Binnenlandsche Berichten. f* Het gerucht betreffende het eventueel entslag nemen door den President der Repu bliek Jules Grévy, waarvan de Times melding maakt, is vau allen grond ontbloot. De individuen van vreemde nationaliteit, die wegens de manifestatiëu van 0 en 11 dezer zijn gearresteerd, zullen bij administra tieve beschikking uit het land worden gezet, nadat zy hun straftjjd hebben volbracht. - De rechterzijde der Kamer zal heden vóór het openen der zitting een bijeenkomst hebben, om de bewoordingen vast te stellen van een interpellatie over ongeregeldheden onder de kweekeliugen van het lyceum Zonk le Orand, welke ongeregeldheden toegeschre ven woiden aan hrt leeken-onderwijs, Alweer is er een moordaanslag gedaan in een rytuig op den spoorweg van Lyon naar Marseille. Toen de, trein den i'2 dezer "smorgens te Marseille aankwam, zag men in een rytuig tweedeklasse een man be wusteloos uitgestiekt liggen met een diepe woud aan het hoofd. De politie werd ge waarschuwd. De man, die nog leefde, werd dadelijk naar de wachtkamer gebracht, waar hij ten zeven uur tot bewustzijn kwam. Ilij verklaarde dat hij den vorigen avond te Privas in den treiu was gekomen en spoedig inge slapen was. Hij werd plotseling wakker door een pistoolschot eo het gevoel vao hevige p'yn, Hy zag nu iemand van omstreeks vjjftig jaren tegen hem over. Wat er verder met hem gebeurd is, kon hyniet zeggen, daar hy zijn bewustzjju verloor. Het bleek dat de ongeluk kigs een kogel in den slaap van 't hoofd had gekregen. Voorts was zijn gezicht ook op «enige plaatsen gekneusd. Een waarde vau i600 fr. aan papier was hem ontstolen. In bet spoorwegrytuig werd nog een kogel ge vonden. Dadelyl. heeft de politie allerwege «asporingen gedaan. ITALIË. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Minghetti het door den Minister van Buitenlandsche Zaken in de Kamer ontwik kelde programma goedgekeurd; vooral keurde bij het goed, omdat hy er op rekende dat een bondgenootschap met Oostenryk en Duitschland een steun voor Italië zal zijn. De uiterste linkerzijde verklaarde tegen de Staatkunde van deRegeering te zullen stemmen. De Moniteur de Bome behelst het bericht uit Warschau, dat de Paus den 15 Maart (als wanneer hy een consistorie houden zal) tien' bisschoppen in Polen en Rusland preco- BÏsceren zal; als de aartsbisschoppen van Mohilew en Warschau en de bisschoppen van Kalisch, Plock, Zytomierz, Sandomierz, Wilna, Sanmogitien, Kielce en Lublin. EGYPTE. Een Egyptisch ambtenaar, de heer De Brouwer, Belgisch rechter in de internationale rechtbanken, en de heer P. Benson Maxwell, afijn uitgekozen om in Europa werk te maken van de benoeming van Europeanen tot rechters in de nieuwe rechtbanken voor inboorlingen die zullen worden ingevoerd. Zy zullen te Brussel samenkomen, en zullen van daar uit, vooral in de kleinere staten, in de eerste plaats Nederland en België, hun mannen zoeken. Een voorwaarde is, dat de aan te stellen rechters binnen 3 jaren Arabisch kennen, op straffe van ontslag. IIE161E De té Brussel verschjjuende National zegt, dat zy uit een goede bron heelt vernomen, dat de Prins van Wales, gedurende zijne jongste aanwezigheid in deze stad, aanzoek heeft gedaan om den hand van de Prinses Clémentine voor zijn zoon. Geen ander dag blad van eenige beteekenis maaktechter melding vac dit gerucht. De Ylaamsche schrjjver Henri Con science is weer geheel hersteld, zoodat hy zijn arbeid hervat heeft: 'de nieuw» novelle, waarmede hy bezig is, heet Ze Duivel.- D U I T 8 C U L A K 1). Uit Baden-Badea wordt van 14 dezer gemold: Gistermiddag is het lyk van Prins Gortschakolf in de Russische kapel bijgezet. De Prins en Prinses Wilhelm van Baden en de Russische gezanten te WeimarStutt gart en Bern, benevens de hooge autoriteiten alhier, waren by de plechtigheid tegenwoordig. AMERIKA. De Minister van Buitenlandsche Zaken Frelinghuysen en de gezant van Madagascar te Washington hebben eergisteren de ratifi- catiën uitgewisseld van het tusschen de Ver- eenigde Staten en Madagascar gesloten handelsverdrag, hetwelk later zal openbaar gemaakt worden. Volgens een Amerkaansch blad mag bij het aanbreken van den avond niemand het graf van den overleden President Garfield dichter dan op honderd passer, afstand naderen. Behalve de gewone schildwachten bevinden zich nog een officier met 12 soldaten in de onmiddellijke nabijheid van het kerkhof, die met Spriugfielder achterland geweren gewa pend zijn en over 1800 pond munitie te beschikken hebben, zoodat het nauwelijks aan een geheel leger van spitsboeven zou gelukken het lijk te stelen. Deze versterkte wacht -/al blyven tot de overblijfselen van den Presi dent voor goed onder het op te richten ge- denkteeken zullen rusten. De schildwachten beweien, dat hunne tegenwoordigheid vol strekt noodig is, daar de vele bezoekers van het graf anders alles zouden stelen en ruinee- reu, alleen otn zich rehquieëu le verschaffen. Nu moeten zij zich tevreden stellen met tak ken vau andere boomen, die op het kerkhof staan. In het gewelf mogen alleen de officier vau de wacht en mevrouw Garfield met hare familie binnengaan. Mevrouw Gaifieid komt één- of tweemaal per week, dikwijls in ge zelschap vau haar zoons en dochters. Altijd breDgeu zy bloemen mede eu tooueu diepen maar kalmen rouw. Eiken Zondag wordt bovendien een groote bloemenkiaus gezonden, dien de wachthebbende officier op de giaf- zerk legt Te Philadelphia worden groote toebe reidselen gemaakt voor de Conventie der Landliga op 25 eu 2(5 April. De hoeren Parnell, Davitt eu Egau worden daar verwacht, als mede afgevaardigden uit alle deden des lauds. Alles zal in het werk gesteld worden om de belangstelling in de Liga te doen herleven. De Justices Bench heeft geweigerd rechtsiugang te verleenen op het iiooger be roep van den heer Biggar. Patrick Edgar, de voortvluchtige schat meester der leische landliga, isteNew-Yoik aangekomen. Ofilcieele Mededeelingon. De gewone audiëntie van den Minister vau Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag den 17 dezer niet plaats hebben. SCHIEDAM, 15 Maart 1883. Einde!yk zullen de middelen van vei keer tusschen Rotterdam en de Hoekscha Waaid wordeo uitgebreid. Een nieuwe stoomboot zal dagelijks tweemaal varen van daar naar Ouu- Beierlaud en teiug, ruet tusschun-stations te Spijkenisse, Vlaardmgua eu Schiedam. Het tarief is bepaald op 10.50. De dienst vangt Zondag 18 Maart reeds aan. Wy meenen met zekerheid te kunnen meedeeleu, dat er vau de vorming vau een Ministerie-Heemskerk geen sprake meer is, al heeft het niet ontbroken aan pogingen in vel schillende plaatsen bij personen van allerlei richting. Thans is, naar wij vernemen, een voornaam lid van de liberale paitjj met de vonning van een Ministerie belast Het is te hopen, dat hy zal slagen en dc opdracht zal kunnen vervullen. (Vad.) Volgens het Dagblad zal gevolg gegeven worden aan het plan, hetwelk men vanwege het Depaitement van Financiën reeds aan stonds getracht heeft in toepassing to brengen, en zullen de plakzegels op het buitengewoon zegelkantoor worden gemaakt. Een pers van nieuwe vinding, die twee kleuren drukt eu met mechanieke contróle, zal duarvoor woi- den aangewend. De plakzegels zullen de grootte hebben van postzegels en de bladen zullen geperforeerd zijn. De inlichting is zoo danig, dat een milltoen stuks per dag kan worden afgeleverd. Door de directie der Nederlandsche Bank is du rentestand gisteren vastgesteld als volgt Interest van beleeningen van binneniaudsche effecten 5 pel., van buiteidandsche effecten 5V2 pet,, van goederen 4Vs pet. Disconto van wissels met drie hondteekeningen (witte aan- vraaghiljetten) 5 pet,, disconto van wissels met twee hnndteekeningeu en van promessen (blauwe aanvraagbiljetten) 5i/_, pet. on van Gouvernements-aucepten 4i/, dct. Naar wij vernemen is de hoogleeiaör in de ontleedkunde Dr. W. Berlin, thans rector magnificus der Amsterdamsche Universiteit, voornemens eerstdaags zijn eervol ontslag als hoogleeinar te vragen. Gisten.-- nerdncht het Nedei I. Gynm-astiek- verbond zijn vijftienjarig bestaan. Sedert de vestigiug van het verbond zijn twaalf openbare uitvoeringen ia verschillende deelen des lands gegeven, niet alleen om verbroedering te bevorderen, maar ook om veld te winuen voor zyn gronddenkbeelden en te getuigen van zyn beginselen. Door de in de laatste jaren uitgeschreven prijsvraag, strekkende om een wetenschappelijker! leid- diaad voor mannen-turnvereenigingpn in het leven te roepen; heeft het getracht de eischen van een methodische beoefening der gymnas tiek te doen samenhangen met het vrije vereenigingsleveu. Herinnerende aan de stranding vau het Noorsche Barkschip Testa vraagt een in zender in het ILll., de heer J. J. Dekker te Amsterdam, of het geen tyd wordt, dat iemand hier te lande het initiatief neemt tot bet op richten van een fonds, waaruit de nagelaten betrekkingen van hen, die voor hun even- mensch liet leven lieten op de zee, leniging voor hun lijden konden putten. Uit dalzelfde fonds kondeu tevens belooniugen worden ver strekt aan hen, die 't geluk hadden schip breukelingen te redden. Het denkbeeld verdient o. i. alleszins aan beveling. Z'y die zich tot het oprichten van dergelyk fonds willen aansiuiten kunnen zich wenden tot den heer 3. 3, Dekker, Nieuwen- dyk 06 Amsteidam. Nader verneemt tnen omtrent't spoorweg ongeluk te Uitgeest, dal de wissel, die 't onheil veroorzaakte, van een uieuwe soort is, waai bij de wissel, ua het overhalen, bepaald afge sloten moet woi den. Dit laatste nu schijnt veiznimd. De spoorwegbeambte Amelsbeek die wegens ontstentenis der beide wisselwach ters dien morgen 16 wissels te bedieneu had, beweert dat hij den wissel wel overgehaald heelt. De machinist van den Heidei sehen trein zegt evenwel, dat hij gezien had, dat de wissel niet goed stonddoch zoo spoedig met heeft kuonen stoppen. De officier van justitie doet iutusschen onderzoek. Alleen de locomotiel eu tender zyn op het hoofdspoor gebleven, terwijl de andere wagens, die T zijspoor opgingen, geheel of gedeeltelijk op zij sloegen. In een 'le en 2e klasse rijtuig zat juist in de laatste coupé een dame met 4 kinderen, die met den schrik vry kwamen. Hadden zy evenwel in de voorste coupé ge zeten, waarvan de banken legen f»lkai;I» gedrongen zijn, dan zou het ongeluk zeker grooter geweest zijn. Nu liep alles merkwaard: goed af. Twee liefdezusters mt het ganhuis t, Breda zijn naar Cuiayao vertrokken, om aldaar haar reeds vtneger vertioklwn mede zusters behulpzaam te zijn in de verzorging van zieken, leprozen en krankzinnigen. Reuter seint dat de Parysche gemeentelas! een som van 10.000 fr. heeft toegestaan, om twintig gemachtigden vau werklieden, aan b wijzen door de syndicale hamei s van ai beiden te Parijs, naar de tentoonstelling te Amsti- dam te zendt-n. De Koninklijke Fabriek van waskaaisen le Amsterdam met hare terreinen en gebouwen inacllineiiön en gereedschappen, die in de voorgaande weekbij veiling heeft opge bracht f 1.078.475.75, is eergisternnddag in af-lag gebiacht en gemijnd op f'140.000, door den makelaar J, Meijerink Meyer. De faüueli is alzoo in haar geheel verkocht voor de enoi me som van f 1.218,475.75, behouoew de gestelde conditie of de koop op 21 Maart a. s. zal worden toegewezen. De correspondent van het JV. o. tl. Z. schrijf! omtrent du ramp die Moddergat getroffen heeft aan dat blad Maandag 5 Maart stak de visscbeisvlooi van Moddergat, bestaande mt 22 aken, ter scholvangst in zee. Van de 22 kwamen Dins dagmorgen 3 te Oostmahorn, later 1 te Peasenï en 1 te Ameland binnen. De overige 1' vaat tuigen zijn met man en muis vergaan- Bij het opkomeu van den storrn hebben allpn getracht bet Friesche gat binnen tf komen, slechts vijf slaagden in hunne poging. De behoudenen kunnen weinig mededeelen aangaande het lot vau hunne kameraden! slegjits enkelen zagen zij in hunue nabijheid omslaan. Zij moesten echter te veel aan eigen behoud denkeu. Volgens belichten, liggen op Ameland 4 en op Schiermonnikoog 5 aken onderstboven op het sti and, Vaty een dezer vaartuigen werd nog een man op wonderbaarlijke wijze gered. Bij liet omslaan van het schip was hij namelijk met een oom ouder het vaartuig geraakt en zou ongetwijfefd met den eerstkornenden vloed ziju verdronken, zoo niet na 20 uren in dien vieeselyken toestand doorgebracht te hebben, eeaigf eilanders, die om de aak heenliepen eu zijn geklop hoorden, er in slaagden hem te be< vrijden. Zijn oorn was in dien tijd in zijne armen bezweken. Geen pen kan de ellende en de wanhoop beschrijven, die lu het kleine dorpje heerscht- 83 mannen, in de kracht van hun leven, vonden hun dood in de golven, eeu 50-tal viouwen werden weduwen, veel meer dan honderd kinderen weezen. Hartverscheurend zijn de tooneeien die voorvallen. Handen wringend ziet men de vtouweu het stram! op eu neer loopen,' om te zien of de tf(, nog iets teruggeeft van wat zij eischte. Een vrouw \etloor bij de lamp 3 zoons eu eest schoonzoon, euue aodeie, man en twee zoons-; In eeu der gesttande aken vond men het ljjk van een knaapje van 7 jaren, dat voof pleizier met zijn vader was meegegaan. De visschery, het middel van bestaan, if geheel vernietigd, de achtergeblevenen zijn allen broodeloos. De waarde van elke aak woi dt berekend op Gaf 7000, een kapitaal vau meer dan f '100,000 giug dus verloren- Maar svat betoekent vei lies van kapitaal bij het verhes van zooveel menschenlevens! De Nederlaudsche liefdadigheid, die nooit tevergeefs werd ingetoepeu, zal ook hier moeten helpen. Te Dockum heeft zich reed» een commissie gevormd, die zich belust met het iuzumetcn van geiden voor de arme acbtvc t' V 5 11

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2