i!$i^ il^i- Verschijnt dagelijksuitgezonderd Dinsdag, mier, ikken, 'iSONNKMKNTSl'lius, per k war tun I Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels mei inbegrip van eeno Courant. Iedere gewone regel meer. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. franco per post, door liet gelicele itijk Afzónderlijke nummers lijkste Nederlaudsche. geslachten, het gezellig tehuis verlaten voor het onderzoek van verre, verre gewesten, men denkenau den te ■vroeg ontslapen Elout, dan klopt hét Hollandsch hart wat sueller en'dan maakt de raad der ArnhemscTus Courant, die het zeker niet kwaad meent, wel wat wrevelig. We verheugen er ons hartelijk io, dat het jongste kind van Jaw en Jannetje niét meer Jau Salie heet, maar dat er een Jau Cordaat schijnt op' tö 'groeien, waarvnu we veel mogen hopen. - Ze heeft in den lieer Charles Boissevain een uitmuntenden pleitbezorger, die Willem Burendts-vereeniging. Wilt ge kennis maken met eene proeve hoe hij er den slag vau heelt, het verledens, aan het heden te kop pelen, men leze zijn beschrijving van de aan komst van het scheepje Willem Barents op het 'aan "Hollanders ,zoo bekende Spitsbergen, waar eeumaal'het geïmproviseerde Hullaudscho dorp Smeerenburg, met zijn groote Hoilaudsche tiaankokerij zich verhief: Wat lag het scheepje dien nacht rustig in 'dat hoekje, achter al die hooge trolsclie bergmassa'sBuiten op zee hoorde, men het ioeieu van den storm en het bnkeude geluid der harde windslooten, en aau boord heerschte de grootste stilte, slechts algebrolceu dooi den eentonigeu zachten voetstap van den wachtiiebbeuden matroos op het dik be sneeuwde dek. Honderden stormineeuwen, den strijd op zee moede, haddèn zich in een dichte menigte aau lij van het scheepje neergevlijd, om in 't vlakke water aldaar uit te rusten vau de al te zware rukwinden daar buiten. Het sneeuwde onafgebroken, waardoor zelfs de steilste bergwanden met sneeuw werden be kleed, ende geheele omgeving een heerlijk grootsch wintergezicht aanbood. Toen het weer na een paar dagen beter 'werd, koersten wij naar Amsterdam-eiland (de N.W. hoek van Spitsbergen.) ■j't Was 'een heerlijke avond, en nog eenmaal deed de barre gure noordkust zich op haar vriendelijkst 'voor.. .Maar het leven en de bedrijvigheid van Vroeger waren nu vervangen "door het vroolijk geklapwiek der tallöoze ijs'duifjes, papegaaibekken en lommen, die aan 't naders zoo gure natuurtooneel iets opgewekts en levendigs gaven. Lang duurde dit heerlijk schouwspel niet, •waiit 'kort daarop wikkelde de geheele kust zich in haar grauwen avondnevel, die, zich tót ver op zee uitbreidend, het de - Willem Barents inoeielijk. maakte, haar weg naar Amsterdam-eiland te vervolgen. Als 't ware geblinddoekt koerste men, scherp uitkijk hou dend én goed naar branding uitluistereud, behoorden het-eilaud Vogelzang om en zeilde langs de oostkust vau Amsterdam-eilaud de Hoiiandsche baai binnen. Het woei hard, en ih een zware bui, dicht bij de overblijfselen der budo traankokerijen van Smeerenburg, kozen 'wij eèh ligplaats. Zoodra het schip veilig en wel ten auker lag, gingen de officieren cu roauschappen naar den wal, om het oude Smeerenburg te bezoeken. Wat waren er van die eenmaal zoo druk bezochte levendige plaats weinig sporen meer overgebleven! Vv'at was die vlakte doodsch en verlaten,waar eens jaren laug zulk een vroolijk gewoel had geheerscht! Voor 't kale en verlaten strand lag alleen het Nederlandsch schoenertje ten anker, en, door sneeuwjacht en mist slechts gedeeltelijk zichtbaar, maakte de lage, vlakke kust een zeer doodschen indruk. De achtergrond bestond uit hooge, donkere bergmassa's waardoor het eentonig strand er nog vlakker en onbeduidender uitzag dan het inderdaad was. Men stelle zich voor: een wit besneeuwde vlakte, waarvan alleen dicht aan den water kant de sneeuw is ontdooid, en die smalte strook gronds bezaaid met gebroken roode dakpannen, puin, verbazend groote stukken walvischbeen,. sloepriemen, half vergaan touw en hier en daar enkele graven, dan heeft men een weinig aanlokkelijk, doch vrij juist begrip van wat er van. die weleer zoo-druk bezochte plants is overgebleveo. Het kerkhof aan 't Noordelijk uiteinde van het strand, was zoo mogelijk nog treuriger; de meeste kisten waren opengebroken, de grafkruisbn omgewaaid en .doodshoofden en beenderen lagen alom verspreid. De kisten werden met de half vergane deksels weder dicht getimmerd, do kruisen opnieuw opgericht, eh den volgenden dag, op het hoogste punt van den grafheuvel, werd te middeu der graven, een groote steenhoop gebouwd, waarlegen met eenige helling de uit het vaderland meegebrachte steen werd geplaatst, wtyjikip te Jbzen. Ét oud:" In meinoriain. Spitsbergen of Nieu-land ontdekt lot 79° 30' N. Breedte door de Hollan ders. Hier overwinterden 163334 Jacób Secgersz. en zes anderen. Hier overwinterden en stiurvon 1634—33 Andries Jansz. van Middelburg en zes anderen. Doet liet u niet goed, dezen pleitbezorger aau liet svoord te hooren Hij heeft'hart voor de zaak, die hij beschrijft, en 't is, of hij ons, Nederlanders, die naar men verzekert, vau dwaze speculation, iu de laatste jaren uiet afkeerig zijn geweest, aan dc goede leus wil hei juneren Het water is 003 element, De zee bruist onzo glorie. Als hij in zijn «Leven en streven van Schiedam, 2 Februari 1884. Et' bestaat hier te lande een Vereeuiginp, genoemd naar den koenen Noordpoolvaarder Willem-Barents. Voor een paar. dagen hield deze vereeuigiug eeu vergadering, waarvan het doel was,.een nieuwe poolvaart in den aanstaanden zomer voor te bereiden. De lieer Charles Bóissevain' schetste de uitkomsten der zes reizendie met het scheepje waren ondernomen en betoogde opnieuw het nut der pooltochten, waarbij hij den laad voegde deze reizen voort te zetten, un de hoop uit sprak, dat hel Neöerlandsche volk die tochten mogelijk zou maken. De Arnliemsche Courant, die dit bericht overneemt, voegt er het volgende aau toe: «Na de ..ondervinding: omtrent do vorige reizen-opgedaan en met het oog op hetgeen de wetenschap er bij gewonnen heeft, ge- looven .wij niet, dat liet Nederlaudsche volk algemeen aan de roepstem beantwoorden zal. Wil-men-geld voor ondernemingen geven, dan zijn er andere oordon in de wereld, waar men met meer vrucht schepen kan heenzenden. Het gebeurde met de Varna is eene les geweest, die men uog niet vergeten zal hebben. Wie niet mede zich verantwoordelijk wil stellen; voor de gevolgen, onthouden zijn steun aan deze lociiteu, waarvan de resultaten niet opwegeu tegen de gevaren. Of men wel doet, deze tochten, oefenscholen voor den zeemau, dut bewijzen, dat in de Nederlanders' den ouden geest der vaderen niet is geweken, onmogelijk te maken? De smaken verschillen; maar dit is zeker: als de dagbladen meldiug maken van een nieuwen pooltocht, of van een expeditie naar Sumatra, of van het feit, dat zonen van de aa'uzien- Poor- LAM Do derdo vraag: waarom gaf Van Ileeren voor, dat Paul Sivers waanzinnig was, en zocht hem onschadolijk te mtikcn, door de ijv'orzucht van den woedenden zwarte tegen hem op te wokkon, en wilde later aan mij niet bekennen, dat de raatt' gered was? Ik kom alzoo tot do overtuiging, dat dezo Van -Ileeren iets gedaan heeft,.wat da gevangene weet en niot mag zoggen en dit kan alleen met do lading van de «Donna Anna" in verband staan. In de haven te Hamburg heeft niemand iots verdachts opgemerkt. De nacht- waciits zeidon ovenwei, dat zij iedcron keer, all zij in do nabijheid der «Donna Anna" kwamen met eono ketting hoordon rammelen. Zij voeren naar. het stoomschip, maar kon er niets buitengowouns; opmerken. De zwarto en .de matroos hielden naar het voorschrift do wacht. Do vierdo vraag: waarom liet de kapitein dezen jongen man clkcn nacht waken-en .gaf aan do manschappen vier nachten de volle vrij heid?' -i\t -■■■ De slotsom is: in die nachten gebeurde iets, wat met de lading van de:«Donna Anna" ia wil van de afbestelling, dezelfde hoeveolhoid wijn brengt, en die door dezen te Hamburg verkocht wordt. Ten negende: ik kocht een flosch van dezen wijn, zond die aan de wijnhandelaars to Mainz, erf ontving-liet volgende bericht: «Dat dit de zelfde wijn was, dien zij aan Van Hoeren te Hamburg gezonden hadden." Ik vroeg nogmaals »Is er van dezo soort wijn veel te Bremen ver kocht geworden, on bestelde misschien Van Ileeren dezelfde hoeveelheid eerst daar?" Het antwoord luidde >Wij hebben deze soort wijn nimmer te Bremen geleverd, en óver lietalgemoen nog weinig verkocht. Ten tiende: toen.de «Donna Anna" verbrand was,werd or in de gooderenbergplaats nog een geheel ongeschonden wijnvat gevonden, dat met wator gevuld was. «Nu de eerste vraag: hoe kon Van Ileeren den naar Amsterdam ingescheepten wijn te Ham burg vorkoopon De tweede vraag: hoe kwam water in het wijnvat? en dertig duizend daalders horloges aan boord, om er voor eigen rekening mede te handelen. Ten vierdehij verzekert alles voor doze waarde, vaart af en het schip verbrandt'. Tot zoover is alles duidelijk," voegde do heer Bloom- liart er bij, «maar nu worden de zaken duister. Ten vijfdeeen waanzinnige steekt bet schip in brand doch het is bewezen, dat hij niet waanzinnig was en geen enkele reden liad, om het schip van den kaptoin, aan wion hij veel verplichting had, in brand te steken. Ten zesde; is doze man geen zeeman van beroop, maar heimelijk op het schip werkzaam, en stort, in een gevecht met don zwarten stuurman, gedurende den brand over. boord. De kapitein doet alle moeite 'om den zwarto te redden," ter wijl hij den andere voor .waanzinnig verklaart, en don angst der matrozen tegen hem opwekt. Ton zevendedeze over boord gestorte zeeman had des nachts mot den zwarten stuur man do wacht op het schip. Ten achtste: er komt een schipper, uit Bremen te Hamburg aan, die aan Van Hp.Jren, in weer- Romun van ROSENTHAL—Bon in Aan het politiebureau aangekomen, kreeg do heer Bloenihnrt uit een dubbelgosloten ijzeren .kast een zakboek, vorzocht den ndvokaat aan eene smalle, groene tafel plaats te nemen, en «Aetto zich tegenover hom: «Ik hob de zaak nauwkeurig onderzocht, en hierin alles opgoteekend," zeido hij. «Ton eerste: Van Heoren's zaken staan zeer -'slecht. :s - Ten tweede hij verkoopt zijn klein oud schip, i jM» koopt de groote «Donna Anna". Ten derde: hij noemt te Hamburg voor zeven 1.35, 'rahcö beren i damt xs, te ichen. mede ndéÜ»

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 1