$- 1', jsv: iv iM'llf '1 V* 4. - fBchillende reeds geprojecteerde nieuwe lijnen aan 'te leggen. De begrooting van het pensioenionds voor burgerlijke ambtenaren voor 1884 is in ont vang en uitgaaf geraamd op f 1,641,500. De Minister van Financiën vereenigt zich mot het eenparig door den Raad van Toezicht aanbevolen voorstel om de jaarwedde van den verificateur bij dat bureel met f300 to verhoogen. De post wegens pensioenen wordt op f330,000 geraamd. Het batig slot ad f 5000 over 1883 wordt onder de inkomsten voor 1884 opgenomen. Het kapitaal van het fonds bestond op 23 Aug. 1883 uit f30,009,400 2% pCts. 14,186,720 3 pCts. en f 673,900 4 pCts. na tionale schuld. De renten werden geraamd op f020,000. Op het verzoek aan het Amsterdamsche studentenkorps om eene eerewacht te vormen voor de Transvaalsche Deputatie, werd door den Senaat geantwoord, dat men geene samen werking wenschte met de studenten der Vrge .Universiteit, allerminst waar aan hen de i .eerepiaats zou worden toegekend. Toen nu naar aanleiding daarvan aan den Senaat te kennen werd gegeven, dat, wan neer dit laatste een bezwaar was, dit zou kunnen worden weggenomen door aan de jongelui der Vrge Universiteit de tweede -plaats in de eerewacht aan te wyzen, meende -de Senaat de beslissing hierop niet geheel op eigen verantwoording te moeten nemen, en belegde eergisteren avond eene korpsver gadering. Daarin werd met algemeene stemmen besloten, in geen geval mede te werken tot eene ovatie waarin de studenten der Vrije Universiteit betrokken waren, en, wat nu de vraag betrof of men dan ook langs anderen weg van de komst der Transvaalsche Depu tatie hier ter stede notitie zou nemen, werd met groote meerderheid van stemmen besloten dit niet te doen, en wel op grond, dat wel van sympathie der Nederlanders voor de Trans vaal vele blyken waren 'gegeven, maar dat die wederkeerig jegens Holland nimmer zoo bijzonder groot was geweest, en waar ze .zich al had geopenbaard, dit geschied was .in eene eenzijdige richting, nl. in die van de party van Dr. Kuyper, zoodat men geen roeping gevoelde ditmaal tot eenige ovatie ten opzichte der Transvaalsche Deputatie mede te werken. (AT. v. d. D.) Onder eene lading schapen, aan boord van 'het stoomschip Holland, Maandag 12 dezer Uit Rotterdam te Deptford aangekomen, is -bij aankomst door den veeartsenijkundigen 'inspecteur weder mond- en klauwzeer ontdekt. Het1 heeft er allen schijn van, dat het toe dicht by de verscheping by-voortduring on voldoende blijft. Omtrent het schipHollandia, dat van Harlingen gevaren, met eene lading vee, ge- slacht vleesch, enz., op den Theems is ge zonken, hoort men, dat van 500 schapen er 100 zyn gered, gelyk ook een deel der koeien -al de menschen zyn er afgekomen, doch het 'geslachte vleesch is weg. De Hollandia is eene" kolossale boot, voor eenige jaren nieuwgebouwd voor de vaart op Harlingen in plaats' van de oude Lion, welke toen een ander traject kreeg. De Maatschappij van' Weldadigheid heeft 'een 'groot verlies geleden door het overlijden van den onbekenden weldoener, die jaren achtereen de annuïteitad f 8000 aan de Rotterdamsche Hypotheekbank had betaald, üaarb'y kómt, dat het ledental gaandeweg achteruit gaat 'en van 20,000, die da maat schappij eens telde, tot een cijfer van onge veer 4000 is geslonken. Het plan bestaat daarom weldra een algemeen beroep op het '{77 Nederlanfische volk» te - doen "om" de', maat- schappij te blyven steunen. Men schryft uit Venloo aan het AT. v. d. D. De schoolkwestie Péan heeft zyn beslag gekregen, en de vereenigde korpsen, allen flink gewapend, hebben dus over den machte- loozen leeraar gezegevierd. Bedreigingen aan den Minister, door tussehenkomst van het Gemeentebestuur, waar de commissie voor het Middelbaar Onderwijs ontslag neemt en de kinderen aan de Rijks Hoogere Burger school zich aan de lessen onttrokken, door als toehoorders de inrichting te bezoeken, moesten wel het thans genomen resultaat in de hand werken. Dat P. schuldig'was, is gebleken door zyne schorsing met behoud van honorarium, doch dat deze zóo goddeloos heeft gehandeld, dat men hem als communard van Parys (P. is Paryzenaar) in de Lim- burgsche pars uitkreet, is, op zyn zachtst genomen, wel iets overdreven'. Volgens een UStramontaansch blad zoo noemt 2ich de L, O. is P. alweder ge- schortst, totdat zyn ontslag intreedt op 1 Maart a. s. Geheel en al bezijden de waar heid; de Minister heeft den op zyn verzoek eervol ontslagen leeraar een verlof toegestaan tot bovengemeld tijdstip, waai in P. een hem passende betrekking kan vinden. Hy heeft wyselijk reeds de plaats, waar hy zoo gehaat wordt, verlaten, en een notaris benoemd tot regeling van zyne zaken. W/f. In de afgeloopen week is ook te Lisse en te Zoeterwoude eeu geval van pokken voor gekomen. Als een staaltje van moed en zolfbeheer- sching, by gelegenheid van den moord te üeinoo aan den dag gelego, wordt het vol gende gemeldToen de moordenaars zich wilden oveituigen ot huu slachtoffer, de zoo genaamde gioote knecht, wei kelijk dood was, hielden ze lnjm een biuiidendt-n lucifer onder den neus. De ongelukkige, die nog leefde, bezat tegenwoordigheid van gee<t genoeg om gedurende dien tjjd niet adem te halen. Met betrekking tot den te Heinoo ge- pleegden moord verneemt men uog, dat et' boop bestaat om een der knechts in het leveu te behouden. Hy verklaart een der personen te kennen, als te zyn geweest dezelfde, die nu een klein jaar geleden in de buurt aldaar diefstal heeft gepleegd met iubraak, en tegen wien sedert bevel van gevangenneming' is uitgevaardigd, wegens aanranding met geweld van een meisje of vrouw. Die persoon is Sedert vruchteloos opgespoord, en nsen wist niet bet'er of hy hield zich op Duitsch grond gebied op. Is dit zoo, dan is er veel reden om te gelooven, dat liij zich ook in allerjjl zal hebben uit de voeten gemaakt en zich reeds weder op Duitsch grondgebied zal bevinden. (N. E. Ct.) Op de Prinsengracht te Amsterdam is gisterochtend een man al vech'ende in het water geraakt, en na eenigen tyd levenloos opgehaald. De andere vechtersbaas is in hechtenis genomen. Men leest in de Purmerender Ct. In de maand Maart van dit jaar kwam te Purmereud eene Spaansche vrouw. Zij wendde zich tot enkelen onzer ingezetenen om raad en voorlichting. De lezing van Dr. Hollmao's werk over Noord-Holl. kaasbe reiding (Fraosche vertaling) had het ver langen bij haar gewekt, om zich door eigen aanschouwen te overtuigen van die berei dingswijze. Daar haar echtgenoot, als landbouwer, niet van zyne zaken kon gemist worden, reisde de moedige vrouw alleen naar Pur mereud en de Beemstèr. Na zich aldaar op de hoogte te hebben gesteld van hetgeen zy weten wilde, trok zij naar Gouda en maakte zieK .daar eveneëhf|yertrouwdmet de bereidingswijze der Zuid-Holl. of Goud- sche kaas. Van daar reisde zy naar Frankrijk en vervolgens naar Zwitserland, altjjd met het eenige doel voor oogen zich persoonlijk op de hoogte te stellen van alles wat in die verschillende landen op het gebied der zuivel bereiding wordt gedaan. Geen moeite was haar te groot, geen vermoeienis te zwaar. Zoo keerde zy na een zwerftocht van onge veer vier maanden tot de hoeve in Spanje terug, r'yk in ervaring en het hart voi van dankbaarheid, voor de hulp, die ze overal op 1 haar weg gevonden had. Van de erkontelykheid vloeien de brieven over, die in het begin dezer week hier van hare hand werden ontvangen. Zy zyn gesteld in de Fransche taal, onbe rispelijk van slyi. ïHet vaatje Spaanschen wijn" zoo schrjjlt ze, »dat ik den vrienden in Purmerend eu Beemster wensch aan te bieden als een klein bewijs mijner groote dankbaarheid ligt gereed, wachtende op scheepsgelegen heid." Eu dat het haar ernst is met de verbetering hater eigen wijze van kaasbe reiding, bewijst net feit, dat een ervaren jeugdig kaasmaker eeilong uit Nederland naar de Spaansche boerdeiij veitiekt, om als kaasmaker werkzaam te zijn. »Hjj zal zyn ais een on/t-r kinderen," schiyft ze. Wat is 't prettig, op zulk 1 waardige daden van een vrouw te nu gen wijzen! Aan de weduwe van den bij het spoor wegongeluk te Veneuburg verongelukten stoker Boerricbter is door de H, IJ. S. M. een weekgeld van f3.50 aangeboden, bene vens f2.50 voor haar kind, dat kort na den dood des vaders geboren werd. Drie net gekleede dametjes te 's-Hage werden eergistermiddag in het Voorhout handgemeen. Naar men uit de woordenwisse ling kon opmaken, was dén ihij" het onder werp van geschil. Te Stellendam is ecu kind van 2 jaar in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Op de St. Huiberts paardenmarkt te Go- rinchem kieeg een vreemdeling een slag van een paard, waardoor hy doodehjk getroffen werd. Aan de voorgauzenmarkt te Deventer was eergisteravond de handel levendig. Men besteedde tot fö voor de vette ganzen. Veertig jaren geleden werd de heer Kemper, commissaris van politie te Barmen, wegens gevorderden ouderdom (hij was toen 62 jaar) gepensioneerd. Metterwoon naar Wiesbaden veitrokken, vierde hy aldaar de vorige week zijn lQ2deu verjaardag, nog in het bezit van een krachtige gezondheid en van al zijn zin tuigen.' Dagelijks leest hy nog drie nieuws bladen van velschillende staatkuudige rich tingen, ten einde, zooals hy zegt, op de hoogte van de kvvestiün van den dag te blyven. Burgemeester en Wethouders der gemeente G., prov, O., kregen op eene onlangs geplaatste advertentie, houdende inschrijving eener geld- leening groot f 7000, in aandeden, het vol gende schrijven. 13 Oktober 1883. Niows van de Dag. Met Hoogagtmg Mije lleeie V. en B. op u aanbieding uwe gcldbeleenmg verzoek u mij twee leeningeu te willen storten eene zaak in kaar sen, en 'schoene nfveron uit te oevenen verderen kondiesie en met u Edelen te willen aan te sluiten naderen overeenstemming. Op verzoek op u spoedig antwoord mij adies is enz. te Amsterdam. Een zoogenaamde vee-dokter in Friesland werd door een boer bij èeu zyuer koeten, die ziek wa«, ontboden. De sarts" kwa'm, 1 f,s -iv, - 'Vysv "&ï<s -4, terwijl de boer .toevallig.afwezigwas,"fgitigf naar den stal en' paste aderlating toe. Teeul da eigeuaar terugkwam en zich naar de' koeien begaf, bleek het hem, dat niet de zieke, maar een der gezonde koeien door den vee-dokter behandeld was. Het Vaderland bevat onder de sFransdie Brieven" de volgende particuliere coi respon dentia uit Parys van 5 Nov. jl. i A S A K B E. Men weet, dat Frankrijk niet vrij is tegen' woordig van hetgeen men standbeelden-manie zou kunnen noemen. Wel eenigszins »a tort et a travers" doen de tegenwoordige Franschen min of meer beroemde exemplaren van hun voorgeslacht overal in ijzer en steen horleven, Maar er zijn ook uitzonderingen, welke die groote eer volkomen verdienen. Sprak ik inder tijd met ingenomenheid over het, standbeeld van Frédéric Sauvage, den uitvinder van de stoom- schroef, niet minder bijval zullen alle vrijdenkers zeker schenken aan het comité, dat op initiatief van de afgevaardigden Tony Révillon en Douville- Maillefeu zicli te Abbeville heeft samengesteld voor de oprichting van een standbeeld voof - Labarre, een diep" medelijdenwekkend slachtoffer van ^kerkelijke onverdraagzaamheid en officiééls godsdiensterij. De eerwaardige, grijze dichter, die zoo stout neclerschroef vToute religion est un avortement »Du léve humnin devant I'étreot lefirmament" Victor Hugo heeft het eerevoorzittorschap van het comité aanvaard. Jean Frangois Lefebnre, chevalier do Labarre, leefde in het "jaar 1766 te Abbeville bij een tante, die hem had opgevoed. De schrijvers uit dien tijd schetsen hem als een »jeune gargon" hij was slechts 19 jaar oud! nd'aimable figure, gai, tiès-intelligent", een afkeer hebbpnde van alle theorieén, die den geest een dwangbuis aanleggen, en vol hoop zijn blik op do tookomat vestigende: hoe kan het bijna anders op zijn leeftijd! Dergelijke onafhankelijke denkbeelden echter op het stuk van godsdienst, waarvan de verkondigers zelfs nog heden ten dage munr al to dikwerf worden belaagd en belasterd, moesten een eeuw geleden onzen held noodzakelijk onver zoenlijke vijanden bezorgen. Hij weid alras het voorwerp van den haat van zekeren Belleval, oen schandelijk personage, dat, alhoewel over de 60 jaien oud, zich-niet ontzien had een aanslag te plegen tegen de eer van Labarres tanto. Door haar jeugdigen neef uit huis gejaagd, vond Bel- levnl weidi a een geducht middel om zich te wreken. De ellendeling vernam door allerlei kleinsteedsch oiid'v/j.engebabbel, dot de jonge de Labarre en een van zijn kameraden, d'Etallonde geheeten, niet lang geleden een processie tegengekomen waren zonder te groeten. Verder strooide hij de lasterlijke aantijging rond dat Labarre wel de dader zou kunnen zijn van de schonding van een kruis, dat stond op den Pont-Neuf van het. plaatsje Abbeville. Eindelijk kocht hij peisonen om, die aan den bisschop van Araicns. Lamotte d'Orléans, vei haalden, dat Labarre o I misdaad der misdaden niet aan de heiligen geloofde en dat hij eens, voorbij een beeld van de Maagd komende oneerbiedige liedjes gezongen had. Dat was onder de Regeering vanLodewijk X.Y »le bicn-aimé", met zijn spare aux cerfs", voor wien verkrachting tot de dagelijkschc bezigheden behoorde, meer dan genoeg om op het schavot te komen. sWij moeten volstrekt het hoofd hebben van dipn jongen man, die zooveel onaf hankelijkheid van overtuiging durft te toonen", zoo zeiden de priesters tot de magistraten eu deze loatsten, gedwee aan den band loopende, aarzelden natuurlijk geen oogenblik. Labane werd in hechtenis genomen, in de gevangenis gewor pen en de onverzoenlijke geestelijkheid ssane pitié, sans bonté, sans flambeau, sans raison," die met schrik de zich reeds overal openbarende teekenen van de naderende revolutie waarnam, wist de veroordeeiing to verkrijgen van dat onvoorzichtige kind. En welk een vonnisN Labarre werd veioordeeld le. tot het onder gaan van de squestion 01 dinaire et extraordinaire"; 2e. zou zijn tong tot aan den wortel worden afgesneden en voor hot geval dat hij haar niet willig uitstak, zou zij hem met tangen worden t uitgerukt3e. zou zijn rechterhand worden afge kapt voor de deur van de hoofdkerk te Abbeville en 4e. zon hij op een vuilniskar naar de groote markt te Abbeville worden gebracht, waar hij aan een paal zou worden geketend en »a petit" feu" zou worden vorbrand. Zou men bij hot lezen van zulke vmfijmfe wreedheden niet wanen in de bosschen van Afrika te zijn bij .Zoeloe's, Toearegs of in het rijk van Dahomey? En dat noemde zich.: «Chris tenen" In dé Overwegingen van het vonnis, dat de dngtcekening draagt .van 28 Febr.~"1766 een eeuw slechts geledenvond mon,.gew andere gronden dan sChansons abominabjes et r ,.1 S

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2