voor te leren door Prof. Tiele, zal De Groot Jeeren kennen als uitlegger van het Oude Verbondde heer Vissering zal spreken over de HollanJsche rechtstaal ia de >lnleydmg tot de Hollandsche rechtsgeleerdheyt**do beer Bril over De Groot als auteur van staat kundige twistschriften- De heer Boot zal bij de aanbieding eener Lattfnsche verhandeling Grotins als navolger en mededinger van Tacitus voorsteilen. Sedert onze laatste opgaaf zyn weder 56 vreemdelingen door de justitie uit ons land verwijderden wel 30 als zijnde zonder middel vao bestaan, 15 wegens gemis van legitieme papieren, 5 wegens landlooperij en 6 wegens bedelaty. Onlangs was de kwestie van den paalworm weer aan de orde, en nog altijd bleek een afdoend middel gewenscht, maar nog niet verkregen. Niettemin is er een middel dat nog steeds op afdoend onderzoek wacht, hoe wel het reeds van 1875 dagteekent en inder tijd onder de aandacht van Z. M. den Koning gebracht werd. De uitvinder, de heer Th. H. Gresoich, te Haarlem, heeft er tot dusver niet in kunnen slagen een officieels proef met zyn middel te doen nemen. "Onder het Ministerie Thorbecke naar Prof. Vrolik en onder het Ministerie Heemskerk naar een der hoofdingenieurs van den waterstaat ver wezen, kwamen aftreding en overladen telkens in den weg, totdat de uitvinder in zijn tegen spoed berustte. Misschien zijn hem de om standigheden thans gunstiger. Het stoomschip Valk, hetwelk de Konïnkl. familie van Vlissmgen naar Engeland heeft overgebracht, heeft, ook wat het tuig betreft, belangrijke verbeteringen ondergaan, zoodat bet eeo beter aanzien dan vroeger geeft. Volgens opgave van het Bureau Veritas zyn in de maand Febr. 1883 verongelukt 154 zeilschepen, als: vao Engeland 61, Duitschland 16, Amerika 16, Frankrijk 14, Noorwegen 14, Italië 9, Portugal 6, Neder land 5, Oostenrijk 3, Denemarken 3, Zweden 3, Rusland 2, Griekenland 1Spanje 1 onder dit getal 2yn 22 verroÏBten. In dezelfde maand verongelukten 21 stoom schepen, als: van Engeland 15, Duitschland 2, Noorwegen 2, Amerika 1, Denemarken 1; onder dit getal zij o 3 vermisten. Onze Koopvaardijvloot bestond den31sten Dec. tilt 837 schepen, metende 302,813 tonnen (van 2.83 MJ. In het jaar 4882 werden voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven uit gereikt aan 50 schepen, metende 23,778 tonnen en geraakten uit de vaart405schepen, metende 33,257 tonnen, dus is de vloot •verminderd met 55 schepen, metende 9.479 tonnen. In geklaard werden 8,816 schepen, uitgeklaard 8,285 schepen, waarvan resp. 349 en 3,870 in ballast. De Westlandsche stoomtram heeft reeds haren proefrit tot de Jeneverbrug by Hons- lerdijk gedaan. Uit bet personeel der Gist- en Spiritusfabriek te-Delft zal een harmonie-muziekkorps wor den opgericht. Een twaalftal liefhebbers zullen de eerstelingen zyn, waarvoor reeds instru menten te Brussel zyn aangekocht. Oolr'bestaat het voornemen een zangkoor onder de werklieden dier fabriek op te richten. WerTcmdnthode. Gedurende het le kwartaal dezes jaars zijn van Amsterdam naar New-York var- trokken 2793 landverhuizers.' Een haringvisscher uit Nïeuwediep ving" Haandag in één trek met de zegen 125 tal of 125 ma al 220 stuks haring. Eanige visch handel a ars en poeliers te Dordrecht, Moerdyk en Gorinchem hebben aaa den Minister van Waterstaat een adres gericht, waarin zy verzoeken om een vernieu wing van bet handelstractaat met Frankrijk. Ongetwijfeld is er geen beter middel, om den sterkedrank als volksdrank te bestrijden dan goed en goedkoop bier overal in het land verkrijgbaar te stellen. Iu die overtuiging is er onlangs op de algemeene vergadering van het »VoIksbond tegen drankmisbruik" een commissie benoemd om te ouderzoekeu op welke wijze bovengenoemd doelde vermeer dering var, biermisbruik om den sterken drank te verdringen, het best bevorderd kan worden. Het eerste resultaat van de bemoeiingen dier commissie zal waarschijnlijk hierin gelegen zyn, dat by gelegenheid van de aanstaande internationale tentoonstelling te Aoisteidam vanwege het Volksbond goed en krachtig bier zal worden verkrijgbaar gesteld, maar alleen bier, dat een laag alcoholgehalte heeft, bij scheikundig ondeizoek gebleken is zuiver te zyn en voor vyf cent per glas van een derde liter inhoud kan worden vei kocht. Om echter aan dat plan uitvoering te kunnen geven is er veel geld volgens vooi loopige raming vier duizend gulden noodig en daarom heeft het hoofdbestuur «an het Volksbond een beroep gedaan op de rueeweiking van allen, dje bereid zijn de zaak der drankbestrijding ook financieel te steunen. Bydragen voor dit doel zullen gaarne worden aangenomen si oor Mr. H. Goeman Borgesius en Dr. H. J. E. Van Hoorn, te *s Gravenhage, en den heer A. Van der Voort Az., te Haarlem. Nog steeds verkeert men omtrent de oor zaken van de aardschudding van 47 Maart in onzekerheid. In de Konmklyke Academie van Wetenschappen te Amsterdam heeft dit natuurverschijnsel een onderwerp van breed voerige bespreking uitgemaakt. Prat Von Baumhauer achtte het vermoeden van den heer Van Amersfoort, dat we onlangs mede deelden, nl. dat de schok het gevolg zou zyn van droogleggingen enz. onaannemelijk. Als vermoedelijke oorzaak denkt hij aan het vallen van een meteoriet of luchtsteen. Het zoeken naar irieteoorsteenen Is echter tot dusverre vruchteloos gebleven. Men heeft meteorieten waargenomen als bollen ter grootte van de maan en uit de daarby gedane waarnemingen is afgeleid, dat zij eenige mylen verwijderd zijn geweest, waaruit de verbazende inhoud van verscheidene kubieke mijlen zou volgen. Zulke vallende lichamen oefenen een sterke drukking uit op dat deel van den dampkring, dat 2'y' doorklieventerstond daarna ontstaat een veryling. Zulk een val moet noodwendig gepaard gaan met een hevig gedruiscb, als het rollen van wagens, welk gedrulsch ook werkelijk is waargenomen; windstooten en niet zelden aardschokken zijn er het gevolg van. Laatstleden Zaterdag had de voerman Jon- gerbuis het ongeluk, by het josbaken van een spoorwegwagen te Venloo, te struikelen, waar door hy onder den trein geraakte, en, door de stoombuis van de Westingbouse-rem gevat, ongeveer 5 en een bal ven meter werd mede- gesleept. De buik werd hem hierdoor open- gegcheurd; by overleed ongeveer na 20 minuten. Het 17jarlge meisje te Oorach'ot, beschul digd aldaar onlangs brand te hebben gestrcht om één guldenwegens de eerste waar schuwing aan den koster, te verdienen, heeft naar men verneemt volledig bekend. Men gelooft algemeen, dit- zy die misdaad meer uit onnoozelbeidgevolg van bekrompen opvoeding, dan uit kwaadwilligheid bedreven heeft. In de weeshuizen te Leeuwarden werd in de afgeloopen week door de weezsu de vHaersmadag" weder op de gebruikelijke wijze gevierd. Deze medestichter van die huizen heeft in zyn testament bepaald, dat de sterfdag zijner vrouw, 26 Maart 4788, jaarlijks op feestelijke wyze moet worden her dacht. De kinderen moeten, volgens den wil des erflaters, dien middag worden getracteerd op gebraden vleesch met pruimen of appel bollen en *8 avonds op rijstebrij en poften. De vlytigsteii van hen ontvangen dien dag een boekwerk ten geschenke. Breda. Deze gemeente is weder een nieuwe weldadige stichting rijker geworden. Eergisteien werd namelyk door Mgr. Van Beek, Bisschop van Breda, het nieuwe lief degesticht met daaraan verbonden opeubaie kapel, toegewijd aan den H. Joseph, op plechtige wyze ingewijd. Het is een fraai gebouw, gelegen in bet nieuwe gedeelte der stad, en een en ander was voor dezen dag toepasselyk vereieid. De bisschop hield een indrukwekkende rede. Nevens den Rector, den Weleerw. heer F. A. Van D'yk, hebben reeds 13 liefdezusters het gesticht beli okken. Maasland. By de eergisteren gehouden, stemming voor hoofdingeland en plaatsver vangend hoofdingeland van Delfland werden de aftredende leden de beereu C. Van Mil met 221 en A. Van dei Lely Jz. met 205 stemmen het kozen. Naaldwijk. By de veikiezing van een hoofdingeland-plaatsvervanger van Delfland werden gisteren 224 Stemmen uitgebracht. De heer P. Maas Geesteianus bekwam 403 en de beer Jacobus Van dei Beig Jz. 89 steramen. Over dezen moet dus herstemd worden. Gemengde Berichten. Over den moord en zelfmoord te Lichtenberg dezer dagen gepleegd wordt nader het volgende gemeld. Het meisje was de uo'g geen 14jarige dochter eener weduwe te Alt-Dam no, de jonge ling was een 23jarig kau tooi klei k uit die plaats, die, ten huize der weduwe inwonende, ongeoorloofde liefdesbetrekkingen met het mooie voor "mar leeftijd zeer krachtig ontwik kelde meisje had aangeknoopt. Zoodra dit ontdekt was, waren de verliefde jongeheden Woensdag jl. gevlucht en na eenige dagen to Berlyn en in den omtrek te hebben tondge- zworveu, hadden ze zich, bigkbaar met onder ling goedvinden, van het leven beroofd. Een vreeselykegebenrtenis heeft te Hamburg plaats gehad. Maandag had de slachter Glazer zich uren laug iu een herberg opgehouden en kwam toeu half dronken by zyn broeder, in wiens vleeschhouwery hy wei kzaain was. Diens vrouw maakte hem er een verwyt over en hQ diende haar daarop eenige slagen toe. Zyn broeder snelde toe om ztfn vrouw te ontzetten, waarop de dronkaard hem een messteek in 'thart toebracht, zoodat de dood onmiddellijk volgde. De moordenaar vluchtte, doch is ter stond achterhaald. Te Frankentha], Ryn-Beieren, heeft een vrouw haar wan vermoord. Zij was een groente verkoopster,' die hard haar best deed om voor haar vyf kinderen den kost te winnen, terwijl haar man, een o n ver beter lyke dronkaard, byna mets inbracht. Onlangs, toen de man weer zwaar beschon ken thuis kwam, sleepte de vrouw hem naar een schuur bond hem vast en sloeg hem herhaalde malen met een hamer op het hoofd waai door hy weldra den geest gaf. De moor denares weid omniddellyk gevangengenomen en haar arme kïndeieu zyn er nu ellendiger aan toe dan ooit. Te Bordeaux is op klaarlichten dag een verschrik telyke moord gepleegd in liet cen trum der stad. Een weduwe van 78 jaar werd gevonden, verworgd door een koord, met een zware woode aan bet hoofd; xjj gaf byna géén teeken van leven meer. 't Ongelukkige slachtoffer was in een tapyt gerold. De moordenaar, een zekere Smith, bevindt 2ich reeds in handen van de justitie. Op een veiling van oude schilderijen te Parijs werden o. a. verkocht: Berchem, de voorde 2000 fr,Camphuysen, jagershalt 6700 fr. D. Van Delen, het galant concert 2000 ff.Van Goyed, een Hollandsche vaart 3500 fr.de oevers van een vaart 2150 fr.; uit Dordrechts omstreken 2210 fr.Van der Heyden, park met bonden 3200 fr.; Hol- landsch dorp 1600 fr.P. De Hoocb, de min, 5000 fr,Th. Keyser, vrouwenportret 1485 fr.Zorg, de oude saletjonker 1500 fr.; S. Ruysdael, de brug 4100 fr.Seghers, bloemkrans 1500 fr.Jao Steen, bruiloft van Caoa, 4400 fr.Ter burg, de familie van den schilder 4500 fr.Roger van der Weyden, Sint-Jau 8500 fr.de Maagd en de heilige vrouwen 9500 fr. Christus en de gelukza ligen, 9S00 fr.P. Wouwerraao, soldaten op reis, 5300 fr. Verder: Baudoin, de verras sing 600 fr.Boucher, de stroom, 5000 fr.; de bleeksters 3300 fr.Chardin, muziekin strumenten 2350 fr.Fragonard, de kwak zalvers 2800 fr.de waschvrouweu 1100 fi-.; Goya, vrouwenportret (waarvan de schets op het Louvre is) 4400 fr.Greuze, de kleine pruilster 3000 fr.K. Dujardin, een weide 1500 fr.; Lajoue, een park 1450 fr.; Lancret, de mechanieke pop 1500 fr.; Hubert Robert, de watervalletjes, de fontein, de boog van Conslantyn, drie schilderijen, 7000 fr.J. Vernet, de schipbreuk, 1850 fr. Men schat den dageljjkschen geldomzet in ^afuurbloemen te Parijs op 100,000 fr. De bloem, die op 'toogenblik liet meest in de mode is, de Gardenia," wordt roet 5 fr. betaald; dan volgt het lelietje-van-dalen", waarvan een potje 10 fr. kost; de sKomnga- en de purperroos", de Spaausche >aujer" eu het avtooltje". De meeste viooltjes komen uit Nizza. Iu spaifum" moeten zy echter onder doen voor die, welke rondom Parys groeien. De eens zoo hoog io prijs gehouden acamelia" is thans geheel uit de mode. Dat het accompagneeren van zangeressen in Amerika geen benijdenswaardig werk is, kan wet blyken uit een programma van een concert, onlangs te Leadsville gegeven, waar onder met groote letters gediukt staat: »De bezoeker* worden vriendelijk verzoekt geen revolverschoten Op den pianist te lotton." Koloniën. Batavia, 2 Maart. De Java-jBÓde scbryft ten aanzien der ge ruchten van hét aftreden van den Gouverneur- Generaal 's Jacob >Ondanks alle geruchten van het tegendeel, kunnen wjj uit goede bron wei dit verzekeren dat Z. Excellentie geen voornemen heeftom thans ïijn post neder te leggen. Wat een later te benoemen Minister, aoor zjjn besluiten, in dit opzicht teweegbrengen zal, biylV na tuurlijk hierbij buiten rekening.'* Armenzorg. Voor de achtergebleven betrekkingen van de verongelukte visschers té Moddergat e. a. ingezameld van een collecte in de Christ. Geref. kerk te Leiden f250.24Vsvan een uitvoeriug te Drachten f150; van een uitvoering to Moddergat f50; van een collecte in de Christ. Geref. kerk te Terneuzen f100; ia die te Zaa inslag 152.14 ;j te4 Nieuwotde f66.25; van een soirée te Sneek f405; in elf dorpeu van de gemeente Ooststellingwerf f328.70; door bemiddeling van een predikant bij de Hérv. gemeente te Rotterdam f30; te Noordelóós f75; te Terschelling 1515.12; te Eden en Lunteren f83.53.

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 3