re Binnenlandsche Berichten. u, r t 56,972,011.77Vs, zijnde f fnG,G44.G8V! D I/a' 'tt' ulllJi- 1 .i. 1 i '.:L4..rs-T:s l;.'., <r Offlcloele Medcdeellngeu. Ds gewone audiëntie van den Minister van Binnesiandsche Zaken zal op Zaterdag 18 dezer niet plaats hebben, Z. M, de Koning heeft aan den Italiaan- fichen gezant f 500 doen' toebomenten be hoeve der noodlijdenden van Ischia, 5 SCHIEDAM, 15 Augustus 1888. Blijkens ingekomen ambtsberichten, zijn in het tydperk van vier weken, dat op 11 Augustus jl. is geëindigd, geen gevallen van longziekte waargenomen buiten het spoeling- district. In de slachterijen binnen het spoelingdistrict bleken de longen van 16 runderen van li veehouders door longziekte te zijn aangetast. (Staatse.) In de maand November a. s. zal te 's Gra- „j,venhage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te diogen naar de betrekking van klerk bij de Rijks telegraaf. Bevoorwaarden en veruischteo staan vermeld in de St. Ct. van eergisteren. De Minister van Binneniandsche Zaken heeft aan den Commissaris des Konings de volgende aanschrijving gericht: Biykens aanschrijving van het Departement van oorlog dd. 21 Meijl. wordon in den loop dezer maand en in September d. a. v. eenige Sterkten in de Nieuwe'IIoliandsche Waterlinie bezet eo in staat van verdediging gebracht. - Mijn ambtgenoot van Oorlog, overtuigd dat de bezichtiging vau een of meer dier foi'ten Ook voor officieren der dienstdoende schutterij van groot belang kan zijn, deelt mij mede, dat de gelegenheid daartoe voor hen wordt open gesteld op Zondag 2 en Woensdag 5 Septem ber a. s. van des voortniddags 8 tot namiddags 6 uur. De opbrengst der Rijksmiddelen ih de maaud Juli heeft bedragen f 7,744.717.611/3, zgnde f 1,200,185,61 minder dan' in Juli '1882 en f 915,213.57V2 minder dat der raming. Sedert 1 Januari was de opbrengst minder dan de zeven eerste maanden van 4882 en f 3,647,506.54'/3 minder dan Ti, der raming. Men verneemt met zekerheid, slat Genei aal ■Van. der Heyden aangezocht is het commando in Atjeh weder op zich te nemen. De vereeniging stiet metalen Kruis" te Rotterdam, is door Z. K. II. den Prins vau Oranje vereerd met een zilveien medaille, omvlochten met een lauwerkrans, daarboven de koninklijke kroon eu er onder 2 gi-kiuiste kanonnen. Het dezer dagen gemelde bericht, dat Z. M. de Koning de aanslaande; manoeuvres in1 Noord-Brabant zou bijwonen, da- bij die ge legenheid tijdelijk zijn verblijf te Oosterhout vestigen, mag, zooals nader wordt gemeld, minstens voorbarig genoemd worden. By de militaire autoriteiten te Breda is" althans tot dusver uiets officieel daaromtrent bekend. Door deu Koning van Denemarken is tot ridder van de Daisebrog-orde benoemd de heer Dr. J. A. Wynne, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Utrecht. De jury dei internationale tentoonstelling voor beeldende kunsten te Miiochm heeft aan ooze laadgenooteo, de heeren Bisschop en Israels de medaille tweede klasse vei leend. In de algemeene vergadering, die door do Broederschap van candidaat-uotaiissen Maan dag 20 Augustus a. s. te Arnhem zal worden gehouden, zal, de outwerp-nota'riswet van den heer Saunes worden behandeld, Deafdeeliug Noord-Holland van de Broederschap heeft daar omtrent het voorstel ingediend, dat aari het hoofdbestuur of aan een commissie, door de ver- gadeiiug te benoemen, zal worden opgedragen een adres aan den Minister vau justitie te ontwerpen, welk adres in een opzettelijk daartoe te beleggen algemeene vergadering zal worden behandeld en vastgesteld. Het hoofdbestuur heeft dit voorstel overgenomen met deze wijziging evenwel, dat het in de a. s. vergadering reeds een beslissing omtrent de hoofdpunten van het ontwerp weuscht te doen nemen, terwijl dan aan het hoofdbestuur zal worden overgelaten, een adres iu te dienen, met de beslissing der vergadering tot grond slag, Te dien einde stelt het hoofdbestuur een aantal vraagpunten voor, die als leiddraad kuuneu dienen by do debatten. Deze vraag punten "zyn, met de nota's, die door de af- deelingen Noordholland, Zuid-Heiland, Fries landGroningen en Noord-BrabautZeeland naar aanleiding van het ontwerp zijn inge zonden, in een afzonderlijk bijvoegsel van liet Weekblad voor notaris-amlt en registratie opgenomen. De algemeene vergadering zal verder n. a. nog moeten voorzien in de vacature, in het hoofdbestuur ontstaande door de pei ludieke aftreding van de bh. 0. E. Achterbeig eu W. Kiabbendam, en door de benoeming van den lieer J. H. Sickler tot nalat is. De 28ste algemeeue veigadering der Nedevlaudsche vereeaiging lot afschaf ling vau steiken «liank za! 18 eo 19 September te Gouda woideu gehouden, to beginnen des avumlrs van den lSden te7Va uur in't keikge- bouw der Ev. Luthersche gemeente op de Gouwe. De daas op volgende huishoudelijke veigadering neemt 19September des morgens te 9i/s uur een aauvaug in de zaai der Loge. Na olloop dier vergtulei mg is er gelegenheid I ï-' met de hand, als wilde zij liet gebeurde ver goelijken. Wees maar gerust, juffertje! ging zij votfrt, ik ben hior niet gekomen om daar over te sprekenDAt is buiten mijn boekje, en ik meng.mij dan ook nooit in zulke zakon. Mijn komst betreft alleen maar den ring, dien gij niet wel kunt behouden, on die absoluut wedor in liet bezit van den lieer baron moet komen, cmdat hij tot de erfstukken der familie behoort Is 't uit naam van den heer baron zelf, dat gij den ring van mij terug verlangt vroeg Gudula an hevige gemoedsbeweging. Wel neon, juffertje. Volstrekt niet. Do jonge heer mag er zelfs niet het minste van weten! Wij doen dia zaak zoo geheel onder onsjes af, en als de baron u naar den ring vraagt, dan zegt gij maar dat ge heqn.verlegd hebt on op 't oogefibük niet weet waar, of dat ge hom verloreri hebt; men kan den goeden jongen alles op don mouw spelden, zoo nis gij óók wel weet 1 Maar de genadige vrouwe Von Mengoraheim zn! u zeer dankbaar zijn. Zij is de tante bij wie mojull'er Ciaudirio inwoont, do bruid van den baron Gudula stond eensklaps en met heftigheid op: De ring is dadelijk tot uwen dienst, riep zij uit, vergun mij slechts een oogenblsk! Zij girig do kamer uit en de oude Doiothea zag lmar met eon echt duivelsrh glimlachje na, zelve verrast haar zoo spoedig tot de teruggave bereid gevonden te hebben. Zij verheugde zich reeds bij voorbaat over de gunstige ontvangst, die baar bij de vrouwe Von Mengershciiri te beurt zou vallen, als zij den ring persoonlijk terugbracht, en gaf nu, in afwachting van Gu- dula's terugkomst, hare oogen in 't liuisvortrek den- kost, zoonis men dat noemt, of zij ook nog iets ontdekte, waarvan zij partij trekken kon. In het diepst der ziel gewond, liep Guddla driftig naai- hare kamer, om haar ongelukkigen vondst te halen en den ring maar zoo spoedig mogelijk uit liet huis te verwijderen. Maar juist, w-if; om deel te nemen aan een broederly ken maal- tyd in het hotel ïZalm". Naar wij vernemen, zullen de internalionnle wedrennen en harddraverijen op Clingeudnul, nabij - Den Haag, dit jaar plaats hebben op 45 September. Zoowel voor Je wedrennen als voor de harddraverijen zijn vele paarden ingeschreven, waaronder die der eerste klasse uit het bui tenland. Vooral de steeple-chase belooft bij zonder interessant te ziju; de prijs bedraagt, behalve de inleggelden en forfeits, f4000; daarvoor zijn o. a, ingeschreven Bêgence, welke den grooten steeple-chase te Nizza verleden winter won, Valahakaeen gevleesd paard uit Engeland, vineger het eigendom vim den hertog vau Hamilton en thans van V. M. barou Vau Tuyll, Butch Organ van hertog vau Montrose enz enz. Uit het jongste nummer van de Tiaus- vnalsciie Volksstem, blijkt ointient hut aan den ytaats-procureur Jorissen gegeven ontslag, dat het daaitoe strekkende voorstel uitging van den lieer Neethliog en aaugenomeu werd met 21 tegeu 17 stemmen. Een voorstel van den heer Celiiers, stiekkende tot aanneming van deu begioolingspost van 1000 pond ais (verhoogd) salaris voor den Stants-procu- reur werd met 31 tegen 7 stemmen ver worpen. liet aangenomen voorstel luidt ais volgt: »Wat betreft liet salaris van den Stnats- procureur is de Raad van oordeel, dat voort aan deze bctiekking alleen bekleed zai wor den door een benooilyk gekwalificeerde,! en gepromoveerden rechtsgeleerde, die een be paalde studie van de rechtsgeleerdheid ge maakt heeft, cn besluit aan zoodanig p-ssoon als Staat'-pi ocureur een jaarwedde van 1000 pd, st. toe te kennen, met dienverstande nochtans, dat hij geeu private praktijk zal uitoefenen. »Danr de tegenwoordige Ötaat.-procmcur deze kwalificatie met bezit en dus zul moeten aftreden bij expiiatie vau zijn thans vei kregen verlof, di aagt de Raad aan de Regeering op, zoo spoedig mogetyk denoodige eu gewenschte verandering in deze betrekking te maken en intussctien zoodanige tijdelijke voorziening te maken, nis de gelegenheid toelaat." Ondersciieideue leden verzochten nanteehe- ning in de notulen dat zy hadden tegen gestemd. Uit het voorafgegaan, zeer uitvoerig, maar niet door duidelijkheid uitmuntend debat blijkt, dat de tamelijk uitgebieide paiticuliere praktijk van dim heer Jorissen ook aan velen, die zijne bekwaamheden ais recht Egeleerde vei klaarden niet te willen betwijfelen, een doom in het oog was en dat de 8tants-pie- sident eu de heer Celiiers (laatstgenoemde vooial uit een dank baai heids oogpunt) inet nadruk hadden aaugwadeu dos boeten Jotis- sen's terugkeer ai tu wachten alvorens -hem te oordeelen. De heer Neethling wees, ter' aanbeveling van zgn voorstel, slechts in het- aigemeen op jzaken, welke wegens verkeerde'V adviezen van den Staats-proeureur tot schade van het land waren uitgeioopen." In den loop van het debat werd er door Jorissen's voorstanders herhaaldelijk op aan gedrongen, dat men de kwestie van den persoon in deze toch buiten spel zou laten,- terwijl een der woordvoerders van de tegen, Jorissen gestemde meerderheid een hnnner ontzag zich niet te fluiten toen aau 's mans verdieusten werd herinnerd zich de tame lijk sterke uiting liet ontvallen, dat zelfs een diploma in de rechten honoris causa in deze niet voldoende zou geacht worden. In eeue volgende zitting besloot de Volks raad, vveêr na een zeer iang debat, aan Joris sen zes maanden salaris toe te kennen (dat is, volgens het oude tarief, 325 pond sterling), en we! op voorwaarde, dat hij vveêr lopzijn post" zal zijn na afloop van zijn verlof. De Regeeving had eeo flink schrijven ingezonden, waarin een jaar salaris werd voorgesteld, maar de meerderheid was uiet bij machte haar op dezen royalen weg to volgen. J hiutMu» K-ukv' toen zij hem nog oven voor 't raam bekeek, mg zij haren vader naar huis terugkceren. Eensklaps verunderdo zij nu van besluit. Zij wilde molde oude slang, die haar wachtte, niets meor te doen hebben, en vader vragen, dat hij do zaak voor haar afmaakte. Zij ging hem te gemoet, gaf licrn den ring, en zei hem dat er oen oude vrouw in de huiskamer was, die zich uit nnam van don eigenaar aangemeld had. Eindelijk komt er dnn toch iemand opda gen! riep do oude majoor uit, terwijl hij man tel en politiemuts in den gang allcgdo, on alleen in de huiskamer tradWie zijt go, en wat vkömt gij doen vroeg bij de oudo Dorothea op zijne gewone barscho wijze. De oude zag hem overbluft aan en niet voor bereid op do zeer ongevvenschtc tiisscbenkoinst van een mannelijk persoon, slameldc zij iats van nonbcduidondo kleinigheden met juffer Gudula". Dat vraag ik niet, ik vraag wie gij zijt 1 was zijn antwoord, terwijl bij baar scherp in de oogen zag. Te Leiden heeft zich een studenten-comité gevormd, om het gezamenlijk optreden der Leidsche studenten in zake de Varna mogelijk te maken. Te Wornierveer heeft men op een lijst, die voor de hulp aau de Varna te verstrek ken, rondging, voor negen houderd gulden gateekeod. Als elke gemeente naar evenre digheid van zooveel offervaardigheid blijk geeft, dau is zeer zeker het benoodigd bedrag spoedig byeen. Naar men verneemt, moet do hoofdcom missaris van politie iu deu Haag, de heer J. C, Van Schermbeek, eene klacht hebben gericht tot de rpgeeiing, tegen den publicist 's lands ambtenaar J. A. Van den Bergh waarin moet worden beweerd, dal deze heer, in strijd met zijn plicht als landsdienaar, de' handelingen vAu den hoofdcommissaris be spottelijk en vei dacht maakt, daardoor diens prestige ondermijnt en hot gezag aanrandt. Jl. Zondag heeft een der oudste en be kendste firma's in den boekhandel, de Erven Loosjes, te Ilaatlem, haar honderdjarig bestaan aldaar herdacht. Een eeuw geleden legde een der beroemdste» uit dat geslacht, Adriaan Loosjes Pz., den groudslag tot den nog be» staanden belangrijken boekhandel en boek- d.ukkerij. Te Zutfen is Vrijdagmiddag de gedenksteen tor nagedachtenis van Martinet, in den gevel van het huis vau Mevr. Wed. Mallhes, in de Waterstiaat, op eenvoudige wyre onthuld. De heer G. L. Tjeeuk Willink hield daarbij een korte toespraak. De steen vertoont alleen den naam 3. F. Martinet, met ziju geboorte- en sterfjaar, 4725 en '1795. Zij moest zich nu wel volledig hakend maken, maar wachtte zich een woord meor te zeggen. Is doze ring u bekend vroeg bij verder en hield haar hot kleinood onder dn oogen. Dat zal waar zijnl Zoo goed. als mijn eigen hand. De jonge lieer baron heeft hem vau zijn moeder, zaliger geërfd, en als hij hem terug had, ik meen, als ik den ring nu dadelijk voos' hom in ontvangst nemen kon Wel zeker, waarom niet! viel do majoor haar in de reden: Mnar ik doe mijne zakon liever zelf, on .mank dus ook deze rechtstreeks met den baron af. Ik za! hem van daag nog schrijven, en dan kan bij zolf komen om den ring te halen, of mij een behoorlijk gevolmach tigde zenden. 'Wordt vervolgd.} C E d d Cl n P E w zi m Sl iv st ui zii te in da «v N< de na w< Sp uil do zei kei er, na! dat eei hni Spt we f)-': V.

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2