschen schipper Arend Smidt, is in drijvenden staat gezien een wrak met witte 1 «jst, vermoedelijk eeu visschersvaartuig. Het wrak werd aange troffen op de hoogte van Zandvooit, ougeveer 4 inylen buiten den wat. Woensdag 28 en Donderdag 29 Maai t a. s. zal in het gebouw der Vrije Gemeente te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer C. G. Chavannes dó vergadering van moderne theologen worden gehouden. Daarop zullen de volgende vraagpunten behandeld worden, in te leiden door de heeren, wier namen er by vermeld staan. 1. Het mystieke en het crilische element in de modei ne lichtiug, VV. F. Loman en H. C. Lol» 2. Moet onze Volksschool een gods dienstig karz'vter (hagen? Eo zoo ja, in hoever? J. F. Lieflink ea G, C. Steynis; 3. Isde rcligieuse waarde des Christendoms afhankelijk vau de meeuiug, die men omtrent zijn historischeu ootsprong koestert? I. Hooykaasen Pb. R Hu- genholtz; 4o. Hoe heeft men uit een ethisch oogpunt tot oordeelen over de Nederlandsuhe Vereeniging tegen de Pro-titvtie II. G. Hagen en J. Kimpp°rt; 5o. Bet cemis aan geestdrift voor de predikantsbetrekking by de heden- daagsche jongelieden, E. J. W. Koch; 6o. Seeley's Natural Religion, J. H. Maronier en P. H. Ilugenholtz Jr. Do 29e vergadering van de vereeniging van Protestamsche Godsdienstonderwijzers in Nedei land zal '15 Mei a, s. te Deventer gehouden worden. Op het telegiaphisch hevel, gegeveu door de rechtbank te Haat lent, werd eei gister avond te Eindhoven iu eene paiticulieie woning aangehouden de persoon VV. B. Melchers te Hillogom, chef de bureau bij de Noord- en Xuid-Ilolland-cho Stoomtram-maat schappij, als vei dacht vau begane valschbeid in geschutte. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. In de voiige week ryu tv Cuarlois 4 gevallen van pokkeu vmngekomente Delftshaven 2, te Krahugen 1 en te Leiden 1. Eet gisteren zjjn te Amsterdam de terreinen eu gebouwen der Koninklijke Fabriek van waskaarsen in het openbaar verkocht. Zy zijn aan deu heer J. Meijerink Meyer toegewezen voor f656.000. Gisteren had de vrkooping der machinerieën en verdere gereedschappen plaats, terwijl de eindtoewyzing van het geheel 13 Maart plaats zal hebben. By het ouderzoek omtrent de zaak van de Adder heeft meu veel hooren spieken vau de moeteljjkheid om dat vaartuig te hchteu eu behouden iu eene haven te btongen. Iu verband daaimede is het, gelijk in een Lon- denschen brief aan de Uaarl. Ot, vermeld wordt, niet zonder gewicht te hooren, dat men in Australië, onder vuoi lichting van deu ingenieur John Stausfield, een schip van 5588 register-tons, en waarvan het gewicht onder water ougeveer 6000 tons bedroeg, namelijk de stoomboot Austral, uit een diepte van 50 voeten water heeft gelicht met hulp vau kunstmatige waterdichte verschansingen boven de wateilyu uitstekende, en dat dit schip, dat voor 200,000 p. st. veizekeid was, thans weder iu behouden haven ligt. Zooals men zich zal lieiinnereu, was dit schip bij het innemen van kolen omgeslagen en ge zonken. Pig ar o wydt eeu artikel aan de A uister- damsche tentoonstelling, liet is vol lof voor de Hollanders, die hun best doen om de onderneming te doen slagen, zoowei als voor de Franschen, die hunne belangstelling toon den door tair'yke inzendingen, en daarin de Duitschers oveitrofïen. De behoefte aan logies bespiokende, vei telt het blad, dat in de grachten van Amsterdam door verscheidene industrieelen drijvende hótels zullen wordeu gelegd, the uitmunten door schilderachtigheid en comfoit. Voor bet examen »uuttig.: handwerken1', door de vereeniging Tessolsehade van 6 tot 22 Maait e. k. te Amsterdam te houden, hebben zich 96 candidaten aangemeld. Door verschillende afdeel in pen en cm respondent- schappen is aau het hoofdbestuur ihrveiue- niging een som van 1765,50 toegezegd voor de te Amsterdam op te richten klasse voor kur.sl-naakhvei Is» Te Goes kwam dezer dagen een peisooo, die zich noemde W. J, Vau Scimik en zeide inspecteur dor Staatsspoorwegen te zijn. Hy deed in een winkel veischeidene beslelliugen en dineerde in het logement. Aan hef station gaf hij allerlei bevelen, zelfs aan de politie. Het schijnt, dat men eenigen argwaan kreeg; althans er werden per tehgiaaf inlich tingen gevraagd en nu bleek het, dat de gewaande inspecteur een oplichter was. Hy werd in hechtenis genomen eu na onderzoek kwam aan het licht, dat hij een weggejaagde weger was. Als een bewijs dat onze speciaal de Fiiesche, veestapel ook in het buitenland een goeden naam verworven heeft, kan daaruit blyken, dat heel uit Noord-Italië de intendant en ordonnanee officier van den Koning van Italië, de lieer Fihppo Yigttold, iu Friesland toeft tot deu nauhoop van een pui lij puik lokvee, ter verbetering van liet vecias ie Lombardije. Te Heerdt bij Netiss is iu een heibeigeeo vota man door zjjn zwager doodgeschoten, nadat zy lwist gekregen hadden ovor eeu bon el. De voerman was gehuwd en had 1 kindei en. liv het Panopticum te Amsterdam, zal ook het beeld van Richaid Wagiiurv.oidenopgunoinem Dc bevolking der pmvireie Drente bedroeg op 1 Januari II. 121,540 personen, dat is-, 806 meer dau op '1 Ja uturn '1882. - j| Ia de afgelcopeu mauud gaf de regenhietef te Froderiksoord 40 millimetei, zijnde 6 muf der dan de gemiddelde regenval vau de Fe' bruar-maau 'en 1873 tot 1882.

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2