houden, ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen iets te offeren op het altaar der menschlievendheid. "Wy twijfelpn er niet aan of onze mede burgers, begaan met het treurige lot van zoo velen in onze overzeesche bezittingen, zullen even als altyd, ook nu weder gaarne bereid bevonden worden het naar vermogen te helpen lenigen. Het Zondag jl. in den tuin der Officieren- Verepniging alhier gegeven volks-concert werd door een tamelijk groot publiek bijgewoond; had het eenige weken vroeger kunnen ge geven worden, we houden ons verzekerd, dat het bezoek nog veel drukker zou geweest sjn. Het korps van den heer Grentzius ver dient waardeering; verschillende nummers werden met luiden bijval begroet. We hopen dat het bestuur het daarom niet bij een proeve zal laten, maar meermalen ook een breederen kring van stadgenooten gelegen heid zal geven het altoo3 lieve teirein te bezoeken. De groote nood, waarin duizenden tenge volge van de aardbeving in Indië verkeeren, heeft reeds op verscheidene plaatsen en op verschillende wyzen naar middelen doen omzien, om te helpen, waar hulp zoo diingend noodig is. De heer F, B. Van Ditmar uitgever te ütrecht, heeft het voornemen om in den trand van Paris-Murcie en Paris-Ischia een Nederland-Insulinde uit te geven, waarvan de opbrengst, na aftrek van de onvermijdelijke kosten, geheel ten voordeele van de noodlij denden in Indië zal strekken. Totletteikun- digen, toonkunstenaren, teekenaars en schil ders heeft liy uitnoodigingen om byjdtagen gericht, die hem in zoo ruime mate mogen toevloeien, dat Nederland-Insulinde een aan- schouwlyk beeld onzer lettel en eo schoone Vunsten in het laatste kwartaal onzer eeuw zal leveren. Een gtoot aantal iuteekenaren moge verder het edele streven van den wak keren uitgever loonen. Voor deze uitgave zijn reeds ontvangen of toegezegd. Teekeningen'van J. H. Egenberger, Adri ans Hanen, Jos Hilverdink, Jos. Hoevenaar, Bern. Hüppe, H. J. Melis, Prof. Oitrleinans (teekening planeet Jupiter), Schmidt Grane J. G. Smits, G. Springer, Marie Vos. Letterk. bijdragen vanAgatha, J. C. Altorffer, George Belinfahte, H. Th, Boelen, H. P. Boudier, Prof. Brill, J. M. Calisch, M. L. Van Deventer, I. 1. Estor, "W. Gosler, B. Ter Haar Bzn., I. Hartog, Prof. H. Van Herwerden, Arn. Ising, R. Koopmans van Boekeren, Mr. L. W. C, Keuchenius, I. K. v., d, Lans, Prof. Lasonder, Dr. E. Launllard, Dr. I. A. Molster, Prof. B. Van Meurs, Chr. JM viller, Dr. 0. W. Vau der Pot, Dr. R C. H. Romer, Anth. L. De Rop, J. Smit Klems .(Piet vluchtig), W. P. Wol Iers, Ook de heer Hosier Faassen heeft een bydrage ingezonden welke bestaat uit de twee eerste too neef en ,zan een nieuw drama, die hij in bemerking heeft. Muzikale bijdragen van C. Coeueu en Fr. Gerosheim. Bouwkundige schets van A. C. Bley's, Financieele bijdrage van "W. J. Van Ram, f100. Ook te Manchester heeft zicli eene com missie gevormd tot inzameling vatt gelden „voor; de lamp op Java. Ook in Londen heeft zich een comité voor Java gevormd. De leden zyn Ds. A. D.,Adama van Scheltema, L. Alma Tadema, J. G. Geveke, F. G. Goudsmit, C. W. Groos, H. Havelaar, H. Koekkoek Jr., J. Labouchere, H. S. J. Maas, Mr. J, B. Roelvmg, P. C. Stoop,. H. Van der Bergh, J. Van Diunen, J, Van Essen en S. Van Straalen. De iiima -B. "W. Blydeostein Co. heeft zich welwil lend belast met het overmaken drr bjjdragen san de hoofdcom missie te 's Graven hage, „.Ja ons land neemt de vorming van plaatse- l'tjke commissiën voortdurend toe. Ook zyn in eenige gemeenten inzamelingen aan^de huizen ontworpen; te Baar o, waar ook zulk eene inzameling gehouden wordt, za! boven dien dezer dagen door eeuigejoDge krachten een muziek-uitvoeiing ten voordeele van Java plaats hebben. In de jongste zitting van den Gemeenteraad van Vlaardingen, is ingekomen eene missive van de commissarissen van den straatweg tusschen Schiedam en Vlaardingen, ter bege leiding van onderstaand schrijven van Burge meester en Wethouders van Schiedam van 16 Augustus 1883. By missive vau Heeren Ged. St. van 31 Julrö Aug. ontvingen wij het bericht, dat het onderzoek naar den toestand van deu Straatweg vau Schiedam over Vlaardingen naar Maassluis, aan den Heer Hoofd-Iogeuieur van den Proviuc. Waterstaat in dit gewest aanleiding heeft gegeven tot de volgende opmerking: ïOver.aanzienlyke lengte is de bestiating bijna geheel versleten en tracht men door kleine heistellingen den weg bruikbaar te houden. Ofschoon iu den laatsten lyd eenige niet onbelangrijke vernieuwingen hebben plaats gehad, is het noodig dat hiermede op ruime schaal wordt voortgegaan. Naar aanleiding daarvan, verzoeken wij U met het vernieuwen vau bedoelden straatweg, voor zooveel betreft dat gedeelte daarvan, hetwelk onder het gebied dezer gemeente ligt, te willen vooilgaau ia den zin als door geuoemdeu Ingenieur is aangegeven; en ons uiterlijk vóór of op 6 October e. k. te be richten, wat door U tot verbetering van dat gedeelte van den weg vei richt is. Naar aanleiding dezer missive adviseeren commissarissen voornoemd Dientengevolge hebben wg de Eer U kennis te geven, wij het noodig achten 'met de nieuwe aanbesteding van den Straatweg die met i Mei a. s. plaats heeft, de vernieuwing op een aanmeikelyk ruimeie schaal te doen plaats hebben en voor het eerste jaai te bepalen tot een derde gedeelte van dieu weg. Wy weten niet of by U ook eene klacht over den Straatweg van den Hoofd-ïogeuieur van deu Provinc. Watei staat door Ged. Stateu dezer Provincie heeft plaats gehad, doch hebben gemeeud U hiervan zeo spoedig mogelyk iu kennis te moeten stellen. Burgemeester en Wethouders stellen voor hieiop by de behandeling der Begiootmg van advies te dieuen. De Minister van Financiën heeft -bepaald dat carbolzuur, zoowel in vloeibaren als in vasten toestand, voortaan vry van rechten ten invoer kan worden toegelaten, zonder evenwel op het vetledene tei ug te komen. Ook drijfriemen van gomelastiek of mdia-iubber, kunnen evenals ledeien en katoenen di'yf- rteinen, vi'y van rechten worden ingevoerd. De St.-Ct. bevat het gewone progt anima voor de opening van de vergadei irig der Staten-Generaal te 'e Gravenhagu 'op Maauriag - den 17 September a. dooiZ. M. deu Koning. Volgens dit programma zal Z. K. H. de Kroonpiiris'l 'de'f ópémóg der Kamers bywonen. .-i 1 i 7 Ouder de nieuwe belastingplannen van deze Regeeimg behoort, naar wyuadei vei nemen, ook eeu verhooging van de belasting op het gedistilleerd. Volgens niededeeling van 's Koni-ig® gezant te Berlyn is het verbod van invoer vau scha pen uit ^Nederland, Belgie en Luxernbuig tut 1 November a. s. Terlerigd. Op_ den Staat van brieven gedurende de le helft der maand Augustus door het post kantoor te Rotterdam verzonden geweest, 'welke door onbekendheid der geadresseerden niet bezorgd zyn kunnen worden komen .«.rw*/*, r,y- 'o. a. voor van het Hulpkantoor te Ouwerschie: Roembaan, te Amsterdam eu Mej, C. Siege- laar, te 's Gravenhage. Naar men zegt schiijft het Vad. zal de Minister van Financiën, nu de behoefte aan versterking van middelen al diingeuder eu dringender wordt, naast de nieuwe belasting plannen ook maatregelen nemen om andera bronnen van inkomst ruimer te doen vloeien. Zo o zouden de inkomsten uit de Staatsloterij vermeerderd worden door bepeikmg der veelte gioote voordeelen vau deu tusscheulmndel. Naar wy vernemen, heeft Jhr. Mi. G. J. Th. Beelaeits van Blokland het hem gedaan aanbod, om benoemd te worden tot Staats- piucuicui' iu de Tiansvaalsche Republiek, niet aangenomen. D De heei Gamól uit Kopenhagen, die steeds zoo onveimoeid in ous belang wei kzaam was en wiens schip, de Dymphna, zeker vee! heeft toegebiacht tot bewanug en beveiliging der poolreizigers gedurende deu tijd, dat de Varna niet meer verti ouwbaar en eusdel'yk toen zij veidwenen was, seinde Zoudag den heer Votck het volgende Gelieve den heer Snellen met de geheele expeditie uit te noodigen, myn gast te willen wezen gedurende het verblijf in Kopenhagen, De Sld. begroet het ontwei p-program voor de Katholieke staatsparty met ingenomenheid, maar vei wacht er met veel succes van. Zy vreest dat elk program doodgeboren is, dat het licht ziet, eer hei aanvaard is, en dus ah program leeft S Dr. Fles betuigt in het Vtr. Dghld. zijne ingeuomeuheid met het plau, om den ieden der Nedeilandsche Nooidpool expeditie by huuue tehuiskomst een feest aan te bieden, met dien veistaude echter, dat piof. Buys Ballot geen gastheer, maar de eerste der gasten zij. sAls iemand", zegt hy, eaanspiaak beeft op eeue nationale huldebetoouing, dan is het de schepper der meteorologische welen- schap, die iu de zake der Varna geloond heeft eveuveel hait als genie te bezitten, en die, hoe onrechtvaardig ook aangevallen, geeu bitter woord heelt gespioken, maar waardig zyn weg heeft vervolgd, die tot de ovei winning geleid heeft." Eese hulde vau anderen aard beieid hem het jongste nommer van Eigen Haard, dat pi of. Buys Ballot in zijne stichting, het Meteoiologisch Instituut op Zounenbuig, te Utrecht, in woord en beeld ter kennis van de lezers brengt. Het byschnil is van den beer B. J. G. Volck, ads.-diiecteur der af- 1 deelmg Zeevaait van het Instituut. Ter zake van de vulcanische uitbarsting op Java heeft de secretaris der Frausche Academie, de heer Ëertraud, heiinnerd, dat deze lamp is voorspeld geworden door den heer Delaunay, hd der Academie. Iu eeu rappoit, in 1881 bij dat geleeidc lichaam ingediend, heeft de heer Delaunay niet alleen de aardbeving op Java aaugekondigd, maar zelfs nagenoeg rnet juistheid deu datum op gegeven, waai op 'die zou plaats hebben. Ia zijn lappott namelijk noemde hy als datum 2 Augustus 1883, en weikelyk had de uit- baistiag plaats op 28 Juli. Iu hetzelfde rappoit kondigt de iieer Delaunay aan, "dat de vulcanische werking zich zul herhalen in 1886, en dón een nog veel geweldiger kaïakter zn! hebben. i "Werden de rampen van Ischiaen Westelijk Java door de Standaard toegeschreven aan de O!geiechiigheden vau onzen lyd, ook de Tijd is vau soortgelijke meeding. Zy. liefde oor zaak van de rampspoeden, die v de laatste twaalf jaren der geschiedenis vau ous Jaftd kenmerken, in het opheffen der Neder 1 andsclvè diplomatieke missie te Rome. j Als tneu de logica loslaat, kan-men tot .zonderlinge conclusiën komen. Tegenover heb, die dezen gids bij de redeneering prijsgeven) zullen wy dan ook maai de opmerking terug houden, dat de bewoneis van Bantam en de -Lampongs het toch waarlijk niet helpen kunnen, dat de Tweede Kamer den po-t voor een gezant te Rome scluapte. Eenige dagen geleden werd in velschillende dagbladen een bericht opgenomen als zou ie eene gemeente m de nabijheid der residentie het beheer der gemeente-middelen zeer veel ta wenschen ovei laten en op zeker oogeubhk eeu tekort van eenige duizenden guldens in kas ziju geweest. Naar wij uit bebouwbare bron vernemen, hebben Gedepuduei de Staten aan eene commissie uit hun midden opge- diagen, eeue opnemiug van boeken en kas te doeu, hetgeen verleden week ouveiwachta is geschied. Toen is gebleken, dat ei voor de loopeade geiuchteu hoegenaamd geen gread aanwezig was, en dat de kosten van dea bedoelden schoolbouw, tot een cijfer van ruim f 16,000, ia 4 terimjtien, van Juni 1882 tot Maart 1883, waren uitbetaald en eeu bedrag van f 7000 oveitotlig ka»geld reutegevend was belegd. (Fad) De reede door den Minister Heemskerk gistermorgen bij de opening vau het Oiien- tabsten-congres te Leiden gehouden, kwam in hoofdzaak hierop neer. Hij wenschte de congres-leden welkom in de rustige stad Leiden. De Regeeriug was erkentelijk vooi de tegenwoordigheid dei' leden in Nederland eu in Leiden. Tjen voor), jaar te Berlijn besloten werd tot hethoudea van het volgende congres in Leiden, woog daarbij het meest de oude academie, die als loon voor volhardiDg in den stryd voor de vr'yheid 300 jaren geleden gesticht werd, toen de vijand nog het land plat trad, toen hoewel Philips zelf een bijbel uitgaf, toch zynen onderdanen vei bood dien te lozen. Spreker herinneide aan Scaliger eu de andere oriën talisten van naam, vooits hoe curatoien Gohus zonden naar de lauden van den Grooten Heer, en later andere geleerden om Oostersche handschriften te verzamelen. Met eerë noemde hy de oveiledene Dozy. Hy be toogde verder hoe reeds in 4600 Mau* lits een missie van deu Sultan van Atjeh ontving, en hoe -van toen af de studie der Maleische taal 'gewichtig voor ous land wad geworden. De inlichtingen tot opleiding vau Indische arobteuareu waren er het uitvloeisel vau. Hij wenschte het congres geluk op zyn weikzaamhedets en verklaarde het voor ge opend. Bij Kuenen's hulde aan Dozy stond de ver gadering op. Nederland, sprak hij, hoewel klein ouder de Staten, streeft, evenzeer als de groote Staten, naar vooruitgang der weten*» schap, en evenals z'y naar onafhankelijkheid.- Lievef"vergaai dan verliezen! (applaus). >r Men seinde ons nog nader dat behalve de reeds genoemden 'nog''tegenwoordig waren verscheidene Oasterliogen'en de dames Leitnerj Denebourg eu Edwards Cates; voorts de gedelegeerden FIei®eher en "Wmdiseli vooi' -Saksen, Lublein'voor Zwedeu en Kooiwegen, "Von Roth en Soan voor "VVurtenberg, Roest voor Engeland enr. Ook waren nog tegenwooniig de Ministers van Oorlog zen Koloniën. De Prins van Oranjsf had zich wegens ongesteldheid doeu leionl- schuldigen, Iu, de afgeloopen weck kwamen te Oud* Beieiland 16gevallenvau' pokken vuor, en zijn daar 5 personen aan die ziekte overleden» 'Gistermorgen werd de school met den bybel te Kralingen geopend. Verscheidene sprekers voerden het "woord"bjj deze gelegenheid. De Amsterdamsche tentoonstelling is eer* gisteren by dag bezocht door 21,000 beta** lenden, des avonds door ongeveer 6000 be» talende».

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2