De ïVereeniging van en voor Nederland- «che Industrieelen", te 's Gravenhage, heeft eene buitengewone Algemeen© Vergadering belegd op Woensdag 4 Augustus a. s,, tot het houden van besprekingen in verband tot een mogelyke herziening van het Nederlandsch tarief van invoèrrechten. In de zomervergadering van den genees kundigen raad van Zuid-Holland zijn uitvoerige beraadslagingen gehouden naar aanleiding van de gevallen van pokziekte, die in de laatste maand zjjn voorgekomen. Het bleek daar by, dat in het tijdvak van 26 Juni tot 14 Juliji. in Zuid-Holland 29i gevallen van pokken zyn voorgekomen, waar van 194 te Botterdam. Er werd gewezen op het groot belang ora by het eerste ziektegeval terstond krachtig op te tredenin Botterdam is de epidemie vermoedelijk ontstaan, doordat verzuimd is de eerste gevallen op te geven. Eene commissie is benoemd, om te overwegen welke wijzigingen en verbeteringen gewenscht zyn bij eventueele herziening van de epide- mfewet 'en het Kon. besluit van 17 April 1873 tot uitvoering van die wet. Verder kwam tér sprake het"'geval, onlangs voor het kantongerecht en later in hooger beroep voor de rechtbank 'behandeld, dat zich heeft voor gedaan te Katwyk aan den Ryu, waar een inwoner, terwjjl ten zynen huize de pokken heerschten, de kerk te Katwyk aan Zee bezocht. In verschillenden zin werd door eénige leden bet doel besproken van de bepaling der ziektenwet, houdende straf bedreiging tegen dusdanige onvoorzichtigheid en achteloosheid. Al wilde men aannemen en hier vat zich de beraadslaging samen dat de wetgever de individueele vryheid niet te sterk aan banden heeft willen leggen, was men niettemin van gevoelen, dat hij in het oog loopende gevallen, o. a. dat hetwelk zich te Katwjjk voordeed, heeft willen treffen, al moge de wet daarvoor eene vrij vage uitdruk king hebben gebezigd. De afdeeling Rotterdam van het Pensioen- verbond hield Zaterdagavond haar zomer vergadering onder leiding van den heer F. Hoyer, provinciaal inspecteur der belas tingen. Het voorstel „van het hoofdbestuur om de algemeene vergadering uit te stellen tot de Uitslag van de laatste etappen by de Regee- ring bekend zal kunnen zyn, werd aange nomen, terwijl de mededeelingen by de behandeling van dat voorstel de vergadering in goede verwachting uiteen deden gaan. By het droogleggen van een gedeelte veen derij-Raasdorp onder de gem. Sloten is een zeer bjjzonder dier gevangen. In de gedaante komt het overeen met een 'paling, doch de kleur is zwart en wit en met goudachtige sterren bezet. Het weegt 1/4 KG. Hetdieitje js ten 'geschenke aangeboden aan de directie van 'Naittra Artis Mag'xstra te Amsterdam, die het heeft aangenomen. Men meldt aan de N. B. Ct. uit Gouda yan 23 Juli De ongeregeldheden van de votige avonden hier ter stede hadden gisteren buitengewone maatregelen doen nemen tot bewaring der rust. Behalve de gewone en buitengewone politie, was ook de hier in garnizoen liggende infanterie in functie. Op verschillende punten waren militaire wachten opgesteld en eenige patrouilles doorkruisten de stad. Bovendien 'was uit 's Hage een detachement cavailerie overgekomen onder commando van den 2den Juit. Jhr. Quarles van Ufford. Dank zy deze maatregelen, dank zy het ongunstige weèr 'dat vele lieden thuis deed blyvendie anders uit den' 'omtrek naar Gouda zouden zyn gekomen, en dank zy ook *«le medewerking van het goedgezinde deel der burgery, is de orde «iet op buitengewone wjjze verstoord. Wel hadden hier en daar pogingen daartoe plaats, maar onmiddellijk werden zy onderdrukt, en fret is bister afge- loepen, dan zich aanvankelijk liet aanzien. Daar de gisteravond gehouden voorstelling der Bassie-tpelen de laatste was in deze ge meente, mag met grond worden verwacht dat de orde weldra weder hier zal zyn teruggekeerd. De Amst. verneemt dat het plan bestaat te Amsterdam een Museum op te richten eu daardoor te voorkomen, dat na afloop der tentoonstelling de meest belangrijke voorwer pen op koloniaal gebied ons land verlaten. De met den aankoop van voorwerpen voor de tentoonstellingsloterij belaste commissién hebbeo, naar men ons meedeelt, hare werk zaamheden begonnen. Voor Nederland zyn daartoe aangezocht de heeren Mr. Daniel Wolterbeek en Aug. Mesritz, die welwillend deze taak hebben aanvaard.' Voor Frankrijk zyn 't de heeren Monthiers en Levy. Er worden uit het tentoongestelde pryzen gekocht naar mate van verkoop van loten, uitgezon derd de hoofdprijzen, die in alle gevallen voor de verloting zyn bestemd. (N. v. d. B.) In de middengalerij van het tentoonstel lingsgebouw is, in een afzonderlijke vitrine, het schitterende diamanten stel te zien, dat door de commissie van de firma Gustave Sandoz als sgroote prys" voor de verloting werd aangekocht. Het bestaat uit: diadeem, halssnoer, arm band, broche, oorbellen enz. te zameG 12 stuks en vertegenwoordigt een waarde van 200,000 francs. Een meisje in Marker fantasiecostuum, naast de kast geplaatst, biedt het publiek de loten aan. Naar de Amsterd, verneemt, wordt de beschadiging van twee rjjtuigen in de Engel- sche afdeeling der Amsterdamsche tentoon stelling toegeschreven aan de ijverzucht van andere exposauten, hoofdzakel'yk met het oog op den aankoop voor de verloting. De politie moet de daders op het spoor zyn. 1 Men schryft uit Amsterdam aan het U. B. Veelvuldig zijn de klachten ,van verschil lende exposanten op de internationale ten toonstelling over ontvreemdingen van hunne geëtaleerde goederen. Gedurende den dag, wanneer zy persoonlijk een wakend oog hou den gaat dat niet zoo gemakkelijk; die roovei yen schijnen in den regel des uacht3 te geschieden, wanneer de exposanten de galer'yen verlaten hebben. Vooral confituren, wynen, likeuren en lekkernijen van alleilei aard vinden des nachts veel aftrek. Een exposant b. v. van gebottelde wijnen of likeuren, mist 's morgens by zyn komst een goed gevulde flesch, maar den volgenden morgen is de ledige flesch teruggebracht, en ingeruild voor oen gevulde die in dustrie geschiedt rnet zooveel overleg, dat de exposant er slechts by" toeval attent op werd. Maar ook andeie, weinig omvaogryke voor werpen, die zoo maar d prendre liggen, ver dwijnen. Zoo hebben, om maar iets te noemen, de jongelui van de machinisten-kweekschool alhier prachtige proeven van hunne vorde ringen in het bankwerken ea smeden ge- ëxposeei d en van die voorwerpen, met zooveel ambitie vervaardigd, zyn reeds verscheidene verdwenen. De vreemde exposanten moeten, jammer genoeg, geen zeer hoogen dunk mee nemen van de zoo hooggeroemde Hollandsclie trouw en eerlijkheid. Ten einde hunne kennis te vermeerderen, hadden een twintigtal wèfk lieden te Nijmegen, meestal typografen, het voornemen opgevat de internationale tentoonstelling te Amsterliam te'bezoeken, waartoe iy. door eigen opoffering een fonds wisten byeen te'brengen. Zaterdag avond vertrok dit gezelschap'derwaartshet -zal drie dagen te'Amsterdam vertoeven. De Amsterdamsche Journalistenkring vierde Zondag ten - tweedenmale feest. Een tochtje naar Muiden en Muiderberg was het pro gramma van dezen dag. Te tien uren werden een aantal binnen- en buiteniandsche journa listen, die te Amsterdam gevestigd zijn of tijdelijk vertoeven, door een zestal wagens van den Gooischen stoomtram, onder geleide van de feestcommissie, naar Muiden gebracht. Na een uur stoomens kwam men te Muiden aan, en de feestgenooten verzamelden zich al spoedig op de groots binnenplaats van het aloude Muidersiot, waar zy ontvangen werden door niemand minder dan Giaaf Fioris den Vjjfde, voorgesteld door den heer Spoor, die zijne gasten in welgekozen .bewoordingen welkom heette. Hjj sprak voorts een warm woord van lof op de pers en benoemde ten slotte den President van den journalistenkring, den heer A. G. O. Van Dujjl, tot Ridder. De heer van Dommelen, die als Melis Stoke optrad, "las er de 'oirkonde van voor, waarna de ordeteekenen den nieuwbenoemde werden omgehangen. In de slotzaal werd men door den drossaait P. O. Hooft (den heer Ising) en Anna Roe mer Visscher (Mevr. Róssing) begroet, waarbij de laatste eeuige dichtregelen voordroeg' Luide hoeras en fanfaies volgden op het gesprokene, waarna men zich naar Muiderberg begaf om op de hofstede Rustrijk, waar de bewonderenswaardige echo gevonden wordt, gezamenlyk een landeljjk ontbyt te gebruiken. Een der twee Arrowakken, behoorende tot de Surinaamsche inboorlingen, welke op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam te zien zyn, is Zaterdag overleden. Een borstkwaal, waaraan hy reeds in Suriname leed, sleepte hem op een-en-twinf.gjarigen leeftijd ten grave. Diezelfde kwaal was oorzaak, dat de heer Mackintosh, te Suriname zjjude om de ver schillende typen voor de tentoonstelling te kiezen, weigerde hem mede naar Nedeiland te nemeD, -ofschoon de inboorling het ver zocht. Maar de jongen had een plicht der dankbaarheid te vervullen en het zich niet terugwijzen. Zoovee! jaren als zyn leeftijd bedroeg gele den, had zyn vader, Prins Albeit van Koer- babo, het dappere opperhoofd der Arrowakken, V{.li het gOülciücutcül de Opdracht üuilhU" gen eenige weggeloopen negerslaven m de bosschen te gaan opzoeken eu iu iiauden van het gouvernement te leveien. Dit was hem, die jaren lang met de vervolgde slaven in de grootste vriendschap geleefd had, tegen de horst. Maar de drang vau hooger hand werd sterker, en hy wist niets anders te doen dan er voor te vluchten. Gelukkig voiid hij toen een schuilplaats op de plantage La -Bencontre, welke onder het bestuur stond van den heer Mackintosh, met wien hij bevriend was, en die hem alle mogelyke hulp verleende. Hier werd hem een zoon geboren, die, naar de gewoonte dier volken nGol hee Mackintosh" of ik lei tie Mackintosh" gcuoemd werd, ter eeie van den directeur. Deze vei liet na eenigen 'tijd de kolonie. Het Arrowakken-oppei hoofd stierf, na echter eerst de plechtige gelofte te hebben afgelegd in naam van zyn zoon, dat deze, waar hy den heer Mackintosh ooit ontmoeten mocht, svan hem" zou zyn, hem met meer verlaten maar hem beschétmen en dienen zou. En nu, 11a twintig jaren, deed de jongeling dien eed gestand hij wilde den heer Mackintosh volgen„waar hy mocht henen gaan. Geen macht kon hem weei houden. Zjjne stamgeuooten, die zich met de meeste woede tegen zyn voornemen verzetten, werden, twee --dagen vóór het -vei trek van de mail, door ïjjne mpdderi en «zuster oprceu dwaalspoor "gebrachten dronken" gemaakt,~en hij wist door allerleh listen het middel te vinden om 'ongemerkt, aan boord te komen met zyn zwager Hi-a-lee, die nu aan zyn sterfbed heeft ge., zeten. Eenigen tijd geleden was hy in de Katho» heke Kerk opgenomen en had by den doop den naam van Jozef Col-hee ontvangen. Hij was een goed Jager, een knap visscher en een handig mandenmaker, en wordt boven* dien als de gehoorzaamste van de acht-en- twintig Surinamers geroemd. Nader meldt men, dat 200 werklieden val !s Rijks 'werf te Amsterdam zullen worden ontslagen. Men stelt dit thans nog uit om hen in de gelegenheid te stellen zich zoo mogelijk elders werk te verschaffen. De heer J. II. Van der Poel Jz. te Rjjsoord, die voor eenige jaren naar Amerika vertrok, is thans te Chicago benoemd tot ieeraaraan de aAcadoniy of Arts"; hy is tjjdens afwe zigheid van den directeur met diens werk* zaamheden belast. Aan de kinderen vau de openbaie school aan de Noord (Kralingsche Veer) zal eerst daags op kosten van eenige gegoeden aldaar de gelegenheid gegeven worden om een bezoek te brengen aan de Rotterdamsche Diergaarde, Dr. Johan Leffler, de Zweedsche gedele geerde op het congres der instellingen van voorzorg, onlangs te Parijs gehouden, is te Amsterdam, om de werking van onze post spaarbank na te gaan. Een ander bewys voor het feit dat onze instellingen in het buitenland de aandacht trekken, is gelegen in de beslissing der Italiasnsche Regeericg om een cellulaire gevangenis te doen bouwen naar de ten onzent daarvoor aangenomen modellen vad onzen landgenoot, den inge nieur-architect J. F. Metzelaar. Te Scheveningen bevinden zich thans 1125" logés met 162 bedienden, en sedert de ope ning van het badseizoen 2123 logés met 256 bedienden. De drukte neemt langzamerhand toe. Be halve Prins en Prinses Albert van Pruisen en gevolg, worden nog meer voisten aldaar verwacht Wauneer men tegenwoordig, Katwjjks strand bezoekt is men geneigd aan een reus-" achtig internationaal schilders-atelier te denken. Men vindt et een Schut, ven Amerikaan, Duitschers, Hollanders, Franscheu, Zwitsers en Zweden, allen hunne studies makende en by zonnig weder beschut door hunne ombreüa's. Tal van nieuwsgierigen bespieden het schilderen van zee, schepen, lucht en wolken, schaduw en luchteffecten. Op velen dier studiën speelt ook de kerk een hoofdrol - de kerk welke door allen als een der schilder achtigste voorwerpen aan onze Nederlandsche kust wordt geroemd. En toen aan sommigen der artisten werd vei teld dat men te Katwijk aan Zee voornemens was een nieuWkerkge- bouw te stichten en het oude voor ainotie te voorkoopen, was de verontwaardiging ovef dat wandalisme zoo groot, dat men in deze alle recht heeft van een internationale veront waardiging tê" spreken. Het was abominablef schrecklich, very shocking. (L. B.) De heer Bennett, de bekende eigenaif van de New-York Herald, bracht Yrijda1# met zyn sierlijk stoomjacht uit Amsterdafb s, een bezoek aan het eiland Marken en aanvJ Monnikendam. Op beide plaatsen wérden rijksdaalders, zelfs goudgeld onder de menigte geworpen, die zich niet onbetuigt liet, zoodal aan de reizigers zoover mogelyk uitgeleide werd gedaan. 1 h ;f In de Zwohche. Ct. wordt door een van het Nut aangeraden,.de ^uitgave van>Z?e C Zvialuw te staken.. Het. hoofdbestuur stelt weder, voor, een som van, f 8000 voor^djt U doel te bestemmen en. het nutalid merkt op, dat dit: het -4Vs gedeelte van al de inkomsten j-f der Maatschappij is. P d

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2