5940. Vrijdag 18 April. 8uitenlandsche Berichten. -Audit en Dertigste Jaargang. Verschijnt dagelijksuitgezonderd Dinsdag. BSnnenlandsche Berichten. ZWITSERLAND. taOHNKHKNTSPRua, per kwartaal ftanco per post, door het geheels Rijk Wonderlijke nsmmars Baaggggjg SSSS5255S5™ 0-'-1 DUIÏSCHIAN D. Terwijl er nog steeds twijfel bestond of het wei waar zou zijn dat den heer Miquel, burgemeester van Frankfort, eene portefeuille bjj het Pruisische Ministerie was aangeboden, verklaart thans de Norddeutschedat dit gerucht even ongegrond is als dat van eene eigenlijke ministerieele crisis, terwijl er by bet Ministerie ook geen spiake is van eenige faeiUure. die tot het gerucht aanleiding kon bebben gegeven. Evenals aan de Schlesische Volkszeitung Sl uit Rome ook aan de Qermania gemeld dat kardinaal Ledochowski met goedkeuring van den Paus afstand heeft gedaan van zijne «aardigheid als aartsbisschop van Posen en öneseo.la een ander bericht wordt het achter tegengesproken. Geifcel's stoflelyk overschot is Zaterdag plechtig ter aarde besteld in zijn geliefde stad ttibeck, die in diepen rouw was over haren dichter. Alle winkels en openbare kantoren waien gesloten en het gerechtshof hield geen jilting. De predikant Lindenbarg, een neef van den overledene, hield'eeu redevoering by hetgtaf Jen ontzaglyk gioote volksmenigte woonde f de plechtigheid bij, dis in de beste orde afliep. Van Geibel's eerste gedichten verschijnt eerstdaags de honderdste druk. De firma Cotta had daarvan een feestuitgave gemaakt, welke ijj den dichter op Paaschmorgen wilde laten aanbieden. Die feestuitgaaf zal uu als eeu hulde aan den doode vei schijnen. Paul IJejjse icbreef er een inleidend gedicht bij. Het eeiste gedeukteeken voor Schulze- Delitzsch is te Görlitz verrezen. Dr. J. Friodliinder, de beroemde Duitsche munt- en penningkundige, is dezer dagen te Ber- Ijjo, in den ouderdom van 70 jaren, overleden. EGYPTE. Sir Evelyn Baling heeft gisternamiddag de «volgende dépêche "ontvangen van generaal Gordon, gedagteekeud 8 April: Eeu spion van Saleh Pacha, die aan den .Blauwen Nijl is, verzekeit dat alles goed gaat. Tengevolge van biuneulaudsche twisteu in Kordofan is do expeditie, door den Mahdi titegen Khartoum vootbereid, opgegeven. Het ;*f achjjnt dat er twee partijen tegen den Mahdi jü, opstand zijn. De poging van Saleh Pacha dén Sheik van Eloheid gevangen te riemen, £-ij mislukt. Kassala en Gennaar ziju veilig. K Zebehr Pacha heeft gisternamiddag de vv eigende dépêche outvacgeu van geueiaal ;?:'*Gorduu, gedagteekend 7 April: f$i lk heb u_ benoemd tot adjunct-gouverneur- geueraal van Soudau. Gy zult mjj, Da uwe ,'x sankomst te Berber, berichteu of het mogelyk Vüf. dat ik twee stoombooten zend, welke gij .'met de beide andere, die reeds te Berber zyu, 1.85, - 2.50, 0.10, •f -Vtj BtUBADt MAHHT, K, 134. Advertentieprijs; van 1—10 gowou# regels met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer0.10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. voorzien zult van ijzeren beschutting, ten einde de troepen aan boord te besehermen. Neem ook het grootst mogeiyke aantal man schappen uit den Galyierstam. Dikwijls moet gij schermutselen, maar gij moogt u niet bloot geven, Deze dépêche "wordt hier onverklaarbaar geacht, daar op voorstel van Gordon zeiven Stewart tot adjunct-gouverneur-generaal van Soudan benoemd is, en ook omdat de Galyier stam ia volleo opstand is. Ook blijkt niet uit de dépêche, dat de afkeuring der vroegere benoeming van Zebehr Pacha door de Engel- sche Regeering aan Gordon bekend is. E R A N K R IJ K. Het bericht iu Engelsche bladen dat een gedeelte der Fransche vloot Annoy in bezit zou hebben genomen, als waarborg voor eene oorlogsvergoeding van China, wordt beschouwd als ten eenenmale ongegrond. Het,Gouverne ment heeft ook geen bericht van dien aard ontvangen. De bekende uitgever Dentu te Parijs is overleden. Hij gaf van 1850 lot 1860 met minder dan 5S00 politieke brochures uit. - Volgens berichten uit Anzin is de stemming onder de werkstakers veel gunstiger geworden, zoodat men verwacht, dat door velen spoedig het werk weder hervat zal worden. ITALIË. De Koning van Italië heeft 1000 liren naar Mantua gezondeu voor het aldaar op te richten gedeukteeken voor Virgitius. Tot dat doel is nu seeds 9.8,588 liren bijeengebiacht. Naar luid van een telegram uit Rome zal de Paus weidra eene encycliek uitvaar digen tegen de vrijmetselarij. Tevens zal in dat stuk de outwikkeling van het godsdienst onderwijs bij de Katholieke arbeiders- en andere vereenigiogen aanbevolen worden. Te Bazel wordt deu 20en dezer een ge- den kteeken op het graf van den dichter Herwegh onthuld. Te Genève heerscht sedert het begin van Januari de typhus. Wel schijnt hij af te nemen, toch werden 14 dagen geleden nog 700 personen door de ziekte aangetast. De oorzaak is slecht drinkwater. ENGELAND. Het Wetgevend Lichaam in Nova Scotia heeft het kiesiecht voor gemeenteraads-ver- kiezingen aan weduwen en ongehuwde vrouwuü toegekend. De opening vau de internationale hygiëni sch» tentoonstelling te Londen is op 8 Mei bepaald. T U 8 K IJ 4 Aarifi Pacha is als Minister van Justitie vervangen door Assym Pacha. AMERIKA. Uit Chicago woidt gemeldt dat de firma Armour aldaar met eene der Stoomvaart maatschappijen is overeengekomen over het vervoer van 1,100,000 bushel tarwe, naar Liverpool, voor den ongehoord lagen prjjs van 15 cèut per centner. DEN HAAG, 17 April 1881. Tot het gevolg van HH. MM. den Koning en de Koningin op Oranje Ifassau zullen behooren de adj-generaal der marine, Jbr. J. H. "Van Capellen, da le luit. S. M. S. De Ranitz, part. secretaiis van Z. M., graaf Yan Stirum en E. G. baronesse Yan Ittersum, hofdame. De'Vorstin van Bentheim, Prinses Pauline van Waldeck Pyrmont, zuster van H. M., wordt heden te 's-Hage verwacht om de Koningin een bezoek te brengen. SCHIEDAM, 17 April 1884 Al weder is een geval van longziekte voor gekomen thans op den tot dusver onbesmetieu stal van den veehouder J. Van der Burg. De Minister van Financiën herinnert nog maals aan belanghebbenden, dat de gelegenheid om de buiten omloop gestelde koperen centen en halve centen aan de kantoren der betaal- meesleis in te wisselen, op 30 April a. s. wordt gesloten. In de maand Mei a. s. zal te 's Graveu- hage weêr een examen plaats hebben voor ambtenaren bij de Rijkstelegraaf, die wenschen te dingen naar den rang van télegraüst der 3e klasse. De Minister van Financiën maakt bekend, dat op 1 April 1884 een bedrag van zeven tien millioep gulden aan schatkistpromessen in omloop was. De suppletoire marine-begrooting voor 1884 is door de groote meerderheid van deafdee- lingen der Kamer ODgunstig ontvangen, we gens de aanzienlijke verhooging, ondanks den aandraug tot bezuiniging. Omtrent de nood-' zakelijkheid van aanbouw van loodsvaar- tmgen bestond geen twijfel. Da aanbouw van oefeninas-vaartuigen kon, meenden velen, tot de begrooting van 1885 wachten. De aanschaffing van twee torpedobooten werd sterk bestreden. Enkele leden verklaarden, met het oog op de houding van den Minister by de behandeling van de begrooting, dat bet vertrouwen in zijn beleid geschokt was eu zy onge/ind waren daarom de crediet- aanvrage toe te staan. Naar de IV. 12. Ct. verneemt, zal de heer. Geerling eet lang als Minister vau. Marine aftredeo. De Haagsche correspondent van de Arnh. Ot. meldt dat de Regeering er iu geslaagd is, met Frankrijk een nieuw verdrag van handel en scheepvaart te sluiten, waarbjj aan onzen handel de, behandeling op den voet der meest begunstigde natie wordt toegezegd. Door den Minister van Financiën is aan de Tweede Kamer ingezonden het verslag der door hem benoemde commissie, belast om te onderzoeken de aanmerkingen door A. Yan Ylijmen gemaakt op den bouw der Koninklijke stallen te 's Gravenhage. Die commissie is samengesteld geweest uit de heerea J. A. Schuuman, directeur der gemeentewerken te AmsterdamG. J. De Jongh, directeur der gemeentewerken te Rot terdam, en J. Kooij, aannemer te Amsterdam. Zjj heeft tot het instellen van het onderzoek driemaal de stallen bezocht, eenmaal in tegen woordigheid van dan architect, aan wien de directie over den bouw was opgedragen eenmaal met den heer Yan Vly men en denin de adressen genoemden onderbaas A. YermeuleD, die aanwijzingen hebben gedaan van de zaken waarop de aanmerkingen betrekking hadden, en met wie in overleg is getreden over da plaatsen waar uitgravingen vau riolen en fundeeringen zouden plaats hebben en waar beschotten zouden worden opengebrokenen do laatste maal door de commissie alleeu, ten tijde dat op de aangewezen plaatsen de bedekte bouwstoffen wareo zichtbaar gemaakt. Na punt voor punt de aanmerkingen te hebben onderzocht, verklaart do commissie eenparig 1. Er hebben bij den bouw der stallen enkele afwijkingen van het bestek plaats gehad. Deze zjjn echter zeer onbeteekenend. Zelden zullen, by de uitvoering van een dergelyk omvangrijk bouwweik, de afwijkingen zoo gering zyo. 2. Die afwykingen hebben plaats gehad op last of met goedkeuring der directie en zijn in geen enkel opzicht nadeelig voor het werk geweest. 3. Door die afwijkingen hebben eenige verminderingen en vermeerderingen van werk plaats gehad. Yolgens de verklaring der directie. zjjn deze tegen elkander verrekend, zooals zulkt gewoonlijk by de uitvoeringen van bouw werken plaats heeft. Eene globale berekening, door de commissi* ingesteld omtrent meer en minder werk, heeft die verklaring bevestigd. 4. De commissie is van geyoelen dat het werk ia zyn geheel zeer deugdelijk is te noe men, dat de hoedanigheid der materialen niets te wenschen overlaat eu de bewerking daarvan, benevens de gsheele uitvoering van het werk, met zorg hebben plaats gehad. üe commissie is van oordeel dat er noch van tekortkoming in het toezicht van de directie, noch van wacpraestatie van den aan- I nemer Schippers sprake kan zjjn. Had dit

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 1