Limburg Stirum weldra ophouden hofmaar schalk of sbeheerder" te z'iio, en vervangen worden door 's Prinsen eigen intendant te Neuwied. SCHIEDAM, 14 Maart 1888. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam, zitting van 43 Maart 1883. Afwezig de heeren J. Tak en Mr. A. K. J, Van der Drift. 1. Resumtie der notulen van de vorige vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. "Wordt besloten het schrijven van de heeren A. F. Brodie te Amsterdam en P. H. De Hoos Zn., met bijlagen betrekkelijk het handeldrijven van stationschefs rond te zenden en de verdere beslissing te verdagen tot een volgende vergadering. 4. Naar aanleiding van het besluit van den gemeeuteraad tot den aanleg voor rekening der gemeente eener drinkwaterleiding, -wordt besloten een adres aan den Raad te richten met verzoek om daaraan een leiding voor bezonken water te verbinden ten behoeve der industrie. 5. Eenige besprekingen betrekkelyk boeien in de Maas vóór de gemeente, alsmede be trekkelijk het koninklijk besluit van 49 December 4882 Staatsblad no. 234, behel zende een nieuw reglement van politie voor de scheepvaart op de rivieren van Rotterdam. (Oostpunt Ruige Plaat) tot io zee, leiden vooralsnog tot geen besluit. De Staatscourant bevat o. a. de statuten van de Vereeniging tot Bevordering van Christelijk onderwijs te Schiedam, De opbrengst van 's rijks middelen is over de twee afgeloopen maanden f 843,492 hooger geweest dan in het vorige jaar, hetgeen voornamelijk toe te schrijven is aan de meerdeie opbrengst der zegelrechten tot een bedrag van f483.313. Ook de successie rechten hebben f430,000 meer opgebracht, daarentegen de registratie-rechten f303,000 minder. Het gedistilleerd is weder aan het stijgen. liet heeft f93,782 meer opgebracht dan' het vorige jaar. lo het geheel hebben de accjjnsen f219.000 meer opgebracht. Ver der is er een stijging te bespeuren io de invoerrechten en in de posterijen. De opbrengst der rjjks-telegraphen is een weinig gedaald. Er loopen verschillende geruchten over de ministeiieële crisis en hnnr mogelyke oplos sing; zoo ook een gerucht, dat er pogingen worden aangewend voor de vorming van een conservatief Ministerie-Heemskerk. Men ver zekert, dat de heer Heemskerk een onderhoud met Z. M. den Koning heeft gehad en herhaal delijk met den aftredenden premier, den heer Van Lynden, heeft geconfereerd. Het is mogelijk, dat dergelijke pogingen worden aangewend en dat men van die zijde het nog wet eens zou willen probeeren; doch dat men in die pogingen zou slagen, achten wij zeer onwaarschijnlijk. Als men op de politieke verhoudingen iu de vertegenwoordiging let, zal men moeten erkennen, dat in geen dei- beide Kamers ook maar een fractie vim eenige beschouwing genoeg, maar weldra begon hij, zoo goed en kwaad hot ging, te lozen. Op een Woord stuitende, dat onduidelijk wns door het doordrukken van do andere zijde, nam hij dp l^mp op. Het blad er naast was helderder, vlakker ge plakt en gemakkelijker te lozen. Anderen voor hom schenen hetzelfde tijdverdrijf ook reeds te baat genomen te hebben, want hier en daar waren er aanmerkingen op geschreven, of de sporen voorhanden, dat men met don vinger de regels gevolgd had, om niet van den tekst te dwalen. De gemengde berichten hadden, als men die teekenen op die wijze wilde verklaren, de moeste aandacht getrokken, en 'tging Simon Monfort als anderen vóór hem. Met de lamp in de hand begon hij regel voor regel te lezen. Ongeveer op de helft der kolom zag hij met groote letters 't woordVerloren staan boven f>en kort artikel. Hij werd daarom nieuwsgierig beteekenie te vinden zou zijn, op wier steun eeu dergelijk kabinet, als wij zoo eveu noemden, zou kunnen rekenen; vaupaityen spreken wij niet eens. Dat met het optreden van zulk een Kabinet de crisis opgelost zou worden, zal dan ook niemand kunnen beweren; integendeel, de crisis zou dan eerst goed beginnen. Vad Naar men aan De Amsterdammer bericht werden er in de laatste dagen pogingen aan gewend tot het vormen van een Kabinet, waarin geen liberalen zitting zouden hebben. Hoe onwaarschijnlijk het ons ook voorkomt, men meent, dat deze pogingen, zelfs spoedig, kans van slagen zouden hebben. Naar van geloofwaardige zijde verzekerd wordt, acht onze Kroouprios allengs het einde zijner stille afzondering genaderd en zal hij dezen zomer, men meent ter gelegenheid van de Koloniale Tentoonstelling, weer aan het openbare leven deelnemen. Ofschoon naar ons gemeld wordt het nog lang niet zeker is of de Prins de openingsplechtigheid, die door de tegenwoordigheid van Koning en Koningin wordt opgeluisterd, zal bywouen, meent men toch de hoop te mogen koesteren, dat binnenkort ook in de verwijdering, die er tusschen den Prins en het Koninklijk hof heeft bestaan, een gelukkige verandering zal komen. (B. Hbl.) Met 4 Mei a. s. zullen zich te Wassenaar weder nieuwe gevolgen van den dood van Prins Frederik doen gevoelen. Kort na den dood des Prinsen werdeo de meeste arbeideis, tuinknechts, koetsiers enz. afgedankt, waar door velen hunner, althans voor het oogen- bhk, broodeloos werdeo. Thans is weder aan een twintigtal aibeiders te kennen ge geven dat zy met 4 Mei den dieust vau den Prins Von Wied zullen verlaten; de boer derijen voor rekening des Prinsen gedreven, zullen voortaan verpacht worden evenals het grasland, waardoor de tegenwoordige bedrijf- boeren bunnen voordeeligen toestand vaarwel moeten zeggen. De goederen bestaan, behalve uit vele boerderijen en honderden bunders land, uit de buitenverblijven »De Pauw", ïBackershageu", aGroot EazeubcoekRaap horst", ^Eikenhorst" eu het prachtige nieuwe jachtslot »Terborst", dat enorme schatten aan antiquiteiten bevat. Al deze plaatsen zijn door heerlijke lanen en dreven met elkander verhouden en vonneu dus, als het ware, één geheel met uitgestrekte wildryke bosscheu, prachtige schilderachtige vijvers en sierljjke koepels, waaronder vooral de Seringen-koepel uitmunt. Deze staat op een 30 meter hoogeu heuvel, zoodat men, in den bloeityd der seringen, daar een wuieu bloemeuberg aanschouwt. Al de genoemde bezittingen wateu tot uog toe aluxe", maar schijnen thans sueutegevend" te moeten wor den. Naar men verneemt, zal ook de graaf Van wat er verloren was, en sloeg 't niet over. 't Mocht weinig te beduiden hebben, al werd liet zoo in 't oogioopend aangekondigd, 't zou hem allicht weder een paar minuten den tijd korten: «Gisteren-avond, omstreeks veven uur, place Montlioion is een jonge vrouw, naar gissing vijf en twintig a dertig jaar oud doodgevomlen op een der banken van den square, waar zij zich nedergezet had om uit te rusten. Haar dochtertje, drie ii vier jaren oud, speeldo met andere kinderen in tiaar nabijheid, zonder iets ongewoons opgemerkt te hebben. Het arme kind, zoo eensklaps moederloos geworden, heeft geen enkele mededeeling aangaande haar ouders kunnen doen. Haar vader scheenvoor het middagmaal op reis gegaan, en per spoorweg vertrokken te zijn. 't Meisje heot Marcclle, Haar linnen is gemerkt M. M.dat der overledene moeder M. P. Men heelt op de ongelukkige vrouw een porlcmonnaio gevonden, bevattende Naar wij vernemen, heeft het Ceutraal comité voor de inzameling van liefdegiften ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de bemanning der monitor Adder besloten, een som van ruim f20,000, die nog van de ingekomen gelden beschikbaar is, aan te ■wenden om een Vereeniging te stichten, ten doel hebbende het scheppen van een fonds tot ondersteuning 4o, van de nagelaten betrek kingen van hen, die in 's lands zeedienst door eenig ongeval, aan een van 's-Rijks marine schepen overkomen, het leven hebben verloren, eu 2o. van heu die in 's lands zeedienst door een dergelijke oorzaak voor den dienst onge schikt zijn geworden en buiten staat zijn in hun onderhoud te voorzien. In de vorige week z'yn te Rotterdam 28 gevallen vau pokken voorgekomen, te Delfts haven 3 en te Katwyk één. Te Leiden werdeo geen nieuwe gevallen aangegeven. De vorige week zijn te Rotterdam 7 ge vallen van mazelen aangegeven. Te Rotterdam is de eeiste steen gelegd van de 6e diaconieschool met bewaarschool aan den Goudschen rijweg, Dit gebouw is met den grond eu ameublement aan regenten van de diacouiescholen der Ned. Herv. ge meente ten geschenke gegeven door den heer P. E. Ai ent, te Rotterdam. Daar te Scheveniugen door den jongsten storui het aantal weduwen met 19'eu dat van de weezen met 45 is vermeerderd, heeft de ïVeieeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte Schevemngsche visschers" thans haar zoigeu over niet minder dan 105 we duwen en '171 weezen uit te strekken. Jaar lijks is daarvoor circa tienduizend gulden uoodig eu alleen de laatste rampen hebben de behoeften met f3500 per jaar doen toenemen. Dat men dus krachtig helpe om het materieel lijden der ougelukkigen eeui- germate te verzachten! Een collecte, in de Christelijk Gei «formeerde Kerk te Scheveniugen gehouden ten behoeve vau de nagelaten betrekkingen der veronge lukte visschers, heelt f460,65'/2 opgebracht. Uit Scheveniugen wordt aan de AT. B. Ct. gemeld Wy vernemen nader, dat de Eugelsche visscner, die een gedeelte van de ekwipage van den logger Maasvinding gered heeft, slechts 7 man kou opnemen. De stuurman besliste toen, dat de zeven jongsten zuudeu meegaau. Toeu later de Engelsche sloep de vijf anderen wilde afhalen, waien zy reeds eed piooi der golveu geworden. ongeveer vijftig francs. Uit de lijkschouwing, dezen ochtend in de Morgue gehouden, is ge bleken, dat zij aan een slagaderbrenk gestorven is. Niet alleen de noodlottige toestand, maar ook de groote aanvalligheid van hot kind, heeft de levendigste belangstelling ingeboezemd, en het is door een brave vrouw, in tic wijk woon achtig, en die het schijnt te willen grootbrengen, mede naar huis genomen." Monfort las van het begin tot het einde, en herlas het artikel toen nog eens. Eerst kwam zekere twijfel bij hem optoen een onbestemd gevoel van angst; eindelijk, na nog eens gelezen tehebben, rezon hem de haren to bergen, en 'twas of hem een dolksteek in 't harto drong. Hij zette de lamp weer op tafel, stieek met de hand over de oogen, hoopte, dat hij niet goed gelezen had, en hij vroeg zich af, of hij ook een speelbal zijner verbeelding was, 't gevolg van 't onophoudelijk denken aan het gebeurde, Eergisteravond zijn de geredde 7 personen van het te Maassluis tehuis behoorende log- gerschip Maasvinding van Hull per Seahorse te Maassluis aangekomen. Schipper, stuurman en 3 matrozen zijn verdronken. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft beslotenHet verzoek van den Minister van Bionenlandsche Zaken otn een lokaal beschik baar te stellen tot het geven van ujks-nor- maatiessen, niet in te willigen. Het rijk wenschte te 's Hertogenbosch nor maallessen te geven en had gevraagd of de gemeente genegen was daarvoor kosteloos eeo lokaal af te staan. Het dageüjksch bestuur vodó een geschikt lokaal en deed aan den raad het voorstel tot kostelooze ingebruik- geviug daarvan. M"t 41 legeu 4 stemmen verwierp de laad dit voorstel; hij wilde geen gelegenheid «even tot aankweeken van meer onderwijskiachten. Een der leden kwam er rond voor uit dat de bestaande opleiding-cursus voor bijzondeie onderwijzers zou worden ge schaad. De vraag of ook niet de bijzondere onderwijzers van de noi maallessen voordeel zouden trekken, schijnt geen overweging waardig te zijn gekeurd, (Vad) In de Leeuwarder Ot. van gisteren komt een lijst voor van de 83 vermiste zeelieden uit Moddergat, die iu den storm van 5 op 6 dezer vermoedelijk hun graf ju de golven gevonden hebben. Vijftig hunner zijn hoofden van gezinnen, velen de kostwinneis eeoer bejaarde moeder eu van jongere bi oei s en zusters. De geheele bevolking van Moddeigat en Paesens, waar 50 vi ouwen weduwen zijn gewoiden, verkeert in rouw, de toestand aldaar is hartveischeurem), de elleude niet te beschrijven. Van de Urkêr visschetsvloot kwamen in het geheel 2ü peisonen in den jongsten storm om liet leven, nalatende 47 weduwen eu 57 kiudeieii. Te Paesens (Friesland) heelt een moeder by den laatsten storm drie zooiis en een schoonzoon vet luren. In Uuitsche bladen wordt medegedeeldf dat kapitein Dablmati, die eerst onlangs uitt Sibei ië is teruggekeerd, dezer dageu op uit- noodigiug van Prof. Buys Ballot te Utiechti aldaar en te Amsterdam is geweest, ora zijn cneening mede te deeleu, hoe eventueel hulp' kan worden verleend aan de in den jongsten herfst in het 'ijs der Kaïazee vastgeraakte' stoombooten Varna en Vymphna. Omtrent het spoorwegongeluk ie Uitgeest wordt het volgende gemeld: Doordien een wisse! niot voldoende aansloot, sloeg een rijtuig 3e klasse, waarin 20 peisonen zaten, gebeel op zijde, tengevolge waarvan dit rijtuig eö nog 2 andeie meer of minder beschadigd wei den. De passagiers, die met behulp ran een ladder bet omgevallen rijtuig moesten veriateiij nog verlevendigd door zijn omzwerven in de stad, waardoor alles zoo ontzettend klaar weder voor zijn geest was gekomen. Eensklaps nam hij do lamp nogmaals opi hij. .moest de dagteekenïng vau de courant opzoeken. Maar op die bladzijde was zij niet te vinden Hij schudde 't hoofd en een rilling ging hen: door de leden Jlij sloeg met de vuisten tegen den muur Een oogenblik later toen de eerste teleurstelling voorbij was. kwam hij weder tot bezinning. Hij. ging op een krukje staan, en trachtte nu een andere courant te lezen die er boven geplakt was Mogelijk vond hij daar iets uin den tijd te bepalen, al ware het dan ook bij benadering..-' maar, helaas, 't bleek hem, dut de overige dag' bladen allen van niet ouder dagteekeuing waren dan drie b. vier jaren geleden. Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2