itó' Zèeuwseh genootschap der wetenschappen, gisteravond gehouden, is o. a. tot lid benoemd ooio stadgenoot de heer J. L, Van der Pauwert, hoofdredacteur van de Middel- burgsohe Courant to Middelburg. Ia de j). Dinsdag gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door de heereo De Vos van Steen-wijk, W. K. Van Dedem en nog vier leden verlof verzocht om vragen te richten tot deo Minister van Bin- nenlandsehe Zaken betreffende de maatregelen tot uitroeiing der longziekte in het spoeling- district. De Voorzitter stelde voor over het verleenen van dat verlof nader te beslissen, terwyl de heer Tak daarover dadelyk zou wenschen beslist te zien, daar dat ds inter pellatie sa 24 uren kan plaats heöben. De Voorzitter vryst op de usantie in de laatste jaren om het verlof niet terstond te verleenen, en ziet geen reden daarin verandering te brengen. Ten slotte wordt volgens zyn voor stel bepaald, dat over het verleenen van het vei lof tot het doen der iuterpellatiën in de volgende zitting zal worden beslist. Zie Kamerverslag van 2 dezer in dit nummer.) Gedurende het le kwartaal zyn langs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg binnen gekomen: 718 stoomen 114 zeilschepen, en vertrokken: 706 stoom- en 146 zeilschepen. Hieronder zyn geen vischschepen gerekend. Naar uit goede bron kan gemeld worden hebben de Transvaalsche gezanten met eenige bankiers te Amsterdam beraadslaagd inzake den aanleg van den spoorweg van Pretoria caar de Delagoa-baai tot aan de Portugeesche grenzen. Tot aanleg vao een deel van den spoorweg is voorloopig het plan op eene leening ten bedrage van 6 millioeo. Op de stations der Holi. IJzeren Spoorweg- Maatschappij Zutfen, Barneveld, Apeldoorn, Baarn, Weesp, Amsterdam, Zaandam, "Wor- merveer, Haarlem, Hilversum, Alkmaar en Helder, zijn voortaan de retourbiljetten naar -de stations der Nederl. Centraal Spoorweg- Maatschappij, en omgekeerd, vierdagen geldig, tegen gelijk tarief als eertijds voor die bil jetten met twee dageu geldigheid is bepaald. Volgens telegrafisch bericht- kwam het stoomschip Burgemeester den Tex aan boord waarvan zich de Gouverneur bevindt, den 29sten Maart te Atjeh aan. De boot zette de reis voort naar Batavia. De Gouverneur- Generaal Vun Rees zal eenige dagen in Atjeh blijven en dan met een stoomschip van de Ned. Ind. Stoomvaartmaatschappij naar Batavia gaan, onderweg een bezoek aan Deli brengende. Eén der Spaansche journalisten, die tijdens de jongste tentoonstelling geruimen tijd te Amsterdam hebben vertoefdschrijft uit Madrid dd. 29 Maart aan het A. Bbld. Aan den heer M. Colai te, onzen waardigen consul te Amsterdam, is by zijne aankomst alhier een groot diner aangeboden, door de leden van de jury en de commissarissen der Amsterdamscbe tentoonstelling. Bij het feest, dat gegeven werd in het restaurant Farnas, waren o. a. tegenwoordig de heeren Garan, hoofdingenieur van den -waterstaat, Alfredo Escobar, journalist en afgevaardigde in de Cortes, Montes de Oca, hapt. ter zee, R. De Cardenas, journalist en ambtenaar bij het departement van koioniëD, "Romero Alvarez, Battle, Doreste en Echague. Gedurende dit geheele feest liepen de gesprek ken nog over Amsterdam en de Nederlanden, want alle leden der commissie eu van de jury hebben de beste herinneringen aan dit flink liberale en nijvere land. De tocht naar Muiden tan den journalistenkring, die naar Marken, tan den heer Werlheim, het feest op het fctmfhuis, dat in den -Parkschouwburg, de concerten op het tentooustellingsteirein, de WcdtenneD te Bussem en zoovele andere prettige herinneringenwerden' allé herdacht. Niet het minst de kunstschatten der hoofdstad en de gastvryheid, die daar zoo ruim werd genoten. De eerste toost' van den heer De Colnste was gewijd aan Z. M. den Koning der Neder landen en de Nederlandsche natie. Vervolgens werden dronken gewijd aan de stad Amsterdam en de daar woonachtige goede vrienden, aan den gezant van Spanje te 's-Hage, den markies d'Arcicollar, en aan de algemeene Spaansche'- commissie, met haar president, den hertog van Veragua, afstammeling van Christoffel Columbus. De toost op den Koning der Nederlanden werd .gevolgd door het Nederlandsche volks lied, wat men in Amsterdam had geleerd. Toen de toost op Amsterdam en zijn waar digen Burgemeester 'gedronken was, werd, op voorstel van den heer Cardanas, den heer Van Tienhoven een telegram gezonden. Zyn vriendelijk antwoord is eergisteren opgenomen in de Bpoca, het voornaamste blad van Spanje. Natuurlijk werden ook de Holiandscbe vrouwen niet vergeten. De heer Escobar bracht haar een warmen toost, die met bui tengewonen bijval -werd begroet. Er heerschte een atleraatigeoaamste stem ming, en Holland kan zich overtuigd houden, dat Spanje de beste wenschen koestert voor zyn voorspoed en dien zijner beminnelijke bewoners. De Standaard komt ons eindelijk vertellen, waaruit de algemeene ergernis over de »Plan- cius"-rede voortspruit. Namelyk uit het besef dat daar eens vharde, rnaar dege waarheid" is gezegd en de illusiën van het liberalisme jammerlijk zijn verstoord. Die illusie voor namelijk, dat we, dank zjj het liberalisme, »o zoo spoorslags vooruitgaan, dat er nog wel iets aan hapert, maar dat deze hape- ramenten (of dat woord tale Kanaftns zou zijn?) niets te beduiden hebben." Hoe diep wij daarentegen door het liberalisme gezouken zyn, wordt op de gewone beknopte en af doende wyze uiteengezet. In ongeveer alle opzichten gaan wij achteruit en van alles is het liberalisme de schuld. De conclusie ligt voor de hand:' sKeer tot uw traditiën weder en verlaat uwer vaderen God niet." M. a. w. krom u onder het juk "der Kuype- riaansche anti-revolutie, en handel en nijver heid herleveD, de koloniën zyn gered, leger en vloot worden sterker dan ooit, politieke en fioanciëele toestand worden gezond, de door den schoolstrijd verscheurde nationale eenheid wordt hersteld en aan de ons over- stroomende zegeningen is geen eiDde. Bliud wie het niet inziet 1 Gedurende de maand Februari 1884 zijn in de Ryks-Postspaarbank ingelegd en terug betaald de volgende bedragen, als: bedrag der inleggingen f 312 944 64i/2, bedrag der terugbetalingen f 189,038 38i/2. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 123.906.26. Aan het eind der maand Januari was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van f 3.396,321.-13, zoodat de som fier inleggmgen op 29 Februari 1884 bedroeg f 3,520.227.39. In den loop der maand Febi uari zijn 2936 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 555 boekjes 2\jn geheel afbetaald, zoodat aan het eind der maand 74,038 boekjes iu omloop wareu. Daar de termjjn geëxpireerd is zijn wy thans feitelijk zonder een handelsverdrag met Turkije. Naar wij vernemen vorden lot dusverre noch van de zyde onzer Regeeriup, noch van die der Poite pogingen aangewend tot het verkrijgen van een nieuw verdrag. (11. Ml.) Uit het maandbericht van het Nederlandsch Gymnastiekbond blijkt, dat het bond tegen woordig telt 5288 leden,'en wel 2520 wer- ■5,s'P r' .«"v. Xz XJ leende, 2442 kunstlievende, 100 buitengewone en 226 eereleden. Behalve deze mededeelingen en een ovenicht van den flnaocieelen toestand, behelst dit verslag bijdragen over het even wicht tussclien lichaam en geest bij weten schappelijke reizigers, rompbuigea door Ijl. A. Yan der Eist, en eenige mededeelingen betreffende de bondsvereenigingen. Nadat da Nederlandsche Dierkundige Ver- eeniging verleden jaar had vernomen, dat zij op de internationale visscherijtentoonstelling te Londen bekroond was, heeft zy thans van het Comité dier tentoonstelliug twee eervolle onderscheidingen ontvangen4o. een eere-diploma voor de iogezondeu collectie Nederlandsche visschen2o. een gouden medaille voor hare collectieve inzending. Deze medaille is, blijkens een daarbygevoegde mis sive, de hoogste onderscheiding, die op de tentoonstelling is verleend. Het is een prachtig bewerkt exemplaar, vertooneude aan de eene, zijde zen lelief" het borstbeeld der Koningin van Gioot-Brittannie en Ierland, met het omschrift ^Victoria Regina" op de keerzijde een sameustel van zinnebeelden, betrekking hebbende op het visscher(jbedrijf en waarin be werkt is het opschrift^International Fishe ries Exhibition 1883". Dit een en ander is uit Londen toegezonden aan den heer A. A. Yan Bemmelen te Rotterdam, als voorzitter van bovengenoemde Vereeniging, In de celgevangeuis te AppiDgadarn werd in het afgeloopen jaar aan 119 gevan genen onderwijs gegevendat onderwijs leverde gunstige uitkomsten op; 58gevangeuen, die vroeger niet of niet genoegzaam waren ouderwezen, 'konden bij hun ontslag goed lezen, schrijven en rekenen. Enkelen ontvingen op huu verzoek les in het teekenen. Over 't geheel genomeo hebben alle gevan genen zich gedurende het onderwijs goed gedragen, enkele waren zelfs buitengewoon vlijtig en hoogst dankbaar voor 't geleerde. Voor den nieuwen tocht van de Willem Barents naar de IJszee zyn ontvangen van de heeren K. De WysJzn., te Dordrecht, verduurzaamde groenten; Van Stralen Mon sieur eu Eiksleus, te Rotterdam, een bezen ding wijn; Noman Co., te'sGravenhage, specerijen. He£ Geschiedkundig Overijselsch Museum te Zwolle is iu het afgeloopen jaar belangrijk? verrijkt met alleihande voorwerpen. Mej. Jacobson te Schiedam verstrekte o. eenige politieke reiiquien uit het jaar 1787. In de Plantage Kerklaau te Amsterdam is gistermorgen eene dienstbode, bezig met glazenwassehen, uit liet raam-van de derde verdieping gevallen en dood opgenomen. In een huisgezin te Gieseudam hebben zich, naar de JV, JU. Ct. meldt, bij twee kinderen de eerste gevallen van pokken voorgedaan. Gedurende het le kwartaal van dit jaar zyn van Amsterdam naar New-York vertrokken 906 landveriiuizeis. Van het heerlyke weder maakten Zondag jl. velen gebruik om de hyacinlenvelden in de omstreken van Overveen en Bloemendani te bewonderen en te genieten van du schier onovertroffenschoone kleurenmengeling, welke deze welriekende kinderen Flora's ten toon- spreiden. Te voet, te paard en per.as door kruiste ineu Overveens en Bloemendaals landouwen. Onder deze bewonderaars dei- natuur bevond zich o. a. de heer Esseler, secretaris der Transvaalsche Deputatie. Zaterdag is te Amsterdam een Duitscher gearresteerd, die den vorigeu avond onder valsche voorgeveus ia het hotel Indië zijn iotiek had genomen en des nachts bij een der logeergasten alle kostbaarheden had ge- thrifts',;«4, stolen/De bestolene had zulks bemerkt doch'* (q geen alarm gemaakt, maar den by het hotel' de wacht hebbenden politie-agent gewaar schuwd, die onmiddellijk maatregelen nam- dat alle uitgangen van het hotel bezet werden, zoodat de dief des'ochtends ten half zeven, by het verlaten van het hotel, gegrepen werd. Het gestoleoe. had hij in den haast in den gang van het hotel verloren, doch op zyn lichaam werden nog verscheidene zijden doeken en echte veeren gevonden, die by zeker elders- ontvreemd heeft. De naam van den aangehoudene, terzake van den diefstal in het Hotel-Indie te Am sterdam, is Gottfried Raupe, en men is er bijna zeker van, een geslepen hoteldief in handen te hebben gekregen. Bij gelegenheid der gisteren te Zwolle gehouden palmpaardeomarkt waren gister' ochtend aldaar op de hoeken van verschillende straten en stegen, in de onmiddellijke nabijheid van verschillende tapperijen, en op meerdere in het oog vallende plaatsen gedrukte biljetten aangeplakt van den navolgenden inhoud, WAARSCHUWING. Een ieder wordt gewaarschuwd tegen de zooga' naamde Kwartjesvinders en Kaartspelers, De Commissaris van politie. J. M. va'n Nicuwland. Een navolgingswaardig middel om de be doelde oplichters te beletten hun bedrjjf uit te oefenen. Aan de straat, loopeode langs het zooge naamde Kalverbout te Tiel is, als hulde aan de nagedachtenis van den dapperen Citadel' held, die in Tiel het levenslicht zag, deu naam gegeven van Chasséstraat. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouw school is er gedureode de maand Maart 30.5 m. M. regeo gevallen tegeu 35 m. M. in dezelfde maand van het vorige jaar. De gemeentereiniging te Meppel maakte in 1883 goede zakentegenover een uitgaaf van f3526, staat eeue ontvangst van f5252, Het tonnenstelsel is daar bijna algemeen ingevoerd en beantwoordt aan de billijks eischeu. Id het laatst der vorige week waren de landbouwer M. met zijn vrouw iu de buurt' schap Ankeier, te Apeldoorn, naar het veld gegaan, hunne drie kinderen, waarvan de oudste zes jaar was, te huis achtei latende/ Door een onbekende oorzaak raakten de kleertjes van een driejarig kindje in braod, en bekwam dit zulke ernstige brandwonden, dat het kind overleden is. Te 's Princpnhage had een vrouw haar dochtertje van "14 maanden in een kinderstoel, waarin een stoof met vuur stond, voor een oogenblik alleen gelaten. De kleertjes van het kiud geraakteu iu brand, en alhoewel dadelyk hulp werd verleend, is'het kind den' zelfden dag gestorven. Donderdag wei d bij den burgemeester van Dubbeldam aangifte gedaan van een poging, tot vergiftiging. Zekeie A. S., woonachtig aan de Mijl nabij die gemeente,' had namelijk ontdekt da! de aardappelen, welke zijn vrouw hem den vorigen avond had voorgezet, sterk lichtgevend waren, zoodat,zij in het donker op zilveren ballen geleken. Toevallig had hy zich dien avond niet wel gevoeld en daarom weinig van de aai «tappeten gegeten. Daar in den laatsten tijd de verstand houding tu'schen mau en vrouw niet van ds beste was, vreesde de man dat zijn wederhelft het maal met luciferskoppen had toebereid, Door den Biirgen.epsier van Dubbeldam werii een scheikundig onderzoek der aardap pelen opgedragen aan de heereo A, J. A. Ds Bossou en P. A. Giltay, apothekers eü scheikundigen te Dordrecht, uitwelk onderzoek

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 2