Gemengdé Berichten. Rechtszaken* Landbouw en Veeteelt. oorzaak der daarin'gelegen taalkundige onmo gelijkheid, wel niet zonder nut achten. Ik wensch daarom hier een poging daartoe te doen. De uitdrukking komt by ons het eerst voor in het «Reglement over de vereischten van het stemrecht, en de wijze van benoeming der Leden van het "Wetgevend Lichaam van 17 April 1807", waarvan art. 14 zegt: «Btj- aidien .de stemmen staken, beslist het lot." Vóór dien tijd, en wel in art. 52 van het «Reglement bepalende de wyze waarop het stemrecht wordt uitgeoefend enz." van 18 Febr. 1803 en in art. 17 van het reglement A, beboerende tot de akte van Staatsregeling van 1798, werd gezegd, «Jngeval de stemmen staken beslist het lot." Het woord «steken", een germanisme, dat wij ook aantreffen in «steekspel" waarbij men niet denke aan een spel om elkaar... te «prikken", maar als synoniem met «kamp spel" beteekent «kampen, wedijveren." Stecher, kampvechter; Stechplatz, kampplaats; Steehspiel, steekspel, mit einander stechen, met elkander wedijveren. Naar die beteekenis was de uitdrukking «steken van stemmen" dus alleszins juist. En zoolang men mij niet van dwaling hierin overtuigt, meen ik het er daarom voor te mogen houden, dat wij het woord astaken" aan niets anders te danken hebben dan aan de erfenis van een schrijf- of drukfout, in het genoemde regiement van 1807 ingeslopen, en door de aanvaarding er van iu de Grondwet van 1848 waai in die uitdrukking voor het eerst voorkomt tegenover «voorstellen" daar in ons bezit geraakt. Aan het Bildt gaat dagelijks een klein ventje ter school. Hij is tbaDS 9 jaren oud, weegt 8 kilo en heeft een lengte van 0 deci meter. Het zal een tweede editie van den kleinen Frieseben Hannema worden. Rotterdam. De anti-revolutionaire kies vereniging Nederland en Oranje alht°r, heeft tot canrlidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad den heer W. A. Vro- lgk Sr. Den Haag. Aan het Ministerie van Waterstaat Handel en Njjverheid zou gisteren .worden aanbesteed het opruimen van gronden uit den Nieuwen Maasmond aan den Hoek van Holland, voor de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar zee, (raming f395,000), doch by de opening der bus bleek dat voor dit werk geen inschrijvingsbiljetten waren ontvangen. Amsterdam. Gedurende de Paaschdagen ï'yn aan het station alhier voor de 1'ynen der H, IJ. S. M. niet minder dan 10,654 retour- kaarten afgegeven. De directie van den LuikLimburgschen spoorweg heeft, te beginnen met 1 Mei, ter gelegenheid van de tentoonstelling alhier sneltreinen georganiseerdwaardoor men 's morgens te Amsterdam en 's avonds te 11 uur te Luik zal kunnen komen. Den 12 Februari II. zyn van Samaiang ingescheept naar Batavia om per eerste ge legenheid naar hier te vei trekken een Javaan ea een Javaansche vrouw. Zy zijn door de tentoonstellingscommissie voor den tijd van S maanden aangenomen, de man als gamelan- speler, de vrouw om sarongs te «batikken." Hét Ind. Vaderl.«Omtrent hun uiterlijk of klneding valt niets bijzouders te vermelden. Het zyn gewone Javanen!" Zntfen.' .Alhier ging gistermorgen tegen "10 uur met een krachtige sneeuwbui een soort 'au half en half-Egyptische duisternis van "omstreeks 10 minuten gepaard. Men •- schrijft het toe aan een hoos. 't Was op sommige plaatsen ia de stad zoo duister dat men de lichten moest opsteken. Uit de kolenmyn te Braidwood (Illinois) is bijna al het water gepompt. Reeds zyn 22 lijken gevonden. Men denkt, dat er nog 42 in de myn zijn. Een waarlijk vorstelijk bewijs van mild heid gaf onlaDgs baron Sarter in Parijs, die een prachtig slot bezit op den Diachenfels. Ten behoeve van de noodlijdeude boeren in den Eifel, aan den linker Rijnoevergaf hij als Paaschgeschenk 200,000 pond pootaard- appelen van de beste kwaliteit, kosteloos te ontvangen aan een station in de huurt. De ellende is daar schrikkelijk; van alle kanten echter stroomen giften toe voor de door mis gewas en hongersnood geteisterde stieek. Het dorp St. Anton aan het meer van Genève is geheel door vuur vernieid. De geschiedeuis van despaaibank teTarare is waarlijk zonder voorbeeld. Het bevestigt zich, dat er bijna 800,000 francs gestolen zijn. De gemeente doet haar best, de meof-chen gerust te stellen, opdat door vele aanvragen om terugbetaling geen bankroet worde uitge lokt. Op 31 December bedroeg de kas 1,400,000 francs. Er is op een buitengewoon brutale wyze gestolen". Wanneer er bijv, 100 francs terugbetaald werd, schreef men op de kwitantie een cijfer vóór het getal, zoodat dit 1100 werd. Dan werden 1000 francs opge stoken. De inleggers merkten zoo uiets en werden niet zichtbaar benadeeld; bet kwam geheel op de kas neer. Er wordt met de uiterste zorg een gerechtelijk onderzoek in 't werk gesteld, om de zaak tot een einde te brengen. In de buurt van Nimes is weereeD afschuwe lijke misdaad ontdekt. Een landman vond in een afgelegen buschje het lijk van een jonge vrouw, slechts met een enkel kleediugstuk bedekt. Een aantal wonden bewezen, dat er een schrikkelijke moord heeft plaats gehad. Men vermoedt, dat het lijk naar die afgelegen plek vervoerd is, om ontdekking te voorkomen. De justitie heeft reeds arrestatiën gedaan. Terwijl de landbouwer Wolf en zijn vrouw te Diesdorf, dicht bij Diedenhoven, op 't land aan het werk wareo, lieten ze dezer dagen hun twee kindereD, vier jaren en tien maaiiden oud, zonder toezicht te huis. Het oudste kind liep de woning uit en toen de ouders kort daarna terugkwamen, vonden ze van 't jongste wicht nog alleen het hoofdje ea een paar beenderen. De varkens waren in de kamer gekomen en hadden 't kind verslonden. Een nieuwe circusbrand heeft onlangs te New-Orleans plaats gehad. Door een rondreizeuden kermistroep, die zijn tent, uit eenvoudig zeildoek bestaande, aldaar had opgeslagen, werd Zondags een buitengewone voorstelling gegeven, waaraan mannes, vrou wen en kinderen deelnamen. Een leeuwentem mer liet de wilde dieren in een groot hok door brandende hoepels springen en by het terug trekken van een dezer hoepels geraakte eeu gordyn in btand. Daardoor ontstond een ware paniek onder de toeschouwers, die onder het uiten van angstkreten naar de deuren snelden. De brand was spoedig gebluscht en niettegen staande een clown spoedig op de schouders van zyn' makkers sprong en aan het publiek het half verkoolde gordyn toonde om te be wijzen, dat het gevaar geheel geweken was, was het niet meer mogelyk de orde te her stellen. Het gedrang was onbeschrijfelijk, en aan de uitgangen vormde zich een barrière van personen, die in onmacht gevallen waren. Hiermede was het ongeluk nog niet ten einde. Velen; die de uitgangen uiet bereiken konden, sneden groote gaten in het zeildoek en wierpen vrouwen en kinderen op straat. Aan een zijde braken eenige mannen in I hunne vertwijfeling, de palen, waarop het doek rustte, zoodat de tent daar instortte en ongeveer 60 personen, meest vrouwen en kinderen, onder den zwaren last begraven werden, Door de pogingen, die de ongeluk; kigen aanwendden om weer in 't vrye te komen, geraakten zij nog meer in het zeildoek verward, zoodat velen stikten. Het aantal doodeu is .nog uiet geconstateerdmeer dan houderd personen werden zwaar gewond. De smokkelarij tiert welig op de grenzen van Pruisen en Rusland. De een ovei treft den ander in slimme streken, om de douanen te misleiden. Zoo heeft een ondernemer onlangs een aantal jonge meisjes m dienst genomen, die gedurig de reis maken tusschen Ostrowo en Kalisch. Zij zijn prachtig gekleed als ze over de grens gaan, en verwisselen dan de nieuwe costumes, hoeden en kanten met een eenvoudig pakje. Zoo keeren ze terug eu de kostbare kleedingstukkeu zyn behoorlijk overgebracht. Te Antwerpen heelt de politie de haml gelegd op een zekeren Supers, die een oplichterij volgens eeu nieuw plan, op groote schaal dreef. Ey gaf zich uit voor den direeteur van een stoomvaartmaatschappij, die volgens het prospectus 23 booten bezat. Deze bestonden alleen op het papier. Door middel van advertentiën werden bedienden geviaagd; als deze zich aanmelden, werden ze niet ia 't kantoor der maatschappij, doch in eeu hotel door den directeur ont vangen. Hij beloofde dan 225 francs in do maand en vergoeding voor reiskosten. Do bedienden moesten echter 100 francs storten als waarborgsom. Vervolgens werden ze op reis gestuurd naar de provincie, om boter en eieren te koopen voor tekening der maat schappij. Verscheidene personen lieten zich op die manter vangen, en toeu ze terug kwamen, was de directeur verdwenen. Men 'weet niet of hy medeplichtigen had. Een Beierseh weerprofeet troost ons over den strengen nawiuter, waaronder eeu groot deel van Europa in deze lentemaand zucht, met te wijzen op het jaar 1865. In dat jaar had men, evenals nu, een koude Maart, met sneeuw en ijs. Maar den len April bracht een warme zuidwestenwind lenteweder aan er volgde op den strengen nawmter een heerlyk voorjaar en een warme zomer, en het jaar 1865 werd, wat den oogst betrof, een bijzonder voordeelig jaar. Laat ons van 1883 dan maar hetzelfde hopen. Men kan een paard gemakkelijk de kwade gewoonte van bjjten afleeren. Neem daar voor een stukje hard hout von 3Va a 4 centimeter in 't vierkant en zoolang als het ijzeren bit. Bevestig dat stukje hout met een paar riempjes naast het bit aan 't hoofdstel, maar zoo dat het de werking van 't bit niet verhindert. Al spoedig bemerkt het dier dat de tanden niet meer op elkaar kunnen ge bracht worden en van dat oogenblik af is het genezen van de kwaal. Het spieekt vauzelf dat het gebruik van dit houten bit gepaard moet gaan met een zachte dilch flinke behaadi -een paard is daar zeker niet minder gevoelig voor dan een meosch. De macht der muziek.,Een slachter uit Honnef had te Keulen dezer dagen een paaschos gekocht eu kwam er 's avonds te Bonn mee aau, om den anderen morgen de reis te ver volgen. Dien morgen echter kon men 't beest niet uit den stal krijgen. Het lag op een hoop stroo en liet zich niet opjagen. Uren laug werd alles beproefd, slagen stooten, een flinke bak voeder, uiets baatte. Ein delijk werd op raad van een oude viouw een jongen mét een harmonica gehaald en de tonen zyner muziek deden 't dier terstond op staan en volgen. Armenzorg. Een collecte door twee schippers te Wormer- veer gehouden voor de nagelaten betrekkingen vau de iu de jongste stormen verongelukte visschers heeft opgebracht f270.60. Hiervan is gezonden naar de ongelukkigen te Modder gat f 202.80 en naar die te Urk f 67.80. Ook zal aldaar door het Mannenkoor een concert worden gegeven voor hetzelfde doel. Een collecte te Eukhuuen, voor de nage laten weduwen en weezen te Urk, heeft f 149.05 opgebracht. In het kerkgebouw der Vrije Gereformeerde gemeente te Eokhuizen is Zondag II. ten behoeve der nagelaten betrekkingen der om gekomen visschers uit Paesens gecollecteerd f 91.05, en te Koog aau de Zaau iu het gebouw der Evangelisatie f65. By den heer A. O. Sehaafsma, predikant, is voorts nog ontvangen f35. De loge De Friescke Trouw, te Leeuwarden, heeft eéne som van f 600 beschikbaar gesteld ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschets te Moddergat en Paesens. De Vereeniging Al doende leert men, te Hoorn op Tessel, heeft by de ingezetenen van dat dorp de belangryke som van f 116.30 ingezameld ten behoeve der nagelaten be trekkingen der vissclieis, die in den storm van 5 op 6 Maait jl. zijn omgekomen. Tegen Jansen, den machinist van den goedeseutresu, die de oorzaak-was van het laatst bij Veenenburg plaats gehad hebbende spoorwegongeluk, is door het Op. Min. by de arrondiss.-rechtb. te Haarlem 4 maanden gevangenisstraf geëischt. Door het tweede kantongerecht te Rotter dam werd eei gisteren Jacobus Veenman, land-, bouwer te Overschie, tot een boete van 25 gulden of subsidiaire gevangenisstraf van 4 dagen veroordeeld, omdat hy op het Hofplein te Rotterdam een zieke koe ter markt had' gebracht. De arrondissements-i echtbank te Maastricht heeft den burgemeester van Houthem, die by een drijfjacht den gemeenteveldwachter van Sittard, uit onvoorzichtigheid een hagel korrel in het icchteroog had geschoten, waar door dit van het gezichtsvermogen werd be roofd, veroordeeld tot een boete van f 50, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. De landman heeft by het dorre weiland nog geen nadeel. Hij rekent nog niet op gras en kan het met den voorraad hooi tot Mei wel uithouden. De tuinder daarentegen, die pootte en zaaide, kan van voren af aan begin nen als de winter voorgoed afscheid belieft te nemeu. De bloembollenkweeker hoopt dat de zwart gevroren hyacinten en tulpen niet verloren zullen zijn: ten opzichte van de hyacinten is echter zyn hoop zeer flauw. (L. Ct.) Op last van den Minister van Binneutand- sche Zaken zuilen alle runderen van deu landbouwer M. K. Cuperus, te Goutum. (p, m. 60), onder welke zich een geval van long ziekte heeft voorgedaau, worden afgemaakt. Uit de Tielerwaard wordt geschrevêli, dat de knoppen der peieboowen veel van de vorst geleden hebben. Gi'asboter zal er vooreerst nog wel uiet ter markt komen, daar de wei landen nog kaal zijn en het jeugdige gi as dour de koude verdwenen is. Een jaar geleden liepen de koeien reeds in de wei. Koeien en jong vee zyn zeer hoog in prijs. Aan de huizen der landbouwers worden pinken opgekocht voor f80 a flOQ.

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 3