:1 m m De Transvalers in Rotterdam, WS?iA*?VM?ó}§j%i nogal waterschade&rigeibrac!ht;v''; f; mm sas»' IP Pi tti Ü?i ife'v itsÉ? JJ»i',t-V*'"'—■- i' iL-*.. --V LyJa^tv SU&S «S&» SS-S 1.Mejuffrouw J. B. C.EIberg Ie Schiedam is'-' in de hedenmiddag te Rotterdam gehouden ge-: meenteraadszitting benoemd tot onderwijzeres ,éaiü do kosteloos» school no. 5 (hoofdde heer Jansen) -aan de Jonkerfranstraat, aldaar. Het aandeel "in de te leveren manschappen - voor de nationale militie van 1884 is voor de volgende gemeenten bepaald op Schiedam 70, 'b Grayenhage 265, Delft 58, Rotterdam 343, Leiden 406, Gouda 45, Dordrecht 64, Delftshaven 35, Kralingen 28, Hillegersberg 10. Bergschenhoek 7, Berkel c.a. 5, Ouwerschie 9, Schiebroek 2, Kethel 4, Vlaardiugen 27, Vlaardinger-Ambacht 4, Maassluis 9, Maasland 9, Ghariois c. a. 20, Pernis 6, Dinsdagavond werd door de 'Vlaardingsche Turnclub in vereenigiug met »01ympia" van Schiedam, eenegymnastiekuitvoering gegeven, ten- voordeele van het fouds voor weduwen en weezen van verongelukte zeelieden. De - leiding dezer uitvoering was toevertrouwd aan 'k den heer^A. B. Meilink, omdat de Vlaarding- sche club tydeljjk zonder directeur is. Een twintigtal gymnasten, kloeke, ferme jongens, .traden op het tooneel en toonden, door de w'yze waarop de vry- en orde-oefeningen werden uitgevoerd, dat zy vaardigheid ver kregen hebben, om hun lichaam onmiddel lijk te doen gehoorzamen aan hunnen wil. Met juistheid werden de verschillende bewe- gingen verricht, terwijl by de verschillende Standen, vooral by den uitgevallen stand, duidelijk uitkwam, hoezeer het lichaam, door de gymnastiek, harmonisch ontwikkeld wordt. De oefeningen aan de toestellen getuigden van eene groote mate van kracht en behendig heid. Het was inderdaad een lust, die flink gebouwde jongelieden, ook de zwaarste oefe ningen te zien uitvoeren, op eene wjjze als of er niet dë minste inspanning toe noodig was. De kolonne op sabel voldeed goed. De schermstanden waren prachtig, het (effect - van de Bengaalsche verlichting be- tooverend, schooner tableau was door weinigen gezien. Na afloop nam de heer Knottenbelt, voor zitter van het bestuur van bovengenoemd "onds, het woord en dankte den gymnasten iö" hartelyke bewoordingen voor hun edel .streven om te helpen, althans voor zoover dit :mógelytk is, het leed dier bedroefde gezinnen te verzachten. lift prachtige banier onlangs aan sOlympia" ten geschenke gegeven, was terzyde van het .tooneel gesteld, de keurige bewerking zoowel «la de eigenaardige vorm, waarin zjj is ver vaardigd werd door velen bewonderd. Na afloop bleven de gymnasten en auriere kennissen nog eenigen tijd gezellig te zameu, welgemeende wenschen voor beide vereeni- gingen, werden op hartelyke wijze geuit. Ook de heer Meilink werd niet vergeten, aan hem toch was de goede afloop dezer uitvoering voor een groot deel te danken en steeds toonde fay zijn beste krachten veil te hebben, daar waar iets in 't belang der lichamelijke op voeding kan worden gedaan. By het naderen van den tram, ter hoogte van den hoekmolen te Delftshavenlegde zekere S., oud 72 jaren, uit Gorinchem, zich -'op de rails, met het doel een einde aan zyn leven te maken. Hij werd echter bijtijds door - den machinist van den tram opgemerkt, die dezen onmiddellijk deed stoppen. In de politie- wacht opgenomen, is S. later van Rotterdam naar Gorincbem gezonden. De Regeeriug heeft geantwoord op het verslag der Tweede Kamer over het ontwerp totgoedkeuring van de internationale over eenkomst tót bescherming van den indus- .trieejen-eigendom. Zij acht de meening, dat deze overeenkomst een eerste stap zou zyn jn de richting van weder-invoer van de cctrooien; ongegrómL'Hetgernaakte^vporbe-'';' houd strekte juist 'om onze volkomen vryKeid - op dat punt te waarborgen* Het belang voor Nederlands handel en nijverheid zat gróoter worden, wanneer zich gaandeweg meer Staten aansluiten. By de verdere beraadslaging over de onder wijswet, in de Kamerzitting van eergisteren, heeft de beer Villiers een amendement voor gesteld, strekkende om in den kantonnalen Raad van onderwys den deken der. pastoors uit het kanton toe te laten als lid, opdat do godsdienstige belangen inden Raad vertegen woordigd zouden zijn. Dat amendement werd verworpen. Geljjk lot viel te beurt aan een amendement van den heer DeMun, volgens hetwelk het bjjzondere onderwys, in den kan tonnalen Raad zou worden vertegenwoordigd door het hoofd eener bijzondere school, die gekozen zal worden door zijn ambtgenooten. Nadat de beraadslaging vervolgens nog een poos geduurd had, werd de wet in haar geheel aangenomen. Het handelstractaat met Spanje is dezer dagen van den Raad van State teruggekomen, en kan dus weldra by de Staten-Generaal verwacht worden. Naar wij vernemsn, is de definitieve Indische Begrooting voor het jaar 1884 thans gereed. Nader meldt men, dat daaruit blykt, dat het den tegenwoordigen Minister van Koloniën gelukt is het tekort, dat aanvankelijk op deze begrooting bestond, met ruim drie millioen te verminderen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is de medewerking van de Gedeputeerde Staten der provinciën verzocht tot het verkrygen van gegevens, waaraan de verstrek king noodig of weuschelyk wordt geacht voor de aanstaande behandeling der regeerings- voordracht tot wijziging der wet op het lager onderwys. De Minister wenscht daartoe de volgende opgaven te ontvangen 1. een staat, volgens bijgevoegd model, voor elke gemeente- afzonderlijk, aautoonende de kosten die: a.-van het stichten, van nieuwe, i. voor het vernieuwen, verbeteren en ver- grooten van bestaande openbare lagere scholen, sinds het in werking treden der voormelde wet zya gemaakt. Daar echter de maanden Nov. en Dec. 1880 onder dit opzicht uiets van belang kunnen oplevereu, is het voldoende de dienstjaren 1881 en 1882 naar de rekening, en 1883 naar de begrootiug op te geven. 2. een staat, volgens bjjgevoegd model, voor elke gemeente afzonderlijk, aantoonende: a. hoeveel opeubare scholen er in gebruik -zijn; l. voor hoeveel kinderen elke bestemd is en door hoevele zy werkelijk werd bezocht in het begin van Januari 1884; c. op welk aantal kinderen de klassen- lokalen van de in gebruik zynde scholen zyn berekend; d. of er, naar de thaus bekende gegevens, nog nieuwe scholen moeten worden gesticht, waarvoor nog geene uitgaven zyn uitgetrokken op de gemeentebegrooting, die vóór '1 Febr. 1884 goedgekeurd of aan Ged. Staten ter goedkeuring aangeboden is; e. of er en, zoo ja, hoeveel bestaande scholen naar de thans bekende gegevens nog moeten worden vergroot, vernieuwd of verbeterd, waarvoor nog geene uitgaven zijn uitgetrokken op tie gemeentebegrooting', die vóór 1 Febr. 1884 goedgekeurd of aan Ged. Staten ter goedkeuring aangeboden is. De opbrengst der rijksmiddelen in Januari 1884 was by die over Januari 1883 f280.000 ten achteren. De maand Februari maakt het al niet veel beter, daar zy f173,000 minder dan het- vorige jaar opleverde, niet tegenstaande zij een dag langer is. Wol is de achteruitgang ten deele aan bijzondere of toevallige jJórMkènjte^ 'uitgang' blyft hot toch: Als ,by v;'de'accyuzen f 140,000'minder-afwierpen, dan is het uit sluitend te wyten aan de suiker, die waar- schynljjk dën invloed der tydelyke onzekerheid omtrent de toekomst dezer belasting onder vindt, zoodat zy slechts f 163,000 opbracht tegen f395,000 (ook reeds een laag cyfer) f verleden jaar. De andere accynzeo, behalve wyti, toonen een min of meer belangrijke vermeerdering aan, gelijk ook de invoerrechten die f 508,000 opbrachten togen f 465,000 het vorige jaar. Van de overige belastingen waren het voóral de indirecte belastingen, die achterlijk bleven, en zoo deze f120,000 minder opbrachten, was het hoofdzakelijk een gevolg van het wisselvallige successierecht, dat ditmaal toevallig zeer weinig gaf. De opbrengst der overige middelen staat ongeveer gelyk met het vorige jaar. Schijnen posterijen en telegrafen ver beneden de raming lezjjo, dan- moet menin aanmerking nemen, dat deze inkomsten eigenlijk niet met de raming over Óen maand moeteu worden vergeleken, maar met de raming voor 29 dagen, in welk geval men zal bemerken, dat de uitkomst niet zoo by zonder slecht is. By de posterijen wordt nog aaogeteekend, dat ten gevolge eener vorkeerde verantwoording op een der kantoren in Januari f32 000 te weinig is vermeldde opbrengst was toen dus veel gunstiger, en het nadeelig verschil der rijks middelen over die maand, bij het vorige jaar vergeleken, f250,000 in plaats vau f280,000. De raming over 2 maanden is f17.490,000, de opbreögst beliep f 13.406,000 tegen f 13.889,000 in 1883. Minder dan verleden jaar zijn het pateutrecht, de accjjozen op suiker, wjjn en'geslacht, de zegel-, registratie- en hypotheekrechten eu de.telegrafen. Ingevolge machtiging des Konings, wordt het fregat Bveriien, liggeDde te Willemsoord, met 21 April a. s. in dienst gesteld, onder bevel van den kapitein-luiteuaut ter zee J. 0. Joekes. - - Z. M. de Koning heeftnaar het RaagtcTi Dbl. meldt besloten den volgenden winter een zestal soirées-musicales ten Hove te doen plaats hebben. Vermoedelijk zullen zich alsdan doen hoóreo de dames Patti, Roux Bruoes la Fleur, Marie Van Zandt, Dyne Beumer, Emma Nevada eu Mauveruay, en de heer Faure voor zang; mevr. Sophie Meutez en de heeren Planté, Eugène d'Albert en Louis Coenen voor piano; mej. Térésina Tun en de heeren Wilhelmj, Isay, Hollaoder, Wolff, Schuitzier, Kes, Sauret en Saiasate voor viool; de heeren Hollman, Hekkiug eu De Swert voor violoncel; Hasselmans voor harp en De Jong voor fluit. De Midd. Ct. verneemt, dat de Koning van Siam onzen cousul-generaal te Bangkok, den heer P. S. Hamel, op de ofscheids-audiootie vóór zyn tijdelyk vertrek naar Nederland, benoemde tot grootofficier dor kroonorde van Siam, eeoé onderscheiding die maar zelden toegekend scliyut te worden. Voor liet aanstaande muziekfeest ter viering vau het SOjarig bestaan van Itotie's Mannen koor zijn ter vervulling der solo-partyen overeenkomsten gesloten met inej. A. Kufle- ratli, uit Brussel', mej. Joham.a Pieters, uit Utrecht, en deu heer Emile. Blauwaeit, uit Brussel.' Twee dilettanten, mevr. De V. (alt) en de heer W. S. (tenor), beiden stadge- nooteuhebben de uitnoodigiug van het bestuur tot medewerking bereidwillig aau- geuumen. Het gemeentebestuur van Druten heeft zich per adres tot den Minister en de Tweede Kamer gewend, met 't verzoek by de behan deling. van de voorgestelde wijzigingen in de wet op het lager onderwys art. 49 zoodanig te verandereu, dat niet alleen aan gemeenten, die door; de kosten jian het lager ouderwys y gedrukt,^maarilaóMaïiafi te zwaars,worden 11 afzohderlykdaslen'eninkomstenhóbbendë/f in dat geval verke^ren uit 's Rjjks kan subsidie ..kan worden verleend.! Te Appeltern heeft zich o. a. een dergejyk geval voorgedaan, waar subsidie was gevraagd voor eeu onderdeel der gemeente, 't welk niet is toegestaan, omdat men niet overtuigend kon bewyzen, dat art. 49 op de gemeente in haar geheel van toepassing was.- WL Drie Duitschersdie zich te' Harderwyk hadden doen aanwerven, zyn met hun ont« vangen handgeld op den loop gegaan. Aan het JR. Nbl. outleenen wy do volgende dichtregelen. Aan do Truusraalsche Deputatie, hij haar vertrek uit Rotterdam. Na 't welkom, 't afscheid van de stad Die 'teerst u hartlijk heeft ontvangen, Gij, kloeke trits! die in de rangen Der onversaagdste helden tradt; Die hoog het vrijheidslied deedt schallen, Getrouw aan d'eens gedane keus: Wel vrienden maar geen kroonvazallen Van 't machtig England, tvas uw leus. - 4 Al vormt ge een eigen maatschappij, Al heeft u vroeger 'tlot verstoeten, Toch bleeft gij onze statngenoolen, Wij zijn van 'tzelfde bloed als gijl U gloeit als ons nog 'tvuur in de aadren, Dat eens Van Btakcls horst ontstak, Die, bij het onverschrokken naadren Der Britschc kust den kabel brak. Wat toen te water is geschied, Hebt ge op der bergen kruin bedreven; Daar klonk uw wachtwoord: vrij of sneven! Terwijl gy 't vreemde juk verstiet. Zoudt gij de Ucerschzucht zien naar de oogenf Neenl snol uw karabijn gericht, En welgemikte kogols vlogen Haar in 't hoogmoedig aangezicht. Er vloeido kostbaar monschoublocd Helaas 1 gij kondt het niet voorkomen; De schuld op hen, dio 'tdeden stroomen, Voor u de lauwren om don hoed. Gij hebt slechts voor uw recht gestreden, Voor eigen bodem, wet en taal, Gij hebt geleden en gebeden Nu juichen we in uw zegepraal. Naast 't sierlijk rood en wit en blauw Doet gij de kleur der hope wappren Dat groen'bekroont en loont uw dappren;' Zij zwoeren trouw, zij bleven trouw. Uw vierkleur waai met volle banen Op 'vrijgevochten grondgebied, Waar, onder vreugde- en vredevanen, Het dankbaar oog naar Boven ziet! Meldt, Broeders! in Zuid-Afrika Wat gulle ontvangst gy hebt genoten; Van nu af zy een band gesloten, Die eiken tand des tijds weersta. Neemt in de rij der republieken Eene eerplaats in; uw taak volbracht! Ontplooit, als de aadlaar, breed de wieken Ten zegen voor uw nageslacht! R. -18 Maart -1884. J. BlankenaafU Men deelt mede, dat aan het bestuur def Prins Hondriksiichling als gedelegeerd lid i» toegevoegd, de heer J. A. N. Schagen van Leeuwen, ineer bepaald met het doel om de stichting meer populair te maken, en het getal leden uit te breiden. In de marine-directie te Willemsoord gaat eene iijteekeningslijstiond tot geldelyke onder* steuning van den aanstaanden tocht van dï Willem Barendts naar de IJszee. Naar men verneemt, verkeert de bosch* wachter Snoek, die de vorige week iu d« Scheveningsche boschjes een kogel iu het been kreeg, in zorgwekkonden toestand, ten gevolge van zware wondkoortsen.

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 2