Binnenlandsche Berichten. -0 f afecheidsplechtigheid plaats. De kist was op een versierde baar gezet. Vele Franseben en Hussen waren tegenwoordig bij de treffende plechtigheid. Ernst Renan en Edinond About hielden toespraken. Over de nalatenschap van den beroemden schrijver wordt getwist doar zijne vriendin, mevr. Vïardot, die hy tot zijn eenige erfgename benoemde, en den man zijner natuurlijke dochter, die de geldigheid van het testament betwist. Men verwacht dat dit geschil tot een proces aanleiding zal geven. De nalatenschap is echter niet zeer aanzienlijk, want Tur- nenjelFs vermogen bestond voornamelijk uit atrimoniale goederen in Rusland, die volgens »l» wet aan zjjn Russische bloedverwanten ten deel vallen. Het Paleis der Tuilerieën is nu geheel met Hen grond gelijkgemaakt. Dezer dagen begint men met het wegbreketi van de kelders en onderaardsche gewelven. SPANJE. De gendarmerie heeft een vijftig studenten verhinderd eene demonstratie aan den dag te leggen voor het gebouw van het Fraasche gezantschap. Alle dagbladen uit de provinciën, zonder onderscheid van richting, protesteerpn tegen hetgeen den IConiug Zaterdag te Parijs weder varen is. De Koning heeft op ecne wandeling eene enthousiastische ovatie van de bevolking gekregen. ZWITSERLAND. Aan den oever van het meer vao Züricb, by Horgen, heeft een grondverschuiving plaats gehad, waardoor eenige huizen in het meer zijn gezakt en op verscheidene plaatsen de spoorweg beschadigd is. Men heeft de feestelijke opening van de Arlbergtunnel, die onlangs op den A Oct. was bepaald, moeten uitstellen tot 15 Novem ber. Er moeten nog 528 meter doorboord worden. - S E K V I E. Het nieuwe Ministerie is gevormd. Chris- trich, vice-president van den Raad van State, js benoemd tot Minister van Binnenlandsche Zaken; Bogit-Chevich, gezant te Weenen, voor Buitenlandsche Zakenkolonel Petro- vitch, nu nog Minister van Openbare Werken, voor Oorlogkolonel Protitch, adjudant des Konings, voor Openbare Werken; Pantelich, lid van het Hof van cassatie, voor Justitie; Japsfich, directeui' van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, voor Financiën. AMERIKA. De gebouwen der tentoonstelling te Pitts burg, in Pennsylvania, zijn door biand ver woest. De schade wordt geraamd op twee en een half rnillioen dollar. Volgens een ander bericht wordt Hp schadp, door dezen brand veroorzaakt, slechts op een rnillioen geschat. De waarde van Amerika's uitvoer gedurende de roaaud Augustus heeft die van deu invoer imet vier rnillioen overtroBen. Volgens eene dépêche van St. Thomas hebben de branden die te Port au Prince gewoed hebben gedurende de insurrectioneele beweging, acht honderd huizen vei woest. BEN IIAAG, 1 October 1888. H. K. II. Prinses Hendrik wordt binnen eenige dagen in Den Haag terugverwacht, SCHIEDAM, October 1888. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald dat de heer J. Van Waas, zijn functien als commies 4e kl. zal uitoefenen ten postkantore te Schiedam. De Minister vim Binnenlandsche Zaken, gelet op art. 1 van het Kon. besluit van 3 Oct 1873 (Staatsblad no. 135) heeft goed gevonden met ÏDgang van 4 dezer de aitt. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van het aangehaald Kon. besluit van toepassing te verklaren in de gemeente Schiedam, op de stallen van den heer H. G. Jansen en kadastraal bekend sectie F, nos. 230, 488 en 611. De afdeeliugen van de Tweede Kamer der Staten-Genei aai hebben benoemd tot rappor teurs over de hoofdstukken I, II, V1L4, XI en de wet op de middelen voor 1884, de heeren Borgesius, SchaepmaD, De Jong, Kist en Van Deldenover hoofdstuk III de heeren Van derFeltz, Schimmelpenninck vao der Oije, Van Heeckeren, Beelaerts en Mackay, ea over hoofdstuk IV, de heeren Van Blom, Van Baer, Van de Werk, Van der Kaay eu A. Mackay, over hoofdstuk V, de heeren Zylker, üuuuci, Schepel, Van Eijsinga en Rergsma. De verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Geneiau! in nee hoora- kiesdistrict Gouda, voor de vacatuie ont staan teugevolge het bedanken door den heer Mr. M. Bichon van IJsselmonde, zal plaats hebben op Dinsdag 30 October a. sen een herstemming zoo noodig op Dinsdag 13 No vember daaraanvolgende. De uitslag dor herstemming te Maastricht voor de verkiezing van een lid derProviuciale Staten van Limburg is, dat de heer Mr. Van Wiotershoven gekozen is met 408 stemmen, tegen 354 op deu heer Ruijs, caudidaat der Katholieke Kiesvereeniging aldaar. Mr. Willem Christiaan Borsius, lid der Eerste Kamer voor Zeeland, is te Middelburg op 58-jarigeu leeftijd plotseling overleden. Een zeer bekwaam en scherpzinnig rechts geleerde hij was deken der orde van advo caten, hoewel hij in de laatste jaren niet meer practiseerde en een humaan en algemeen geacht mensch wordt in den ontslapene be treurd. Zijn buitengewone bekwaamheden werden allerwege gewaardeerd, zooals ook blgkt uit zijne benoemingen in de orde van deu Neder- landschen Leeuw eu van de Eikekroon. Ook in de stad zijner inwoning vielen hem eer volle onderscheidingen te beurt. Zoo was hij m. Vooizitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Cominissaiis van den polder Walcheren en Directeur vau het Vryhaadels- Eutrepöt. Voor de loterij der Rotterdamsche vereeni- ging voor Katholiek onderwijs zal een album woiden samengesteld door Katholieke dichters en prozasclnyvers. Naar wij vernemen, hebben reeds de volgende schryvers zich tot mede werking beieui verklaard: Mgr. T. J, II. lioiret, pastooi te Vogelenzang; B. II. Biinkmau, pastoor te Helder; J. W. Brouwers, pastoor te Bovenkerk; G. II. Drabbe, kanunnik en pastoor te Schiedam; Mgr. W. Eveits, piesi- dent \an het seminarie te Rolduc; J. E. M. Menten, professor aan genoemd scminaiie; F. J. Poeihekke, kapelaan te Leiden; J. A. De Rijk, professor aan het seminarie Hageveld Dr. II. J. A. M. Schaepman, lid der Tweede Kamer; II. Van Schyndel, S. J., kapelaan te Amsterdam; K. Wuifing, van de Coogie- gatie der EE. PP. Redemptoristen te 's Bosch H. A. Banning, directeur der ^Katholieke Illustratie" Prof. J. A. Alberdiugk Tliym, te Amsteidam; Mr. H. A. Des Amone van der Hoeven, lid van de Tweede Kamer; Mr. J. F. A. Leesberg, oud-notaris te 'sllage; Dr. W. J. F. Nuyens, te Westwoud. Vooits zijn schilderijen, beeldhouwwerken enz. toegezegd door de heeren: J, A. Canta, kunstschilder; Gebrs. Margry en Snickers, architecten; J. P. L. Stiacké, beeldhouwer, allen te Rolteidnm; P. J. H, Cuypeis, archi tect te Amsterdam; Mej. Adriaua Haaneu, bloemenschilderes te OosterbeekA. Van Ever- dingeri, kunstschilder te Utrecht; C. C. Iluijs- mans, oud-leeraar der Kou. Mil. academie te Breda. Teekeningen van den beroemden Durer zijn' toegezegd door den heer P. W. Van de Weijèr, boekdrukker te Utrecht. De leerareD van bet Eiasmiaansch Gym nasium te Rotteidam hebben in een adres aan de Tweede Kamer geprotesteerd tegen de vei maning, welke de Minister van Bin nenlandsche Zaken deu Zwolsehen leeraar Mr. Buchler om zijn bekend schtijven deed toekomen. Van de antwoorden op de prijsvraag voor plannen van een badhuis met Romeinsehe cn audeie baden, uitgeschieven door de Maat schappij van Bouwkunst te Amsterdam is dat van deu heer A, J. C. Van Gemund te Haarlem bekiooml met de hoogste outlet schei ding, die deze maatschappij kun vei ieeneu, zijnde een gouden medaille met f 300. De jury bestond uit de hseien W. 0. Metzplaar te 's Hage, prof. E. Gugel te Delft, II. W. Veth te Dordrecht, J. Vei heul Dz. te Rotter dam eu Th. Schilt te Amsterdam. Volgens bericht van het Bureau Veritas zijn in de maand Augustus 1883 verongelukt 83 schepen van de volgende natiën van Duitschland 7, Amerika 4, Engeland 39, Biazilie 1, Denemarken 3, Fiankrijk 5, Griekenland 3, Nederland 3, Italië 4, Noor wegen 7, Rusland 4, Zweden 3. Onder dit getal zijn zeven vermisten. In dezelfde maand vei ongelukten 24 stoomschepen van de vol gende natiëu: van Ameuka 1, Engeland 19, Belgie 4, Spanje 1, Nederlaud 1, Portugal 4. Onder dit getal is 1 vermiste. De artikelen van de Afrikaanse Patriot tegen den heer Jorissen besprekende, komt het Wageningsch Weekblad tot deze conclusie, die het blad eer aandoet, m verband met zijn standpunt op kerkelijk terrein. sLaat ons, zegt het, de dingen bij hun naam uoemenJorissen was niet gereformeerd, en hij was te knap, oefende te giooten in vloed uit. Eu toen gingen eenige Tiansvalers by de oude Grieken in de leer eu pasten op hein het ostracisme toe, maar met dit verschil, dat te Athene minstens 6000 3temmen van burgeis noodig waren om den man, wiens invloed meu te groot achtte, te verbannen, terwijl in Tiansvaal een klein komplot Jo rissen ostraceerde, zouder de burgeis er in te hebben gekend. Wij blijven er bij, dat deze ongerechtigheid een zwaite vlek werpt op de oetntijlee ge schiedenis van Transvaal." Volgens bericht van de bergeis is het stoomschip Rotterdam, hooger op de Zeehon- deuplaat gezet. Veie goederen vvoi deu steeds giootendeels dtoog te Zienksee aangebracht cu bij gunstig weder wil men trachten het stoomschip at te brengeu. Volgens bij de Ned. Amenkaansche Stoomvaai t-Maatsehapp'ij ontvangen belichten, zit het stoomschip Rot terdam nog in zijn geheel op de Zeehonden plaat, doch was Dinsdag eu Woensdag door de hevige branding niet te naderen. Het is geheel vol water; het getijde wast en valt in het schip gelijk met daaibuiten, terwijl het tevens is doorgebogen. Eenige goedereu, zoo beschadigd als onbe schadigd, ziiu ouder toezicht van den gezag- voeider geborgen en te Zienksee aangebracht, van waar ze naar Rotterdam zullen worden verzonden, alwaar het beigloon zal worden bepaald. De pogingen tot verdere berging worden voditgezet zoodra de toestand van wind en zee zulks toelaat. Het tweede examen in boekhouden en handelscorrespondentie vanwege de Yereeni- ging van handelsbedienden Mercurhts te Rotteidarn zal plaats hebben in het begin der maaud November a. s. De luchtieiziger Lhoste zal, bij gunstig weder, a. s. Maandag uit het Feestgebouw 4 "vS"* n' te Rotterdam opstijgen. Dit zal-zynè eenige» luchtreis zijn van daar uit. - Dc laatste van de oud-strijders te Maassluis, de heer G. De Gioot, is in den ouderdom van bijna 92 jareu overleden. De officier van justitie te Rotterdam ver zoekt o. a. opgave der verblijfplaats van J. Wiliems, oud 25 jaren, kleermaker, laatst te Overschie woonachtig. De Londensche correspondent van de MaarL Ct. vernam dezer dagen, dat de door de Ilaagsche afdeeling van de vereeniging »Tesselschade" op de Londensche visseherij- tentoonstelliug ingezonden poppen in de kleederdracht der bevolking van onze voor naamste visschersplaatsen de aandacht hebben getrokken van de bekende barones Burdett- Couts, die er eenige van heeft aangekocht, Be tamelijk heega prijzen, die voor deze poppen gevraagd worden, staan volgens dien corr. den geieeden verkoop niet weinig in den weg. In de vorige week zjjn uit het rijk ver wijderd, als zonder geld ol middel van bestaan en legitime papieren, laudlooperij enz. 95 vreemdelingen, waaronder 7 vrouwen eneeu kind; in het politieblad van 28 September II. 2ijn gesigualeerd, wegens begane strafbare feiten, dronkenschap enz. 495 personen waar onder 44 vrouwenals aangehouden deser teurs uit de bedelaarsgestichten 40 mannen, De welbekende en door vele eigenaren en paardenliefhebbers geachte pikeur de heer J. Koster, te Beemster, heeft by eene hard draverij te Woguum voor de 224ste maal in zijn loopbaan de prjjs of premie behaald. Onder de leiding van eenige gegoede in gezetenen te Lieve-Yrouwe-paroehie (Fries land), hebben een aantal hoofden van arbei dersgezinnen aldaar gedurende den afgeloopen zomer een gedeelte dervverk!oouenafgezonderdf om voor deu naderenden winter gezamel'yk daarvoor deu noodigen levensvoorraad aan te koopen. Eene behoeftige arbeidersweduwe te Stiens (Friesland), die weken lang met de meeste toewijding hare diensten verleende in een groot gezin, waarvan bijna al de leden voor en na door de typhus waien aangetast, is voor een paar dagen, als het offer harer edele zelfopoffeiing, aan diezelfde gevaarlijke ziekte bezweken. i Te Utrecht is een vergadering van afge vaardigden der Cricket-clubs in ons land ge houden orn over de oprichting van eeö Nederlandschen Cricket-bond te beraadslagen, Na de vaststelling van een reglement en de afdoening van andere werkzaamheden, werd een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit- de heeren J. Van Stolk en F, Netseher uit Den Haag en Jhr. II. Hooft Van Woudenberg uit Amsterdam. De vergadering werd door ongeveer 60 personen bezocht. 1 14 Nu de tentoonstelling tal van vreemdelingen naar ons land lokte, blijven natuuilyk de dwaze vertelsels omtrent de Hollanders, waarin vooral onze Germaansche broeders zoo ver zijn, niet uit. Eenige staaltjes daarvan oat-r leener \vy aan een bericht van zekeren heer Schwiedland, in de Pester Lloyddat de ronde- doet door verscheidene Duitsche bladen. De Nederlander, zoo verbaalt de heef Schwiedland, diinkt 's morgens op zyn kan toor van tijd tot tijd een glaasje cognac met suiker, en 's middags ontelbare glaasjes. Ia de groote steden staan op alle hoeken dei's straten merkwaardig kleine huisjes, »melk- inriclUingen;" de vrouwen dragen korthaar eu de stoomtiamwagens rijden er diuk door de straten. De kieeden worden op straat uit geklopt, omdat de trappen cn portalen in d»: huizeu zoo smal zijn. f 'r#

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2