ïTë n o s d i f "BiiEpiF ie rif if S*rl.-IüT Per Telegraaf. Koloniën. •>- «aiié» vifelJrA -öxr ti "w ^Jtoinpeerén, omkregen "pf, mist' dan" men -wel wilde, enstil nédergóieten onder dó sloepstenten tij ',een temperatuur van ongeveer nuljgraden, 'leed men meer van de koude dan midden in den •vvintor. Het kampeeren 's nachts geschiedde in de sloepon op het ijs. Te half 6 stond mon op, gebruikte hard brood met boter en warme thee, ging te 7 uur op marsch, liicid tusschen half twaalf en één uur middagrust, dronk dan oen oorlam en at hard brood mot spek, daarna aan het wcik tot 's avonds 6 of 7 uur. Vervolgens bezorgde men de sloepen, spande de tenten daarover uit en gebruikte vervolgens het avond eten, bestaande uit hard brood met geconserveerd vleesch on warme thee, terwijl men zich eenmaal in de drie dagen de weelde veroorloofde een weinig bouillon te gebruiken. Zoodra later de expeditie aan land kwam, kon mon dit meer doen omdat er dan brandhout in overvloed was om water te kokenop het ijs moest men zulks doen op een spiritns-kooktoestel. Het eten ver veelde oohter niet en door het harde werk word in de eerste dagen zooveel hard brood gegoten, dat men genoodzaakt was liet rantsoen er van to vei minderen. Het terrein werd nog moeilijker daar hot ijs zoo verbrokkeld was, 15 Augustus maakte mon slechts één mijl en 10 Aug. slechts een halve, terwijl men door regon iseds 's morgens ten 10 uur het kamp moest betrekken. Des avonds klaarde het op en wie zal de vreugde beschrijven toen men in het Zuidwesten de wal van Vaigatz op ongeveer 12 mijl afstand /ag. Die vreugde moet geweest zijn als op den terugtocht der tienduizond onder Xenopbon toen de zee in het zicht kwam. De laatste dagen had mon onophoudelijk oostewind gehad en men bemerkte dan ook dat men met vaart de Karapoort indrong. De expe ditie bevond zich toen op een schol, juist groot genoeg om haar te liorbergen, doch deze bozweek spoedig onder een minder zachte aanraking met een andere schol en zoo gebeurde het dikwijls, waardoor men nog al eens moest verhuizen. "Vorderen dood men nu bijna uitsluitend door den stroom, maar men moest zeer oppassen daar het ijs geducht workto. 18 Aug. was een fraaie dag, men hield rust en droogde do -kleedercn. Den volgenden dag begaf men zich 's middags met de sloepen tus schen dicht drijfijs, doch men kon roeien en legde do* laatste vijf mijlen af, die de expeditie nog scheidde van het naaste land. De expeditie bereikte dan eindelijk na 18 dagen zwervens eon eilandje in do Karische poort en geen wonder dat do bemanning bij het eerste zetten van den voet op vasten bodem door. Dr. Snellen hartelijk werd toegesproken, waarbij de dank aan de leiders Lamie en Knudsen biet ontbrak en werkelijk ?iad men reden tot dien dank voor de uitstekende wijze waarop do tocht werd uitgevoerd en de grootc zeemanschap daarbij gebruikt. Den volgendon morgen mistte het zoodat men nog wat moest blijven, men bouwde daarop een cairn (depot voor berichten) en deponeerde het nieuws van de b'èhouden aankomst daarin. Tegen den middag klaarde het op en bepaalde de heer Lamie de breedte van het eiland-op ;7CP 25' 28", het bleek fout te zijn aangegeven op de kaart; ten eén"uur bracht men de sloepen - .te water, liet de twee, kleine, sleden achter en 'zette koers naar Vaigatz waar men te 5'uren 'aankwam. - - Wat de ijstoestand in de Karische poort be- treft zoo maakte men op, dat deze zelfs dooreen .stoomschip niet zou te bevaren zijn geweest./ V „Nadat men op Vaigatz was aangekomen kreeg men slecht wederin don worgen van 23 Aug. fword liet weer kalm .en kon de reis vervolgd worden. Langs do westkust voortróeiende en zeilende vond men hoe langer hoe minder ijs '.totdat men na enkele uren in het geheel geen "ijs meer zag. Nu worden 30 mijl gemaakt in,don ctijd waarin kort te voren met moeite' één mijl werd afgelegd. Eindelijk ondektc men op don i middag van 25" Aug. bij kaap Grebeni tweo "stoomschepen en trachtte door geweerschoten en vlaggen de aandacht te Jrehken, doch mén vweid niet opgemerkt, en nu zond men torstond een der sloepen af om de schepen, die zich bij. het ijs aan den Westelijken ingang van Jugor- straat bevonden, te bereiken. Do Obj kapitein Weide kreeg de sioep het eerst in het zicht on stoomde met baar naai de Louise waar men ook de Nordenskjöld kapitein Jolmnnesson, aantrof, die ter adsisten- tie bij de Louise lag. De Obj en Nonlens- kjShl baalden nu de overige sloepen en 's middags te vier uur was men aan boord van de Nor denskjöld waar der expeditie een ontvangst ten deol viel, dia zeker allen .het geheelo leven in het geheugen zal blijven. Dos avonds bereikte men de Louisedie vast had ge/eten en weer vlot was gekomen, cn aan boord van dit vaartuig deed kapitein Dallmann weldra door zijn gulle ontvangst de moeilijkheden van den sledetocht vergeten. De heer Dallmann bood den zwervelingen logies' aan on-liet zijn scliip, de Louisever volgens dqor* dè Nordenskjöld .sleepen,"omdat de schroefas was gebroken. Intusschen werd de Obj vooruit gezonden om té Vardb zoo spoedig mogelijk te kunnen telegrapheeren. Voor de Willem Barents werd te Chabarowa bericht achtergelaten terwijl last werd gegeven aan Samojeden dit vaartuig te bez.oekon voor het geval dat het voor de straat mocht gezien worden. Hiermede eindigt het voorloopig doch zeor interessant rapport van den heer Lamie. Hot spreekt dat deze lieer even nis do overige loden van den staf later een meer uitvoerig verhaal zullen openbaar^ maken. Kort uittreksel uil liet rapport van den heer Snellen. Op de dagen van waarneming weid voorna melijk werk gemaakt, van temperatuur, lucht druk, bewolking, wind, neerslag-en optischo ver schijnselen en ponllieht. Ook de-Vochtigheidstoe stand werd nagegaan. De tliormoiuetei toestel werd opgesteld en daar aan een windvaan bevestigd. Do as hieraan liep door tot benoden, waar --sn daaraan bevestigde wijzor zich over do roos bewoog, waardoor men in staat was onmiddellijk de windrichting te kon- nen. Nog werd een regen- cn sneeuwmeter ge plaatst, terwijl do vochtigheidstoestand der lucht werd waargenomen door middel van de lmarhy- grometers, die in do thermometerkooi waren op gesteld. De luchtdruk werd afgelo/en op een ba rometer van Olland. Het gebouw dat men na vele wederwaardig heden had opgericht diondo tot het opstellen van de prachtige meteorologische instrumenten van Söronsen uit Stockholm, het onderzoeken van de dieren en planten, die de dreg naar boven bracht, het ontwikkelen van photogramnien enz. Het huis was, alhoewel primitief van vorm, zeer doelmatig; liet bestond uit eon recht drie hoekig prisma met gelijkzijdig grondvlak, liggende op een der zijvlakkon. De driehoeks zijden waren 8 de ribben der zijvlakken 6 meters Jang. Do vloer die dus 48 M- oppervlak had werd uit een dubbele laag planken vei vaardigd. Uitwen dig bekleedde men het huis met asplmltpapier. Op een hoogte van 2.75 M. verdeelde een zol dering het liuis in een boven- en onderverdie ping. Oorspronkelijk was or één groot raam in, en daaronder had de heer ïtuys zijn weikplaats, bestaande in oen groote tafel, meestal bezet met een grootc moniglo flcs'schen cn vei der met de wonderen der zee in alcohol of gereed om ge prepareerd te worden. Een afgeschoten vertrek diende den heer Snellen tot studeerkamer, waarachter oen tafel was opgezet die diende tot liet inschrijven en corrigeeren der observaties. "Verdor had men er de klokken en barometers opgehangen. Nog was een -vertrekje ingericht voor don heer Lamie, en verder een gedeelte afgeschoten voor badkamer. Het geheel werd verwarmd dooreen uitmuntende kachel. Alleen bij hevigen wind had men eenigszins last van koude. Op de bovenste verdieping was een donkere kamer gebracht voor den photograaf. De rost van .het rapport bevat uitsluitend wetenschappelijke opmerkingen die een plaats zullen vinden in liet algemeen veislag. Ook dc 'rapporten var., do heëren Ruys en Ekama moet ik daartoe brengon. Nog een enkel woord echter bver het medisch verslag. Kort uittreksel uit het rapport van den hoer .Kroner, arts. De gezondheidstoestand is over het algemeen uitstekend geweest, behoudens geringe uitzon deringen Van scoïbuut had niemand last, zelfs niet do teringlijder, die vóór zijn overlijden natuurlijk de noodigo beweging miste, noodig om do" zoo gevaarlijke poolziekte te voorkomen- Het bleek alzoo dat do medegenomen anti-seorbutica uit stekend waren. Gorogeld werd door den genees heer inspectie gohoudon, doch zelfs nimmer een symptoom der ziekte ontdekt. Do twee maanden lange nacht bleef echter niet zonder invloed, want toen het zonlicht terugkeerde, zagen do reizigers allen op een enkele na zeer bleek, hetgeen natuurlijk op eon lichten'graad van anaomie ,wees, déze was echter zoo garing, dat zich ieder gezond, en sterk gevóelde. Aan een andere ziekte j sneeuwblindheid ontkwam men niot geheel, doch een afzonde ring in liet duistor bleek voldoende om do kwaal te verhelpen. De ziekte ontstond hoofd zakelijk door het afnomen der sneeuwbrillen, hetgeen noodig was om mot mist nu on dan het spoor te vinden. Rheumatiscbc aandoeningen kwamen niet voor on dé in Nederland zoo frequente katarrhalo aandoeningen van het slijmvlies der ademha lingsorganen kwamen zoo goed als niet voor. De koude veroorzaakte geen" ander leed dan nu en dan het bevriezen van een gedeelte van den neus, ooren of vingers,doch door voortdurend over zich zelf "on ook over zijn buurman te wakèn, wanneer men zich' buiten ophield hij felle koude en cenigon wind, kwam mon door het vrijven met sneeuw deze plaag ook gelukkig te bovon. De bootsman dor Varna oogenschijnhjk sterk en gezond'bleek oen phthisishjder tc zijn. Den vorigen winter was hij er zoowat boven op ge- Komen doch lnj bezweek 14 Mei -1883. De ge neesheer verklaart dat zijn dood niot to wijten is aan liet poolkümaat. En hiermodo is liet uittreksel afgoloopon, als mede mijn taak ten opzichte van de publicatie. Nu zullen onze waarde ïeizigers zelf moeton spreken. In linn afwez;glieid moest ik natuurlijk zulks doen en heb met dat schrijven voorna melijk getracht om zonder alarm alles ter kennis to btongen van liet publiek en van do achter goblovcn familieleden. Monigeon toch heeft wel eens onvoorzichtig gohandold met donkere vooi- spellingen, hou oei lijk somtijds ook gemeend, to publiceoren. Doch spreken vvo hier niet over op dit oogcnblik nu er bij do terugkomst der "dapperen feesttoonen zullen weerklinken en het woltncenend publiek hen hulde zal bieden, die belangeloos uittrokken tot nut en bevor dering der wetenschap tot eeuwige eer van hun Vaderland. En met dit slotwoord heb ik zelf deeer.nijn landgenooton te groeten, zoo 't noodig mocht zijn tot een volgende gelegenheid. Utrecht. B. J. G. 'Ioi.ok. Batavia, 11 Augustus, Van den gouverneur van Suniatia's West kust is het volgend telegiam ontvangen; Tuchtiging van kampong Datoe Kan, vooit- vluchtig hoofd vau een der niet uitgeleverde moordenaars van schrijver controleur Toba, had op 2 dezer plaats zonder vei lies onzer zijds. Kampong was zeer versterktdoch werd door giaeaatvuur van vjjauden gezuiverd en daarna genomen en vei brand. Aangezien alle hoofden van onafliankelyk Lago-boti nu boete betaald hebben, is tuchtiging van dit Jaudschap hiermede afgeioopen. luüiuk tuch tiging volgens resident zeer groot. Toestaud gewonden naar wensch. De Johanna LSlixabeth. kap. Joidan, bevoud z'cli m den avond van deu 11 Juli jI. op 5° 5* 'ZB. en 103° 15' OL., alzoo 3l/s Duitsche mijlen NO. van Kauer of Doendar-punt, met goed weder, licht bevolkte lucht en heldeie 'intuin. - iTegeu 8.30 ure vertoonde zich plotseling in hel ZO. aan deu hemel een vuui bol, die zich met groote snelheid naar liet NVV. voortbe woog, een langen vungen staart achter ztch latende. i Het lichaam had voor hel oog deu omvang van de volle maan, was ougeveer 5 seconden zichtbaar en maakte gedurende dien tijd deu nacht licht als de dag. Het verdween toen in het NW. Ongeveer een minuut na het verdwijnen weid een hevig rollend geluid gehoord,alsof eenige stukkeu zwaar geschut werden atge- vuurd. - y- Door bemiddeling der Nederlandsche Han delmaatschappij is eergistereen weder f 26,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, voor de ramp op Java. In het ge heel derhalve f137,000 Bij den Miuister van Buitenlaudsche Zakeu is van den gezant van Groot-Brittannië het bericht outvangen dat, met goedkeuring der Britsche Regeering, door het bestuur der Straits Settlements eeue som van 25,000 is^beschikbaar gesteld, ten behoeve der slacht offers van de jongste ramp in Nederl.-Indië. By deuzelfden Minister is ontvatigeu; 1. van den consul-geueiaal der Nedet lauden te Odessa eene gift vau f 100; 2. van den con sul der Nederlanden te Poi t-Ehsabeth eene gift vau 5 p. St.; en 3. vau den tijdelijken zaakgelastigde, te Ljuchiuest eeue som vau frs. 905, als opbrengst eener aldaar gegeven tooneelvoorstelliug. Een te Héusden gehouden collecte voor de slachtoffers der ramp in Ned. Iudië heeft f 100.47 opgebracht. De firma Joh, Enschedé eu Z». te ilaailem heeft f 1000 geschonken voor de slachtoffers der vulcanische uitbarsting op Krakatau. De' collecte te Beverwijk bi acht f 195.63 op; te Zeist ciica f2400; te Zierikseeonge veer f500; te Brakel f122; te Poederooijen f90; te Ilaltem f8408; te Hoorn f572.84; te Woerden werd voor f235 ingeschreven. Het te Scheveningen gehouden weldadigheids feest bracht met inbegrip der collecte f2600 op. DEN Hl tC, 20 Sept. - Door Z M. den Konjog is de heer O. Van Rees benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal. DEN UAA.G, 20 Sept. lo de heden gehouden zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is een unaniem en onveran derd het adres van antwoord op de troonrede aangenomen, na verwerping met 24 tegen 9 stemmen van een amendement van den lieer Vau Roijen om de onmisbaarheid van de ver sterking der middelen niet uitlespreken. De Miuister van Finauciën verzekerde dat de onmisbaniheid buiten twijfel is daar op de staatsbegrooting een zeer aanzienlijk tekoit is. De Kamer is op recès gescheiden. OEN" HAéLCi, 20 Sept. In de hedeu gehouden veigadering vau de Tweede Kamer der Staten-Geueraal heeft de heer O. Van Rees het voorzitterschap aanvaard met een rede, waarin hij constateerde dat veel weik in de vorige zitting vruchteloos was of onofgedaan bleef eu de mogelijkheid bestaat dat groote politieke vraagstukken aan da overweging der Kamer zullen worden onder worpen, -zoodat groote, inspannende arbeid, wellicht wacht. Moge met jjver en toewjjdiug het komende parlementaire tijdvak onder onder Gods zegen voor het Vaderland en de overzeesche bezittingen goede vruchten afwerpen. De heer Wybenga sprak de heer O. Van Rees toe eu wees op de dringende noodzakelijkheid van de kiesrechthervorming, volgende uit ot gepaard met grondwetsher ziening en op dooi tastende en aas. het Nederlandsche volk in den tegenwoordigen toestand passende belastinghervorming. De Kamer besloot de troonrede met een adres te beantwoorden. Morgen indiening van de Staatsbegrooting des namiddags te 3i/g uur. Waarde Heer IDO1 Neen, dat zijn niet do vruchten van hot on derwijs op de School met den Bijbel, Het wordt hoog tijd voor U, dat ge evenals zoo monig beoordeelaar en veroordeelaar der «Scholen met den Bijbel" eens van nabij kennis met haar maakt. Ik wed, dat eon of meer be zoeken aan zoo'n sehooJ, waarvan er in Uwo gemeente thans tweo zijn, U niet zou tegen vallen. Ik kan er U wol voor instaan tegelijk, dat de hoofdonderwijzer dier scholen liberaal genoeg zijn om U, al schijnt go nog zoo'n fanatiek liater hunner beginselen on school toegang te verieenen. Maar om op die vruchten terug te komen. Scherm toch zoo niet mot de woorden «leugen en bedrog." Fatsoenlijke monsclien mochten eens gaan denken, dat, wie deze woei den zoo telkens in den mond heeft, zich aan de daardoor uit gedrukte zaken maar ai te zeer schuldig maakt. En dat zoudt go immers niet willen? Moet ik dan hei halen, wat ik reeds in het nummer van '19 Juli schreef? Er is immers onderscheid tusschen verschil van inzicht bij verschillende personen en het elkander voorliegen en bedriegen? Welnu, bewaar dan die leelijke woorden, tot ge zo beslist noodig hebt, In alle gevallen ver raadt het weinig humaniteit, als men andoren zoo bij voorkeur dergelijke woorden naar het hoofd slingert. Maar genoeg hiervan. Redenen, die het mij niet vrij staat hier mede te deelen, schijnen den door mij bedoelden per soon genoopt te bobben, zoo lang te wachten met do inzonding van zijn stuk. Laat mij U intusschen verzekeren, dat ik de copio reeds 3 weken geleden (ik liog niet) gelezen heb, 't Spijt mij evenwel zelf ook, dat de kwestie niot wat eerder behandeld is. Ze wordt zoo oudbakken. Zeg nu niet: Zoo, net als ik gedacht heb: geduld maar! - Bedwing Uw strijdlust nog een poosje. Maak intusschen maar een goed plan de campagno. Des te zekerder zijt go van de overwinning. Maar breng niet andermaal, zooais bij hoi voorpostengevecht, de Turco's in 'tvuur. Dat keurt de beschaafde wereld af. Een Lui deranli-rcvol. Kiesvcrecniging vNederland en Oranje." r/J.Js *-» Se

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 3