1 -« 5780. i1Ö83. Woensdag 5 September. n. ï'/w l/a Zeven en Dertigste Jaargang; Verschijnt dagelijksuitgezonderd Dinsdag. guitenlandsche Berichten. Binnenlandse he Berichten. Safest hter van fel i. im. «h kste:- Vu r Werf, i Noort, .- Leen- rtveld. ie f200 ars f 13 eniging i f W/s lasting. eniging f170, hectol. .Hennep. l.EOB, apt. 7a "/s 'Vis l5/;s l/s *--v !vV-V ?vï IStST1' fl7.ÜÉ2 tBONNKUKKTSl'Ulih, pel' kwartaal ftoneo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nonitners f 1.85. - 2.50. - 0.10. ;B UliJEAIJs- .5I;VBftT,; E, 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mei inbegrip van eeiie Courantf 1.10. iedere gewone regel meer - 0.40. Dïiiesaai, plaatsing wordt tegen tweehaae berekend. Vis '/is ii isteren fondsen de om- oger in ode», eën l/s looger, tentyk nnnge- ningen pticum beter. illiger, Kort. 12.131/j 17.95 17.85.;.-: o O S I E X R IJ K. Het lijk van den graaf van Chambord is gisterochtend ten 7Va uur te Görz aange komen. De vertegenwoordiger'des Keizers, de Prins van Turn en Taxis, kwam alhier too fh/j uur. De lijkstoet zette zich toen in beweging. Op den door zes paarden gett'okkeu jijktvagen volgden de vertegenwoordiger des Keizers, de gewezen groothertog van Toskane, do hertog van Param, deputatiën uit Frank rijk," de stadhouder van Triest, militaire en civiele ambtenaren, corporaliën uit alle deelen vyan Frankrijk met hare banieren. De lijkbaar met eene menigte kransen werd op eene kata falk geplaatst. De aartsbisschop verrichtte ■deu lijkdienst. Gisteravond te 7 uur is het !yk van den graaf van Chambord op plechtige wijze .van de Kathedraal naar het Franciscaner klooster overgebracht. Het is onjuist dat graaf Bardi bij de plech- tigheid tegenwoordig was. Graaf Mnuti heeft een adres van toewijding -aan den graaf' van Parijs gericht. Generaal Ciiarette heeft gisteruamiddag eenige oud zouaven rondom zich vereenigd en hun gezegd, dat do graaf van"Parijs hem gezegd had dat bij op heu rekende. Gharette jsai! die woorden aangenomen, welke voor hem en zijne zouaven eene eere-verbintenis Zijn. Iedereen maakt toebereidselen om te ver strekken. ■-Er hadden Zondagavond te Szigelhvar -groote samenscholingen van iiet volk plaats, die 's nachts ten '11 uur door ernstige onlusten werden gevolgd. De oproermakers richtten eene vreeselijke verwoesting aaD. Een onrust stoker werd gedood en vier anderen werden 'kwaar gewond. Uit Siklos rukten militairen kan, die gisteren door meerderen zouden ge- - yolgd worden, li X <i T?' L A n I). Officieel wordt, gemeld, dat drie oorlogs vaartuigen der Engelsche vloot de instructie ontvangen hebben om terstond naar Straal Sunda te gaan, ten einde een onderzoek in te stellen cu daarvan rapport te doen, in hoever de vulkanische uitbarsting wijziging gebracht heeft in den toestand van het vaar water. Koningin Victoria heeft aan Miss Florence Kiglllingale, de beroemde nlieldin vat) deu K-rimoorlog" die zich toen door het verplegen van gewonden zoo verdienstelijk maakte de Bi.euwe Orde van het Rootle Kruis willen, verkenen, en haar lot dat doel bij zich te Osborne genoodigd. Miss Nightingale heeft Zich, echter wegens ougeslcldheid veront schuldigd. Msg wil, in sp'yt vau des dichters verbod,. - het gebeente van Shakespeare opgraven, ten einde aan zijnen schedel, de gelijkenis te kun nen toetsen van de bestaande beeldeu en por tretten. "De tot de opgraving onmisbare toe stemming van den vicaris van Strntford-on- Avon moet reeds verleend zijn. Die echter, van het gemeentebestuur der stad,even noodig, werd nog niet verkregen. t' H A K K K IJ K. Uit Hongkong wordt van 2 dezer gemeld De Frarischü troepen hebben Kwam Yen zonder tegeuweer bezet. Admiraal Courbet stelde de - blokkade in voor de kust van Toiigkiu, met inbegrip van Saigon. De neutrale schepen zullen, ten behoeve van het onderzoek der lading, drie dagen worden opgehouden. -- Het blijkt thans dat Ruiz Zoiïlla zich ophoudt te Genève. Een correspondent van den 'Parijschen Voltaire heeft aldaar een on derhoud met hem gehad. Zorilla Heeft ver klaard dat hij te Parijs zich steeds onthouden heelt van alle aanraking met dc Regeering daar de toestand iu Spanje hem gespannen voorkwam, en hij dus geen voet wilde geven aan kwaadwillige beweringen omtrent zijne verhouding- tot de Fransche Uegearitig. Frankrijk, voegde hij er, bij, heeft mij gast vrijheid verleend gedurende mijne ballingschap. Ziedaar alles. Ik heb mij ten taak gesteld om de Regecriug der Republiek in geen enkel opzicht 1c bemoeilijken. SPANJE. De Koning vau Spanje is Zaterdag uit Madrid vertrokken om de feestelijke opening van de spool weglijn Coruuna-Vigo bij te wonen. Van daar gaat hij naar San Sebastian om vervolgens over Parijs en Weenen naar Duilschlaud te reizen. Er is gisteieu te Madrid een Koninklijk decreet openbaar gemaakt, hetwelk den 31 Augustus jl. onderteekend is, en waarbij liet. gebruik der cohstitutioueelë vrijheden wordt hersteld. De Gacela meldt, dat Koning Alplionso bij zijl) aanwezigheid te Maalfort een toe spraak hield wgariuhij. over de weldaden van den, vrede uitwïpjgiie. ail tofist op de tusschen Frankrijk en Spanje bestaande eens-, gezindheid uitbracht. E Y l' E. De Egyptian Gazette verzekert, dat het bezettingsleger waarschijnlijk gedurende Octo ber en November tot op 3000 inau zal worden teruggebracht. Een bataljon blijft te Ka'iro en de overige troepen te Alexandria. Er worden maatregelen genomen om 2000 man naar Soudan te zenden. Zoo. noodig, zullen de Engelsche troepen deze week in hunne kwartieren te Kaïro lei'ugkeeren. Tot gisterochtend 8 uur bedroeg het aantal sterfgevallen aan cholera iu Opper-Egypte 150. Volgens de laatste berichten uit Egypte stierven Zaterdag in Opper-Egypte 8 perso nen aan de cholera (te Alexandrië 6) en" in Neder-Egyptc geen enkele. Sedert het begin der epidemie zijn in,Egypte niet minder dan 27,458 personen aan de cholera overleden, van welke 440 Engelsche militairen. DDMSC1I L A S B, By een spoorwegongeluk,- dat te Steglitz heeft-jplnats' gehad, zijn 18 mannen,'17 vrou wen én' 4kindéren gedood; 5 personen wor den zwaar gewond; het aantal lichtgewonden is niet békend. Officieolo Mededeelingen. Hl M. heeft den voor den dienst in Ned.- Iridio bestemden 2den luitenant der art, A. L. Maas, op verzoek, eervol uit den mil. dienst ontslagen. DEN HAAG, 1 September 1883. Naar men verneemt, heeft Z. K, H. Prins Alexander der Nederlanden, getroffen door de rampen op Java, het plan opgevat om zich aan-'het-hoe'- ie stellen van eene Commissie tot het bijeenbrengen van liefdegift».1», ter leniging van ilen nood. Door Z; IC H. zullen uitnoodigingen worden gericht aan verschil lende hooggeplaatste personen, om zich 'met HD. in commissie te vereenigen. Voorts verneemt men, dat ook door eenige invloedrijke ingezetenen te Amsterdam pogin gen worden aangewend om eene algemeene commissie in het: leven te roepen, op het voorbeeld der watersuoodcommissie om gelden in te zamelen voor de slachtoffers in onze Iudisehe bezittingen. Tot deze commissie zyn bereids toegetreden de heerenVau Recnen, vice-pi'esident vau deu Raad vau State, Fransen'van de Putte, oud-Minister, Van Eijsinga en Van Rees, voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, De Vos "van Nederveen Cappel, president van den--Hoogeu Raad, luit.-gen. Boumeoster, oud-legerkoinrriaudant in IiuÜe, Patyh burge meester der residentie en do Roy van Zuide- wijn, vftörSltter der rekenkamer. De commissie zal zeer spoedig -dinar eerste vergadering hou- 7)en. Waarscliijnlijk zlillefi andere commission iu het land zich aansluiten als'subcomités. II. M. de Koningin heefi op deu verjaardag vari liet Prinsesje aan (ie directrice van het gesticht Talitha Kumi.inrichting voor ver waarloosde meisjes van 6 tot 45 jaar, te Zetten, eene som doen toekomen, ten einde de kinderen feestelijk te oulhalen. SCHIEDAMi September '18SS. Iu de hedeu gehouden vergadering van deu gemeenteraad zijn de nieuwbenoemde leden tot wier toelating in de vorige zitting was besloten beëedigd. - Omtrent' dé: toelating vau den heer G. Visser Bz. hadden langdurige discussion plaats, waarna het voorstel overeenkomstig het rapport van de Commissie tot onderzoek der geloofsbrieven tot toelatiug van genoemden heer in stemming wordt gebracht, welk voor- Stel wordt aangenomen met 40stemman tegen 8. Is aangenomen de ontwerpverordening tot liet dempen van voor de opcubaro gezondheid gevaarlijke wateringen en slooten. Voorts is Dog ingekomen een voorstel va a de Gascommissie om den prijs van het gas, ingaande met 1 Januari a. s., met 1 cent le verminderen, waaromtrent besloten wofdl-by de behandeling van de gemeentebegrooting er op te Ietten, In eon volgend nummer zullen wij ons gewone verslag van deze'zitting opnemen. De tegenwoordige eri een groot aantal oud-leerlingen der hoogere burgerschool brachten Zaterdagavond hun feestvierenden directeur, eeu serenade. Met het muziekkorps der Koninklijke Scherpschutters'^aau het hoofd toog een gedeelte der leerlingen iu rijluigeu eu een gedeelte te voel door de stralen, waar tengevolge -van het ongewone schouwspel dal door fraai weder beguusligd werdeu veilicht door bengnalsch vuur dut door ver schillende ingezetenen werd ontstoken, eeu buitengewone drukte heerschte. Voor de woning van den jubilaris gekomen, maakte da stoet hall, en begaf zich een commissie naar binnen, waar nog maals woorden vau genegen heid en dankbaarheid werden geuit, en enkele ■feestdronken werden ingesteld. Nadat enkele nummers waren ten gelioore gebracht, begaf zich de-sloet weder naar den Doele; geen oogen- blik werd de orde gestoord, hetgeen zeker in de allereerste plnals verschuldigd was aan de politie, die met de beide heeren inspecteurs aan het hoofdop bedaarde wijze voor de jongelieden den weg baande. In deu tuin der Officieren-Vereeniging brachten de leer lingen .e» oud-leerlingen met den jubilaris en diens familiebenevens eenige andere belangstellenden nog een recht genoegelijk uur door; er heerschte bij deze geïmprovi seerde samenkomst een ongedwongen, Hinken toon, en toen men uiteenging, was het zeker een aangenaam bewustzijn voor de feestvie rende jongeliedendat huu streven om den inan, onder wieus leiding zij waren geweert ol nog stonden, een goedgemeend huldeblijk op zijn jubilé te brengen met den besten uitslag was bekroond. - By bet 2de toelatings-examen aau de H. H. ochool zijn' aangenomen' voor de i.-te kl. F. E. Zijp, voor'de 3de kl. J. M. Van tier Miune, voor de 4de kl. M. Both; afgewezen drie voor de 3de en 4 voor de 4de kl. Bij het herexamen 'nog bevorderd II. Den Boer, K. L. N. Nagel en J. W. Gips tolde 2de kl, W. 11. Krauen en M, Van Deventer tot de 3de klasse.

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1