1 A0. ,1883. Woensdag 14 November. »V- 5830. Zeven en Dertigste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. OUfiANT. iBONNKMKNTSi'Rua, per fcwaitaal -/'Si franco per post, door het geheele' 'Rijk Afwndarlijke noinmers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAVi 91 A. R K T JE, 134. Advertentieprijs van 110 gewone regel» met inbegrip van eene Courantf 1.10.' iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Berichten uit Berlijn van 10 dezer luiden: Geheel Berlijo is ouder den indruk van bet Lutherfcest dat op grootsche wijze ge vierd wordt. De kerken zijn prachtig versierd gelegenheid der godsdienstplechtigheid soar de gezamenlijke schooljeugd. De leden van den gemeenteraad gingen in optocht van het Stadhuis naar de oudste kerk van Berlijn, de St. Nicolai-kerk, waar de Keizer, da Kroonprins, Prins en Prinses Wilhelm en Prins Fiederik Karei de godsdienstoefening bijwoonden. In dezen stoet van gemeenteraadsleden ont braken alleen de Katholieke eerste burge meester, de heer Von Forckeubeck en de IsraPHetische president Strassmanc. Onder de godsdienstoefening in de Mariakerk viel een groote ijzeren haak uit het plafond en doodde een vrouw. Bes moigens weid de gezamenlijke school jeugd in 53 groepen kerkwaarts geleid. De geheele stad is rijk met vlaggen ver sierd; uit alle deelen van Duitschland komen telegrammen aan, melding makende van groote leesten, die overal gevierd worden. •Te Eisleben heeft heden de onthulling vao het groote Luther-standbeeld plaatsgehad. Op den beroemden Waitburg bii Eisenach, waar Luther in 't verborgen verblijf hield, vindt een zeer groote optocht van studenten plaats. Algemeen vindt het denkbeeld instem ming om aan het 400jarig Lutherfeest eene blijvende herinneiing te schenken. Waar schijnlijk zal dit bestaan in de restauratie der Sloiketk te "Wittenberg, voor welk denk beeld ook de Krooapiins zijne sympathie heeft uitgesproken. Uit Berlijn wordt te dien aanzien reeds geschreven dat de Begeering bij den Pruisïschen Landdag voor dat doel een krediet van M. 600,000 zal aanvragen. Het hoofdorgaau der uitiamoatanen de Germania, mei kt ten anpzien van dit plan op dat geen penning mag worden toegestaan, indien daarmede bedoeld woidt een gedenk- teeken der Henormmg ie stichten, waartoe men zeer zeker niet zou kunnen verlangen dat Katholieke burgers zouden bijdragen. Maar is het doel alleen om een' belangrijk historisch gebouw te herstellen en in stand te houden, dan heeft het blad geen bezwaar tegen zulk een plan. Zelfs vau Katholieke zijde schijnt derhalve geen tegenstand tegen dit denkbeeld verwacht te moeten wordentot de voltooiing van den Oom van Keulen hebben,ti au wens de Regeering en de protostantsche bevolking van Pruisen ook belangiijke sommen bijgediagen. Het is thans bepaald, dat de Kroon prins Donderdag over Munchen naar Genua vertrekt, alwaar hjj zich den 17 dezer naar Barcelona zal inschepen. De National-Zeit. deelt mede, dat baron Von Giers, de Russische Miuister van Buiten- landsche Zaken, zich Woensdag aanst. naar Friedrichsruhe zal begeven, om aan den Rijks kanselier Von Bismarck een bezoek te brengen. ENGELAND. De heer Gladstone heeft de commissie van de Transvaal uilgenoodigd hem heden namiddag ia Downing Street te bezoeken. De Trausvaalsche deputatie hoopt vóór of op Zaterdag a. s. Md Derby de stukken ts kunnen overleggen betreffende de grieven der Transvaal. Sir H. Robertson, zal met in Engeland blijven om tegenwoordig t<a zjjn bij de confe- ïentiëu met de deputatie, maar hij zal lord Derby bijstaan in de oudei handelingen. De deputatie heeft een adres vastgesteld aan de anti-slavery Society en aan de Abori gines protection Society. In dat adres woi den de beschuldigingen tegen de Traosvaalsche Regeering beti effende hare behandeling der inboorlingen wedeilegd. liet feest van Sir Moses Moutefiore, den bekenden ineaschenviiend, den dag, waarop hjj volgens den Joodschen kalender zijn honderdste jaar intrad, is Dondeidag te Rams- gate, waar de jubilaris woont, met opge wektheid gevleid. De stad was fraai veisierd. Een optocht van veitegenwoordigers van al lei lei slaudeuoveiheidspersonun, hande laars, werklieden, schoolkinderen, brandweer, enz, trok langs zijn venster om hem hulde le brengen; een deputatie van de inwoners bood hem een adies aan en de Koningin eu de Hei tog vau Rdinbuig zonden telegiaromen van gelukwenselnng. Met illuminatie, en een vumwerlt werd de dag besloten. üe Londensche bladen bevatten den vol genden brief: Mag ik bet voorrecht verzoeken, om in uwe kolommen mijo haiteiyken dank te betuigen aaa het zeer gioot aautal vrienden en open bare lichamen, die mjj hunne gelukwenscheii hebben aangeboden ter gelegenheid van den aanvang van het honderdste jaar mijns levens? Erkenlelyk aan de Voorzienigheid voor de genadige bescherming, mij gedurende een zoo lang leven verleend, verheug ik mij bij de ge dachte, dat de zwakke pogtngeo, welke ik ter bevordering van de welvaart myner uatuurge- nooten heb aangewend, zoo welwillend be oordeeld worden. Met een vurig gebed voor de gezondheid en het lang leven onzer lief derijke Koningin, wier weldadige Regeeiing over dit groote en vrjje land zooveel geluk' ouder alle klassen van hare onderdanen ge bracht heeft, en onder herhaling van mijn daukbetuiging aan mijn tahjjke vrienden, ry'. erkenning tevens van uwe welwillende en vleiende beschou wingen, heb ik de eer te zijn. uw toegenegen >East Cliff Lodge, Mozes Monteffore." Ramsgale, 8 Chesvvau 5644 Uit' Londen wordt weer een groot faillisse ment j bericht, en wel van Eduard C. Mad- dison, effectenhandelaar en ondernemer van spoorwegen. Hei passief moet 200,000 pd. st. (f 2,400,000) bedragen. Volgens bericht uit Tamatave van 6 dezer zou er een revolutie zyn uitgebroken te Anta- narivo, waarbjj de eerste Minister verinoord en de onlangs uit Europa teruggekeerde ge zanten van Madagascar gewurgd moeten zjjn. De Fr'anscheu maken toebereidselen om de vijandelijkheden te hervatten. De markies Tseng heeft aan den corres pondent van den Standard verklaard, dat üe onderhandelingen tusschen China en Franki jjk zyn geschetst, tot dat laatsgenoeinde mogend heid zal hebben geantwoord op de nota van 5 dezer. De oorlog zou uilbaisten indien de Fransche troepen op Bac-Ninh aanrukten; alsdan zou de veiligheid der vreemdelingen in gevaar veikeeren. fBASEK IJ K. De Kamer van Afgevaardigden heeft met 365 stemmen tegen 101 het wetsoulweip tot afschaffing van het monopolie der Kerk ter bezorging van liet begrafenis-matei leei. in zjjn geheel aangenomen. - De heer Gordon Bennet, eigenaar vaa de New-York Heraldzal, te beginnen met 1 December te Paiijs een Fransch blad uitgeven. Het zal getedigeerd worden op de wijze als het New-Yoi ksche blad. Bennet heeft er een kapitaal vaa drie millioen beschikbaar voor gesteld. De heer Thomas, bisschop van la Rochelle, is benoemd tot aartsbisschop van Rouaan ter vervanging van vvjjlen den kar dinaal de Bonnechose. Do heer Thomas heeft op het Vaticaansch concilie met de inmdeiheid gestemd tegen het leeistuk van 's Pausen oufei'baasheid, EGYPT Hel officieele in de Arabische taal ge schreven blad Wakaieeintinye maakt twee dépêches van Duea bekend, waarin hetiapport omtrent de overwinning van Hicks-pacha op dpn Mahdi bevestigd wordt. Ter opheldeiing van bet stilzwijgen van den genetaal wordt thans verzekerd, dat hij vóór zjjn vertrek aan de Egyptische Regeering geschreven heeft om haar te berichten, dat het hem niet mogelyk zou zyn tijdingen te zenden omtrent zjjne bewegingen. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL, Zitting van 12 November. In deze zitting heeft de heer Huber zijne geloofsbrieven ingezonden. De suppletoire be- grootiug van Binnenlandsche Zaken is aange nomen, na verwerping der voorgestelde verhooging van het tracteinent van den hoogleeraar in de graveerkunst, aan de rjjks- akadomie te Arasterdam. De Minister ver zekerde voorts, dat buiten het spoelingdistrict sedert maanden geene longziekte heerschten de onjuiste berichten der buitenlandsche pers daaromtrent by de buitenlandsche Regeeringen zyn tegengesproken. Nog werd aangenomen het onteigenings- ontwerp tan behoeve van den lokaalspoorweg WinterswijkZe ven aar, naaanaemingvan een amendement der commissie van tapporteurs, om de oude spelling voor plaatsnamen 'te behouden tot na latere wettelijke voorziening. Ook het onteigeningsontvverp voor de verdie ping van het Scheur is aangenomen met 42 tegen 5 stemmen. Officieele Mededeollugon. De gewone audientiën van da Ministers van Oorlog en van Financiën zullen op Donderdag den 15 dezer en die van den Minister van Marine op "Vrijdag den 16 dezer niet plaats hebben. SCHIEDAM, 18 November 1838. De Evangelisch Luthersche gemeente alhier herdacht Zoodag jl. op feestelijke wjjze, den vierhonderdsten gedenkdag van Luther's ge boorte. In het kerkgebouw prijkten de meer dan levensgroots portretten en wapens vaa Luther eu Mclauchton, geteekend door de heeren J. C. U. Legner van Venioo en O. Gips Az. alhier. In de morgengodsdienstoefe ning. waai in de heer C. A. De Mejjere optrad,' voerde o. a. een kinderkoor onder leiding van den heer J. Van Rhjjn Gz. op verdien stelijke wjjze eenige liederen uit. Des avonds ti ad, de heer J. C. Manssen, Evang. Luth. predikant te 's Gravenhage, als eerste spreker op, en schetste in een belangwekkende rede Luther als kerkhervormer en als huisvader» De heer C. A. De Meijere sprak over de ba- teekenis vaa het feest ook met het oog op de toekomst. Een zangkoor uit 's Gravenhage, onder directie van den heer Vollmar luisterde door da opvoering van Luther-Fest-Motette, muziek van Richard Blumenberg; Motett aeapeila Op. 29 no. 2 van Brahms en de Kerkelijke Cantate van Daniel de Lange, de feestelijke bijeenkomst op. Bij beide godsdienstoefeningen vulde een talrjjke schare het kerkgebouw. Des morgens trad in het lokaal Paulus, voor een buitengewoon talrjjke schare Ds. Haverschmidt op. Daar werd de herinneringsdag gevierd met het houden eener schoone voordracht over Luther als Vrijheidsheld, als Hervormer, als Huisvader. Bjj deze gelegenheid werden voor de eerste maal door een talrjjk zangkoor, eenige lie dereu uit deu bundel van den Protestanten bond voorgedragen. Dit vierstemmig gezang voldeed algemeen.

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1