Gemengde Berichten. -bewijs van het schoonheidsgevoel (dat f;?hij zoo' goed is ons toe te kennen), zijn dè schilderyenverzamelingen en, de windmolens. Nederland heeft eigenlijk geen staand leger, eh vertrouwt tot zijn verdediging ia tijden van gevaar uitsluitend op zyu sluizen, die het land onder water zetten enz. enz. De Amst. meldt, dat dezer dagen le Ham burg eene paftij van 30,000 likeurkruiken, met den stempel van eene beioemde Hol landses firma, in beslag is'genomen, die door minder nauwgezette coucurrenten ledig verzonden zouden worden naar Buenos-Ayres, om vaudaar weer met «echte" Hollandsehe likeur in Duitschland ingevoerd te worden. H. Schumacher, villa Willem III, in Den Haag, eene dier firma's, aan welke eike koopwaar, onveischillig welke, die bij adver tentie wordt aangeboden, welkom is, eu waar tegen de politie reeds herhaaldelijk heeft ge waarschuwd, is, naar de Dordr. Gt. verneemt, een aardige poets gespeeld. In eene vakcourant werd door een handelaar te Dordrecht zeker artikel aangeboden, waarop door Schumacher eene monsterzending werd gevraagd, met belofte dat de gelden zouden volgen. Het f monster, dat een waarde had van f 27, werd verzonden, met mededeeling dat nog pi. m, ,i 80 kilo voorhaoden was. Geld kwam er echter piet, en de afzender had ook weinig hoop dit ooit te zullen ontvangen, toen hij een dag - later juist eene waarschuwing van de politie in de couranten las. Terzelfder tijd ontving hij een schrijven van S., om de gan«che partij te zenden. Natuurlijk had hij daarin, na de waarschuwing, geen zin en peinsde hy integen deel op een middel om de f27 in zijn bezit te krijgen. Hy schreef daarom bereid te zijn do gansche paity te zenden, mits hem bij de toezending de f 27 werden voldaan. S., die na de waarschuwing door de politie begreep dat tjjd geld was, telegrapheerde daarop dat de gaosche partij (eene waarde van ruim f 100) kon gezonden worden tegen rembouis van f27 voor de eerste zending, terwijl dan voor het groote bedrag, na aftrek van 2 pCt, voor contant, eeu wissel kon worden getrokken. Dus: reculer pour mieua: sauler, hot kleine bedrag betalen om voor een grooter op te lichten. De Dordrecbtenaar maakte nu een pak dat, met lompen on sleeueu gevuld eu eene dunne laag van het gevraagde artikel bevattende, ongeveer de geweoschte wicht kon hebben en verzond dit aan het adres van S. Bij ontvangst werden de f 27 voldaan, maar het slot van de rekening was, zooals de lezers terstond zullen begrijpen, dat de bedrieger bedrogen was, en hem beleefd kennis gegeven werd, dat hij de groote partij tegen rembours kon ontvangen. Te Appelscha is een zendeling van de Mormonen aangekomen, om in de veenkolonie propaganda te maken. Een 14jarige knaap te Winschoten heeft zich doodgeschoten, omdat hij van zijn vader geen geld genoeg naar zijn zin kon krijgen om kermis te houden. Ben 22sten October hoopt Jannetje Schut, geboren Van de Peppel, te Barneveld haar 102den verjaardag te vieren. Zij is nog in het bezit harer volle vermogens en was moeder van tien kinderen, waarvan de oudste, zoon thans 77 jaren telt. De Courier de Paris der Illustration Iranjaice diende onlangs naar aanleiding eener klacht van mej, Hubertine Auclert, eene bestraffiug toe aan de Fransche hotel houders, die in het jaar onzes Ileeren 1883 alleenreizende vrouwen niet beleefd ontvan gen; en tevens beval het blad aan op dit stuk eeu voorbeeld te nemen aan Amerika. Een Rotterdammer maakte van deze gelegen heid een goed gebruik, door den Franschen schryver - mee te - deelen op welke, wijze er in Holland voor alleenreizende vrouwen ge zorgd wordt, en hoe hier in vele groote steden een «Te Huis" voor vrouwen en meisjes uit allen stand bestaat. Na van dergelyke inrich- tingeu eene korte beschrijving gegeven U. hebben, eindigt hij aldus«Dit om u te be wijzen dat Ilollaud in dit opzicht niet by Amerika achteistaat, en dat de galanterie tegenover dames, welke zich bij aadere volken schijnt te uiten door haar de deur voor den neus dicht te werpeu, geheel anders begre pen wordt iu het laud, dat uw grand spiri- iuel het land van canattx, canards et canaille genoemd heeft," Er zyn dit jaar buitengewoon veel appelen gewassen, maar zij kunnen niet duren, en bag!2«i»r> spoedig te rotteu. Men lette vooral bij liet opdoen op, dat meu goede gave en geen gekneusde vruchten koope, anders loopt men gevaar, dat zij spoedig allen bederven. Deze waarschuwing is niet overbodig, omdat de boomen te vol zitten om al de vruchten te plukken; zij worden daarom meestal ge schud en daarbij gekwetst. Delftshaven. De uitslag der verpachting van tollen is ais volgt: Tol op den weg DelftshavenRotterdam, hoogste bieder A. De Bruiju, particulier ie Rotterdam, f2000, bij opslag afgemijnd door 0, De Bruijn, te Overschie, op f2100. Tol DelftshavenSchiedam, hoogste bieder K. van der Knoop, patticulier te Rotter dam, f 4800. Afgeslageu doch nier gemijnd, Beide aanbiedingen f 6900 gecombineerd en f 5000 daarboven gevraagd; afgemijnd door A. De Bruin, patticulier te Rotterdam voor f 7600. Uitslag aanbesteding ouderhoud der wegen. Weg Delftshaven Rotterdam: ingeschreven door: C. M. Rozenburg, te Naaldwijk, voor f 3000; J. Kooiman, te Dordrecht, voor f 2550L, (le Hoed, te Hof van Delft, voor f2500; W. Varkevisser, te Overschie, voor f2400; D. Varkevisser, te Delftshaven, voor f2299. Weg DelftshavenSchiedam: C. M. Rozen burg, le Naaldwijk, voor f3700; J. Kooiman, te Dordrecht, voor t 3448; L. de Hoed, te Hof vau Delft, voor f3333; D. Varkevissei, te Delftshaven, voor f3225; W. Vaikevisser, te Overschie, voor f3125.20. Amsterdam. Een twintigjarig meisje, dat drie jaar achtereen verloofd was geweest, had onlaags die betrekking afgebroken en zich aan een ander verbonden. Dit had op haar eersten minnaar zulk een diepen en haatverwekkenden indruk gemaakt, dat hij besloten was zich te wreken en herhaaldelijk dreigde haar te zuilen dooden. Voor eenige dagen had hij daartoe in het trapportaal der woning vau zijn vroegere geliefde, in de Goudsbloemstraat, postgevat en wachtte hare komst af. Nauwelijks was zij binnengetreden, of hy vloog met een mes op haar aan. Ofschoon hevig verschrikt, wist het meisje dit te grijpen, waarbij zij hare hand ernstig verwondde, maar toch den stoot afkeerde. Op haar roepen om hulp kwam een politie agent die, door de buren geholpen, den t azen- den jonkman in arrest nam. Breda. Eergisteren had alhier de plech tige inhuldiging plaats van het nieuwe orgel in de Kathedraal. By die gelegenheid werd een schoon programma uitgevoerd. Het orgel, vervaardigd door den heer Chr. Anneessens- Meunier te Gramrnont, werd bespeeld door den heer Wiegand, bekroond met de gouden medailles van het IConinkl. Conservatoire te Brussel, zoomede door de heerea F. Van der Burgt, orgauist der genoemde Kathedraal en G. Dorreuboom, organist der Groote (Gere formeerde) kerk aldaar. De wereldbekende werktuigenfabriek van LKrsig, te Berlijn, heeft Zaterdag 11. haar '«•f'lOste locomotief voltooid. Voor tien jaren l.'verde zij de duizendste af. Te Cassamicciola is de typhus uitgebroken. Van de zes aangetaste personen is dén over leden. De zieken worden in een afgezonderd gebouw verpleegd. Er heeft zich te Berlijn eeu Commissie ge vormd voor de oprichting van eeu standbeeld voor Beethoven aldaar. In het voorjaar vau 1884 wordt er een groot muziekfeest gegeven, welks zuivele opbiengst zal strekken als bij drage lot dit doel. Door de ontplolfing van een vat kiuit m een keióei, 'zijn te Villena, sa dc Spaansche pioviucie Alicante, drie huizen iu de lucht gesprongen. Vijftien rnenschen werden gedood eu zes anderen gewond. Iu Califurnië is een kruitmagazijn in de lucht gevlogen waarbij veeitig Cbineezen den dood vonden. Op* een bal by een Parijschen graaf ver wekte een Ameiikaansche dame, die iu de Fiansche hooidstad zeer bekend is, groot opzien, door te verschijnen iu eeu kleed van wit geitenleder, dat zoo eng sluitend was als eeu handschoen. Be Russische reiziger eu diei kundige Vanukofl' heeft naar meu bericht, op zijn 1 jongste reis door Midden-Azië de paarden, kaïiieeleu en ganzen iu hun ootspronkelijkeu wihieu toestaud gevonden. De pokken le Oud-ltelecland. In verband met de stuike uitbreiding van de pokken in de gemeente Oud-Beierland, is het van zeer groot belang kennis te nemen van den inhoud van een lapport, blijkbaar van »nedi«che zijde afkomstig, hetwelk is opgeuomeu iu de St. Gt. No. 232. Niet alleen vermeldt dat rapport den aldaar bestaanden tegenzin tegen de inentiug, maar tevens zal men daaruit zien, dat overigens de uitkomsten van de inentingen aldaar niet gunstig zijn, hetgeen evenwel voor een gioot deel moet worden toegeschievea aan de zonderlinge, ja onverantwoordelijke wijze, waarop de aldaar gewoond hebbende geneesheer zyn inentingen verrichtte of misschien ook niet verrichtte. Openbaarmaking van feiten zal ook hier het beste middel zijn om dergelijke dingen voor het vervolg en in andere gemeenten te voor komen. Het volgende is namelijk gebleken In de gemeente Oud-Beierland bestaat veel tegenzin tegen de koepok-inenting. Dit blij kt, zoowel uit het jaarlijkse!) cijfer der verrichte vaccinatiën dat, in reden tot het aantal inwoners, lager is dan in het geheele Rijk, als uit het geringe aantal revaccinatiën. Daaruit laat zich echter niet alleen en niet in de eerste plaats de belangrijke uitbreiding van pokken te Oud-Beierland verklaren. De hoofdoorzaak daarvan schijntgezocht te moeten worden in de zorgelooze wijze waarop de koepok-inenting aldaar jarenlang werd ver richt en de vaccinatiebewijzen afgegeven. In die gemeente verzekert men algemeen dat een geneeskundige, die aldaar langen tijd de praktijk uitoefende, totdat hij in het vorige jaar naar eeu andere gemeente verhuisde, meestal dadelijk na de inenting het bewijs gaf, zonder zich van den uitslag te vergewissen ja zelfs somtijds een bewijs gaf, zonder de vacciuatie verricht te hebben. Dit gerucht verkrijgt eeu hoogen graad van waarschijnlijkheid door het feit, dat het aantal opgekomen koepokken op 304 vau 306 door dien geneesheer, gedurende de laatste jaren vaa zijn verblijf te Oud-Beierland, af gegeven verklariugen van verrichte vaccinatie, was ingevuld met het cijfer 3. Het is nauwelijks denkbaar, dat deze cijfers op waarneming i rusten. Zulk een treffende overeenkomst in den uitslag der vaccinatie bij een zoo groot aantal personen, is niet aan te nemen. Aan twee nog niet lang te Oud-Beierland gevestigde artsen is gebleken •lo. dat tal van kinderen en volwassenen, vroeger door bovenbedoelden geneeskuudige ingeëntgeen litteekenen van vaccinatie vertoonden f 2o. dat by die personen na revaccioatie zich normale koepokken ontwikkelden; 3o. dat de door hen gevaecineerdeu of gere- vacciueerden niet door pokken werden aangetast, al waien zij onmiddellijk aan besmetting blootgesteld 4o, dat dit wel het geval was met hen, die alleen door den bovenbedoelden geneesheer waieu ingeënt. Uit een en ander blykt, dat de koepok inenting tc Oud-Beierland lung»,, rijd (,jef met de vereischte zorg is geschied. Het gevolg hiervan is, dat iu die gemeente veel meer gevaccineerde» (zoo men er dieu naam aan geven mag) int eden lot de niet-gevaccineerde poklijders woulen aangetast dan elders. LVÏIIEK'S WAPEN. '10 November a. s. zal do 400ste geboortedag van Luther hei dacht worden. Iets van minder algemeeno bekondheid, Luther betreffende, volgt liier. Omtrent zijn wapen namelijk, bevatten deze regelen eenige bijzonderheden, ontleend aan«Do goude en zilvere eergedagtenis van Luther of Medalischc historie der Reformatie", welke men vindt in het dorde deel van de: «Uitvoerigeen onpartijdige historie dor Reformatie" door Vitus Lodewijk Van bcckcndorf, to Delft, bij Reinier Boitet, 1730. Onder do talrijke gedenkpenningen ter nagedachtenis van Luther geslagen, zijn er waarop men zijn wapen aantreft: het is een ontloken roos, beiaden met een hart, dat over laden is met een kruis, binnen een grooton ring. Onder do Lofspreuken in verzen door Ilessus, Hervormer te Eifurt, op de wapens van eenige geleerde mannen gemaakt, vindt men ook de volgende «Rosa cum cruce, Martini Lutheri. (Een roos met een kruis, van Maai ten Luther.) «Crux conjunct» Rosae, mens est et vita Lutheri «Delicias notat hacc, illa jugum domini." (Een kruis bij do roos gevoegd is de zin en het leven van Luther; de eerste boteekent zijn hartzeer, en de tweede zijn vermaak.) Niet alle afbeeldingen en beschrijvingen van Luther's wapen in bovengemeld woik komen echter geheel overeen, doch betere beschrijving en verklaring van het wapen, dan door den persoon zelf gegeven, die het gevoerd cn aange nomen heeft, kan men wel niet verlangen, en men vindt die in den brief van Luther aan zijn vriend Lazarus Spengler, welke brief hier volgt: «Vormids gij begeert te wetenof mijn «wapen wol getroffen zij, zoo zal ik u ter goeder «gezelschap mijne eerste gedachten aantonen, «die ik op mijn wapen wilde uitdrukken, als «tot eon teken van mij no theologie. Het eerste «zoude een zwart kruis zijn, in 't hert, dat «zijne natuurlijke verf heeft, ten einde om mij «daardoor voor oogen te stellen, dat 't geloof «in den gokruizigden alleen zalig maakt; wnnt «als men van horten gelooft, zoo word men «rechtvaardig. Ofschoon 't nu een zwart kruis «isprangt en smortzoo laat- het 't hert «nogtans in zijne koleur on bederft de natuur «nietdat is't dood nietmaar behoud »'t levend Justus enim fide vivet, sed lide «crucifixi. (Want de rechtvaardige zal zijns ge- «loofs leven, maar des gelooft, in don gekrui- «zigden Heiland). Zulk hort zal midden in een «witte Roos staan, om aan te tonon, dat't geloof «vreugde, troost en vroJc bijbrengt, en kortom «in eene witte en vrolijke roos, niet zooals «do werreld vrede en blijdschap geeft. Derhalven «zal do roos wit en niet rood zijn. Want de «witte verf is die van geesten en van Engelen. «Zoodanige Roos staat in eon hemelblauw veld, «want dat die vreugde in geest en gelove een' «begin zij der toekomende hemelscho vreugde, «is wel roods daarin opgesloten, en door hope «begrepen, maar nog met openbaar. En om «zulk een veld een gouden ring, ton teken, dat «zulke Zaligheid in den hemel eeuwig duurt, en «geen end heeft, en ook heerlijker dan allo «vreugde en goederen, zooals 't goud't hoogste, «edelste en kostbaarste metaal is." Uit dezen brief, welke in do bibliotheek te Gotha gevondon word, ziet men aldus wat Luther in zijn wapen heeft willen uitdrukken, en bemerkt mon tevens, dat hij in dit zinne beeld zijn persoonlijkheid gekenschetst heeft! A. A. L. Schiedam, October -1883.

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 3