1% \h Binnenlandsche Berichten. l>, f'V Pii'j .i' Syr r x A Itis- iJ.r I Bene proclamatie uitgevaardigd, waarin hg deze gebeurtenis toelicht. Hij is inderdaad, -nadat honderdtallen jaren tusschen Turkije en het kleine Vorstendom - werd stryd ge- voprd, en de vrede nu eindelijk werd gesloteD, de'eerste beheerseher van Montenegro, die een. bezoek te Stambou! aflegt Vorstin Milena neemt het regentschap waar. C H I H A. Volgens de laatste berichten, die te Hong kong ontvangen zijn, zou Hué den 13den gebombardeerd worden. DEN IIAAG, 17 Augustus 1883. De bestuurderessen van de brei- en naai school, verbonden aan de Prot. bewaarschool te Wogeuingen, ontvingen van Z. H. K. Prins Alexander der Nederlanden 12 zilveren lepels in étui, als prijs voor de te houden loterij. SCHIEDAM, 17 Augustus 1883. Wy vernemen, dat het Gerechtshof ie *s Gravenhage, in raadkamer, den heer Mr. A. K. J. Van der Drift, lid van den Gemeen teraad alhier, heeft verwezen naar de open bare terechtzitting van het Hof, als verdacht van valschheid in geschrift en desbewust gebruik maken hiervan. Z. Ex. de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft tot Rijksdepöthouders van postzegels alhier aangewezen de heeren A. Roelofs en H, Voorwald, de eerste wiukelier en wonende aan de Hoofdstraat wijk G, no. 113, de tweede handelaar in tabak en sigaren aan den Oostmoien bij de Eilandsche brug. wijk D, no. 30. Heden morgen omstreeks 4Vs uur heeft P. Lugtigheid uit baloorigheid een hooiberg van H. B. Determaun in de nabijheid van het ftiode Hek in brand gestoken. Kort na het1 ontstaan van den brand rukte een spuit aan, waarmede men nog een gedeelte van den hooiberg voor verbranden behoedde en verdere jmb'èilen voorkwam. De dader, die heden naar de gevangenis te Rotterdam wordt'over- gebracht, was zonder huisvesting of vaste verblijfplaats eu eerst sedert 14 dezer uit de Ommèrschans ontslagen. Het hooi was niet verzekerd zoodat Deter- mann door de kwaadwilligheid van dezen persoon een schade van ongeveer f 200 bekwam. Heden middag liep alhier het gerucht dat aan de Vijlsluizen braud was uitgebroken, ^loch b'y onderzoek bleek dit een valsch alarm te zyo, daar men slechts bezig was eenig riet eu stoppels door het vuur te vernietigen. De Minister van Binnenlandsche Zaken ueeft bepaalt dat de vei kiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in bel boofd-kiesdistrict 's Hertogenbosch ontstaanoe tengevolgevan het nemen van ontslag als lid dezer Kamer' door 'den heer Mr. J. G. De Brujjn, wegens zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer, zal plaats hebben op Dinsdag 11 September e. k., en een her stemming, zoo noodig, op Dinsdag 25 Sep tember daaraanvolgende. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbendendat by de gemeen- schappeiyke loodingen van de beambten van den waterstaat en het loodswezen op 14 Aug. in den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg naar zee, bij gewoon laag water is bevonden, in de Westgeul: aan de zwarte tonneuzyde 34 decimeter; 50 meter benoorden de|yn der nieuwe opstanden voor de roode geleidelichten 48 decimeter; 50 meter bezuiden de lyn der nieuwe opstanden voor de roode roode geleide- lichten 50 decimeter; aan de witte tounenzyde 34 decimeter. Verder binnenwaarts vanaf de bovenge noemde lyn: 50 meter benooiden de lijn der groene geleidelichten 45 decimeterop de lijn der groene geleidelichten 46 decimeter; 50 meter bezuiden de lyn der groene geleide lichten 44 decimeter. Als grondslag voor de get'ijseineu wordt aangenomen: a. Uk decimeter bij dag, zyude de minste diepte m het 100 meter breede vaatwater van de Westgeul; en A.32 decimeter by nacht, zijnde de minste diepte in de Noordgeul, OintieuL de schipbreuk van het stoomschip William, Hartman, kapt. Grimsteed, meldt men aan de AT. 22. Ct. uit Maassluis het volgende De William Hartman raakte Woensdag middag omstreeks 12 uur, door het biekeu van de stuurkelting, op de west van den Nieuwen Waterweg aan den groud. Er was veel zee met sterken wind van ZZW. eu ZW. eu zware regenbuien, ou daar de boot op dezelfde plaats zat waar in Dec. jt. de Fenham veiloren giug, weid de hier gesta tioneerde reddingboot, bemand met schipper B. C. Welteviedeu, W. Weltevreden, J. Roodenbuig, Ch. Roodeubuig, J. Vioomliout en H. Koster, afgezonden, die ten 4 uui door de hevige braudiug het stoomschip bereikte. E'' gmg gei uimeu tijd vei toren voordat de geheele ekwipage was overgespiougeo. Toen dit met de uiterste inspanning was gelukt, bevonden zich 19 peisonen san de Hartman eu de zeeioods, dus 26 koppen in de leddmg- boot. Schipper Welteviedeu trachtte toen door de branding, die zeer lievig was, den Water weg in te zeden, toen eene groudzee de reddingboot optilde en in een met te be palen tijd ondeistboveu wieip, zoodat allen, behalve Weltevreden, in het water taakten. De boot rees echter onmiddellijk en de schipbreukelingen hadden zich aan touwen enz. vastgeklemd, behalve 4 man van de Hartman, die onmiddellyk moeten zijn ge zonken. Zoo goed mogel'yk kwamen de schip- breukeliugen weder in de ontredderde boot, die daarop door eeoe hooge zee werd opge nomen en tegen bet Noorderhoofd geslagen, waar zy verbryzeld werd. De heden bevouden zich dus opnieuw in groot gevaar, dvch het getukte huo zich langs de palen en steenen van het Noorderhootd op te werken, waarna zy onder voortduiend gevaar om weggeslagen te worden, het Hoofd langs loopeude, behouden aan den Hoek vau Holland aan wal kwamen. Het bleek toen dat vermist werden: Win. 'Bradbury, 1stestuurman; Mausou, matroos; J. Maxwel, stoker; Wm. Coles, stoker, en de zeeioods Abiaham Van dur Heyden, welke laatste, door, Weltevreden eenigeu tijd vast- v. itlvlv h? t gehouden, door eene zee weid weggeslagen. Na veizorgd te_ zyn werden zij per is. Zierihee naar Maassluis en vervolgens naar Rotterdam gebiacht. Het omslaan der reddingboot geschiedde ten 8.10, en ton 8.16 werd zy veibryzeld en zy iigt thans gebioken en bodemloos aan het stiand. Zonder hulp van de reddingboot zouden waarschynltjk al de opvaieuden zyn omge komen, daar de stoomboot gisterochtend ge heel wrak ouder water zat. Volgens het dooi leu secietaiis uitgebracht verslag in de eergisteren gehouden vergade- nug bedraagt het ledental der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen 430 eoreleden en 47,047 gewone leden of beguustigeis. Twee departementen weiden ontbonden; daarente gen zyn 6 nieuwe opgericht; de lyst der departementen lelt mitsdien 343 namen Besloten weid op voorstel van het hoofd bestuur om met het oog op liet eeuwfeest der Maatschapp'y de gewone 10-jaailijksche wetsherziening tot 1885 uit te stellen. Na een korte discussie weid nog het vol gend vooistel vau het bestuur aaugeuomeu: 1. Het besluit des jaars'1881, in zake sub sidieeren van departementendie tol het stichteu vau plaatselyke verzamelingen ter bevoi dering vau kunsundusti iée| ondeiwtys wenschen over te gaan, te hei nieuwen met dien verstande, dat het bedrag vau f 9000 op f3000 woidt teiuggebiaclit; '2. Gedurende hoogstens vier jaren op de begrooliug uit te trekken een som van f3000, met machtigingaau liet hoofdbestuuivosn voor onbemiddelde leerlingen der i yksschool voor kuustny vei heul te Ainsteidam tien bemzeu uit te loven, elk van f300 's jaars. liet biykt, dat tegen het bekende besluit van den Tiansvaalsclien Volksraad door den heer Jonssen (-clioon hy vcrklaait vau dezen stap voor het oogeubhk niets te vei wachten) is gepiutesteeid, als zijnde het besluit onwet tig en rustende op een onjuisten groudslag Hy meent namelyk de wettelyke kwalificatie voor het ambt wel degelijk te bezitten. Wanneer de Volksraad dus heeft de heer J. in dat protest te kennen gegeven nieuwe vereischten vaststelde voor de betrekking van Staats-procureur, moest hij zonder overwe gende gronden aan zulk een besluit geen terugwerkende kracht geven. Volgens eeu bij Lloyd te Londen ont vangen telegram uit Batavia van gisteren, heeft de Nederlandsehe pakketboot Baron Machay, in de straat van Kaï imala schipbreuk geleden. Eene door de Giieksche Regeeriug be noemde commissie van zeeofficieren en scheepsbouwkundigen, bestaande uit vijf leden, is bezig eene reis duor Euiopa te doen tot het* bezoeken der verschillende arsenalen en iurichtingen, op het zeewezen betrekking hebbende. De commissie bevindt zich op dit oogenblik te Londen en wordt weldra in ons land verwacht, waar zij de rijkswerven te Amsterdam, Hellevoetsluis en Willemsoord zal bezichtigen. Naar het Vad, verneemt heeft de Hol- landsch-Indische Bazaar ten voordeele van de Sophia-stichting te Scheveningen na aftrek van kosten opgebracht de kapitale som van f11,300. Het comité heeft deze som over gedragen aau het bestuur der Sophia-stichting; na oveileg van beide colleges is het besluit genomen van den iuterest van dat kapitaal jaailijks eenige kinderen te verplegen. Uit den aard der zaak kan dit aantal betrekkelijk niet groot zijn; het zal variüeieu tusschen 7 eu 8, en gewyzigd worden naar gelang de kiuderen het geheele seizoen of eeu gedeelte daar van in de stichting moeten doorbrengen. Toch is men zeer dankbaar voor het verkregen resultaat; kiudeieu voor wie door particuliere liefdadigheid niets gedaan werd, en voor wie het zeebad en de zeelucht de eenige genees middelen zijn, hebben nu veel kans geholpen te zullen worden. In de stichting bevinden zich thans 84 kinderen, een maximum, dat men moeil'yk oveischrijden kansedert de opening van het seizoen werden er reeds 121 Cl verpleegd, en een deitigtal keerden reeds hersteld huisvvaaits. Te Dordrecht heeft zich een commissie gevormd tot het bijeenbrengen van gelden of van een waai borgsom voor de expeditie tot opsporing der Varna. Ook by het Amstsrdam«che Studentenkorps is ineu in 't belang der opsporing van de Varna werk/aam Het Uandalsllad ontving van den heer Kiampte Wyk-aan-Zee het volgeud (elegiamf »Ik seinde gisteren naar den duecteurvan politie van Archangel, den heer Robuscb, die 28 Juli détir van het station Karmakoelie (Nova Zembla) terugkwam; of op Karma- te hebben, dat hij, de heer Yon Rothmar, een .ing verloren had weshalve hij hero een exemplaar van hot dagblad en van de provinciale couiant toezond, waarin alius vermeld stond wat ter zake dienende was. Gudula was door het gebeurde geweldig geschokt, letsomeins was haar sluipend genaderd, zij was er onverhoeds mode in aanraking gekomen, en er met afschrik van vervuld. De gedachte aan toestan den, vroeger te nauwernood bij haar opgerezen, kwelde haar nu onophoudelijk, hoe zij er zich ook tegen verzetto, en hoe krachtig haar hart er ook met verontwaardiging tegen opkwam. IIoo was 't moge lijk, dat eene verdenking als die, welke uit de giftige blikken en woorden van de oude Dorothea sprak, kon opkomen tegen haar, juist togon haar, wier handel en wandel zoo rein was? En reet hel diepste leedwezen moest zij erkennen, dat zij er aanleiding toe gegeven had door de ongelukkige begeerte, om eens een ring te dragon, die haar niet toekwam! 2'j verging reeds van schaamte bij de gedachte, 'lat zij zelve zich daardoor in verdenking ge bracht had, en gevoelde zich niet in staat aan liaie ouders iets van het gesprek met do otido Doiothea toe te \erti ouwen. Zij hield zich dion dag zoo goed mogelijk, maar toen zij 's avonds op liaie kamer alleen was, zeeg zij uitgeput op een stoel neer, en wat zij zoo smartelijk had opgo kiept, gat zich nu in een vloed van tranen lucht. 'tWas haar slechts een geringe troost, de over tuiging te hebben dat de eigenaar van den ring geheel onkundig was, en geen 't minste deel had aan het booze spel dat men met haar dreef, en dat hare zielsrust zoo geweldig schokte. Ilij wist zeker niet oens, dacht zy, dat zijn ring in hare banden geweest was. Maar hoe dat ook vvozon mocht, zijn naam, zijn beeld was in don afgrij- selijkon tooverciikel getrokken, waarin de oude vrouw haar omvangen hield,'en waaruit de arme Gudula zich niet wist te redden. En zoo had zij dan nu ook de aangename herinnering aan den avond op Rothmarshausen verloren, ja, zij kon er zelfs niet aandenken zonder eenige ver bittering te gevoelen. Met omgnanden post ontving de oude majoor een eigonlmndig antwoord van den vrijheer, en deelde dat schujvon ann vrouw en dochter mede, terwijl zij aan tafel zaten. Hij achtte zich ge lukkig, schreef de baron, dat zijn ring gevon den, en in zulke goede handen was. Hij behield zich dan ook het genoegen voor hem persoon lijk in ontvangst te komen nemen. Tot zijn leed wezen veroorloofden dienstzaken en eenige andei e bezigheden hem niet zich reeds in Je eerstvolgende dagen aan te melden, maar hij hoopte toch zoo spoedig mogelijk do eer te bobben. 't Was Gudula niet naar den zin, dat de baion bij hare oudors aan huis zou komen, en zij nam zich vast voor zorg to dragen dat zij bij zyn bezoek niet tegenwoordig was. Thassilo liet werkelijk verscheidene dagen vor- loopen. Wel had de brief van don majoor hem veiblijd, dat hij daardoor zoo onverwacht en onge zocht in de gelegenheid werd gesteld een stil len vvonsclt, en dien hij niet kon onderdrukken, vervuld te zien, maar hij wilde er juist daarom niot zoo dadelijk aan toegeven. Zijn govveten waarscliuwdo hein weder tegen zijne zwakheid. Dag aan dag streed hij een zwaren strijd- Na verloop van oen week, kwain't hem echter vooi', dat do beleefdheid nu toch van hem vordeidc, om liet aangekondigde bezoek to gaan bieugca. Hij begaf zich dus naar 't stadje, sta'pte af aan het logement en zond van daar zijn kaartje naar 'thuis van den majoor, om te vei nemen of hij kon worden afgewacht. Gudula was toe- vallig aan do denr, zoodat zij 't kaartje het eerst in handen kreeg. Zij bracht het aan haren vader met verzoek den knecht antwoord tff geven, en liop in oens door naar hare moedcf om gauw een paar boodschappen af te spreken die haar noodzaakten de stad in te gaan. Doof do tuindeur maakte zij zich uit de voeten, en zorgde zoover om to loopen, dat de baron, die een eerst bozook tocli niet wel zoo lang zou kunnen blijven, 'vertrokken moest zijn als zij terugkeerde. {Wcrdl vervol^,)

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2