r t"n 1 - ..v- Binnenandische Berichten. SCHIEDAM, 2 Augustas 1888. De 25ste verjaardag van H. M. de Koningin werd heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd' door het uitsteken der vlaggen van de openbare gebouwen en van vele particuliere {woningen, de molens en vele der in de havens liggende schepen, alsmede door het bespelen van het carillon en het houden eener inspectie van de schutterij, by welke gelegenheid de onlangs door Z. M. den Koning benoemde 2e luitenants H. T. C. Roeianta en P. Loopuyt, alsmede de 2e luitenant a la suite H. J. Jansen werden geïnstalleerd. In den tuin der officieren- vereeniging zal ter gelegenheid der vei jaardag van H. M. de Koningin heden avond een militair concert worden gegeven door de slafmuziek der dd. schutterij, den leden van de afdeeliug ^Muziekuitvoeringen" aangeboden door den Majoor kommandant en het korps officieren van genoemde schutterij. Aan den M.uister van Bronenlandsche Zaken is door de commissie tot bevordering der algeheele uitroeiing van de besmettelijke longziekte onder het rundvee, welke com missie, benoemd door de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, bestaat uit de heeren J. "Van der Hreggen Az., C. J. A. Wijnaendts, H. F. Bultman, H. J, Hoek en P. J. A. De Bruine, een adies gezonden, waarin o. a. wordt aangedrongen, »dat in het spoeling- district voortaan elke koppel vee zal worden afgemaakt, zoodra daarin het eerste geval voorkomt. De commissie acht het niet raad zaam, om by het constateeren van het eerste ziektegeval in een koppel een afwachtende houding aan te nemenhet komt haar voor, dat juist daar, waar zooveel mutatie van vee plaats heeft, het snelst en het krachtigst moet worden gehandeld. Verder verzoekt de commissie, dat het merken van het vee by invoer in het spoeling district terstond plaats hebbe, en beveelt zy als een krachtig middel tot bestrijding der ziekte aan: ontsmetting van alle stallen binnen het district omstreeks einde Aug. en verbod van nieuwe opsialliug, totdat de ontsmetting geschied is. Wordt daarbjj gedureudeden weityd ern stig toezicht gehouden op a 1 het vee, en voor den nieuwen staltyd de wet van 4870 krachtig gehandhaafd, zóodat geen ver dacht vee uit de wei ga dan om te worden geslacht, dan vleit de commissie zich, dat de uitroeiing der longziekte voor heleinde dezes jaars een voldongen feit zal zijn. Ter verzekering van het voorgestelde schijnt het der Commissie noodig, met den meesten ernst wijders aau den Minister in overweging te geven het benoemen van een districts commissaris in den besmetten kring, belast met het toezicht op de vee-inspectie en de ontsmettingen." Dat van de schatkist nog belangrijk grooter offers zullen worden geëisciit, bijaldien deze - maatregelen ter bestrijding van de longziekte in het spoeling-district worden in toepassing gebracht, is, naar wij meenen, aan geen twijfel .onderhevig. Als nu maar na den gestelden termijn van een half jaar kon geconstateerd worden, dat de longziekte uit het spoeling- district was geweken, dan zou de geldelijke -opoffering volkomen gerechtvaardigd zijn. Wy vreezen echter dat de voorgestelde maat regelen niet veel meer succes zullen hebben als alle andere waarmede de proef is genomen en dat ze zullen moeten worden opgegeven omdat de schatkist niet in staat is te blijven voorzien in de enorme kosten. In deze week is de longziekte uitgebroken bij de veehouders H. Van der Most, B. Huiskes, H. Van Heiningen en A. Van der Burg alhier. Slechts twee gevallen kwameu dezen zomer iq de weide voor til. b|j de veehouders I. M. T." Wittka'mpf en G-. Vatf'Ryn, dè andere allen op de stallen. Gistermorgen heeft het 7jarig zoontje van P. H. Brouns in jfe Noordmolenstraat de ouderlyke woning verlaten om zich naar de R. O. St. Josephschool aan de Nieuwe Haven te begeven. Naar wij vernemen is het kind gisteren aldaar niet ter school geweest zoodat de ouders in groote ongerustheid ver keerden. Heden morgen is de kleine door de politie thuis gebracht, na den Dacht aan het politiebureau te Rotterdam te hebben door gebracht. Met een van hier vervoerd wordendeu verhuisboedel was hot jongentje naar ge noemde plaats medegereden. Op den staat van brieven, gedurende de 4e helft der maand Juli door het postkantoor te Rotterdam verzondenwelke door onbe kendheid van „de geadresseerden niet bezorgd zyn kunnen" worden komen o. a. voor: F. Haas, Ouwerschie; Mej. F. Boogert, VlaardingenJ. Meyndert, Maasland. Eergisteren na de pauze by het feest in de Rolterdamsche Diergaarde is den heer A. A. Vau Bemmelen, directeur, aangeboden de medaille van verdienste van het Koniuklyk Zoölogisch Genootschap Nafvra Artis Ma- gistra te Amsterdam, sals blyk van bijzondeie onderscheiding en als erkenning van de veel omvattende diensteD, door hem aan de be oefening ea verspreiding der kennis van het dierenrijk, onder meer als president derNe- derlandsche Diei kundige Vereeniging, sedeit een aantal jaren bewezen." Naar wij vernemen zyu eergisteren aan de Diergaarde afgegeven circa 3000 dameskaarten en circa 1500 vreemdelingenkaarten, de eerste ad fl. de laatste ad f4.50zoodat de ontvangst aan entrées bedragen hebben circa f5200. De heer Buma lid der Tweede Kamer heeft uitvoerig geantwoord op het Kamer verslag omtrent zyn voorstel tot het instellen van een oadeizoek betrekkelijk de afsluiting en het droogleggen der Zuiderzee. Hij houdt dat voorstel vol, maar neemt de redactie wijziging van zyn eenig artikel over. Op technische gronden blijft hij van meening, dat de afsluiting der geheele Zuiderzee de voorkeur verdient boven eene particulieie indijking, en dat eerst de afsluiting moet vastgesteld worden en daarna het droogleggen der Zuiderzee, wat bij allereerst aan de paitieele industrie wenscht over te laten. Het ondeizoek zal strekken om tot de technische en financieele wetenschap te komen, die ver- eischt wordt tot oplossing van het vraagstuk. Het fmancieel bezwaar weegt niet, waar liet zulk overwegend en veelzijdig belang der zaak geldt voor het tegenwoordige en het nageslacht. De 67e jaailijksche algemeene vergaderiug van het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, is op Woensdag 25 Juli te Amsterdam gehouden. Het daarin uitgebi acht vet slag bevat o. a. de navolgende medc- deelmgen: De iukomsten over 1882 hebben bedragen een som van f 95,238 95Vf.' Be uitgaven hebben dit beding met f 11,353.87 oveiscliredeu. Aan 1994 deelgerechiigcleu keetde het fonds f 87,643.601/a aan gratifi catiën en toelagen uit de renten van 's Kouiugs geschenk uit. Het invalidenhuis te Leiden vei keeit m goeden staat. Tegen aLtiuid vau hun pensioen en hunne giauficatie genoten 64 deelgerechtigdeu van het fonds daann doelmatige huisvesting en goede vei zoiging. 0e uitgaven ten behoeve vau dit gesticht behepeu f 21,509.95Vi. Het aantal sollicitanten bedi aagt 1127. Van het hoofdkapitaal moest 120,000 4 pCt. inschry vingen worden verkocht. Vooitaaa zullen door de dd- schutterijen jaarlijks .voor ieder officier'en voor'ieder afgeëxerceerd onderofficier en "mindere kunnen worden aangevraagd 1. Zestig scherpe patro nen tot geweren: 2. tien losse patronen tot geweren3. dertig patronen tot kamer- schietcyliudets. De schutterijen, die geen schietbaan ter beschikking hebben, kunnen, in plaats van de patronen, bedoeld onder punt 1 aanvragen zestig patronen van de soort onder punt 3 genoemd. By deze aanvragen mag dus niet in reke ning worden gebracht de totale sterkte der schutterij, maar alleen het aantal officieien eu het gedeelte der officieren en minderen dat, afgeëxeiceerd zijnde, werkelijk aan de schiet oefeningen deelueemt. De commandanten der schutteiyen moeten derhalve, bij huune aanviagen om munitiën, de steikte aau officieren en van het zoo even bedoelde gedeelte door eene schriftelijke ver klaring opgeven, zoo noodig onder bijvoeging, dat over geen schietbaan ltan worden beschikt. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch aan de N. JR. Ot Bij geen verkiezing werd hier nog zulk een felle stryd gestreden, als thaus by de her stemming tusschen Mr. A. Sassen en den heer L. Bogaeits. Van beide zijden is mets onbeproefd gela ten, om de kiezeis aan de stembus te bren gen; 1078 van 1293 kiezers namen aan de stemming deel, en met 542 stemmen werd Mr. Antoon Sassen, candidaat der vrijzinuige partij, tot lid van den Raad benoemd. Tot op het laatste oogenblik bestoud bij hen die den toestand hiei ter stede kennen, groote onzekerheid aan wien de meerderheid zijn zou, vooral met het oog op de wijze waarop van katholieke zijde by deze verkie zing weid gehandeld. In het katholieke dagblad Be Noord-Bra- banter werd geschermd met deu Syllabus en het mandement der bisschoppen, eu werd de heer Sassen een verklaard tegenstander van het byzouder onderwijs genoemd; hij werd den volke voorgesteld als een geprououceerd anti-katholiek, als iemand die zijn godsdienst, zoo niet verzaakt, clan toch ontrouw gewor den is. In een der Roomsche kerken werd Zondag van den kansel, in eene vereenigmg die door meer dan 500 mannen werd bijgewoond, de candidatuur van den heer Sassen, rechter in de arrondissemeuts-rechtbank, met de zwaitste kleuren geschilderd, en die van den heer Bogaeits, vooimaiig stalhouder, hemelhoog verheven. Zóó werd het volk opgezweept, zóó werden de hartstochten in beweging gebiacht. En wie is dan Mr. Sassen? Hy is eenge- loovig* katholiek, en uit niets blijkt, dat hy •zou afgeweken zijn van den godsdienst zjjner vaderen; zelfs kan niet eens worden aange toond, dat hij zou zyu een tegenstander van het bijzonder omieiwijs. De eigenl'yko rede nen der bestiyding weiden dan ookzoigvul- dig vour het volk veizwegeu. Zij waien deze: I. Sassen is geen lid der kiesvereeni- gmg Noord-Brabant eu luistert derhalve niet naar het wachtwoord, dat daai gege ven wordt, en 2. Sassen heeft zich verzet tegen de bekende knoeierijen van deu voor- maligen piesideut der godshuizen J. De Kort, lid van het bestuur der kiesvereeniging Noord-Bralant. Daarom moest het volk tegen Saksen worden opgezweept, en men vond daartoe geen beter middel, dan den godsdienst. Dat middel heeft gefaald. Twee teeds ontslagen bedienden van het tentooustellmgsbureel te Amsteidnm zyn nu wegens vetvalschiug van toegangskaarten in hechteuis. De heer L. F. Brandts Buijs is benoemd tot leeraar aan do muziekschool der Maat schappij Toonkunst afd. Rotteidam voor de» *meisjeszangklassen,"en tévens tot waarnemende directeur der afdeelingszangverèeniging. - - V Omtrent den broedermoordaan-' den HoekV: van Holland wordt nader gemeldTwee broe- ders, naar men zegt Brieljenaars, en aldaar werkzaam, kregen met elkander twist. Da een trok zyn mes en bracht den ander een wond toe, die den dood onmiddellijk ten ge volge had. De dader is gearresteerd. De ver- slagene laat een viouw eu 7 kindereu na. Misbruik van sterken drauk schijnt ook hier de oorzaak te zyn geweest. In de nabijheid van Aveuhorn is een mau van Schellinkhout, die een stier naar de Beemstermarkt zou brengen, door dit dier gedood. Behrens geeft thans concerten in Zweden; zijn 45-jarige zoon werkt daarin mede als violist. In Zwaag (bij Hoorn) bevindt zich achter het R. K. kerkhof een kapel, biykens het Lalijnsch opschrift boven den ingang dooi' den pastoor dier gemeente gesticht stereere der onbevlekte ontvangenis van de II. Maagd Maria." Aan de achterzijde van het kleine gebouw vindt men een nabootsing vau de grot te Lourdes. Bovenaan prykt het beeld der H. Maagd met het omschrift: sik ben de onbevlekte ontvangenis." Buiten het ijzeren hek, dat de grot afsluit, bevindt zich een klein vvater-ieservoir. Aan de vooi zijde hieivan is een marmeren plaat aangebracht, waarop de woorden te lezen staan door Bemadetta in 1858 te Lourdes vernomen: jga nu drinken en er u in wasschen." Ouder die marmeren plaat zyn 3 koperen kranen, waaruit met dunne stralen het water in een bekken vloeit. Onder het beeld van Maria bevinden zich enkele veisieringen eu biandrude kaarsen. Aan de onderzyde van het kieine lichtbapel» letje iu 't plafond leest men de wooiden.' jMaria, geheel schoone! in U is de smet der erfzonde niet." Ia het steenen rotsgewelf is ook een stuk van de waie grot t» Lourdes aangebracht. In de kapel hnugt nog een kasije voor de exvoto's. Een paar oogen vau goud, een paar ooren, een arm en een voet- van zilver, en een paar zilveren harten be» duiden zeer waarscliijulijk, dat ook hier het geloof wonderen heeft vei richt. In een gedrukt biljet, daar aanwezig, wordt op de vorming van eene nationale bedevaart naar Lourdes aangedrongen. D« reiskosten bedragen voor de eerste klasse 9-4, voor de tweede klasse 62 en voor de dorde. klassu 45 gld. Deu 17en Sept. zal die tocht ovei' Maastricht eu Reims ondernomen worden,- waarna de terugtocht den 28en Sept. over Parys zal plaats hebben. In de Machineogale'ry had 11. Woensdag een voorval plaats, waarvnD de vermelding vooral voor de exposanten van belang is. Sedert.verscheidene dagen werder iemand opgemerkt, vry wel gekleed overigens, die onophoudelijk om de uitstallingen Gail en Fives-Lille heen liep en met bijzondere zorg de verschillende deelen dezer toestellen scheen te bestudeereu. Dit werkte argwaan bij den vertegenwoor diger van het huis Cail, eu inderdaad tcrwyl de bewuste persoon onbespied meende te zijnj haalde liy een aanteekeningboekje uit zyu zak en begon op zyn gemak daarin schetsen der machines Cail te rnaken. De vertegenwoordiger ging daarop onmiddel lijk naar hem toe ea verzocht hem de doorhem gemaakte teekening te willen' afgeven, daar de bepalingen hieromtrent gebiedend waren. Onze teekenaar weigerde dit bepaald eu stak het boekje in zyu zak. Met behulp vau drie zijner lieden en een politie-agent maakto de ingenieur van het huis Cail zich van hem meester en brachten hem naar den politie post. Daar werden nog verscheidene schetsen" -qfewg-g-se1i_jL .„li, ms» i t - i i t

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2