- fj Gemengde Berichten. Koloniën. Us Kr - fc. H f f ••s.'.V, yvy-f v"i;*?ryuna.'-l.ï-*!<;t*i- V, U V" *l y 'j "it ,n Fögel, opper-hofmaarschalk en opper-inten- dant over d» Koninklijke paleizen. Tot ridder-grootkruis in de Leopoldsorde is voorts benoemd de vice-admiraal baron "Van Capellen, adj.-generaal des Konings en de heer Heemskerk Minister van Binnenland- sche Zaken. Tot commandeur Mr. Van der Does d® "Willebois, Minister van Buitenlandsche Zaken, Mr. Van Tienhoven, burgemeester van Amster dam. Jhr. Schorer, Commissaris des Konings in Ï'.-He'mnd, baron Bentinck lestalmeester, en baron S. Van Lijnden, hofmaarschalk van Z. M. Tot officier: gen.-majoor Scheidier- List, echout-bij-naclit Jhr. Renselaer Bowier. Tot ridders: de Amsterdamsche wethouders de heeren: Mr, Driessen, Bergenss, Jhr. Mr. Rüell eu Mr. Van Lennep en de secretaris aldaar Mr. De Neufville. De opzichter van het paleis te Amsterdam, de heer Van der Heijden, ontving een doekspeld met naam cijfer des Konings, met brillonten omzet De kamerdienaars en koeriers ontvingen gouden horloges en de lakeien gouden kettingen. Te beginnen met heden wordt de tentoon stelling te Amsterdam tot 1 November e. k. opengesteld tegen betaling van 25 cents per persoon, ook des Zondags. De Commissie voor de Grondwetsherziening heeft gisteren zitting gehouden en is van plan dagelijks te vergaderen. De berichten omtrent den staat van ge zondheid van den Oud-Minister Modderman luidden gisteren, dat de toestand steeds ach teruit gaat. Acht millioen wil de Standaard bezuiuigen alleen op het onderwijs. Hij komt tot dit cijfer door de opheffing van een universiteit; de onttrekking van rijkssubaidiën aan de gymnasiën, die ais een zaak van stad of provincie moeten worden beschouwd. Het overlaten van het middelbaar onderwijs aan de gemeenten; intrekking van art. 45 der onderwijswet; inkrimping van het stelsel van inspectie, van de kweekscholen, van de kweekolingsbeurzen en opheffing van de Rjjks lagere scholen. Aan de toepassing dezer bezuiniging zou, Ufteenen we, moeten voorafgaan een wijziging van art. 194 der Grondwet, bv. in dezer voege ïHet openbaar onderwijs is een voonverp van de aanhoudende zorg der Regeering, voor zooveel de tijdelijke toestand der geldmiddelen dit toelaat." Ook vergete men niet, hoe van dezelfde ajjde, die nu de onderwijskosten wil vermin deren, voor weinige jaren werd aangedrongen op het subsidieeren van de bijzondere scholen of de toepassing van een zoogenaamd compen satie-stelsel. Over de rol, die Nederland, wat werk tuigen betreft, op de tentoonstelling te Amsterdam vervult, zegt Ie Ereuz-Zeitung »De hooge ttap, door Nederland m de vervaardiging van werktuigen bereikt, ver baast. Nederland heeft ijzer noch kolen. Het wordt ter levering daarvan door Enge land, België en Duitscbland om strijd te vriend gehouden. Natuurlijk bekleedt scheeps- eu brugbouw met al wat er toe behoort, in dit waterrijk kustland de eerste plaats." Vervolgens worden verscheiden inzendingen besproken, sdie zich met dergelijke buiten landsche kunnen meteD, of misschien een of andere firma overtreffen, wat netheid der uitvoering en duidelijke ineeuzetting betreft." Ook wordt met lof van het pompwerktuig gesproken. En toch gaan er nog altjjd Nedei- ianders in den vreerode ter markt, voor wat hier zoo kostelijk te verkrygen is. De Directie van »Teyler's Godgeleerd Ge nootschap" heeft hare vorige piijsvrang: Wat is zedelijke vooruitgang in den enkelen mensch en in het menschdom? en hoe moet op psychologische en historische gronden over de ontkenning van dien vooruitgang worden geoordeeld V' waarop slechts drie onvoldoende antwoorden waren ingekomen, opnieuw uitgeschreven, alsmede een nieuwe prijsvraag, luidende nWat leert, afgezien van de boeken des Nieuwen Testaments, de oud Christelijke en de Grieksch-Romeinsche letterkunde der tweede eeuw omtrent den oorsprong ensile vroegste ontwikkeling van het Christendom?" De eereprijs bestaat ia een gouden medaille, ter waarde van f 400. De verhandelingen moeten in het Neder- laudsch, Latijn, Fransch, Engelsch of Duitscb, met een Nederlandsche letter, geschreven zijn door eene andere hand dan die van den opsteller. De tijd der inzending is vóór of op i Jan. 1885. De in te zenden antwoorden moeten, zonder naam en alleen met eene spreuk onder teekend, vergezeld van een verzegeld naam- biiefje, waarop dezelfde spreuk, gezonden worden aan bet Fundatiehuis van wijlen den heer P. Teyler v. d. Hulst, te Haarlem. De inënting van de weezen in het weeshuis te Oud-Beierland is nog eenigzins bij veriassing geschied. Het burgerlijk armbestuur besloot ni., toen het geval van pokken, dat zich in het weeshuis had voorgedaan, een doodelijken afloop had gehad, zich niet langer te onder werpen aan het besluit van regenten, waarbij het revaecioeeren werd verworpen. Deiegen- ten, die tegen het vaccineeren hadden gestemd, hoorden eerst van de zaak, toen alles reeds afgeloopcn was. Alle weezen zijn nu mgeent, met uitzondering van een, die tot de diaconie behoort; de overigen kwamen ten laste van het burgerlijk armbestuur. Vau 17 tot 20 dezer werden te Oud-Beier land 14 nieuwe gevallen van pukken aange geven terwyl 1 persoon aan die ziekte overleed. Sedert het begin der epidemie werden er te Oud-Beierland 339 personen door pokkeu aangetast, teiwjjl er 82 aan die ziekte over leden. Burgemeester en "Wethouders van Oud- Beierlaud hebben bekend gemaakt dat de kei mis, die gewoonlijk op den eeisten Douder- dag in November gehouden wordt, dit jaai geschoist is. Behalve de reeds vermelde, zijn nog twee Nedeilandsche inzenders ter Loudeusclte visscher'y-tentooustelllng met goud bekioond, ni. mevr. Bleecker, voor den nAtlas ichthyologi- que van wijlen Dr. Bleecker, en de heer A. Gievenstuk, voor de gekleurde afbeeldingen van visschen, De Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteien, ter vervanging vau wijlen den heer Mr. W, C. Borsius, tot lid der Eerste Kamer ge kozen den heer Mr. J. Mooleuburgh te Zierik- see, met 33 van de 37 uitgebrachte stemmen. Er waren twee stemmen uitgebracht op den heer Vader te Coitgene, en twee briefjes blanco ingediend. Men schrijft aau de W. 22. Ct. Dezer dagen vervoegde zich bij den piedi- kant der Harv. gemeente te Deift-diaven Us. Van Bolhuis, eene bruid, om de mzegeuing te vragen van haar eerstdaags te sluiten huwelijk; zij eu de bruidegom vvaien lidmaat dei Kerk. Op zyne uaviaag vernemende, dat de aanstaande echtgenoot door zyn beioep verplicht was op Zondag te weiken, weigei de de lieer v. B. de kei kehjke wijding van het huwelijk. Wat de bruid, en later ook de bruidegom er tegen inbrachten of zn al zei den, dat slechts om de andeie week een deel van den Zondag moest gewerkt worden niets mocht baten; de eet waai de stond pal: öf op Zondag niet werken óf geen kerke lijke inzegening. Maar, dominéhet is ons brood". »Geen nood. De Heere zal voor u zorgen." Het einde van de geschiedenis was, dat de jonge lieden hun echtelijk leven ingin gen, zonder den kerkeljjken zegen. 1) Ik meende het nuttig deze zaak ter open bare kennis te brengen, vooral om twee redenen. In de eerste plaats wilde ik vragen daarlatende, of een predikaat het recht heeft, een niet gecensureerd lidmaat kerkdijken dienst te weigeren - - of dat nu de manier is om het godsdienstig leven te bevorderpu Heel vast zijn bij een groot deel der men- schen de banden met de kerk niet moer. Het kost den tot denken ontwaakten mensch al moeite genoeg, om zich neer te leggen bij wat in da kerk geleerd woidt. Met zóó te doen als de piedikanten van Delftshaven (de andere predikant was het met zijn collega v. Bolhuis volmaakt eens), zullen er velen, die Dog met vei loven waren voor de kerk, voor goed worden afgeslooteu. Men moge het nog zoo afkeurenmaar in de hedendaagsche maatschappij is het werken op Zondag niet geheel te vermijden. Ambtenaren van post, telegraaf, spoorwegen, niet één van hen, en van hoeveel andere beioepen nog, kan, naar de leer der Delftshavensche predikanten, tot de kerkelijke inzegening woideu toegelaten. Wat zal het gevolg zijn van die methode? Natuurlijk, dat deze lieden gaan trouwen zonder den kerkelykeo zegeneu ook in hun verder leven het zonder kerk leereo stellen. Wie zijn dan de ware afbrekers van de kerk? Wie vervreemden de barten van haar? Maar nog om eene andeie reden scheen het raadzaam, dit geval bekend te maken. Indien de kerkelijke partijen de macht in handen krijgen, dau staan er groote verande- nugen te wachten ia de huwelijkswetgeving. De eene kerkelijke partij wil van geen bur- geilyk huwelyk welen, de andere wil voor de kerk althans een aandeel in de macht. Verbeeld u, dat een geestelijke ovetheid als die van Delftshaven nog iets ineer te zeggen had, dan dat zy de kei kehjke inzegening kon weigeren. Nu is het om het Zondagswerk dat zij weigert, straks zal het zijn om een beroep, of het niet ter kerk gaan, of ongeioovigheid eu waarom al uiet meer. Wat eeu wapeu in hare hand zou het zyn, als zij debuigerlyke oveiheid eensuit de trouwzaal veidnngeu kon! De Hemel behoede ons! De Volksvriend van Roermond scluijfthet volgende in zyn nummer vau Zaterdag II. j Gehuichelde gemoedsbezwaren. Een treurig licht over de vaccine kwestie te Oud- Beierland. Volgens beticht dei Brielsclte Couranten. weiUte de heer Van Gooi, piedi- kant aldaar, de vaccinatie steik tegen eu daaimeê de rauip in de hand. Nu het gevaar aldaar op zyn hevigst is, gaat die heer de verpeste gemeente verlaten maar het ergste is, dat ii'y zich zelf te Rotterdam het vacci neeren met zyne vrouw. Na het tragische van deze zaak, komt het komische. De dokter, die hen vaccineeide, verzocht namelijk, om na eeu dag of vier eens teiug te komen, om te zien ot er pokken waren opgegaan. Dit geschiedde en de dominé vi oeg na de tweede visile de tekening van den doktei. Deze laatste, wetende hoe ziju patient zich in zyn vroegere gemeente over de vaccinatie had uitgelaten eu met welk eeu gemoudsbezwaatde hy te doen had, stelde die, tot zyn straf, op niet minder dan f 70 Uit Schipluiden is gevankelyk naai Vlaar- dingen oveigebraeht zekeie H. S, Duitscher, van betoep boerenknecht, die op naam van zyn votige baas een gouden horloge en kettiug had gehaald. De voorweipen waren nog in, zyn bezit. Het was Zaterdag juist 300 jaren geleden sedert Laurens Reael, derde gouverneur-gene raal van Ned.-Indië (1615 1619) werd ge-, boren. Eigen Baard bevat een portret en% levensschets van dezen beroemden landge- noot, die tevens als beoefenaar van kunst en 3 lettei en naam heeft gemaakt. Rotterdam. De Soiree Musicah et: JDéclamatoire ter leniging der ramp Krakataa alhier, 13 dezer in het Zomertheater gegeven door eenige dilettanten, heeft opgebracht f921. Onder deze som is niet begrepen dij opbrengst van het blad Botterdam-Kraiatait welke nog niet kan woiden vermeld, omdat de verkoop nog voortduuit Barneveld. Alhier vierde gisteren mej, de wed. J. Schut haar 102en verjaardag. Amsterdam. Alhier is aangekomen ea m het Amstel-Hotel afgestapt, de kolonel, adjudant des Konings, baron Taets van Ame- rongen, die door Z M. bij den Kroonprins van Portugal is gedetacheerd gedui ende diens verblyf te de/er btede. Volgens latere berichten heeft het brand alarm in de synagoge te Ziwonka het leven aan 46 vrouwen gekost, teiwyl 50 zwaar gewond werden. Het alaun is outstaan door dat het kleed van een vrouw i» binnd ge raakte. Ook in Oosteniijk zal een veieemging tot bestryding van het toenemend drankgebruik gesticht worden. Tot dat doel is een comité gevormd uit geachte buigeis vau Weenctf van verschillende standen. Volgens officieel bericht zal, wegens onvoor ziene moeilykheden, de oesterwedstryd, door de Intei n, visschery tentoonstelling te Londen uitgeschieven, niet doorgaan. Het eiland Wight zal waarschijnlijk door middel van een tunnel met Engeland ver bonden woj dun. De eerste boringen hebben plaats gehad en deskundigen gelooveD, dat de uitvoering geene zwarigheden zal opleveren. Sedert eenigen lijd is de spin het modedier te Paiijs en de dames vergeten in deu dienst der mode haar natuurlijken afschuw vaq dit insect, om het m allerlei grootten te gebruiken als speldjes, knoopen enz. Elders begint men reeds de mode na te volgen, en het skruipend ongedieite" komt meer en meer in zwang. Waar moet het heen, als nirt de goede smaak onze schoonen vaq vet der gaan op dezen weg weei houdt? Batavia, 44 September 4883. Hedenochtend ten 8 ure zijn de heeren Vorderman en Koster, met degenen die zij uit Telok Betoog hebben medegebracht, hief' aan het Heemradenplein gearriveerd. Daar bevonden zich de hh. Lohr, presi dent der factorij, de president der Javaschtf Bank de heer Van der Berg, en Mr. Beets, Voor voldoend aantal rytuigen was gezorgd, zoodat de arme geiedden terstond naar de Bovenstad konden vervoerd worden. Medegenomen z'yn: de familie Van Steen- - bergen, Marlier do Routou, Crawfurd, StuiJ venberg, Van der, Zon Biouwer eu Weber, Zij zyn in de Rate-baai aan boord der Kedirl wt gegaati, juist op 't oogenblik dat de expedite Detjkeihoff gedebaikeerd was. De tocht naar Telok Betong is, niettegen- j staande vele hmdei nissen volkomen geslaagd,. Van den Consul-Generaal der Nederlanden te Bangkok, is onder dagteekeniug van 23 Sv Augustus jl. het bericht ontvangen dat verwachtingen' van den aanstaanden rijstoogst Hetzelfde overkwam tegelijkertijd een ander, eon ducteur van de tram- in Siam over het algemeen zeer ongunstig zyn '-.VIP' tl "■«A. V

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2