Donderdag 8 November. 5826. Feu lie ton. .1883. Zeven en Dertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnen!andsche Berichten. D A. 1ST I L. iBOhNKMKNTM'RIJS, pei kwal tnnl1,85. franco per post, door liet geheele Kijk - 2,50. Afzonderlijke nummers - 0.10. KVHÜÜAVt HARKT, B, 121 Advertentieprijs: van 110 gewone regels met uibegrip -van eena Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. De Times meldt, dat de Cliineesche Regee- ping eene depêche aan het Fransche Gouver nement aal lichten, waarin tij hare verwon dering zal uitdrukken over de depêche van den Franschen gezant Tricouden inhoud van deze ontkennen en hare volle goedkeuring pver de houding van den markies Tseng te kennen geven zal. Het faillissement is aangekondigd van de volgende huizen te Londen: Hemsted Brothers en Granton, fabrikanten van ma- cbineriën en stoomketels. Het passief is {200,000 pd. st.het actief is belangrijk en zal zelfs, naar men gelooft, het passief over treffen. De Tiansvaalsche deputatie zal heden namiddag een onderhoud hebben met lord Derby en sir Hercules Robiuson. Er wordt te Londen er je commissie gevormd ter behartiging van Se belangen der Kafferstammen, met het oog op de aanstaande onderhandelingen met de Trausvaalsche depu tatie. Exeter Hall begint zich dus tjjdig te roeren. ■Voor de waardige herdenking van den 400n geboortedag van Luthel' in Engeland en Ier land is, onder voorzitting van lord Shaftes- buiy, een invloedrijk comité gevormd, dat glle Evangelische kerken des lands tot deel neming aan de feestvieiing uitnoodigt. Wat Londen betreft, begint de viering Zaterdag jO November. F K A N K K 1.1 K. In tijdingen uit Londen wordt het bericht bevestigd omtrent dea moord van de twee Madagascarsche gezanteD, die in last hadden ia Frankrijk te onderhandelen over eene schikking, maar die gelijk men we°t, niet geslaagd waren, zoomede van den eersten Mdnistei, die gehuwd was met de vorige Koningin. Ze zijn te Tanauanve geworgd, omdat zy den ooi log met Fiankrijk niet hebben weten te voorkomep. Dat is da manier van doen der Hovas. Alleen het welslagen waar borgt den hoogen staatslieden in dat land het levensbehoud. De nieuw benoemde eerste Minister Tasiava, moet van de vredes-pai ty zijn. De Fransche Minister van Buitenland sche Zaken telegrafeerde eergisteren aau de familie de Brazzadat hij liet verspreide gerucht omtrent den dood van de heeien Peter en Jakob de Brazza kon logenstiaffen. Men verzekeit dat de kredieten, welke de Regeering voor de expeditie in Tongkin vragen zal9 millioeu Ir. zullen bedragen. BÜSIASS. Uit Odessa wordt bericht, dat in 17 dagen 1800 stuks vee aan de veepest zjjn gestorven. Kaar de wet op den kinderarbeid, die met Mei in Rusland in werking is getreden, mogen er geen kinderen beneden 12 jaren in de fabrieken arbeiden. Van 12 tot 14 jaren mag er niet langer dan acht uren daags gewerkt en moet de school drie uren dagelyks bezocht worden. Ten gevolge dezer bepaling zullen 100,000 kinderen, die in fabrieken of op aodere plaatsen in Peteisburg of voor die plaats arbeiden, in de termen van verplicht onderwijs vallen. Verscheiden aanzienlijke industiëelen richten op eigen kosten scholen op in hun fabrieken. O LITSCI1LAND. Sedert een aantal jaren is in Duitschland eeae Commissie van deskundigen, door de bevoegde machten benoemd, bezig met het herzien van de Bijbelvertaling van Luther. Na de laatste maanden besteed te hebben voor het regelen van eenige min belangrijke puntBD, zooals de schrijfwijze der vreemde namen, de Duitsche spelling, de plaatsing der leesteekens en verdeeling in verzen, is zij met haren arbeid niet alleen gereed, maar zal zy dien ook in deze week publiek maken. Toch zal die eerste uitgave nog slechts eene proeve van herziening ziju, De Gommissie hoopt de' op- en aanmerkingen, die haar zullen medegedeeld worden of ter oore komen, tegen het einde vau 1883 in overweging te nemen, en in 't begin van 1885 de herziene vertaling vast te stellen en uit te geven. ZWEDEN. Ingevolge Koninklijk besluit zal het Luther- feest naar gelang van plaatselijke omstandig heden '10 of 11 dezer kerkelijk worden gevierd cn zal alsdan in de godsdienstoefening een iTe Deum en de Lutherpsalm" moeten gorden gezongen. Waar de kerkelijke viering den llden plaats heeft, zal daags te voren op de scholen in toespraak en gezang de Her vormer worden herdacht. DENEMABKEN. Ter gelegenheid van het Lutherfeest zal aanstaanden 'Zaterdag in de Groote Kerk te Kopenhagen een feestcantate (muziek van Ilartmann, woorden van den proost Rothe) worden gezongen. Ook te Aarhuus en Aalborg zal de gedachtenisviering door die uitvoering worden opgeluisterd. - ITALIË. Te Napels en op Sicilië is de wijnoogst zoo overvloedig, dat men geen vaten genoeg heeft voor het edele vocht eu het tot spot prijzen wordt aangeboden. Ook elders in Italië kan men tevieden zijn over den oogst vau dit jaar. PRO VINCIALE STATEN VANZUID-HOLL AN D Zitting van 0 Movemler. In de heden door 's Konings commissaris in deze provincie geopende herfstvergadering der Staten, is het nieuw vei kozen lui voor Gonnchem. de heer C. D. Grijns, toegelaten, die, na beeediging, zitting nam. De voorstellen van Ged. Staten, betreffende de poldeireglementeu, zijn commissoriaal ge maakt. evenzoo het praeadvies op het verzoek van het bestuur dei vereersiging »de Practi- sche Ambachtsschool" te Leiden, en de verdere voorstellen tot uitvoering van het besluit omtrent de vaartvorbetering. Op voorstel des voorzitters is de vergadering verdaagd tot Dinsdag 20 November, 's middags 12 uur, ter behandeling van de onderwerpen, waaromtrent alsdan rappoit zal zijn uitge bracht. Offlcioole Mededeel iu gen. By Koninklijk besluit van 3 dezer is aan den heer G. E. Péan, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Venloo. DEN HAAG, 7 November 1883. Door den Sultan van Turkye is de vice- admimal Suleiman-pacha, voorzitter van den admiraliteitsraad, aangewezen om als buiten gewoon gezant aan Z. M. den Koning het grootkruis der orde van Verdienste (Nischan ïmtiaz) te gaan overhandigen. De orde van verdienste is de hoogste Turksche orde od werd tot heden enkel ge schonken aan de Keizers van Duitschland ea Oostenrijk. Suleiman-pacha wordt reeds eerst daags hier ter stede verwacht. SCHIEDAM, 7 November 1888. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft zich bij adres tot de Tweed® Kamer gewend om aan te dringen op ver wei ping van de voorgestelde invoerrechten op het graan en van de verhooging van den accijns op het gedistilleerd. De Kamer betoogt, dat bedoelde belastingen niet alleen ongunstig zouden werken op de speciale Schiedmsche industrie, maar ook op tal van takken van nijverheid, welke daarmede in verband staan. Heden is op de,werf »De Hoop" alhier van de scheepsbouwmeesters Jacob Verwejj Co., de kiel gelegd van het ioggerschip Excelsior voor de onlangs hier ter stede opgerichte nieuwe reedery van dien naam, 21. Nu ging Daniël naar Boauvais toe, en zei op ftrmen maar toch zachtaardigen toonAls ik da jongo vriend was van wien gij spreekt, mijnheer Beauvais, dan zou ik naar den vader van dat meisje gaan, zoo nis ik thans tot u kom, Ml zeggenik ben jong, ik ben gezond en sterk, aan 't landleven van der jeugd gewoon, en ik heb oon vriend, die mij een boerderij wil toe vertrouwen, goed ingerjiclit, van alles voorzien, en waar de arbeid ruime vruchten belooft. Geef mij uwe dochter, en wij zullen mot ons beide werken, om u ten minste iets terug te kunnen geven van 't geen gy verloren hebt, en u althans een gerust loven te bezorgen. Beauvais werd rood, toen hy Daniël zoo hoorde spreken. Zijne lippen bewogen zich wel, maar hij kon geen woord uitbrengen. Hij was diep ont roerd, liep naar 'traam, zag naar den boom gaard, en zoodia hij zijne dochter in 't oog kieeg, nep hij, zoo luid hij kon cn dat wilde nog al wat zeggen: Denise! llij behoefde 'tniet te herbalen. Spoedig trad zij de torenkamer in, en ontstelde toen zij haren vader en den abt zoo hoogst ernstig, Daniël daarentegen met zulke bezielde blikken voor zich zag. Zij wist niet wat zij zeggen zou, of waarom zij geroepen was, en de woorden bestierven haar op de lippen. Denise, zei Beauvais, en wees op Daniël: hier is een dwaas, die u trouwen wil, zon der dat ik u één centime meegeef. Wat zegt ge eri van? Stemt gij toe? 't Meisjo antwoorde niet, maar viel baren vader om den bals, en haar schoon gelaat en schitterende oogen drukten onverholen hare blijdschap uit. Nu, als ik verzoeken mag, worg mij niet, hernam beauvais met gesmoorde stemDus, gij stemt toe Denise, en gij, sergeant-majoor, ziet er niet tegen op om samen armoe te lijden Bedenk 'twel: wat ik u gezegd heb is ernst hoor! 'tZyn geen praatjes. 'tls ook mi] hoogs ernst, mijnheer Beau vais, antwoordde Daniël, dat ik Denise neem, zonder ecnig fortuin. Ik heb haar innig lief, maar de vrees dat gij mij van baatzucht zoudt ver denken, alsof 'tmij arme, om haar'geld te doen was, hield mij den mond gesloten. Ik had reeds vast besloten om te vertrekkenzonder iets te laten blijken van 'tgean sinds lang in mijn hait omging, en ik zou 't ook stellig en zeker ge daan hebben, als de gebeurtenissen van gisteren niet tusschenbeide gekomen warenen als gij zelf mij nu vandaag niet tot spreken genood zaakt hadt. Dus, zei Beauvais, eenigszins geraakt, als Denise nu nog zoo rijk ms als gij eerst gedacht hebt, dan zeudt gij u nog wel tweemaal boden- ken, voor gij mij haro hand zoudt vragen? Dan zoudt gij er nóg togen opzien, om met baar to trouwen? Dat verzeker ik u ernstig Gij levert mij daar een mooi koopjezei

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1