M JS tl! lig hier 41 4 3 Gemengde Berichten. Ïg- jhiuakr ou dus aar dit Verliest, men opcn.een-i alt? er Mat- eenhalve ton 'verloren 1/ igNii moge men' stilzwijgend zijn eer ver panden dat men betalen zal hetgeen men als het om ton Den gouds gaat, zal loch eindigen met zyn eer er btj te verliezen, tenzy men doet als de schooljougens, ?;1' die r.ct zoo lang quiito ou double spelen tot A,?5j quitte zijn. Ia dat geval mogen spelers i gerust een millioen als mise stellen. Maar z(jn zy die zulke outzaglyke foituii.en 3" bezitten, dat zy hondesdJuizeml gulden aan de speeltafel kunnen wagen, nooit eens op de gedochte gekomen, dat het geld ook op eene andere wijze is aan te wenden, welke san de bezitters en aan hun landgenooten meer ten nutte zou komen? En als zy er dan volstrekt geen raad -F Vt mede weten laten zy het Transvaal geven. Daar kan gebruiken. dan aan den men hel best (Arnh. Ct.) -! -40 In verband met het huldebetoon van het meerendeel der Nederlandsche katholieke dag-en weekbladen aan den heer Des Houx, deelt het Huisgezin eene geschiedenis mede, waai in mede een heer Henri des Houx be- tiokken was. In het jaar 4881 vei scheen in sommige dagbladen eene advertentie, behelzende eene uituoodiging om in te teekeuen op eene nieuwe uitgave van aandeden ten name der Société do V Office Catholigue te Parijs, met de noodigo scliooue beloften en voorspiege lingen en de lijst der administrateurs, alien mannen, bekend en beroemd door hunnen eeuwenouden, eerlyken, ongeschonden naam, en de eerste plaatsou innemende onder Fiank- ryks adel, Fraukujks loyalisten, Frankrijks katholieken. Onder hen bevonden zich Mr. de St. Chéron, ■"directeur de la cotrespondance royal iste 'en een zekere Henti des Houx. Aan den iuzender in het Huisgezin schreef de directeur dier maatschappij, als antwoord op eene vraag om eeuige inlichtingen: Za Sociêtè est adminisirée par les hommes les plus connus et les plus consideraties du monde religieus dans notro pays. Les noms de if. de St. öhéron, directeur de la correspon- iance royaliste, de M. Henry des lloux sont les phts grandes garanties d'honoralililó et de bonne gesiion gut on puisse donner etc. etc. Een goede kennis van den inzender liet zich ovei halen, en betaalde zjjne aandeelen ad fr. 525, Maar nog geen twee maanden Da dato (toen de duiten natuurlijk zooveel mogelijk binnen waren) baistte de born: administra teur gaven als zoodanig hun ontslag, de duecteur brak zyn been, en de Société dan nek. Iu één woord, zooals een cot res pondent uit Parys schreef: De Société is bankroet, et les actions ne valent alsolumcnt IHEN. Toen de iuzender nan den heer DeSnint- Chéron scliieef, dat het toch zoo laag ei gemeen mogelijk was bjj zijn weten, van zijn naam misbruik eu een lokaas te laten tmaken, om eenvoudige zielen iu 't net te krijgen, antwoori de de St. C heel lucht- liaitig, o. a.Zes annonces pulhóes dans les jaurnauos n ont JAMAIS engage aucuneres- ponsabiliid ui légale ni MORALE! Te Charlois is de huisvrouw van Pieter Lems bevallen van drieAvelgesehapen /neisjp?. Te Eelen, nabij Maseyck heeft me» auder- maal een -groote hoeveelheid romeiusche oudheden ontdekt bestaande uit fraaie urnen glaswerk en bronzen en yzeren De plaats, waar deze oudheden pp. zeldzaam f?V'VOorwei pen ^4 zp gevonden, schijnt te hebben gediend tot Hf'bet verbianden van lyhen. Uit do gevonden g;r( „munten is af te leiden, dat ten tijde van I4 Yespasianus daar ter plaatse eene romemsche 'kulonie was gevestigd. •1 Zondag had hier een schandelik voor val plaats. Twee ingezetenen gingen eene weddenschap aan wie vau hen het meeste jenever kon drinken, met dit gevolg dat oa het gebruik van den eeu van '21 en van den anderen van 22 borrels, de overwinnaar plot seling dood bleef. Da Scbager-skwartjesvinders," die onlangs door de justitie te Alkmaar in hechtenis werden genomen, zijn thans weer op vrye voeten gesteld. Het schijnt dus, dat er geene termen aanwezig waren om hen te vei volgen. Sedert den 8 Maart wordt te Hiud'doopen vermist de heer J. P. S., wethouder, oud 61 jaien. Men houdt het er voor, dat hy zich in zee heelt verdionken. Te Stadskanaal is eeigisteinamiddag de vrouw van een Fneschen schipper van het vaartuig in een vi ij diep vaarwater gevallen en verdronken, ondanks alle pogiugeu om haar ui het leven te behouden. De mau was afwezig, terwijl dit ongeluk plaats had. Te Woensel werd dezer dagen een kind met één oog geboren. Op de plaats waar het tweede ontbreekt, is met het minste bevvys van een oog te hei kennen. Jl. Zondag in den voormiddag outving te Moei gestel de eiereukoopman Voet man, uit Oorschot, van een broodbakker uit Tilburg, een zeker bediag tot kwijting eencr schuld. Voerman begaf zich vandaar langs cent binnenweg naar Heukelum, een gehucht der gemeente Berkel. In een denoenboschje werd liij plotseling aangevallen door twee zwartge maakte kerels, die hem onder bedieigjng van moord zijn geld afvroegen. Te vergeefs ver weet de hy zich. Hij werd op den grond ge- woipeo, op liet hoofd geslagen, zoodat het bloed hem uit mond en neus vloeide, eu met een mes sneed men op den i ug door zijn jas tot op het hemd. Schreeuwen werd hein belet door het dicht houden van den mond, en men ontnam hem al zyn geld, ten bedrage van f 46. De i'yksveldwachter eu de gemeente veldwachter uit Berkel, spoedig van dit brutale feit verwittigd, vonden op de plaats der aan randing duideiyke kenteekenen eeuer woiste- liog, en een eind weegs heispoor der deugnieten die echter nog niet zijn ontdekt. Ook te Oorschot moet dezer dagen een aanranding op den openbare weg hebben plaats gehad. Ruim drie jaar geleden vond eene arme vrouw te Kakhuizen op een schemeravond eeu joug kind in doeken en luijers gewikkeld in de sneeuw liggen. Ze had deernis met den kleine en nam hem mede naar huis. Toch gevoelde zij zich met de zorg voor het hulpe looss en verwaai loosde wicht wel wat bezwaard. Zij vertelde van hare vondst en hoe zy daar mede zat, aan da vrouw van C. li., die het kind voor hare tekening nam: »zy hadden al verscheidene eigen kinderen gioot gebiacht, zy meende, dat het hiermede ook wel zou gelukken-" Kr viel heel wat te genezen eu te roioi geo. Doch met onveidiotc zorgen kwamen zy zoover, dat er aardigheid aan begon te komeu; het weid een aai dig, aanvallig knaapje, bij al de huisgenooteu om het zeerst de lieve ling. Hoe dat alles kon samengaan, zonder dat de moeder van het kindje mede iu het spel kwam, en -zonder dat het geval zelfs tot opspiaak aanleiding gaf is vi y laadseluchtig. lutusschen, een meisje dat voor eenige jaieu buiten echt daar ter stede bij haie familie aan huis bevallen was ea sedei t weder buiten gediend bad, kwam als getiouvvde vrouw te Eukhuizeu wonen eu eischte dat kind, zoo ze zegt haar kind, op. Du pleegoudets vei langen het te behouden en geven het met ovei, maar na veiloop Menjschryft.uit Stryen savede H. R. Ct.y -% ^/yan'oenigedagenis het,kind weggestolen/. "LI. Zondag had hier een schandeliik voor-' klinkt het. Inderdaad komt men tot da ontdekking, dat de vrouw die het heeft opgeëischt, het in haar bezit heeft. De pleegvader gaat om raad naar een recht «geleerde, en terwijl de nieuwe bezitster afwezig is, vertoont zich de pleegmoeder aan het knaapje, en het gaat weer met haai mee. Naar men zept, is de jnstitie tlmus met du zaak gemoeid. {Enk. Cl.) Eeu kmd, dat aan het tafelkleed trok waarop eene petroleumlamp stond te branden, was eergistei avond, in een huis op de Gel- derscliekade te Amsterdam, de oorzaak van een feilen brand. De vlammen van de omgevallen lamp deel den zich zoo spoedig aan verschillende voor wei pen mede, dat het geheele vei trek m eeu oogeubhk was aangetast, eu ofschoon de brand weer den brand nog geen kvvaitier na bare aankomst meester was, twee bovenvei diepin gen uitgebrand zyn, terwijl het geheele huis schade heeft geleden. Te 9.34 geioepen was de gloed reeds 9.47 gehluschl, De dioevige geschiedenis vau het omslaan van een bootje, waaiin een bruidegom met zijn bruid zaten, orostieeks een half jaai ge leden op het kanaal door V/alcheieri voor gevallen, is thans geëindigd met den dood ook vau den bruidegom. De bruid was reeds terstond bij het ongeval omgekomen. In de afleveiing van Eigen Haard voor deze week komt voor het pot liet van den Nederlnndbchen ontdekkingsreiziger, Mr. S. C. J. W. Van Musscheubioek, met byschrift van Pi of. P. J. Veth en verder een paar illusti aties behooteude by liet at like): de Transvaal en haar verladen, heden en toekomst. Vlaai-dingen. Het visscheisweduweu- en vveezenfouds alhier ontving deze week onder meer audeie giften van iemand, dm onbekend wenscht te blyven, 2 p.indbi ïeven 4Vs pet. Rotterdainsche hypotheekbank elk van f500, eu van een anderen edelen gever, die mede met genoemd wil worden, f2000. Rotterdam. Iu de hedenmiddag alhier gehouden gemeentel aadszitting is mej. J. H. Weber, onderwijzeies te Schiedam, benoemd tot onderwyzeies aan de kostelooze school no. 4 (hoofd de heer J. C. Etneis Az.) alhier. Verder zyn benoemd: tot onderwijzeies mej. J. Vnn der Schuit, alhier; toteeisten onder wijzer aan de kostelooze school no. 10 (hoofd de hoer II. Scliuddebeurs) de hem J. De .lel, alhier; tot onderwijzer do heer W. H. Van den Bo«, alhiertot idem de heer M. F. Hare te Oud-Vosineertot idem de heer C Grinvvis Jz. te Ouwerschie. Briello. Jl. Dinsdag avond heeft alhier in 't hotel nVau Reeneu," eene zeer druk bezochte vetgadeiing plaats gehad van m- en omwonets van lirielle, oin te spreken over 't plan om de Tiansvaalsche deputatie uit te noodigen, op 1 Api il o. s. deze veste te veieereu met een bezoek. Algemeen weid dat plan toegejuicht, en op de iuschr'yvings- hjsteu tei besliydmg van de kosten werd voor een betrekkelijk aanzienlijke som ter stond geleekend. Heden zou eene commissie naar Amsteidam gaan om de uitnoodigiug aan de herren Krugei c. s. peisooolijk te doen. Gouda. Een aantal ingezetenen hebben zich blei tei stede vereenigd oin de Trans- vaaUclie Deputatie uit te noodigen, ook deze gemeente met een bezoek le veieeien. Het Ctunué vau uitvoering bestaat uit de hb. Mr. A. A. Van Belgen IJzendooin, eore- vooi/.liter, C. J. C. Piince, vooizitiei, Di. II. IJsel ile Scheppn, II. VV. G. Kouing, I. F. A. Van Leeut eu Mr. J.Foituyn Usoog- leever, secretai is. Nijmegon. De kwestie, of de hier te JMtl» verkocht wordenden zoogenaamde onin- I Cf" *-~l tV".' S?v - -VS/yi neele Smger-naaimachmes al of niet Ameri- kaansch zyn, zal thans het onderwerp' eenerr procedure uitmaken tusschen de welbekende Singer Manufacturing Co. uit New-York en den heer P. J. Gerritzen, industrieel en redacteur der iu drietalen veischijneudeïNaaimachine- Courant" alhier. Laalstgeuoemde heer heeft, na afloop der Internationale Tentoonstelling te Amsterdam en naar aanleiding der aldaar toegekende bekroningen, in onderscheidene bladen en ook in zijne couraut beweerd, dat orgineele Singer-naaimachiues niet iu Amerika maar in Glasgow (Schotland) gefabiiceerd wordeu, op grond waarvan de Singer Manu facturing Co. eene schadevergoeding van den heer Geriitzeu vordert vau f5000. Met be langstelling wuult de uitslag van dit proces tegemoet gezien, Neerboscli. De directeur der weesinrichtiog ontving, op zijn uitnoodiging aau de Trons- vaalsche deputatie tot een bezoek aau de weesiurichting, beiicht, dat zy hietaan op een nader te bepalen dag hoopt te voldoen. Bij de vjjfde tiekking van '12 millioen fiancs (1880) dei stad Geut is het lot 18489 uitge komen met een premie van v'yftig duizend francs. Dat is dus leeds drie jaren geleden, en nog heeft de bezitter van dat lot zicli niet aangemeld om de som te ontvaugen. Reeds nu verliest de eigenaar drie jaien interest van zyn kapitaal, hetgeen a 4 pet. al een som uitmaakt vau 6000 fr. Bij de zesde tiekking derzelfde leeinug werd het lot 49915 ui je- trokkeu met eeu premie van *10.000 fr. en by de twaalfde trekking no. 27711 met een premie van hetzelfde bediag. Ook de bezitters van die loten zyn hun premie nog niet komen afhalen. Dr. Ghavanne, die naar de Congo gaat, zal vergezeld zjjn door dr. Zintgrnil. Deze neemt een phonogiaaf mede, waarmede .bij de taal en volkswyzeu van de tot nogtoe on bekende stammen zal opteekenen, Fultrmann te Berlyn heeft het toestel vervaai dtgd en eeu tweede, daaiaau volkomen gelyk, houdt hy daar, zoodat de bandeu, :n Afrika gebruikt naar Berlyn kunnen woiden gezonden en daar worden afgelezen. Iu een dorp bij Fiaukfort heeft do bur gemeester een zigeunerbende die het den bewoueis lastig maakte en niet heen wilde gaan, op een eigenaardige manier verjaagd. Hij het de brandklok luiden en zond de boeien, die daaiop van alle kanten kwamen toesnellen, met de biandspuit naar liet kamp der onwelkome gasten, die nu spoedig weg gespoten waren. In de deftige Loudensche wyk Kentish- towu ontsuapten Zondag uit Sanger's circus twee olifanten. Gioote onsteltenis der bevol king. Gelukkig stnpte het eene beest al spoedig op het luik van een kolenkelder, dat onder zijn gewicht bezweek, zoodat de olifant naar ornlaag tuimelde. Zyn maat, die hem volgde, viel op hem. Te Tempelburg (Pommeren) heeft het echt paar Schbuetrianu het zeldzame feest van de diamauteu bruiloft gevierd. Hoe voorzichtig men met gekleurde kleedingstukken moet zijn, is dezer dagen weder in het doipje Keil (Duitschland) ge bleken. Een klein kind had aan den voet een kleine biaudwoud. Na enkele dagen zwol de voet en zelfs het been, teiw'yl de huid zeer rood wei d. De doktei conslaleei de bloed vergiftiging eu kon ondanks alle hulpmid delen het kind niet in het leven behouden. By onderzoek bleek, dat de kleurstof, waar mede de kousen gevei ld waren, vergiftig was. n "*V "-A'V V

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 3