„,De Minister van Financiën maakt lekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 27 dezer bedroeg: by de Nederlandsche Bank f 1,501.101.691/2 en by de betaalmeesters 4,241,517.53 te zamen f 5,742,619.22V2. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op "Vrijdag 2 November a. a, niet plaats bebben. DEN HAAG, 30 October 1883. Z. K. H. de Prins van Oranje zal. naar wy vernemeneerstdaags naar het Zuiden van Fiaukijjk vertrekken. HH, KK. HH. de Prins en Prinses Yon Wied zyn eergisternamiddag alhier aange komen en, na bij H. K. H. Prinses Hendrik het middagmaal te hebben gebiuikt, des avonds naar Amsterdam teruggekeerd. In den loop van den namiddag begaf zich de Vorst Von Wied naar het hötel Ben Ouden Boelen, ten einde een bezoek af te leggen by den Portugeeschen Troonopvolger, doch deze maakte op dat oogeublik een uitstapje naar Rotterdam. Alvorens de'residentie te verlaten heeft de Kroonprins' van Portugal gisteren te 12 uren een afscheidsbezoek gebracht aan H. K. H. Prinses Hendrik. Met den trein van 1 u. 7 min. vertrok Z. K. H. Maandagmiddag'naar Brussel alwaar hy een bezoek aan het Belgische Hof zou afleggen. De adjudant des Konings, kolonel TaPts van Amerungen, toegevoegd aan Z. K. H., vergezelde den hertog van Braganza lot Rotterdam, terwijl graaf San Miguel, Gezant van Portugal, den zoon van Koning Luïz tot Rozendaal begeleidde. In de residentie is aangekomen en' afge tapt in het iHótel de Iudes," graaf Van Sylandt, gevolmachtigd Minister van Z. M. deo Koning bjj het Engëlsche Hof te Londev. SCHIEDAM, 30 October 1883. In' du heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad, die door 17 leden werd bijgewoonden waarvan wy in ons volgend nummer het gewone verslag zullen mededeelen, heeft het herkozen lid van den raad, dé heer G. Visser Bz., na beöedigd te xjjn zitting genomen. Nb mededeeling van de icgekomen stukken en het behandelen van rekeningen en be groetingen dér dd. schutterij, van het Bur gerlijk Armbestuur, van hetStads-Ziekenhui», enz., is de gemeente-begrooting voor 1884 be handeld en na geringe wijziging, niet alge- ifceene stemmen aangenomen. Verder is nog bepaald dat overeenkomstig het voorstel der Gas Commissie, metl Januari 1884 de prys van het gas aan de sU-delyke gasfabriek met 1 cent per stèie zal worden verlaagd en dus 9 cent per stère zal zijn. De jaarlijksche toelage voor het kot ps muzi kanten bij de dienstdoende schuttery is met f500 verhoogd. Met-15 tegen 2 sir*-- -en is aangenomen (iet voorstel van Burgen --aer en Wethou ders tot verhuring van de onlangs aange kochte plaat in de rivier De Mnas, met bepaling dat deze huur even ais ten aauzien der overige verhuringen ten allen tijde kan worden opgezegd. Ton slotte is besloten het voorstel van Burgemeester en Wethouders, ter uitvoering van het raadsbesluit tot verbetering van het water in de havens en grachten dezer ge meente, in een volgende zittiog te behandelen. Dit voorstel houdt het volgende in: Bedoelde afvoer zal geschieden door de Noordvest en Vellevest en het in verbinding 'brengen van deze grachten door een duiker- sluis door den Delflaudsehen Maasdijk aldaar, 'met de te vesbreeden watering loopende langs gezegden dijk door den polder Kottiand tot tum den Fiankelandschen Maasdyk, alwaar een uitwateringssluis met krachtig, stoom gemaal in den verderen afvoer naar de Maas langs of door de aan de Gemeente beboerende gronden, zou moeten voorzieu. Mocht het Bestuur van Delfland er geeu be zwaar tpgen maken, dan zou de verdere afvoer ook door het bestaande Oostspui water enhet afwateringskanaal der Vljlsluizen kunnen plaats hebbeo, en zou in dat geval een afzon derlijk kanaal naar de Maas niet noodigzyn. Behalve eene vrije afstrooming door da uitwateringssluis en het vermogen om ten allen tyde het water aftevoeren door het stoomge maal, zou dit gemaal tevens dienstbaar ge maakt kunnen worden tot ontlasting van het overvloedige water in den Korllandschen Polder eu zoo noodig ook tot aftnaliug van het West- Frankeland, waartoe met weinig bezwaar eu geringe kosten de gelegenheid gemaakt zou kunnen worden. Mocht dit plan tot uitvoeiing komen, dan zal daardoor het voordeel worden verkregen om ten alle tijde de Schie te kunnen ont lasten zonder het onreine Schiewater door de havens te voeren en zal men uit de Mitas een ruimeren toevoer van versch water op de havens en grachten kunnen brengen. Voorts zal een belangrijke verbetering van d« op de Schie uitkomende binnengrachten verkiegen kunnen worden, ddbr een afsluiting van de iulaat-zyl aau de Korte Haven naar de z'yde van de Vellevest. Tengevolge daarvan moet het ingelaten water onverdeeld de Zjjl- r.f aai grachtde Raamgracht, de St. Aoua Zusterstraatgracht doorstroomen om op de Schie en vervolgens op de Noordvesigi acht te komen, waardoor genoemde bioueugt ach ten een veel ruimeren toevoer van verseh water verkrijgen dan nu bet geval is teiwjjl in den thans bestaanden toestand dit water direct op de Vellevest naby den Vlaarditigei dyk zou komen om van daar onmiddellyk door den te maken duiker in den zeedijk aftestrooineu, zonder aan de genoemde binnengrachten vau eenig nut te zyn geweest. Ten einde Vorder geheel onafhankelijk van Schieland en Del,'laud te geraken ten aanzien van het in- en uitlaten van water, zal aan de oostzyde van den Hollandschen spoorweg een schutsluis moeten worden gebouwd, welker schutkolk ongeveer (le dubbele capaciteit zal hebben van die voor dp Beuti, Ten einde te voorkomen, dat de Noord- veslgiachl daardoor worde vei ontreinig^, zal een altondetlyke letdiug dienen te worden ge maakt voor den afvoer van hetgeen dooi tiet Stoomgemaal aau de Broeisvest woidt uit- gemalen eo dat, door de te maken duikei sluis door deu Delflaudschen Muasdyk, zich met het otenge water der binnengrachten zul ver- eeuigen, om langs bel te graven kanaal op die wyze naai de Maas te woiiien<afgevoi*rd. De vierhonderdste vetjaaidag van Luthers geboorte zal op Zondag 11 November door de Evangelisch Luthersche gemeente feestelijk worden hei dacht. Des morgens zal by de godsdienstoefening zich een kinderkoor doen hooien, ouder de leiding van den tieei J. Van Rhjjn Gz. Des avonds zal een tweede fees telijke bijeenkomst plaats hebben. Alsdan zal o. a. optreden üs. Maussen uit 's Giavenhage, terwijl door een koor van 30 executanten onder de leiding van deu heer Heui i Völlnmr uit Den Haag eenige eolnpositiëu teu ge- hoore zullen wordeu gebracht. Bij de Nederlandsch Hervormden zullen de gewone Godsdienstoefeningen op dien dag aau Luthcis gebooitefeest zyn gewijd. In de zaal vau Pauius zal des inoigens Ds. Haver- kcIiinicit optreden, teiwijl ook aldaai dooreen kooi vau dames eu heeren eenige km alen zullen wot den voorgedragen. Toen wy in ons nummer' vod 15 Sep tember jl. eene beschrijving gaven van de kunstig bewerkte fontein van gesmeed ijzer, uit de weikplaats vau de firma G. J. Vincent Sc Co. alhier, geplaatst voor het paviljoen van Z. M. den Koning op de koloniale tentoonstelling te Amsterdam, zeiden wij, dat het ons aangenaam zou zijn indien wy later konden inededeeieu, dal deze fontein eene bekroning werd waardig gekeurd niet alleen, maar ook dat zy werd aangekocht om een der pleinen onzer voorname steden of een der aanzienlijke buitenverblijven te sieren, zoodat deze ijverige eu oudernemende firma hare moeite en zorgen aan dit kunststuk besteed met hét geweuschte gevolg mocht bekroond zien. Al spoedig is de bekroning met de zilveren medaille gevolgd, en thans vernemen wy, dat er kans zou beslaat), dat deze fontein weidia een der openbare pleinen vau Den Haag zal versieren. In deu afgeloopeo nacht te 1 uur werd door den pulitie-ageut W. Mulder brand ontdekt in de branderij van de firma B. A. J. Wittkampf, aau de Westvest alhier, welke spoedig zoo in hevigheid toeuam dat het geheel» perceel te 3 uur een prooi der vlam men was geworueu. De autoriteiten en de bi and weer waren spoedig aanwezig en aan hunne doeltreffende maatregelen heeft men het te duuken dat de biand tot dit enkele peiceel bepaald bleef. Vooral de Moombrand- spuit der bieibrouweiij van de heeren J. M. Van der Schalk Sc Co. heeft er veel toe bijgedra gen dat de belendende panden behouden bleven. Uit du belendende woning van dan heet J. T. Wittkuinpf, die gevaar liep door de vlammen te wordeu aangetast, is by het onttuimen vau het ameublement een niet onbelangrijke schade duaiaan toegebracht. De brauderij en het meel op den zolder geborgen, alsmede het aineublemeut van den lieer .1. T. Witt kampf was tegen biaudschade vei zekenl. Het ontstaau van de bi and is oubekeuit. Naar aanleiding van liet besluit der jongste algeineeue vergadering der Maatschappij sTot Nut van 't Algemeen" om, .ter gelegen heid van het aanstaande eeuwfeest der Maatschappij, medailles iu goud, zilver en brons te doen slaan en die, tegen den kos- tenden prys, voor de Leden veikrijgbanr te stellen, heeft het Hoofdbestuur dier Maat schappij dezer dagen aan de vervchilleude Depaitementen eene circulaire gezonden, waai in het mededeelt dut, blijkens ingesteld onderzoek, bij een minimum van 500 exem plaren a. Een goedkoopere maar minder artistieke gedenkpenning in brons omstreeks f 4 50 zal kotten, terwyl haar piys m- zilver of goud Ongeveer f 13.50 of f163 bedingen zal; b. de prijs der artistiek fraaiere, iets grootere maar duurdere medaille iu brons, zilver ol goud tespectiv.op omstreeks f 7.50, 122 eu I 300 zal moeten woiden gesteld. Tevens veizuekt het daarin aan de Depar- tements-besturen om vóór 15 Novembei a. s. op te geven hoeveel medailles en welke soort door de leden van huo Departement worden verlangd. Naar wy vernemen zeud het bestuur van het Departement alhiei, voor dal doe! eene ljjst rond, met verzoek daarop te willen vermelden ot itieu in het bezit van een der in die cuculaiie genoemde gedenkpenningen weuscht gesteld te wordeu. Wij hebben geineend hierop de aandacht vau belangstellenden ie moeten vestigen. De loods D. Groenevveg die morgen 31 October eeivol uit 'slauds dieast ontslagen vvoi dt inet toekenning van pensioen, heelt deze betiekking geduimde 39 jaieu inet trouw eu ijver vervuld. Iu het begin der mnaiid November wordt eeu nieuwe stoombootdlenst geopend tusschen Rotterdam en Middelharms. De boot vertrekt 's morgens van Rotterdam eu komt 's avonds terug. Op den staat van brieven gedurende dé 2e helft der maand September door het post kantoor te Rotterdam verzonden, die wegens onbekendheid der geadresseerden, niet bezorgd zyn kunnen worden komt o. a. voor aan het hulpkantoor Ouwerschie Wed. Van de Lenr te Volgens de Brieven uit do hofstad" ia de Arnh, Otis Z. K. H, Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, bezig'met het bezorgen der uitgave van de brieven, door Prins Frederik in zyn jeugd aan zijn be trekkingen geschreven. Die verzameling zal( naar die correspondent verneemt, niet in den handel worden gebracht, doch alleen voor geschenken worden gebezigd. Door de politie vau Overschie is gevan kelijk naar Delft overgebracht de 19jaiige dienstbode M. VV., die zich ten nadeele van een winkelier iu manufacturen, op eens anders naam, te Delft heeft doen afgeven goederen voor een trouwjapon, ter waarde van f22. Sedert 1 Januari zyn te Vlaardingeo niet minder dau 562 gevallen van mazelen voor gekomen, waarvan 15 als nog niet hersteld zijn opgegeven. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, strekkende om het behoud der vicariegoederen zooveel mogelijk te verzekeren totdat de wetgever, voorgelicht door de in gestelde Staatscommissie, de zaak blijvend zal hebben geregeld. Daarby wordt de toe stemming van het Staatsgezag geëischt als onmisbare voorwaarde voor vervreemding of verzwaring van vicariegoederen. De Koning moet in elk geval toestemming geven en de voorwaaideu vaststellen op verbeurte van nietigheid. De prijs van het gas, dat door de gemeente Delft tot dusver wordt geleverd a 9 c. per M\ werd voor ingezetenen van Delft ver minderd tot 8 c. per M1, voor niet-iogezete- neo blijtt de prys bepaald op 9 c. De be- grooting werd ten slotte in hnar geheel met algemeeue stemmen aangenomen. De heeren F. M. De Vries Van Heyst, Pli, I-indo, F. W. Braat, M. J. De Mau, J. P, Henueveld en C. J. De Bruyn Kops te Delft bebben hun belangstellende stadgenooten opgeroepen tot een bijeenkomst in deu Stads- Doelen op 30 Oct. des avonds te 8 uren ter bespreking van het plan tot stichting van een nieuwen schouwburg en coiiceitzaah Naar ons nader wordt bericht, heeft Z. M< (Ie Koning van België bij zyn vertrek uit Amsterdam aan het dienstpersoneel op het paleis aldaar niet f'1000 maar f3000 ge schonken, namelyk 2000 fr. iu goud en 4000 fr. in papier. Vad Het jachtrytuig, door Z. M. den Koning op de tentoonstelling te Amsterdam aange kocht, is gisteren tiaar de Koninklijke stallen iu Den Haag overgebracht. 't Was, volgens het JHandelsblad, Zondag weer zoo levendig op de tentoonstelling als waren we nog in het hartje van den zomer. De muziekuitvoering had plaat3 in de opeq lucht, eu het .ontbreken van de, stoelenrijen om liet orkest was een gemis. Het getal betalende bezoekers op dezen zeldzaam schoenen najaarsdag was 22,000- Ook gisteren was het bezoek zeer druk. Met de Voorwaarts zijn Zaterdagochtend al de artisten van de gamelang vertrokken? die gedurende de tentoonstelling een der iuteressantste hoekjes van het terrein doof muziek en dans opvroolyklen. Van 24 tot 27 dezer werden te Oud-Beiér- laml '10 nieuwe gevallen van pokken aange geven, terwijl 5 personen aan de. ziekte overleden.

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2