IMnOMDEI Amsterdamsche Tentoonstelling. Landbouw en Veeteelt. J[\T THl/'/j -- 23 rieven - ^ooraKin/Duitschland ijvert men',om voor f ïWk'heinnderenuit de minvermogendén ge legenheden té openen, opdat zy aterkeffda" leélucht èn het zeebad kunnen génieten. Prof. Beneke, wiens vroegtijdig overlijden algemeen wordt betreurd, stichtte daarvoor, twee jaren geleden, eene vereeniging, die reeds over' 80,000 Mark kon beschikken, en te Norder ney, Wijk by Föhr, Groot-Muritz en Zoppot verpleeghuizen voor kinderen in 't leven riep. Pal te Norderney telt 40 bedden. Deze ïVer- eeniging voor kinder-hospitalen aan zee" had aanvankelyk met geldverlegenheid te stryden. Thans mag echter ook zjj zich in den zede- ljjken en geldelykett steun der hoogstgeplaat- eten verheugen, De Keizer heeft 25,0,000 M. voor een kinderhuis te Norderney toegezegd, mits eene gelyke som voor 't zelfde doel, in dit jaar, wierd saamgebracht. De Kroonprins heeft eene aanzienlijke jaariüksche bijdrage uit zijn zilveren-bruiloftsfonds beloofd. Om de tweede 250,000 M. te viuden, heeft men nu de toevlucht genomen tot eene loterij van 700,060 Marksloten, met schitterende pryzen, onder leiding van de Hygiënische Commissie te Berlyn. 1 Op eene verkooping te Londen bracht een viool van Stradivarius (1687), die Ole Buil aaar Engeland had gebracht, 500 p. s. op Twee violen van Guarnerius gingen voor 290 en 245 p. s„ terwijl een Rugerius, eens het eigendom van Georges IV van Engeland, met 330 p. s. werd betaald. Volgens een bericht uit Weenen is een Echildery van Durer gevonden, voorstellende de graflegging van Christus. liet behoorde reeds lang aan de schildeisacademie,. maar was bedekt door een compositie, die aan een leerling van Lucas Cranach werd toegeschre ven. De conservator slaagde er in deze af te krabben zonder het doek van Durer te be schadigen. In het gebouw te Coustanswaar de Boheemsche hervormer Hieronymus Van •Praag met zijn lotgenooten gevangen gezeten heeft (141516) is thans door Boheemsche Hussiten .een gedenksteen geplaatst. Te Looden is zekere kapt. Johnson uit Christiftusand, in Noorwegen, aangekomen, die inj een openbootje van 24 voet lengte een reis over den Oceaan heeft gedaan. Hij ver trok deD len Juni uit Drontheim, voer langs de kust tol Stavauger, r.atn daar een paar dagen rust en stak den 17en in volle zee. Den 25en bereikte de boot de Engelsche kust en Maandag kwam zy op de Theems. Op de Noordzee had de Neptmut, zoo heet het vaartuig, een storm door té staan, die twee dagen duurde. De boot kwam echter behouden door alle gevaren heen. Zij zal waarschijnlijk op de visschery-tentoonstelling ter bezichtiging gesteld worden. Een kok te Calcutta, een Mohammedaan, die onlangs uit zyn dienst ontslagen was, nam daarover een eigenaardige wraak op zijn meesteres. Hij sloop, met een schaar gewapend haar huis binnen, knipte al hare japonnen, 4 d|eHhy machtig kon worden, in stukken, jgdroDg toen door in het slaapvertrek, waar de.dame te bed lag,'en knipte haar het haar af» De dame was bijna, bij het wakker worden, ernstig aan het oog bezeerd door de punt van de schaarmaar zy kwam met liet verlies van haar lokken en hare japonnen vrij. - De kok werd gevat ep tot een jaar gevan genisstraf met dwangarbeid veroordeeld. Muziek wordt tegenwoordig in de militaire -ziekenhuizen le Parys ais geneesmiddel toe- S?pasi- Op verzoek van den opperbestuurder er ziekenhuizen, komt het muziekkorps van een' der regimenten eenmaal per week een uur.lang* in elk der drie hospitalen spelen. Men hoopt door de muziek de herstelling der zieke"soldaten te bespoedigen. »De irnacht der tonen," niet-alleenom het ontroerde gemoed .tot kalmte brengen, maar ook om het door ziekte verzwakte lichaam te ver kwikken, wordt door velen erkend. Maar het is de vraag of éen uur in de week wel zoo heel veel geven zal. Een aardige manier van drenkelingen redden houdt een pohtie-agent te New-Wark (New-Jersey) er op ua. Een joogeu viel in 't water, juist toen een andere jongen over de brug kwam. »Kun je zwemmen?" sprak de diender tot den jongen op het drog». »Ja wel, Mynheer 1" antwoordde de jongen en meteen wierp de agent hem over de leuning in 't water. Inderdaad gelukte het den jongen na veel moeite zijn kameraad te ledden. De agent krijgt waarschijnlijk een medaille. Als een middel tegen het walmeu van lampen wordt aanbevolen, de pit in sterken azijn te weeken en goed te laten drogen. Dan zal zij zonder eenigon reuk of walm bianden en de kleine moeite ruim vergoeden. OVER DE XII. Amsterdam, 12 Juli 1883. Wanneer ik nu wederom mijn schreden richt naar 't hoofdgebouw, is 't om aan te vangen met afdeeling voor afdeeling te bespreken. Mijn lezers zullen wel begrijpen, dat ik niet over kan gaan tot een kritische beschouwing van alles, wat tentoongesteld isdit zou ten eerste bij de veelheid van zaken voor één persoon ondoenlijk zijn en in da tweede plaats zou men daarvoor iemand moeten wezon op wien Vondels woorden volledig van toepassing waren. »A1 wat in boeken staat is in lijn hoofd gevaren." Aangezien dat nu juist niet bij mij het geval is, zal ik mij bepalen tot het wijzen op de aller interessantste zaken, tot het nader ingaan op alles, wat op algemeen belang betrekking heeft en tot het weergeven van indrukken, die ik van een en ander wegdroeg. De Nederlandsche afdeeling ligt-natuurlijk, nummer een aan de beurt. Bezien wij eerst de beide linker helften. Becds dadelijk vindt men hier 't bewijshoe ernstig do Nederlanders de belangen hunner maag Ier harte nemen. Lieve hemel, wat een eet- en drinkwaren. Alleen het opnoemen dier artikelen zou een boekdeel van grooten omvang vullen. Ik sla dan ook ge rust drie vierden van de eersto sectie over, want hoe prachtig enkele expositie's in dat deel wezen mogen, ik zie er voor niemand eenige verdienste in. om een gestopte varkensdarm, een gemarineerde haring of gerookte paling in een mooi kastje te kijk te stellen. Wij laten dus de koek, suikerwerken, kandij, beschuit, chocolaad, saueyse de Boulogne, in gelegde vruchten, groenten en vleczen, rijst, boter, kaas, grutterswaren, verduurzaamde tarwe", likeu ren, jenever, tafelolién, was, honig, bloem elc: onbesproken; mei ken nog even op, dat de ten toonstelling ook beschouwd wordt als een vrucht baar veld tot de verspreiding van godsdienstige tractaatjes en zoeken naar andere voorwerpen,! die onze aandacht beter verdienen. Aan deze is de sectie, waarin wij ons nu be vinden, niet rijk. De expositie van de Stearine- kaarsenfabrïek van Gouda maakt daaronder nog de beste figuur. De kast is sierlijk en bevat kaarsen van verschillende afmetingen en vorm. Een serie van arbeid geeft door kleine bijschriften „eenig inzicht van den overgang dor verschillende grondstoffen. Ik kan niet verzekeren dat de kaarsen welke ik zag in helderheid achter staan bij die .van de fabriek »Apollo" van Schiedam, daar de expositie's te ver van elkander verwijderd staan, doch dit is zeker, dat èn door do wijze van étaleeren, èn door den omvang en stijl sApollo" zich waar diger vertegenwoordigt dan do Goudscho fabriek. De terra cotta- en Aardewerk-producten uit de fabriek van Deventer, de uitstalling vandeana- line en chemische verven, die van sigaren, Goud- sehe pijpen, parfumerién, levertraan, blauwsel, f'lucifers'de' lederinzending van de geheele huid, tot de schoen toe, dat alles steekt wel voordeelig af bij al dp' oornoemde gastronomische ingre diënten, y boeit daarom nog niet, ook niet de zeer 'grwte kaart van ons land op do schaal van 1 50,000, door de officieren van den geno- ralenstaf vervaardigd. Zij laat natuurlijk aan juistheid niets of weinig te wenschcn over, men is geneigd er zijn eigen huis op te zoeken. Zoodra als wij ons in de naastliggende sectie bevinden, verwachten wij hier wat moer interes sants te vinden en deze verwachting wordt niet beschaamd. Heel wat anders dan de diningroom, die wij zooever. vei lieten. Staan wij even stil bij die vier opgetuigde paardjes, bestemd voor den Sultan van Djoejocarta d. w. z, do tuigen, die zij dingen. Deze zijn vervo" vligd in de fabiiek van do hoe ren Vervveegen v... Kok te Amsterdam. Hot prach tige fabricnat trekt ieders aandacht, op cenigcn afstand zou men denken, dat liet viei span leeft. Nog even wil ik voluit den naam vormeiden van den vorstelijken besteller. Hij luidt Ilamang- koe 'jjoewons Senopati Igalogo Ngaldoer Rah man Sajidin Panoto-gama-Kalifatoellah de VII. Onmiddellijk naast het vierspan lokken de drie- en tweewielige velocipèdes van de firma Isidore Woiidhuijsen Co. uit Amsterdam ons oog. Hun snodighoid van vorm, hun lichtheid gepaard aan soliditeit vallen bij eenige opmerkzaamheid op, Daar wij nu toch onze gedachten bij 't rijden be paald hebben, loopen wij even een eindje verder naar de harddraversjees, ingericht voor eon on tweepaarden. 't Iseen waar prachtstuk, een echt ge tuigenis hoe zeer in Friesland dc hardrijderijen tot de volksvermaken behooren. Het houtwerk is zwart geschilderd met verguld afgezet, het bin- nenwcik is met roodfluweel overtrokken- Iu een land waar zulke sjeesen voor lief hebberij alleen voldoenden aftrek vinden mag men besluiten tot het bezit van een rijken boerenstand. De fabrikant is de hoer Pieter Do Hoo Tzn. uit Leeuwarden. Moge Friesland steeds zulke sjeesen behoeven. De inzendingen van dc firma's de Wed. G. Dooremans Zonen en A. D. Ham burger, bestaande uit looden, tinnen en compositie buizon en pijpen zal men niet gemakkelijk voorbij- loopen. Het model van Sinck's reddingstoestcl voor paarden, rijtuigen etc. trekt daarom in 'dubbele mate mijn aandacht, wijl ik hot heb zien werken. Toen er oen week of vijf geledon Zon dags 's nachts brand uitbaisttc stortte een der zware brandspuiten door 't achteruitloopcn in het water. Na eerst oen aardappolschuit doorgebroken ta hebben verdween het gevaarte in de diepte. Dadelijk zond men bij den heer Sinck om zijn toestel en weinig tijd na aankomst was de drenke ling boven water gebracht. In 't kort is dit de voorstelling van dit belangrijke toestel. Een zeor sterke wagen is voorzien van een kraan die achter over den wagen helt. Zet men nu den wagen met de achterwielen tegen den waterkant dan strekt de kraan zich over 't water uit, Nu daalt een zwaie ketting met haak neder en wordt aan 't gezonken vooi werp vastgehaakt. Is dat geschied, dan zet men de twee of vier paarden- naar gelang van 't gewicht, aan en naarmate de wagen zich van den wateikant vervvijdcit, wordt liet voor werp opgeheven. 't Was wel te wenschen, dat iedere groote gemeente zulk een practiscli toestel bezat. Wel toevallig vindtmen juist tegenoverdit model, dat van oen handbrandspuit 1ste klasse in vrijen tijd vervaat digd door den Brandwacht J. II. Tyhuis. De lieer A. H. Van Bergen van Ileiligerlee exposeert een volledig uurwerk, dat zijn diensten bij voortduring bewijst, eenige klokken en een handbrandspuit. De klank van de klokken is krachtig on helder. Men "heeft zoo bij enkele voorwerpen dat het geringste onderdeel getuigt van een zorgzame afwerking; zoo is 't ook hier. Wie geneigd mocht zijn to denken, »kan er uit Ilciligerlee iets goeds komen," beziet dit werk en liij zal even als ik zich verwonderen over deze inzending van dit Nederlandsche Nazareth. Heihgerlee in 't bezit van zulk een" klokken- fabrickl Waar is onze Schillor, die zijn klokken doet spreken over *t vele, wat de volden van Heiligerleo ons te denken geven. 0. Ingezonden mededeellngén betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. 20 Centper regel. Die vorstoppiug eu opgeblazenheid die beletten 'a nachts te slapen, zullen veidwijnen door llop-bittcr te gebi uiten. Aan ver lamming lijdendezenuwachtige, beverige dames krijgen de vastheid harer zenuwen en hare vrolijkheid terug door dagelijks Hop- Bitter te gebiuikeu. Zeldzaam gioot zal dit jaar de oogst vau appelen pn peren yiju. Wie boomen zijn zoo vol gelaJon, dat zij oniiiugelyk den lavt zullen kunnen dingen. De vtuchleu bleven echter totnogtoe klein van stuk. Zwarte bessen, waarvan te Reeuen luim 5000 Ned. ponden zijn opgekocht, zyu mede goedkoop, 12 a 13 ets. per Ned. pond, tegen 27 cent het vorig jaar. Mijnheer de Eedacteur! Wees zoo goed de volgende regolen een plaats in uw blad te verleenen. Ken ernstig onderzoek, naar aanleiding van in den gemeenteraad van Schiedam gevoerde discussion en bij dezen raad ingekomen stukken, geeft ze mij in de pen. Mijne opmerkingen namelijk betreffen do beschouwingen over hot aanleggen van eene drinkwaterleiding ton uvvont. Door een der raadsleden werd bij do beraadslaging hiorov er gewezen op oeno aan vrage ora concessie van do hoeren Stokvis on Metolerkamp. Dit raadslid sprak van minder gunstige resultaten te Utrecht, waar de Com pagnie Générale des Conduites d'Eau te Luik de concessie heeft, en de heer Metoleikamp directeur is. Do heeren Stokvis en Metolerkamp hebben zich beiden tot den gemeenteraad ge wend, en het gevolg was, dat het raadslid, lictvvolk de zaak tor sprake had gebracht, hoovvol men niet twijfclJo aan zijno goede trouw, tocli de verdenking van lichtvaardigheid, van het verspreiden van praatjes, enz. niet ontging. "Voorloopig vvonsch ik slechts eonigo annteo- keningon op dé stukken, door de heeren Stokvis en Mctelorkamp ingezonden, te leveren. De heer Stokvis zegt, nimmer pijpen of leveran- tièn te Utrecht gedaan te hebben. Hierop wensch ik dit aan to merken, dat de hoer Stokvis dc leverancier is van klein materieel, van compositie of diensthuizen, kranen en Engclsch aardewerk, bij de watorlciding te Utrecht in gebruik. De Compagnie te Luik levert de lioojdbuizen. Verder zijn door genoemden heer gelcvcid 1080 Meter compositie-buis van 4 centimeters diameter, .<jio later door de Utrcchtsciic vvateileidingmaat- schappij zijn overgenomen om als contröle-buis dienst te doen van het hoog-reservoir op den Soesterberg naar hot pompstation te Soesterberg. Waar de heer Stokvis van een verzonnen firma Stokvis en Metolerkamp spreekt, kan men toe geven, dat het woord firma niot goed is gebezigd; want te Utrecht is de zaak nldud toegegaanDe heer Metolerkamp was met den hoer Schwiep nit Amsterdam oorspronkelijk conces sionaris; doch heeft door bemiddeling van den heer Stokvis" de concessie overgedaan aan de Luiksche Compagnie. De heer Metelerkamp heeft natuurlijk daarvoor hot zijne 'ontvangen, terwijl we gaarne aannemen, dat dè heer Stokvis in dezen geliecf belangeloos heeft gehandeld, hoewel zulks in den regel bij concession anders toegaat. De heer Metelerkamp erkent, dat er te Utrecht 34 buizen zijn gesprongen, doch vermeldt er niet, bij, dat er aan een huis in de ,Bildtstraat ont zaglijke schade door dit springen is toegebracht. Wat zou een achtbaar Schiedanisch burger zeggen1 als zijn huis in dit lot deelde? Noch te Amster dam, noch te Haarlem of to Leiden, in den Haag of te Rotterdam is ooit iels dergelijks voorge vallen, dit constateer ik, De heer Metelerkamp spreekt van een percentage bij het springen der buizen. Zoodanige berekening wordt bij waterleidingen nooit toegepast. -*v 'rf i

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 3