!884. Zaterdag 28 Juni. -U 5990. Feuilleton. LEELIJK EN DOM. :f .A.cht en Dertigste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binneniandsche Berichten.' (i >J%:i w t Pli S '"W'f JltS.Vi\it A I -•> -, 1 >Os '-*> Aujnmjmkntsprijs, per kwmtaal t.85. IVanco per post, door het geheeie Pajk. -2.50 Afznideilyke nomtners - 0.10. BCREAVi HABKT,fE, 134. Advertentieprijs: ma 1-—10 gewone regels mei inbegrip van eene Courantf l.lfc fedara gewone regel meer0.10 Driemaal plaatsing wordt togentweemaal berekend. FKAS KR IJ K. De Ministerraad telegrafeerde gisteren, naar aanleiding van het gebeurde te Langson, Aan admiraal Millet, dat hij het terugzenden rier troepen uit Tonkin naar het vaderland moet staken en gelastte aan admiraal Cour bet, die thans met zijn eskader in de golf van Along ligt, zjch te vereemgeu met de gcheepsdivisie van admiiaal Lespes. Admiraal Coui bet zal in overleg treden met onzen gezant den heer Patenètre, die naar Tientsin zal gaan om maatregelen te nemen" tot het verkrijgen van voldoening, Uit Hauoy wordt van 23 dezer gemeld v Het verdrag van 11 Mei is geschonden. i%)hin& had de ontruiming van Langson aan gekondigd, maar 4000 man Chineesche gere gelde troepen vielen heden, met artillerie verschanst, hut naar Langson opweg zijnde Fransche garnizoen aan, dat daai bij 7 doode o en 42 gewonden bekwam, Genei aal Négiier vertrekt mat versterkingen derwaarts. Eea depêche van eergisteren van admi raal Millot aan den Minister van Marine, bevestigt dat een kolonne van 700 man 'waarvan 300 man Tonktneesche hulptroepen, j welke Langson giogen bezetten, in het voorbij trekken aangevallen zyu door 4000 mau ge regelde Chineesche troepen. De kolonne be hield al hare stellingen en noodzaakte den vjjand terug te trekken. De Franschen be kwamen 7 dooden en 42 gewonden, waarvan ■2 officieren, Geneiaai Négrier is met 2 batal jons en 2 batterijen ter versterking ge zonden, Eergisteravond zijn te Toulon twee nieuwe sterfgevallen aan cholera voorgekomen. Het totale sterftecy fer gedurende dien dag bedraagt dus zeven. De Minister-President Ferry, antwoor dende op eene vraag van een der leden van de Kamer omtrent den aanval op onze tioepeu by Lieng-Soo, bevestigde wat Eavas te diam aanzien bekend gemaakt had. De Minister voegde er bij, dat hij den heer Patenótre, onzen gezant, getelegrapheerd had, zich naar Peking te begeven en vau China voldoening te vi agen wegens dezen aanval. De vlootvoogd Couibet is noordelijk gestevend met twee eskaders. De laatste verklaring werd niet bijval begroet. De Minister van Koophandel, antwoordende op eene vraag van den heer Rouerer betref fende de cholera te Toulon, gaf te kennen, dat de ziekte volgens de rapporten der geDees- heeren een geruststellend karakter had. Alle maatregelen zijn genomen,,om de ziekte op de plaats zelve de doen uitsterven. De Kamer heeft eene motie om tot de orde van den dag over te gaan, zonder meer, door Chaimes voorgesteld en door Ferry goedgekeurd, met 466 of algemeens stemmen aangenomen. E JN G E L A N l>. Het Lagerhuis nam bij dei de lezing, zonder hoofdelijke stemming, de Beformbtll aan. In den loop der beraadslaging verklaarde Gladstone dat het ecu ernstig gev il zou zijn, als het Hoogerhuis een conflict teweegbracht. Indien de wet bij derde leziug zonder tegen spraak aangenomen werd, dan verlangde hij dat dit in het protocol werd opgenomen, en alzoo geschiedde. Het Lagerhuis nam bij tweede lezing het wetsontwerp betreffende het maken van een kanaal naar Manchester ann. Fitzmaurice deelde mede, dat de Begeering, met het oog op de ernstige bezwaren der Mogendheden tegen het Cougo-verdrag, de Portugeesche Regeering heeft te kennen ge geven dat de ratificatie nutteloos was, maar zij hoopt dat het gedeelte betreffende de commissie voor de rivier zal in stand bly ven door daaraan een internationaal karakter te geven, gelijk oorspronkelijk de bedoeling was. In het Hoogerhuis werd behandeld het votum van afkeuring, waarbij verklaard wordt dat de bepalingen van de overeenkomst tus- schen Engeland en Frankrijk ongeschikt zijn om rust en een goed bestuur aan Egypte te verzekeren. Lord Granville kwam op tegen de verkeerde opvatting van de onlangs door hem gegeven verklaring nopens het Suez-kanaal. Wat hij gezegd had, staat reeds in de circu laire .van Januari 1883, dat namelijk het kanaal in oorlogstijd vry, en niet slecht neu traal moet zijn. Graaf Van Bylandt bood gisteren Gran ville een uitvoerig schrjjven over de zaak der Nisero aan, dat gesteld is na raadpleging met de heeren Van der Wyck eu Van der Hoeven. Het Lagerhuis nam zonder hoofdelijke stemming bij tweede lezing het regeerings- voorsul tot wijziging der geneeskundige wetten aan. DEN EH4.BKE». De verhouding der partyen in de kamer is eergisteien by de verkiezingen weinig ver anderd. De rechterzijde verloor ten bate van de liberale linkerzijde en socialisten drie zetels. Da Ministers van eeredienst en van Marine zijn herkozen. Van de 99 kiesdistricten hebben 80 anti-ministerieel gestemd, In Kopen hagen is de socialistische kleermaker Holm 1 gekozen met 5385 stemmen. Zyn tegenstander prof. Groos, kandidaat van de rechterzijde, heeft daarbjj 4493 stemmen behaald. DU1T8CH1AHD. Met 246 tegen 34 stemmen heeft eergis teren de Duitsche Rijksdag het voorstel Windthorst tot intrekking der verbannings- wet voor weerspannige geestelijken aange nomen. AMERIKA. Uit New-York wordt een faillissemeriC be richt, nl. van de bankiersfirma Matthew Morgans Sons, die in alle doelen van Europa correspondentie had. Men schat het tekort op een millioen dollars. 4 N I TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERi ?L Zitting van 26 Juni. Zonder discussie werd aangenomen het adres van rouwbeklag aan Z. M. wegens het over- Ijjden van den Prins van Oranje. Het zaljZ. M/ worden aangeboden door da commissie van redactie met den Voorzitter en de heeren Wichers, Oorver Hooft en Beelaarts van Blok land. By het voortgezet debat over de klassen- belasting handhaafde de heer Rutgers van Rozenburg zyn bezwareiverdedigde de heef Van der Kaay het stelsel der 11 leden als fcöt 1 j beste middel tot voorziening in den nood)1 zonder daarom nog vijandig te zyn aan de regeeringsvoordracht en gaf de heer B&stert ais middenweg aan, vermindering van het b'it het Engelsch van- JANE GRAY, door LOTTE T. 2. De voorstelling was geëindigd. Dansen was j. fcat volgnummer op het programma, en men danste en besprak de goede uitvosiing, en prees «en ieder zooals bij zulke gelegenheden gebruikelijk is. sWat was mr. Hamilton weer uitstekend! Hoe lief sag mevrouw Fuisbury er uit! Wat 1 speelde mevrouw Burns toch aardig!" Maar J# illen waren uitbundig in lof van Gertrude. »Zij is «en'geboren tooneelspeelster. Zij was onver beterlijk. Welk een talent'om vnn'zoo'n onbe duidende rol zooveel te staken." En voor een ieder had Gertrude hetzelfde kalme glimlachje. Arthur oogstte ditmaal zijn lauweren met meer nederigheid in dan men van hem gewoon was. Hij was afgetrokken, on zelfs prikkelbaar. Ihj was de eenige van het geheeie gezelschop die Gertrude niet met haar triomf kwam gelukwonschen, en hield zich steeds op den achtergrond. Alleen op 'het laatst van den avond, nadat de meeste gasten reeds vertrokken waren, en er nog slechts een paar dansen gedaan werden, vertoonde hij zich in de nabijheid van Geitrude. Hij wierp een vorschenden blik op haar, en naderde haar roet een veilegenheid, waartoe weinigen hem in staat zouden hebben gerekend, ora haar een. dans te vragen' Al het blanketsel was ver dwenen, en nuN was zij weer in het oog der roeesten eer. bleek, onbeduidend meisje, Maar hij kon die dispe, stralende oogen, die trillende stem, die bezielde ..houding niet vergeten. Zelfs nu hij daar tegenover baar stond, moest hij zich bekennen, dat haar oogen werkelijk mooi waren. Wanneer zij eenmaal liefhad, zoudon zij dan dien gloed van straks herkrijgen, en zou haar stem die baitstocbtelijke teederheid bezitten? Hij ontwaakte uit die .bespiegeling, die bij zelf ongerijmd vond om naar haar te luisteren; en ofschoon hetgeen zij zeide vrij onbeduidend was en doodeenvoudig werd gezegd, bemerkte hij, dat' haar stem zacht en helder klonk, hetgeen hem daags te voren volstrekt niet was opgevallen. Nu ontging het hem niet, en hij hoorde er de teederheid in, die zij bij machte was daarin te leggen. »Woet gij wel dat gij een aangeboren talent bezit?" begon hij ten laatste toen hij het onver mijdelijk onderwerp van den avond moest aan roeren. Zij glimlachte, met een eenigszins ondeugende uitdrukking in haar oogen. »Dat weet ik niet zoo zeker, maar ik had voor mij zelve de vaste overtuiging dat ik wel zou kunnen spelen." sHebt gij het nooit te voren beproefd?" sik veronderstel dat niemand het achter mij gezocht zou hebben." «Dan moet gij te midden van uilskuikens hebben geleefd 1" Zij zag hem even aan en lachte. Van dat oogsnblik af bepaalde zich zijn aan deel in het gesprek tot een enkel ja en neen. En toch was zij zonder wrok jegens ham. De volgende dagen nam zij heel eenvoudig eik onbevangen zijn beleefdheden aan,was altijd vriendelijk en spraakzaam, en scheen volstrekt niet op het denkbeeld te komen, dat eenige op lettendheid van den gevierden Arthur Hamilton een groote onderscheiding voor haar was. Aller minst zag zij daarin eenige bedoeling. Het gezelschap ging uiteen. Da eenig overge bleven gasten waren Arthur, Gertrude en haar vader, 's Namiddags omstreeks vijf uur kwam Arthur in de huiskamer binnen en vond Ger trude op den grond naast den haard zitten lezen bij het schijnsel van het vuur; bulten was het reeds donker en in de kamer was het licht nog niet opgestoken. De flikkerende vlammen wierpen een zachten gloed op haar gelaat, en een buitengewonen glans op haar fraaie vlechten haar houding was bevallig; het geheel een be koorlijk tafereel. In zijn oogen was het zoo aan trekkelijk dat hij stil bleef staan otn het aan-

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 1