vooral oofc met het oog op den hoog en leeftijd der Prinses, niet geheel zonder zorg. Zjj vertoeft op haar landgoed in Nassau. SCHIEDAM, 5 AprU 1885. Onder het Tee van den veehouder G. Van der Most alhier is mond- en klauwzeer uitgebroken. Men schrijft aan het Vad. uit Weybridge Tan 3 April des middags: Uit mijn telegrammen hebben uw lezers reeds de wetenschap gedaan, dat de graaf en gravin Van Burea, met hun eenig dochtertje, behouden in het Oatlands Park-Hotel zjjn aangekomen. Huo reis van het vaderland her waarts was zoo voorspoedig mogelijk, en op een kwartier uurs na een kleinigheid voorwaar op zulk een afstand werd het oorspronkelijk programma nauwgezet ten uitvoer gelegd. In stede van te 10.17 kwam de speciale Koninklijke trein te 10.30 het station Wal ton-aan-de-Theems binnenrijden. Onderweg was er hoegenaamd geen opont houd en de ietwat latere aankomst eenvoudig het gevolg van een vertraagd vertrek uit Queenboro. Het watf balfacbt circa, toen de Valk, langs de ditmaal zwijgzame batterijen van Sheerness, opvoer naar de »pier", waar zy zou aanleggen. Een kolossale driekleur wapperde aan den achtersteven. Het verwonderde mij, dat het jacht er niet vroeger wa». De kapitein der Primes Marie van de «Zeeland", die weinige uren te voren was binnengevallen en nu middenatrooras lag te wiegelen op den vloed, vertelde mij, dat het vannacht doodstil is geweest op de Noordzee. Bij afwezigheid van winden hooge baren had de Valk minst genomen gelijktijdig met het Viissingsehe mailschip te Queenboro kunnen z\jo. Waar schijnlijk achtte de wakkere komra&ndant tiinkes dat overbodig, daar een vroegere aankomst eenvoudig hetzelfde gevolg zou hebben gehad als verleden jaar, toen de Konink- Ijjke familie een geruimen tyd op den extra- trein moest wachten, die eerst uit Londen moest komen. Het klinkt eenigermate zonder ling, dat een- vorstelijke familie wachteo moet op een trein, gelijk burgerlui dat al te vaak doen moeten tot hun spijt, maar de verklaring is deze. dat een spoorwegmaatschappij door het laten loopen van een specialen trein den gebeelen dienst tjjdeiyk desorganiseert. Zy moet dus wel eenige arrangementen maken, en dat wel dagen te voren, vooral in dit geval, nu zij schikkingen te treffen had met een andere maatschappij, namelijk de «London and South westeru"-spw.-maatsch., aan wier hoofdlijn zich Waltoq, het dichtst bij Oatlands gelegen station bevindt. Er waren niet veel menschen aan het havenstation te Queenboro. Ware het niet, dat men op bevel der directie gisterochtend aan het versieren was gegaan met vlaggen Wacht, ik heb haar adres Waar heb ik "t nu ook gelaten En met dia woorden gebruikte zij de eenige hand, die zij vrij had, om in een doos vol papieren te grabbelen. Na eenig omwoelen en zoeken, haalde zij een kladje te voorschijn, dat reeds bijna onleesbaar geworden was. Toch ge lukte 't haar het te ontcijferen: Saint-Marois, bij Phalempin, zeido zij eindelijk. Marcello herhaalde die vreemde namen nog eens: nam een potlood, dat zij op de tafel zag liggen, en schreef ze voor allo zekerheid op een strookje, dat zij van een oud dagblad afscheurde. En hoe komt men daar? vroeg zij verder. Met den Noorderspoorweg. Ik dank u «eer! zei Marcel Ie; groette en vertrok. Zij was doodmoé, had in lang niet gegeten, en liep bij een bakker in. Zij wisselde een goudstuk en kocht wat brood, om 't onderweg op te eten. van hetgeen nu, na den feilen brand van verleden jaar, het pier"-station uitmaakt en slechts een klein gedeelte van het vroegere emplacement vorast, dan zou men weinig hebben kunnen denken, dat de Koning der Nederlanden op het punt stond zyn vors te- lijken voet te zetten aan den gastvrijen Britsehen wal, soc^eer had men zyn wensch om enkel het graafschap van Buren met welken titel de Engelsche couranten geen raad weten I te kennen, geëerbiedigd. Het landen der bagage duurde geruimen tyrl en dit was de eeoige oorzaak van het geringe oponthoud. Ik zag Z. M. vriendschap pelijk keuvelen met eenigeo der mariniers, die de kisten en koffers in den gereedstaan den trein sjouwden. Daarna avanceerde hy op hun kommandant, die met den aanstaanden schout-bij-nacht Binkes stond te praten, en onderhield zich geruimen tyd met beiden. Vervolgens ging hij H. M. weer opzoeken, die het moederlijk oog liet waren over Wff- helmientje. Deze scheen aan de baud barer gouvernante de prachtige lentezon, welke verkwikkend straalde, evenzeer te genieten als haar ouders. Circa kwart voor negenen werd de ont scheping volbracht. HH. MM. namen, onder het spelen der mariniers en het hoezeeën der matrozen, plaats in den voor hen be stemden, rast blauwe zyde gedecoreerden salonwagen, terwyl sons prinsesje" en haar geleidster het belendende salonrytuig, en het gevolg de andere coupés in bezit kregen. Zonder wederwaardigheden reed men »u voort naar Heme Hilt. Daar kreeg de Ko ninklijke trein een andere locomotief en andere conducteurs, want nu zou by gaan rijden op het net der zuidwestelijke spoorwegmaat schappij. Via Straatham en Toatsing spoorde men vrij hard, maar niet zóu hard als op het traject tot Heme Hill, naar Wimbledon, waar het stoomros de «main line" der zuidweste lijke spoorwegmaatschappij bereikte. Na nog een paar stations te zijn voorbij ges oord, ge naakte men, even vóór hal fel f, Walton aan de Theems. De decoratie van het kleine station netje was nogal mager; zij bestond enkel uit eenige vlaggen, waaronder ik zelfs een Turksche opmerkte. Vele menschen stonden op het perron te wachten, de in eesten uit nieuwsgierigheid en enkelen uit waarachtige belangstelling. Onder hen, die door de laatste bezield werden, moet men Prms en Prinses Leopold rangschikken, uit het naburige Clare- raont gekomen, om de grafelijke familie Van Burea welkom te hceten op Oatlands. Het Nederiaodsche gezantschap en het Consulaat waren niet aan het station verschenen, inat.r wachtten HH. MM. aan den ingang van hut groote hótel op, waar zy den westelijken vleugel gedurende den tyd van bun Engelsen verbtyf «uilen bewonen. Ik kan getuigen, dat HH. MM. er uitmun tend uitzagen na hun overtocht. Z. M. was Zonder zich nog een vast plan gevormd te hebben, begaf zij zich naar *t station van den Noorderspoorweg, dat niet ver af was en vroeg aan een beambte: Phalempin? Hij wees haar het loket waar zij plaats moest nemen. Een menigte reizigers maakte reeds queue. Marcel te schaarde zich in de reeks. Phalempin, derde klasse, zeide zij toen haar beurt gekomen was. Vijftien, vijfennegont g, antwoordde de man aan 't loket, wiens gelaat achter een ge tralied raampje een zonderlinge vertooning maakte. Marcello lag een goudstuk op de gladde koperen plaat, die door 't gaslicht beschenen, een hellen glans gaf. In een oogwenk was 't goudstuk weggestreken en vervangen door het kleingeld, dat zij terug kreeg en haar spoorwegbiljet. Tegelijkertijd werd zij reeds vrij onzacht weggedrongen door wie op haar volgden. In al die drukte wist zij niet waarheen. Een blijkbaar zeer in zyn schik over bet weer, dat dan ook een even treffend als aange naam contrast vormt met dat, hetwelk onzo Koninklijke familie de vorige maal te beurt vieL Van harte hoop ik, dat de verrassende wijziging in het weder vooreerst in dezelfde gunstige richting moge blyven der joogste dagen. Dat zou het genot van een verblijf op Oatlands zeer verhoogen, hetwelk des zomers den der prettigste punten in de omstreken van Londen vormt. Voor een gedenkpenning, aan te bieden aan Jhr. G. J# G. KJerck, in zake de wet van 26 Januari 11., tot verlegging van de uitmon ding der Maas, is door de commissie te *s Hertogeubosch een prijsvraag uitgeschreven naar modellen in gips ter vierdubbele grootte van den penning, waarvooi 7 a 9 centimeter wordt aangegeven. De ontwerpen moeten uiterlijk 15 Juni a. s. zijn ingekomen. De prijzen bedragen 250 en f100, voor de beide best gekeurae modellen. Sedert eenige dagen is, volgens de Haagsche kroniek van de jV. Or. Ct,, Z. K. H. de Prms van Oranje weder ongesteld. Hij ont vangt weder niemand. Het bericht, dat by een optreden van dea heer Heemskerk de afdeehog Handel en Ngverheid van bet departement van Water staat naar dat van Binnenlandsche Zaken zou worden overgebracht, 2ou, volgens de Zutph. Ct., in verband staan met het voorne men van den heer Heemskerk, om de weder invoering van het octrooistelsel bij de Tweede Kamer aanhangig te maken. Te Delftshaven loopt een gerucht dat een aantal runderen, onteigend wegens het voor komen van longziekte bij een der dieren, des nachts heuxielyk in de slachtplaats vei wu>seld zijn voor ossen van veel geringer kwaliteit. *t Is te hopen, dat dit gerucht op afdoende wyze tegengesproken zal kuoneu worden. (22. 2161.) •Ten gevolge van het met 1 Juni neder- leggen van de betrekking als hoofdredacteur van het Vaderland door den heer Mr. A. Th. Heyligers, zal die betrekking worden opge dragen aan den heer Mr. R. Macalester Loup. Lotet ijhandelaren en belanghebbenden, dte door het Kon. besluit van 31 Maart jl. tot wijziging van »de inrichting der staatsloterij zyn getroffen, hebben zich vereenigd tot het aanbieden van een verzoekschrift aan Z. M., waarin wordt aangedrongen op de aanvulling alsnog van het besluit, met een overgangs bepaling waardoor de uiet-loteo eerst met de 320ste loterij, en dus over dne 3 jaren, zouden vervallen. Het detachement Belgische soldaten, dat de Belgische afdeeling op de Internationale oude beambte zag haar verlegenheid, ontfermde 2ich over haar en w«es haar door een doolhof van hekken en afsluitingen, waar zij wezen moest. Toch vroeg zij nog wel twee, driemaal s Phalempin en zoo kwam zij eindelijk, in een waggon derde klasse naar de plaats barer be stemming, goed te recht. Het duurde niet Jang of de trein zette zich in beweging. Dat is gelukkig zóó ver, zei Marcelle bij zich zelve- Ik dacht eerst, dat het veel raoeielijker was om op reis te gaan XXXI. Simon Monfort was op de hoogte vau de Champs Ely sees gekomen zette zich, buiten adem geloopen, op eene bank ne&r en was weldra m nadenken «ver zijn toestand verdiept. Hij gevoelde zsch in dat groote Parijs, dat hij niet kende, dat hij 200veel jaren geleden voor 'teerst had bezocht, en dan nog slechts voor één dag, als verloren. Zijn verblijf in Amerika Tentoonstelling zal bewaken Is reeds te Am sterdam aangekomen en staat onder bevel van den Belgischen luitenant der grenadiers Charles Lantonnois. Van de zoogenaamde mitlioenen-joflrouw zullen te Amsterdam bij excecutïe weder eenige ia beslag genomen goederen worden verkocht, waaronder een gouden remoDtotr- horloge in den vorm van een by, met chatelaine, omzet met edelgesteenten, brandkast, media- nieke zangvogel in vergulden kooi,' koffers, nieuw kindergoed, fluweelen en zjjden dames- costumes, mantels en geborduurde Onder- kleederen, enz. De Nederiaodsche Bank heeft het disconto Vg pet. verlaagd. Naar onze Londensche correspondent seint, zou volgens de Daily 2Vetos een syndicaat, aan *t hoofd waarvao gebroeders Stern staac, de nieuwe Nederlandsche 4 pets. leeoing heb ben overgenomen a pari, onder aftrek van hun commisaie. (2V. R. Ct.) Als een, naar het ous voorkomt, juiste waardeering van den staatkundigen toestand schrijft het Wageningtch Weekbladt «Wanneer beden aan den dag de Room- schen we zeggen nietï zich tegenover ons plaatsen, maar slechts zich by de stembus aan ons onttiekken, dan maken we in de Tweede Kamer tei stond weer de zeer kleine fractie uit als in de dagen van Groen, Mackay en Elout. Eu bfja weinig is er noodig, om twee partijen als de Roomsche en de anti-revolu- tionaire van elkaoder te vei vreemden." Naar alle waarschijnlijkheid zal de voor stelling vau 10 April in het Grand Thé&tre. te Amsterdam, bestaan uit: le. het blijspel Sugg De Oroof door J. A. AIberdirgkTbjjmj 2e. De Zegepraal der Schoonheid, dooi* den- zelfde, en 3e. Wederzien, door L. v. Deysseb Een gedicht, in den vorm van oen monoloog, waarvao Hugo De Groot het onderwerp is» zal de uitvoering nog opluisteren. Deze Huge De Gi oot-avond zal met eeu gala-vooi stelling iu het Qrand Tki&tra gevierd worden. De beer Vau Lier zal de bezoekers uituoodigeo zich in feestgewaad te dossen. De prijzen der plaatsen zullen verhoogd worden en de alduf verkregeu meerdere opbrengst gestort worden als bydrage voor liet Grotius-uionument. In Wederzien treden op mevr. Frenkel, de heer" Van Kuyk, de heer Vos, mevr. Ellen berger en mevr. Coelingh De letterkundige afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen zal hare ver gadering op 9 April e. k. geheel wjjdea aan Hugo De Groot, wiens marmeren borstbeeld» door den beeldhouwer Gabriel vervaardigd en door dea admiraal Van Kinsbergeu aan het instituut geschonken, de vergaderzaal «d versieren. Een bydrage vau den heer Kuenen, had hem wel is waar volkomen gemeenzaam gemaakt met het leven in groote steden, maar daar raakte niets zijn hart, daar zocht bij niet«i daar verwachtte hij" niets, daar was werken» werken zijn eenig doel- Maar hier, te Parijs, sedert het oogenhJBt dat hij uit den trein van 't station Saint 1*" zare was gestapt, dat woelige ni or gemor waarin het bedrijvige leven, gedurende den nacht gestaakt, met nieuwe kracht hervat wordt» maar een ander deel der bevolking, dat meaf met het hoofd dan met de banden weikt, no® geruimen tijd slapen blijft, had Simo«r Monfort onophoudelijk op de been geweest, ttt zich slechts nu en dan in der haast met e«« kop bouillon versterkt- Wordt vervolgd.)'

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2