Gemengde Berichten. - y.*Jk I6V2 uur. .:f' f '-'-f'BIfc -V'A-i.'r v, ,1 '.v V, V-ff, Gisteren ziju door dén brigatliér-majoor- titulair der Rijksveldwacht 3, H. Bax te Schiedam eu den brigadier-titulair B. Tilly ia Overschie, in'de schuur van Simon "Van der Velden te Overschie 19, groote en kleine (danken gevonden,welke bleken ontvreemd te-zijn. De dader S. Van der Velden is tot bekentenis gebracht ze van deu watermolen aldaar ontvreemd te hebben. Hebzucht schijnt bier in het spel te zijn geweest, daar hjj eigenaar is van zeven woningen. Onmiddellijk is proces-verbaal tegen hem opgemaakt De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 4 Juni, des avonds ten 8 uur. - Een particulier telegram uit Luxemburg in de N. R. Ct. van heden luidt: Hunne Majesteitende Koning en de Koniogiu deden gisternamiddag leu twee ure bun iutocht onder heerlijk weder. De Koning droeg als gewoonlijk een huzaren-uuifonn, de Koningin een perzikkleurig kostuum. De zang- gezelschappen defileerden voor hét paleis eu brachten HH. MM. den welkomstgroet. Er beerschte groote geestdrift. De Koning, de Koningin en de Regeering verschenen op bet balkon. Tot het gevolg belmoren de heeren Van Amerongen van Woudenberg, kamerheer; Van Amerongen^ van Natewisch, secretaris; He Ranitz," referendaris; Gevers Deynoot, secretaris; De Villers; en de hofdames Van de Poll 'en van Ittersum. De Koning schonk «n prachtigen welkom-beker aan hetschut- terskorps als vertegenwoordigende de burgerij en als erfgenaam van de vroegere francs- «rehers. De stad is zeer levendig; de illumi natie zal haai zijn. De Koniug heeft, naar men zegt, verklaard -dat de vesting genoeg- wam gesloopt is naar het Londensche tractaat, en zal ze zelf dezer dagen bezichtigen. Palen wjjzen aan,hoe hoog vroeger de werken waren. 4fc Loopt met de jury voor de Koloniale Tentoonstelling niet best. Reeds een vijftal heeren, die benoemd werden, bedankten voor de. eer. Tot dusverre is er nog niets uitgelekt van de redenen, die tot dit veelvuldig be danken aanleiding geven. 5De Nederl. Vereeniging tegen de prostitutie aal van 17 tot 24 September een internationaal Congres houden, waarvoor zij de kosten raarnt Oj> 4 5000 gulden. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vinstelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Curapno over 1879. Het tekort bedraagt f236,288.31 of f35,810.05 minder dan bij de begrooting geraamd was, welk bedrag in 's Rijks schatkist zal moeten warden teruggestort, daar de volle bijdrage, «•uuls die bij de begrooting geraamd was, reds ten behoeve van de kolonie is uitge teerd. Aan de Kamer is aangeboden een wetsont werp tot aanvullingen verhooging van hoofd tak VII B, der Staatsbegroting voor 1882 »et een bedrag van f 174,637.20, waarvau t 114.209.06V3 als uitkeeriug uau de hooge erfgenamen van wijlen Prins Frederik vau net hun toekomend saldo der verrekening ra uitgaven, die lusschen hen eu dun Staat .uueten worden verdeeld. Naar het II.blad verneemt, moet ook het lid der Tweede Kamer de heer Van Houten aangezocht zijn zitting te nemen in de Staats commissie tot vooibereiding der.groudweis- tierzipuing, maar heelt die afgevaardigde gemeend voor het lidmaatschap te moeten bedanken. Aftu de Standaard wordt gemeld, dat ook dé lieer Miiandolle, lid der Tweede Kamer lutgenoodigd is om in de grondwets-conimissie zetting te nemen, maar geweigerd heeft. In ji'é vergadering der Aihersfoortsche kies- vereenigiDgNederland en Oranje, jl. Zaterdag gehouden, is de heer Mr. F." "W. O. P graaf Van Bylandt met, algemeene stemmen tot candidaat voor-het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld. Het kiezersbond Nederland en Oranje stelt voor het hoofdkiesdistrist Zwolle tot candidaat voor de Tweede Kamer de heer A. baron Van Dedem, aftredend lid. Ook de kiesvereeniging Zuidwolde heeft tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer- den heer W. A. baron Van der Feltz, aftre dend lid. In een algemeene vergadering der R. K. kiesvereeniging Haarlemmermeer is met alge meene stemmen gekozen tot candidaat voor de Tweede Kamer de heer Mr. F. 3. M. A. Reekers, aftredend lid. .Tot voorloopig candidaat voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer ia het district Haarlem is in de jl. Zaterdagavond gehouden vergadering der Zaamdamsche KiezersvereeDi- ging benoemd het aftredend lid, de heer W. De Meijier. Wat den arbeid der grondwetscommissie aangaat, zoo leest men in de Ilaagsche kro niek der N. Gr. Ct., verneem ik dat zij reeds in Juni zal vergaderen. De heer Heemskerk zal een kwestiounaire gereed maken, die tot leiddraad bij de debatten dienen moet. Het werk zal door den premier zeer bespoedigd worden. Reeds in September wil de regeering lmar voorstellen tot herziening der grondwet in de troonrede aankondigen, zegt men. Ver moedelijk zullen die voorstellen, onverschillig welken uitslag ook de arbeid der staatscom missie hebben moge, zich bepalen tot de her ziening van hoofdstuk II, le afdeeling, hoofd stuk III. le afdeeling, hoofdstuk VIII eu - hoofdstuk XI. De uitslag der Zaterdag te Nijmegen ge- hopden wedrennen was Nationale harddraverijprijs Innocent, 3 m., 1premie de Telegraaf, 3 m., 1052e pre mie de Bommelia, 3 m., 155. Nijniegcu-stakesprijs Man prince, 2 m., 51premie Iburg2 in., 52. Olficiers steeple chaseprijs Clontarfboy, 3 m., 425; premie Furibom. Internationale harddraverijprijs Nolly 6 m., 35; premie Fourtchak, 6 in., 464,-5; 2e pre mie Syrate, 6 m., 51'/s- Betuwe stakes: prijs Cartel, 4 m., 1352; - premie Rococo4 tn., *14. Gelderland Cup: prijs Factor2 in'., 54. Deu 4deu"Juni zal de eedsweigering van den heer A. R. H. Jr. le Amsterdam voor den Hoogeu Raad behandeld woiden. De uit spraak van uit lichaam wordt in deze zaak mei dubbele belangstelling te gemoet gezien. Men Kant de omstandigheden dezer zaak. De heer H. geelt voor tot geen kerkgenootschap te belmoren en daar hij zegt iu geen wiekend God te gelooven, is hij van meeuiug dat h'y, niet niet minder recht dan de Doopsgezinden, volstaan kau met een belofte. Te Tilburg is eergisteravond de lieer B. onder de stoomtram geraakt, doordien hij op een der wagens wilde springen terwijl de tram leeds in beweging was. Hij werd over bet gohcele lichaam zwaar gekwetst. Naar wij vernemen, zal er in de eerste dagèn van Augustus een groote nationale schietwedstrijd worden gehouden op üe heide nabij Bussum, waartoe léger, schutterij en alie weerbaarheidskorpsen zullen worden uit- genooiligil. Daarbij zal op de per.-oneele banen ook aan alle vreemdelingen gelegenheid tót een wedstrijd 'worden gegeven. Id de week van 13 tot 19 Mei zijn te .Rotterdam als aangetast door pokken aange-' geven 50 personen en overleden er 11 aan die ziekte, s Voor zynebemoeiugen iti zake de kunst matige viscbteelt, en de gunstige resultaten op dat gebied verkregen, heeft de Société' d'Acclimitation te Parijsaait den heer 3. Noordhoek Hegt, te Apeldoorn, de groote zilveren medaille toegekend. Het 'Evangelisch Zondagsblad bericht, dat voor het standbeeld van Coligny reeds 60,000 fr. is ontvangen. Van de hand van Prof. De Goeje verscheen in s Ei gen Haard" heden een korte leveusschets van wijlen den hoogleeraar Dr. R. P. A. Dozy, waarbij een fraai portret van dieu geleerde is gevoegd. Delft. Het heeft maar weinig gescheeld of Donderdagavond jl. had .'.u de Ned. Gist el: Spiritusfabriek alhier een vreeselijk ongeluk plaats. De werkman W. v. L., bezig met het schoonmaken van de gewelven in de oude fabriek, had het ongeluk dat zjjn kleederen door een iu beweging zijnde as werden ge grepen mét het treurig gevolg, dat hij her haaldelijk werd rondgeslingerd vóór men ge legenheid had de as le doeu stilstaan. Niet tegenstaande hij op vrij onzachte wijze met de gistbükkén in aanraking is geweest, werd door deu inmiddels ingeroepen geneesheer verklaard, dat er geen ernstige kneuzingen te bespeuren waren, zoodat hij er met den schrik alléén za! al karnen. Amsterdam, De aanvoer van goederen vooi* de tentoonstelling per spoor met over lading aan de Rietlanden heelt nu opgehouden. Wat nu nog komt, zoowel vau Frankrijk, Belgie of elders, om het even door weikeu expediteur naar het telt eiu te brengen, wordt nu aan de Nieuwe Vaart, gelost, waar nog steeds waggons met goederen staan, doch meest met machinerieën. Na langer dan tien uur iu verhoor te zijn geweest, beeft Spauga eindelijk Zaterdag erkend in vereertiging met den lijfhuzaar Berecz eu den dieustdoeudeu lakei Piteiy, den judex curiae Georg Vou Majlath te Pesth te hebben vermoord. De moordeuaat- ver klaarde dat bij liet horloge vau den verslagene in een particuliere beleenbank te Weeneu had verpand, Verdere bijzonderheden ont breken echter nog. Naar liet schijnt heeft uien de daders van den moord eu den diefstal iu den juweliers- winkel aan de Galerie Moulpensier, Palais Royal, te Parijs, in handen. Het zijn Bliu, een Franscbniau, eu Begheim, ec u Belg, beiden Donderdag II. te Brussel gevat. De eerste moet de keukenmeid dus juweliers bij de beenen hebben vastgehouden, terwijl de laatste haar worgde. Bliri werd gevat toen hij iu een publiek huis te Brussel eauige der gestolen klemooiiiën te koop bood. Beiden hebben bekeod. Het grootste deel vau hel gestoieue is op hunne kamer teruggevonden. In Zweden is een fabriek opgelicht, waar men uit bout draden gareu spint, 't welk sterker eu goedkooper is dan dat utt liennip oi katoen vervaardigd. .Sarah Dérnharot ontving te Calais, toen zij als Fódoia optrad, een groote kis> met bauten, baar door ruim 20 fabrikanten van die'streek als welkomstgroet uaugebodeu. Te Londen" is iemand, die twee valscbe tanden had ingeslikt, aan de gevolgen daarvan bezweken. Op Pinkster-Maandag heelt een dame van Liverpool de reis naar Newcastle en terug (102 Eng. rnjjléti) afgelegd per vélocipèdé, fifï. Volgens Le Livre zijn sedert den rlopd yatr'" Ch. Dickens (1870) alleen in Engeland) 4.239,000 deeien van dieus werken verkocht. Zijn meest verspreid boek is sPickwick" daarop volgen ïGupperfield" en ,>Dombey", De 92jarige predikant Jolian'n Peter Effeu, te-Rüngsdoiff, herdacht dezer 'dagen zijn GOjarig jubilé als leeraar. Ofschoon/onder den last des ouderdoms gebukt gaande neem; hij'nog steeds zijn kerkelijk ambt gotrouvf, waar. ,r 4 In de reeks der velen die tegenwoordig door standbeelden vereerd worden, zal ook de uitvinder van de snelpers, Friedrich Kö- nig, een plaats vinden. Zijn standbeeld wordt in zijn geboortestad, Eisloben, opgericht, (Jit het verslag van bet Britsch eu Buiten» landscli Bijbelgenootschap, een wuelc geleden uitgebracht, blijkt o. a. dut in 't nfgeloopen jaar pl. in. f 1.350,000 is ontvangen, d. i, circa f 90,000 meer dan 't vorig jaar. Voor bijbels werd f'1,176,000 ontvangen. Sindjr de oprichting werden 96,917,629 bijbels ver» spreid. In Frankrijk heeft men met goed gevolg gearbeid. In Oostenrijk 'werden, ondank* ved tegenstand, 10.000 bijbels geplaatst; in Rusland 314,000. Een jongmensch te Weeneu meteen gunstig uiterlijk eu goed humeur, maar zonder ver- mogeu is op het denkbeeld gekomen zich - zelf te verloten! Ilg geeft loten uit van 50'; kr., die alleen verkrijgbaar zijn voor niet» gehuwde dames. De jonge man vei bindt zich te trouwen mei die dame, op wier lot de prijs valt, dal wil zegg -n niet alleen hij zelf, maar du 100,000 florijnen, die dé/verloting zal opbrengen. De uitvinder van de breimachine, de Zweed' John Nelson, is verleden week te Hoek lord, in deu Amerikaanschen Staat Illinois, over leden. H'y was ilattr bezig met liet vm b-teren- vau zijn uitvinding, en overspanning bij dat werk moet zijn dood verhaast hebben. Zijn machine wordt iu vele Europceschef en Amerikaansche fabrieken gebiuikt. Een eerste afdruk euner ets van Rembrandt (het pmtrei van Dr, ArnoUhis Tholinx, of Petrus van Tul), bracht jl. Zaterdag, hij de- veiling van Dr. GiiHIlh's prentverzameling ter Londen, de ongehoorde som van'1510 p. st,- op. De prent was voor 500 [I. st. ingezet, Eigenaar werd een Franscbniau, die kocht- voor den schatrijken verzamelaar Dut'uil te Rotman. Eerste afdrukken bestaan er van dr •bedoelde eis slechts vier of vyt'. Uit was de- hoogste prijsdie er ooit voor een prent beste.eil werd. Ook andere etsen van Rem brandt brachten ongehoorde sommen op. Zoo het Landschap met een toren 308, p. st. eis Burgemeester Sis 505 p. st. Voor een eersten afdruk van Rembraudt'S Honderd guldenstuk betaalde de lieer Duluit indertijd 1180 p. sW Te Kausas-cily, in Missouri (Ver. Si.) heeft een windhoos groote schade aangericht. Vyltigf huizen wei deu vernield. 200 audèru zwaai' beschadigd en zes uieosclien gedood. Ook in de dorpen om de stad was de schade zeer' 'aanzienlijk Ook te Webb-oily en te Ornugo. in zuid'" westelijk ..Missouri, vernielde een windhoos- een gioot aantal buizen eu vonden verschei dene nienscbeii den dood. Men zou ineenen, dal mei papieren hoeden, papieren vaatwerk en spoorwagradeieti enZv zoo ongeveer de gi cna was bereikt va:i 't geen uil papier kon gemaakt worden; 't heeft ef niets van. Thans echter is in Breslau een' schoorsteen vau vijftig, voet Jioog opgebouwd uit papierpap, natuurlijk vooraf met sclteikun' dige middelen onbrandbaar gemaakt. Wat zal nu aan de beurt zjjn?

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2