m r ,:J"1 f>vL C is r. -V? ting teweeg.vVan s3« twyfelachtige districten Rebben de liberalen er twee verloren, Arnhem "en Tiel. Het was in beide een heete strijd, en de anti-revolutionairen hadden er van hun beste mannen vooropgezet, die twee van deuitste- kendste candidaten der liberalen hebben versla gen. De andere twijfelachtige districten bleven hun afgevaardigden behouden: Dordrecht, Brielle, Deventer en Sneek de liberalen Zutfen, Zwolle en Steenwijk de antirevolutio nairen. In al die districten is veel trouwer dan ooit te voren gestemd van beide kanten en wat da uitslag moge zyn, de yver en be langstelling, ditmaal door de kiezers getoond, verdient waardeering. Te Zutfen heeft het meest gespannen de gekozene bekwam er slechts een stem boven de volstrekte meerder heid. Te Sneek, waar de laatste jaren de candidaten elkander dicht op de hielen zaten, had daarentegen thans de liberaal een vrij groote meerderheid. Slechts in een district moet een herstem ming plaats hebben, Delft, een der bolwerken der conservatieven, dat ditmaal zelfs geen conservatieven candidaat stelde. Hier kunnen de liberalen wellicht een zetel winnen, daar de heer Modderman tegenover den Katholieken candidaat zal staan. De Katholieken behielden hun zetels en brachten den heer Reuther in de Kamer, die deel heeft uitgemaaLt van een Ministerie, dat de schoolwet uitvoerde. De conservatieven behielden 's Gravenhage en Almeloo. Aan den heer Dr. J. C. VotSgraff, conrector van het Gymnasium te Leideu, is het hoog- ieeraarsambt aangeboden in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren der universiteit te Brussel. opgekomene -kiezers^ van'"wie enkelen de" schouders ophaalden. 1 J Te Spaarndam zijn eergisteren alle kiezers opgekomen, iets, dat zoover men zich daar herinneren kan, nog nooit had plaatsgehad. Te Nieuw-Beierland hebben 32 van de 39 kiezers hun stembriefje ingeleverd. Bij de vorige verkiezing namen slechts 2 kiezers aan de stemming deel, Te Wageningen hebben van de 240 kiezers 205 gestemd. Wie in de laatste dagen langs de buiten havens te Ylaardingen wandelde, zou ver moedelijk gedacht hebben iu een Duitsche stad te zijn, want honderden Duitsche ma trozen kwamen daar om zich aan te melden voor de haringvloot. Ylaardingen komt dan ook voor zijn haring- vischerij zeelieden te kort, en geen wonder, als men bedenkt, dat alteen uit Ylaardingen 102 loggers of sloepen uitgerust worden, elk bemand met 15 koppen. Bovendien geeft men veelal de voorkeur aan Duitsche matrozen boven de Hollandsche, omdat men van de eersten bij het binnenkomen zeer zelden last heeft van desertie, hetgeen bij de anderen maar al te dikwerf plaats vindt. Het is wel jammer, want iu het najaar trekken de Duit- schers weder naar huu land met duizende guldens. Hun loon is zeer goed, namelijk f12 per week, vrjj reisgeld en natuurlek volle kost. (JY. d. DS) 1 Men schrijft uit Winterswijk aan het JRan- delthlad Onze plaats schijnt bestemdom door buitengewone omstandigheden bekend te worden. Eergisteren, Dinsdagmorgen, deed zich aan de stembus een belangwekkend geval voor. Een twee of drietal biljetten stapelden zich in de bus zoodanig op elkander, dat de bus verstopt raakte. De voorzitter van het stem bureau vatte haar aan, en schudde haar heen en weder, 't Baatte echter niet; integendeel! de klep sloeg dicht enin het slot; zy bleef ontoegankelijk voor de volgende biljetten. Goede raad was duur. Het stembureau besloot, de bus le openen en de zaak in orde te brengen. Een tiental aanwezigen kunnen deze handeling renstateeren. De voorzitter verhaalde het voorgevallene aan tal van later De hoogleeraar Koster deelt in eeu brief aan de N. 2L Ot. mede, dat de vrouw van den concierge Van Rooyen eerst twee dagen na het nachtelijk incident ernstig ongesteld is geworden en ruim zes dagen daarna is gestorven. Yan lichamelijke mishaudeliug is gedurende het leven niets noemenswaards gebleken. De geneeskundige, die haar behandeld heeft, verklaarde voor den rechter, dat de ziekte en de dood der vrouw met van lichamelijke mishandeling konden afhangen. Zy had reeds eeuige zeer zieke organen, die eiken dag haar leven bedreigden, ja haar plotseling konden doen sterven. Mocht een nog nader onderzoek aau het licht brengen, dat de vrouw iu hel geheel niet geslagen was, dan zouden z'y, die zich het gebeurde aantrekken, zeker volkomen voldaan zyn. {Arnh. Ct.) Te (Jtiecht is één geval van pokken voor gekomen. Ook te Abcoude, te Kapel-Avezate eu te Bezooijen. petje in de band voor haar staan, en zijn oog was zoo oprecht, dat zijn blik haar nog meer overtuigde dan zijne woorden. Hoor eens, ventje, zeide zij eindelijk, «)t wil weten of alles, wat je zegt, zuivere waar heid is. Maar toch, eten zal ik je alvast geven, doch je moet het verdienen. Zie je daar die huizen bouwen Nu, daar ligt afval van 't hout, en dat mag weggehaald worden. Ga daar nu heen breng me een goed vrachtje brand; en dan mag je van middag mee eten. Moet ik dat dadelijk doen vroeg Illouscha. Wel zeker, dadelijk; en breng mij maar een heele boel, hoor! Daar liggen zooveel krul len; die heb ik vooral graag! riep zij hem na, want hij was al weg: Krullen, die vooral! Hij zag even om en liep toen als een pijl uit een boog voort. Hij voelde geen vormoeienis, geen loomheid in de leden meer, en 't was of hem nu alles toelachte: Buiten adem bereikte hij de huizen in aanbouw, en hij zag nu even uit blazende rond, waar hij wezen moest, en een oogenblik ook kwam de gedachte bij hem op, of 't wel zoo was, als de vrouw gezegd had, en of hij 'twel doen mocht Boven hem, op de steigers, hoorde bij de metse laars Instig zingen. Dit gaf hem moed. Overal lagen hoopen stcenen, zand en mortelalles zoo wat door elkander, en de geheele plek rook naar stof en kalk. i 1 f» s v, v A/*" Een particulier 'schrijven uit* Vardoedato 30." Mei van den kommandant der Willem Barenttgisteren door een ingezeten van Utrecht ontvangen, meldt het volgende: »Na een zeer voorspoedige reis van 21 dagen kwamen wjj in welstand te Vardoe aan. Van de Varna hier niets bekend; evenwel maakt men zich over 't algemeen hierover niet onge rust. De ysbenchten zijn gunstig; een telegram vau Hammerfest meldde mij: Frolably Novaya Zemlya approachable. Groet de Utrechtsche vrienden. Een bejaard man, in een lange kapotjas, scheen de wacht op het terrein te houden. Hij zag Illouscha even aan en liet hem passeeren zonder iets te zeggen. Het knaapje klonterde over alles heen, strui kelde en viel nu en dan, maar hij volhardde als een man, en omdat de vrouw hem gezegd had, dat hij vooral krullen moest meebrengen, deed hij zij uiterste best om dé eerste verdieping te bereiken, waar ovei vloei te garen was. Het afval van boven werd alles naar beneden geworpen. In wolken stof gehuld, zoodat hij soms de oogen moest dichtknijpen, ging Illouscha aan 't zamelen terwijl een deel van 't werkvolk met steenenof kalkbakken op den schouder de ladders^op- en neer ging. Een hunner, die hem in 't oog kreeg, verjoeg hem niet, maar riep hem vroolijk toe Zeg reis, manneke, als je bijgeval daar een bankje van duizend roebels vindt, dan moet je 't mij brengen, hoorIk heb toevallig zoo'n bagatelletje verloren! Eindelijk had het jongske een praebtigen hoop krullen bijeen. Maar hoe zou hij ze nu naar be neden krijgen en naar de vrouw brengen Hij dacht een oogenblik over dit moeielijke vraag stuk na. Toen trok hij zijn buisje uit, spreidde, 't op den vloer uit en begon er zijn voorraad op saam te pakken. Wat was hij fier op zijn werk Wat zou de vrouw wel zeggen, als zij zag, dat Onlangs is door ous meegedeeld, dat een aantal ingezetenen van Zwolle zich tot den ..Minister van Fiuancien hebben gewend met een verzoekschrift het daarheen te leiden, dat alleen da kwitantiën van honderd gulden en daarboven vau zegel voorzien bedoelden te worden. Dezer dagen is op dit adres af wijzend antwoord ontvangen, o. a. op grond, dat .de toestand der schatkist op dit oogen blik met toelaat, om de zegelbelastiug op kwitantiën en het handelspapier te vermin deren. Men meldt uit Amsterdam Voor de duizenden die bygediagen hebben om het lot te verzachten van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers bij de ontploffing van de kruitfabriek te Muideu op 19 Januari II. is het waatschynlyk niet van belang ont bloot te vernemen, dat de 50 a 60 aibeiders dier fabriek, ofschoou zy giootendeels nog braak ligt, tot heden het volle werkloon heb ben ontvangen en huu dit tot ultimo Juni wordt uitgekeerd. Ook de weduwen vau de arbeiders die by de ramp om 't leven kwamen ontvangen tot uit. Juni het loon dat hun ecbtgeuooteu vei dienden. Na dien datum treedt de regeling iu werking vastge>teld door het. comité dat zich aan 't hoofd stelde oui een fonds byeeD te brengen, om van de rente wekelijksche uitkeeiiugen te doen. Alsdan ontvangt iedere weduwe 2 per week zoolang zij leeft ot zy al of niet hertrouwt. Voor de kmdereu outvangt zy bovendien f 1.25's weeks. Zoo bekomt dan de wed. D. Dolleman vuor haar eu 7 kiudereu 7 x f 1.25 -j- f 2, dat is f 10.75 per week, nog meer dan haar man gemiddeld verdiende. De rente vau het boven gebrachte kapitaal p. m. 30 mille, moet tiaar verzekerd wordt, met geheel voor deze uit- keenug voldoende zyn, doen woidt door den eigenaar der fabiiek gesuppleeid. Eeie dus aau de familie Bredius, dat zoo onbekrompen iu dea nood wordt voorzien. Aan elk van de Nederlandsche visscheis- meisjes, die op uitnoodiging vau het bestuur der Londensche.' vi.«chery-tentoonstelling (onder bescherming van den''. Prins vafftYp Wales) de opening dier tentoonstelling"het><^! ben bijgewoond, is door den' Maikies van-^f Hamilton, voorzitter van het receptie-comité en van de Markiezin van Hamilton een me- *4 daille ui keurig etui veieerd, als souvenir" aan die plechtigheid. Door het college van de zeevissclierijen is daarby gevoegd eene> photograph ie, voorstellende de vijf Neder landsche visscheismeisjes. De luchtremgeis Godarrt en Ciommelin hebben ook aan liet gemeentebestuui van Arnhem veigunning gevraagd om een of meer malen met hun luchtballon te mogen opstygen. Weder zyn te Oud-Bei eiland due gevallen van pokken vootgekomen De heer Pierie Giscaid. een der medewer kers van de Figaro, die de voi ige week zich J te Amsterdam bevond, zegt in een hriefaan dit blad o. a.»Ik wettsch dat geheel Parijs- hier kwam, om te zien hoe de Amsturdamsche tramways ingericht en geexploiteerd worden, Overigens zijn de Hollaodsche spoorwegen en, jiaaideiibniieu de volmaaktheid zelve. Een inzameling van gelden ten behoeve van de uagelaten betrekkingen der by de jongste zeeiamp verongelukten op Urk heeft in de gemeente Aveuhoru f86 opgebracht. Leiden. Voor de vei kiezing van een lid der Provinciale blaten zijn uitgebracht 858 stemmen. Geko/eu is Mr. B. A. Neeb (libeiaal) met 491 stemmen. Op den heer J. D, baron Vau Wassenaar waren er 335 uitgebracht. Amsterdam. Vooi de verkiezing van een lid der Piovinciale blaten zijn uitgebracht 1644 stemmeu; van onwaarde 20, geldig 1924, volstiekte meeidethetd 813; gekozen Mr. A. F. K. Hartogh met 876. De heet J. M. Van dei Made had er 247, deheei W. Hovy491, Amsterdam. Ook alhier is onder de weiklieden aan booten en schepen een be weging ontslaan tegen Zundagatbeul. Ineen veigadenng, belegd door de Schuiteuvoer» deisknechts-Vereeuigidg sEeudiacht maakt macht", deScheopsoptuigers-veieeuigingsNog tijdig ontwaakt," en de Veteenigiug van Sjouwei lieden van den handel »He!p! elkaar,1' is vouilooptg besloten van 1 Jult a.s. af, niet tneer noodelouzen ZomUgarbeid te vei richten, Aausi. Zondag zal men andermaal vergaderen, om de '/aak nader te behandelen. hij zóó zijn best gedaan had! En't eten, dat zij hem beloofd had, zou nu geen aalmoes zijn, neen, loon voor zijn -werk. Hij wilde daarom dan ook t niet met een klein vrachtje thuis komen. Neen, hij moest nu ruim verdienen, wat hij krijgen zou. Toen hij dus reeds veel bijeen had, kwam 'them nog niet genoeg voor, hoe meer hij opstapelde, hoe meer hij wilde hebben. Hij kroop overal op handen en voeten rond om nog maar wat bruik baars machtig te -worden, en hoewel hij bijna neerviel van den honger, zette hij zijn werk met onvermoeiden ijver voort. Heb je nog niet genoeg, kleine bengel riep hem eensklaps een opzichter toe: Dat gemeene ontuig 1 bromde de man in zich zeiven voort: Als men ze liet begaan zouden zo een geheel huis wegslepen 1 Scheer je voorf, kleine vlegel, of ik zal je Hij kon niet uitspraken. Een geweldig gekraak, en angstig geschreeuw klonk van do bovenste verdiepingen donderend gerommel en gedreun volgdeneen kolossaal steenblok stortte naar be- neden en wierp in zijn val een ladder om, die, met haar volle zwaarte op 't kind. bij zijn hoop krullen geknield, nederkwam Jezus Maria! gilde de opzichter doodsbleek, en maakte het teeken deskruises. ,v Op zijn geroep, snelden, de werklieden van, alle zijden toe. Illouscha ademde nog, maar was l'A 1 doodelijk getroffen. Hij sloeg een laatsten blik om zich heen, waarin al de ijselijkheid van zijn leed te lezen stond. Toen sloot het knaapje dc oogen, om ze niet weder te openen! Men strekte hem op zijn buisje uit. 't Ecnigtr en ai moedige kleedingstuk, dat hij bezat, werd zijn lijkwade! In een der zakken word hetmoois ei, dat hij voor vader bewaard had, gevonden.^ Wie is dat kind? Waar hoort het thuis? vroegen de werklieden elkander af. - Niemand wist bet. Daar lag hij, de arme kleine jongen, levenloos, met den laatsten mooien greeji uitgezochte krullen nog in zijn handje geklemd 1 De tengero, bebloede" voetjes zouden hem geen pijn meer doen, en do- honger hem nooit weer folteren Arme jongenzei een der werklieden, terwijf hij 't hoofd van het lijkje opbeurde: Hij is- uit zijn lijden! Arme Illouscha! De dood^was u burmliartigW dan de ruenschen I 1

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2