Zaterdag'2 Juni; Kennisgeving. Feuilleton. Mi Zeven n Dertigste Jaargang,;, 1M' Verschijnt dagelijks uilgkdirderd' Dinsdag. t~io geWM «geu me» Barmhartiger dan Menschen. Buitenlandsche- Berichten. I tot vuor stel- sgen ents- 0.50 van' a na 'our- 'f.tf i. a. w. mulder; iliONKBMUNTït'^u^, ,|,er Rwt»ic'.ial Franco per posty iloor lieC.geheele Rijk inbegrip Vau eeno Courantf 1.10 Iedere gewone regel meer. - O.IO Driemaal plaatsing tvordt tegen tweebaal berekend. Afzonderlijke nummers i Bt'BE A Ui HAKET) B, 131 Oproeping onder de trapenen van Hlllclen-Verlofgangers der Ï.IG- ÏHSfilSSf van 1S80 en 1881. stick, RUIJ- ivou<ld! cents Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland van den IC Mei jl., A No. lOGt/1 (2de Af;!.); Brengen bij deze ter kennis van de daarbij belang hebbenden, dat de Milicien-Verlofgangers vandelig- lingen van 1880 en 1881, behoorende tot de navol- Ie korpsen, onder de wapenen weiden geroepen gedurende den tijd daarbij vermeld, als: Regiment Grenadiers en Jagers, ligting 1880, van Augustus tot 14 September. ie regiment Infanterie, ligting 1880, van 13 Augustus tot' 11 September. 2e regiment Infanterieligting 1880, van 10 Augustus tot 14 September. 3e regiment Infanterie, ligting 1880, van 13 'Augustus tot li. September'. 4e regiment Infanterie, ligting 1880, liet Ie, 3e éh 4e bataillon van 10 Augustus tot 8 September bet 2e bataillon van 13 Augustus tot l i September en bet 5a bataillon van 13 Augustas tot '15 September. 5e regiment Infanterie, ligting 1880, van 13 Augustus tot 11 September. 6e regiment Infanterieligting 1880, van 13 Augustus tot 11 September. 7é regiment Infanterie, het le, 2e, 3e, en 4e tatiilloii, ligting 1880, van 14 Augustus tot 18 Sep tember, iiet 5e bataillon van 13 Augustus tot 11 September. 8e regiment Infanterieligting 1880, van 1G Augustus tot 14 September. ,2e regiment Huzaren, ligting 1880, van U Augustus tot U September. ie regiment Veldartillerie, ligting 1880, 1e. 2e, 3e en 4e batterij, van 18 Julij tot 25 Augustus, 5e an Oe batterij van 7 Julij tot 15 Augustus, ie trein- Minpagnie van 13 Augustus, tot 21 September, 2e iréiiicompagnio van 11 September tot 20 October. 2e regiment Veldartillerie, ligting 1880, le, 3e batterij en 1o treïncompngnie van' 3 Julij tot 11 Augustus, 2e, 4e, 5e, Ge batterij en 2e treincom- pagnie vpn 16 'Augustus tot 24 September. 3e regimént Veldartillerie, ligting 1880, van 10 Augustus lot 18 September. In con der' voorsteden van Moskou, een armenkwartier in de volste beteekenis van •'t .ivoord stond een houten huis van twee •verdiepingen. 't Zag er allerdroevigst uit. De ruiten waren gebroken'of met stof en vuil en 't was aan één zijde zoo vorzakt, ieder oogenblik.zou instorten. - de binnenplaats, bij een groote pomp, de rest, ellendig, bouwvallig,was, stond mot een emmer in, do-hand, ge beurt te wachten, totdat een havo- vrouw,- welke aan de beurt was, haar gevuld zou hebben, en hem de plaats liet. Hij was een schoon kind, die arme, knaap; schoon van dien stompol, zooals De miliciens der ligting van 1880 van de regimenten der Veldartillerie, die daarbij in dit jaar van liet wapen der Cavalerie werden overgeplaatst, worden van de oproeping in werkelijke dienst uitgezonderd. Korps Rijdende Artillerie, ligting 1880, van 1 September tot 10 October. le regiment Vesting-Artillerieligting 1881, le, 2e, 3e en 4e compagnie, van 9 Augustus tot 17 September, 5e, Ce, 7e en 8e compagnie van 18 Sep tember tot 27 October, 10e compagnie van 7 Augustus tot 15 September. 2e regiment Vesting-Artillerie, ligting 1881, 8e Compagnie, van 1 Augustus tot 8 September, 1e, 3e, 4e, Ce en 9e compagnie, van 9 Augustus tot -17 September- 2e, 5e, 7e eu 10e compagnie, van 18 September tot 27 October. 3e regiment Vesting-Artillerieligting 1881!, le, 2e, 3e, 7e eu 8e compagnie, van 1 Augustus tot 8 September; 4e 5e, Ce, 9e en 10de compagnie, van 12 September tot 20 October. 4e regiment Vesting-Artillerie, ligting 1881, le, 3e, 0e, 7e en Be compagnie, van 1 Augustus tot 8 September; ,2e, 4e, 5c, 9o en '10de compagnie van 12 September tot 20 October. Korps Genietroepen, ligting 1880, van 21 Augustus tot 28 Septemberligting 1881 van 3 Julij tot 10 Augustus. le compagnie Hospitaalsoldaten, ligting 1880, van 10 Augustus tot 18 September. 2o compagnie Hospitaalsoldaten, ligting 1880, van 10 Augustus tot 18 September. 3e compagnie Hospitaalsoldaten, ligting 1880, van 10 Augustus tot 18 September. Burgemeester en Wethouders verwittigen de be trokken verlofgangers dat zij zich, voorzien van al de voorwerpen van Tel ceding en uitrusting door hen by hun vertrek mot groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, op het bepaalde tijdstip bij hunne korpsen moeten bevinden; dat zij zich echter vooraf ter Gemeente-Secretarie moeten vervoegen zoowel tot liet afteekenen van hun verlofpas als tot het ontvangen van de passage-biljetten en daggeiden waarop zij blijken zullen aanspraak te hebben; dat de verlofganger, die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst wordt gehouden en hij, die aan de oproeping niet voldoet, als deserteur zal worden behandeld; dat hij die wegens ziekte of gebreken aan de oproeping niet kan voldoen, daarvan moet doen blijken door eeneter Gemeente-Secretarie over te leggen geneeskundige verklaring; zullende zoo danig verlofganger voorts yerpligt zijn, zich na zijne herstelling' bij zijn korps tevervoegen, ten einde gedurende zes toeken in den wapenhandel te worden geoefend. En dat, na deze openbare kennisgeving, ieder milicien hierin betrokken, geacht wordt van zijne verpligiing kennis te dragen, waardoor bij gehouden is, zonder verdere oproeping aan de voorschreven opkomst te voldoenen derhalve later geeno on wetendheid ten deze zal kunnen voorwenden. Schiedam, den 1 Jnnij 1883. -Burgemeester en Wethouders voornoemd P. 3. AAN DIJK. VAN MATENESSE. Be Secretaris,. E R A N K B IJ K. De Kamér heeft het debat over da rech terlijke hervorming hervat. Met 420 tegen 34 stemmen heeft zij eeu amendement aange nomen, strekkende om het ambt van rechter met andere administratieve of electieve functiën onvereenigbaar te maken. Een motie van Roche, strekkende om hierop voor plaatsver vangers en vrederechters een uitzondering te maken, werd aangenomen met 372 tegen 79 stemmen. in den Senaat interpelleerde Broglie de regeering over de handboeken voor het onderwijs. Hij zeide, dat het onderwijs naar die handboeken in strijd is met de verklaringen der regeering, aangaande de neutraliteit van het onderwijs. Ferry antwoordde dat de regeering zich slechts verdedigt. De veldtocht tegen de handboeken heeft meer een staat kundige dau een godsdienstige bedoeling. De Minister schond zijn beloften niet; hg beloofde onzijdigheid in het godsdienstige, niet in de wijsbegeerte of in de staatkunde. Het zedekun- dig onderwijs in de scholen bevat humane begrippen, die aan alle godsdiensten gemeen zijn. De Tempt meent te weten dat da laatste reis van Giers ten doei had de'Mogerid* beden mede te deeleh dat Rusland verplicht zal zgn in Armenie een equivalentie zoeken voor de bezetting van Egypte door Engeland; Gladstone zegt het blad beeft door Egypte te nemen niet alleen Frankrijke welwil lendheid verloren, maar ook de Oostersche kwestie heropend. II|j deed Rusland een voorwendsel aan de hand om de omvangrijke plannen te verwezenlijkenwaarvan de verovering van Britsch-Iudie het slot zal zyn. Met de voorbereidéne werkzaamheden voor de openbare feesten op 14 Juli is te Parijs reeds een begin gemaakt. Het belooft weer een rijk programma van feesten te zyn. Het Trocadero vooral zal iets schitterends te aanschouwengeven. Acht i\ tienduizend- vaandels zullen het paleis opluisteren. Weer is een dorp voor een groot gedeelte* door brand vernield en wel het dorp Vars, in het Franscho departement der Opper-Alpen, waar vijftig huizen in de asch gelegd werden en verscheidene menschen om het leven kwa men. In het Lagerhuis deelde Fitzmaurice mede, dat Engeland' en Mexico overeengekomen zyn tegelijkertijd te Londen en te Mexico speciale gezanten te accrediteeren, met bet oog op onderhandelingen over de hernieuwing' döf diplomatieke betrekkingen. De Britscbe Minis ter te Peru is benoemd tot speciaal gezant le Mexico, en Baring tot opvolger van Malet te Caïro, met denzelfden titel, rang eu functies. In het Lagerhuis zeide Macoan dat Okelly hem had uitgedaagd en, daar het duel in strijd is met de wet van het Parlement, liet men er velen in Rusland aantreft, en met, dat fraaieblonde, rhaar eigenaardig dofie haar, dat men gewoonlijk opmerkt, bij hen, die meestal blootshoofds in de open. lucht loopen. Eene aan doenlijke uitdrukking van .stille smart lag over het innemende kopje verspreid. Eenigo lompen over een katoenen hemd, bedekten ter nauwer- nood zijne magere schouders, en lieten den kleinen hals, door de,.zon verbrand, bloot. Kij droeg er een koordje om, waaraan, een koperen kruisje hing. Op 't oog scheen bij tien jaar te zijn,hoéwei hij zoo oud nog niet was, en als nieuwsgierige buren hem naar. zijn leeftijd vroegen, moest hij altijd bekennen, dat hij 't niet wist.'' Illouscha, zei dé haveloove vrouw, toen' zij .eindelijk haar, emmer gevuld had: is moeder thuis? ,2e Is;zoo teruggekomen, antwoordde hij, tenvijl hij aan den slinger" van de pomp ging hangen, omdat hij niet sterk genoeg, was hom 'neer ta trekken. En heeft zij je wat moois meegebracht? Illouscha zwoeg een oogenblik, want zulk een vraag klonk hem al zeer vreemd in't oor: Niemand dan vader doot dat, antwoordde hij eindelijk: kortaf. 't Is toch hard een vader te hebben, die zoo ver van honk is! mompelde de vrouw, ter wijl zij haar emmer opnam en er mee naar huis ging.. Met groote moeite kreeg 't kind zijn emmer eindelijk vol, tilde toen met inspanning van al zijne krachten den zwaren last van den grond en begon er tree voor tree do houten buitentrap mee op te klimmen; gedurig water; étortende, Hei daar! Pas op, tuimel nipt, riep hem oen'oude man toe, in een versletenreisjas ge kleed, en die van boneden. naar hem stond ie kijken: Pas toch op,! De trap lijkt wel een waterval met al dat piassen. Is 't huis nog niet vochtig genoeg? Een jongen zoo als gy, moest ten minste een emmertje water netjes kunne» opdragen. Geheel buiten adem door zi]» moeielijk werk, ging 't ventje hem voorbij zonder antwoord te geven; toen hij gelukkig-het por* taal bereikt had,zette hij zijn emmer neef, tilde de klink van de deur óp en ging binnen. Zijn moeder lag met, verwarde, loshangende, haren te bed, bet hoofd zoo diep mogelijk, in 't kussen gedoken. 't Knaapje ging angstig met den. rug tegeil de deur staan, eri bleef zonder: een woord té uiten op dat akelige schouwspel staren. Hij hoorde door 't. openstaande raam daarbuiten een werk man zingen, 't aanhoudende gepiep van een kanarievogel, en een oude matrone met schrille, snerpende stem op-haar dienstbode kijven. Een V; huurrijtuig, dat zeker in die buurt ook al .van de. rampzaligste soort was, rommelde en ratelde, als een kar met oud ijzer doot; do staat, terwijl dó, koetsier, schreeuwende en scheldende, ?ijn uitge mergeld paard niet krachtige slagón voortzwcepto.'

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1