Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ïinsdag. Binnejilandsche Berichten. jBUdcze Courant behoort een B'J voegsel. DEN HA AO, 25 Augustus 1883. Een nantal kunstvoorwerpen, behoorende tot de nalatenschap van wylen Z K. H. Prins Frederik, welke bij de erfenisverdeeling aan H. K. H. de kroonpiinses van Denemarken zijn tPn deel gevallen, worden dezer dagen derwaarts vei zonden. SCHIEDAM, 25 Augustus 18S8. Heden werd alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 32ste verjaardag van K. II. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje. Naar wij vernemen hebben de burge meester en de leden van het gezelschap »Physica" alhier, een comité gevormd, cm gelden bij een te brengen, voor het opsporen der Fimrsr-Atiartoe zal" in de volgende week, binnen deze gemeente eeue lijst circuleeren. Wij achten eeu naubevcling, om de pogin gen van het comité te steunen, overbodig. Het geldt toch hier liet te hulp komen van onze landgenooten di§ ter wille van de weten schap en van de ppi van ons vaderland" in het onherbergzame Nooiden gevaren trot- S8ei en. Wij houden ous daaiom overtuigd, dat terwijl alom in den lande, milde offers wor den gebracht, Schiedams ingezetenen, die telkens als de nood dringt, hunne liulpvaar- heid getoond hebben, ook nu daartoe bereid zullen gevonden woiden. De heer H. H. Veder, predikant bij de Hervormde gemeente te Abcoude, heeft het op hem uitgebrachte beioep naar die gemeente alhier aangenomen. Naar wij vernemen zuilen de werklieden van de heeren J. J. Medei Zn., Distillateurs alhier, voor rekening van die firma de ten toonstelling te Amsterdam bezoeken. Bij de gisteren aan het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid te'sHage gehouden aanbesteding van het herstellen en verbeteren van rijkslelegraatlijuen in de afdee- ling Amsterdam, waarvau de- raming was f1480, is het minst ingeschreven door den heer E. M. Giesen te Amsterdam voor f 1096; de hoogste inschrijver was de heer W. Van Dyk te Jutfaas voor f1280. Door den heer K. Snijders de Vogel alhier was ingeschreven voor f1177. De belichten omtient den gezondheidstoe stand van den oud-Minister van Justitie Mod derman luiden m de laatste dagen weder tuinder gunstig. - Blykens een bij de Regeering ontvangen felegiaoi, is. de Gouverneur-Generaal van Ned. Indie deu 23 dezer van zjjne reis naar Atjeh te Batavia teiuggekeerd en was de toestand te Atjeh bevredigend. Gedurende de maand Juli 1883 zyn in de Ryks-Postspaarbank ingelegd en terug betaald de volgende bedingen Bedrag der inleggingen f 272,432. 15i/2; bedrag der terugbetalingen f135,489.99. AIzoo meer ingelegd dan terugbetaald f136,942 16i/2. Aau het einde der maand Juni was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van f 2,601,281.64, zoodat de som der iuleggingen op 31 Juli jl. bedroeg f2,738,228.80Va. In den loop der maand zyu 2209 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 437 boekjes zijn geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 60,116 boekjes in omloop waren. De Minister voor Openbare-Werken in Belgic, de heer Xavier. Olmheelt ook te ■t's Gravenhage eeuige dageu doorgebracht en logeerde in bet Hotel Faulee. Heden is hij weör naar Brussel teruggekeerd. In hetzelfde hotel woont thans ook de Nedeilandsche Minister-Resident te Madrid, Jlir. De Stueis, met zijue familie. Sedeit de laatste dagen is het Hotel Faulez overvuld met voorname vreemdelingen, die hooge be trekkingen in de Europeesche diplomatieke en staalkuudige wereld bekleeden. Op de terreinen der Amsterdamsche ten toonstelling zal zich den 16en en 17en Sep tember doen hooren de Socictd des Harmo nies de Bascoup et Mariemont, een muziek korps van 71 personen,, versleikt door de Société des Ghoeurs Dia Legio", sterk ciica 430 personen. Van deze zangvereenigmg, de sterkste die misschien op het vasteland be slaat en wier met gouden medailles onhaogen vaandel op menige ovei winning in internatio nale zangwedsti'yden wyst, is eerepresident de heer d' Andrimont, president der Belgische commissie bij de tentoonstelling. De Koning en de Koningin «hebben eei- gisteren behalve hun bezoek aan de tentoon stelling ook geiuimen lijd veitoefd in de zaal Arli et Amicitiae, om de schildery van Mun- kacsy, Christus voor Bilatus, te beschouwen. Beiden waren vol bewondering voor het verheven meesteistuk. Wy vernemen, dat II. M. de Koningin heeft ingeteekend op een exem plaar van de (épieuve d'artiste) welke naar deze schilderij door den graveur Ch. Waltner vervaardigd woidt. Het Koninklijk Dordrechtsch Fanfarekorps zal Zondag a. s. een bezoek brengen aan de intern, kolon. tentoonstelling te Amsterdam, en bij die gelegenheid geheel belangeloos een matinée musicals op het tentoonstellings terrein geven. Een 50 tal leerlingen' eener lagere school te Pary bracht eergisteren, onder leiding hunner onderwijzers en onderwijzeressen, een bozoek aan 's-Gravenhage, Des raiddag's brachten zy een bezoek aan Schoveningcn en bezichtigden de fraaiste gebouwen der resi dentie. Gisteien keerden zjj naar Parijs terug. Eeu dertigtal weezen (jongens en meisjes) uit het R. K. wees- en oudenliedenhuis te Leiden, hebben Woensdag onder geleide een bezoek aan Amsterdam gebracht. Bjj aankomst met den spoortrein namen de reizigers plaats in rijtuigen, «welke hen naar het tentoon stellingsterrein brachten. Nadat door hen alles met belangstelling was bezichtigd, wachtte hen in de volksgaarkeuken een Hin ken maaltijd, die zich onder het gebruik van een glas bier heerlyk liet smaken. Woensdag II, 'vertrokken eeu groot deel der kinderen uit het Gereformeerd burger weeshuis te Utrecht, onder het geleide van liet bmnenbestauf. de suppoosten en den onderwijzer, per trein van 8.30 naar Amster dam. Na de panorama's in het Vondelpark gezien te hebben, werd het grootste gedeeite van den dag op de tentoonstelling doorge bracht Daarna voerde de tram de vroolijke maar vermoeide reizigers naar den Dam, vanwaar eene wandeling tloor de Kalverstraat gemaakt werd, en een bezoek gebracht aan het Panopticum. De heer J. Van Embdente Oosterbeek burgemeester der gemeente Renkum, heeft 50 van zyn arbeiders een vrijen dag gegeven, om op zijn kosten de tentoonstelling te be zoeken. Ook de leerlingen van de hoogste klasse der openbare school te Oosterbeek zullen onder geleide van hunne onderwijzers een uitstapje daarheen maken. Da vergadering der sNederlandsche Juristeu- Vereeniging" zal te Utrecht plaats hebben den 30, 31 Augustus eu 1 September. Den 29 Aug. is er concert in het Park Tivoli, aangeboden door da Maatschappij tot Exploi tatie van dat Park; den 30 Aug. concert in het Park, aangeboden door de Junsten- Vereeniging (muziekkorps der schutterjj van Rotterdam); 31 Aug. rijtoer naar Zeist en diner aldaar. Na het diner concert, aange boden door de nieuwe sociëteit in het Zeister Bosch1 Sept. diner in Tivoli, concert en vuurweik, aangeboden door do Maatschappij van het park-Tivoli. De leden der Juusten- Vereentging hebben toegang tot verschillende sociëteiten. In de op 6 Sept. e. k. te Amsterdam te houden algcmeeue vergadering van de uNe- derlandsehe Vereeniging van Gemeente-amb tenaren" zullen o. a. da vólgende punten eon onderweip van bespreking uitmaken;' de al of niet weuschelykheid van liet instellen eener examencommissie, belast met het uitieiken van diploma's aan adspi- rant-secietarissen en ambtenaren ter secre» tarie, l. behoort ingeval die wenschelykheid wordt uitgesproken, die commissie van Staats wege te worden in het leven geroepen, of behoort in afwachting van wat de Hooge Regeering in deze later zal doen, reeds nU, op initiatief eener bijzondere vereeniging, zoo» danige commissie of commissiën te worden ingesteld? en c, zoo de vergadering de laatste meening is toegedaan, op hoedanige wyze zal daar aan uitvoering gegeven worden? Bij de in den Zoölogische» Tuin te 's Hage gehouden 17e tentoonstelling van pluimge dierte, waarop 582 gevleugelde diersoorten waren ingezonden, is aan den heer J. Klein alhier de 2e prijs toegekend, voor hoenders (kraaikop schulpneushoeu); werd aan den beer P. Sanders alhier de 2e prys toogewezen voor den schoonsten toom kiekens. Door de Rotterdamsche politie zijn Donder dag en Vrydag achtereenvolgens vier Duit- schers over de grenzen gezet omdat zy, ofschoon als heer gekleed, blijkbaar zwendelaars waren. Een hunner hield zich op in een bor deel en verborg zich by de komst der politie in een kast waar hij echter spoedig ontdekt werd. De Commissie voor de gemeentelijke gas fabriek te Zwolle heeft omtient het voorstel vau den heer J. De Goeijen, tot vei laging san den gasprijs van 8 op 6i/s cent, geadviseerd, dat het oogenblik voor verlaging nog niet' aangebroken is en men de f15.000, die bjj, aanneming van het voorstel voor de inrichting verloren zouden gaan, nog niet mag prysgeven. Wel kwam het de meerderheid der Commissie wenschelyk voor dat aan een categorie van winkeliers en neringdoenden vermindering kon worden gegeven, voor zoover zij hetgaS voor hun haudel noodig hebbenmaar zjj heeft geen motieven kunnen vinden om daartoe een voorstel te doen, daar 't moeielyk aangaat uilzouderingen te maken. Met zekerheid kunnen wij melden, dat het standbeeld van Giaaf Jan van Nassau, te Utiecht, den 20 September a. s. zal worden onthuld, (JV. v, d. J).) Te Zevenaar en te Oud-Zenenaar worden jaarlijks pl. m. twintig duizend liter gedis- tilleeid \eraccyusd. Op eene bevolking van 3000 zielen voor deze beide gemeenten, be vinden zich een veeitigtal inrichtingen waar sterkedrank verkrijgbaar is, zoodat, wanneer eenmaal de tijd daar is, er ook daar ver scheidene van die gelegenheden opgedoekt zullen wot den. b 1 jtBONNbMKNTSPRCJS, per kwartaalj i.85. Stantso per post, tloor liet geheele Rijk- 2.50. Afeouderlijke noinmers - 0.10. BCKfiiVi MjVKHT, K, i 124. Auvehtentiepkijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eeno Courantf 1.10. Iedere gewone legel meer- 0.10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ii g

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1