mmm nl' Binnenlandsciie Berichten. Itr 'Van gevallen in provinciën, waar de cholera sich nog niet geopenbaard bad, leest men heden nog niet, maar het cijfer der aangetasten in de provinciën, waar ze reeds verschenen was, schijnt, behalve te Spezia en te Busca, iets toe te nemen. F R A a K R IJ K. Een bericht aan Uavas, gedagteekend Hongkong, 28 Augustus, meldt, dat de Fran sche consul en de Fransche kooplieden op bevel van den onderkoning den 23sten uit Kanton verbannen en te Hongkong aange komen zijn. "Woensdag is te Kanton de kathe draal door een volkshoop bestormd, maar door Chineesche soldaten weder ontruimd, op dringend verzoek der consulsdie de bisschoppen en zendelingen aanrieden de stad te verlaten. Eene dépêche van admiraal Gout bert beves tigt het bericht van de Times uit Foochow, meldende dat de verdedigingswerken aun de rivier Min vernieuwd zyo. Havas maakt een telegram uit Shanghai van gisteren openbaar, volgens hotwelk de forten van Mingan tot zwijgen gebracht zijn. Chnngshitung, Tartaarsch genei aal, is benoemd tot eersten commissaris voor Noord en Zuid. Lihungchang behoudt alleen den post van gouverneur van Chih-!i. Tot bevel hebber over de. Chineesche troepen in het Zuiden is Tsotsungtang benoemd. Men maakt te Parys toebereidselen voor een groot feest dat den 4n Sept. op het terrein der Tuiierieën gegeven zal worden ten voordeele van decholeralijdersin Frankrijk. ENGELAND. De Times maakt eene dépêche openbaar, gedagteekend van de rivier de Min, nabjj Kiopai, waarin gemeld wordt dat de vice- admiraal Courbet Woensdagmiddag de forten van Kinpai met twee oorlogsschepen gebom bardeerd heeft. Waarschijnlijk zal hij den volgenden dag de forten met zijne geheele scheepsmacht aantasten. De 'Times maakt in eene bijzondere editie een telegram uit Foochow van Woens dagnamiddag ten 1 uur 50 minuten bekend, waarin bericht wordt dat Kinpai vernield is. De Times heeft uit Foochow een tele gram van gisteien ontvangen, inhoudende: dat alle verdedigingswerken langs de rivier de Min vernield en de Chineesche troepen gevlucht zijn. De Fransche vloot kon rnet het bombardement voortgaan, maar laad te bezetten was onmogelijk. K U S t A S D. Er zijn in den iaatsten tijd in Rusland weer verscheidene diefstallen en mooi den gepleegd, vermoedelijk door de Nihilisten, dia weer gebrek aan geld schyueu te hebben. Te Astrakan werd de kas van het «adellijk ondersteuningsfonds" leeggestolen en wel op een byzonder listige manier. De die! kwam er nl. ais keizerlijk beambte, om de kas te iiiïJiLJ' tt» jf v irif:J jA_" .V"/VV-;,'it i-V^ïVi f'ïi.i.*'' i-"!:; inspecteeren.-_Hjj legde verscheidene docu-' nienten over ten bewijze van zijn opdracht," en men gaf hem zonder bedenken den sleutel. Maar na zyu vertrek bleek het, dat die stukken valsch waren geweest. Uit de kas was al het geld 30,000 roebel verdwenen en er lag een papier in met het opschrift: «op last van het uitvoerend comité." By Gadjaiscb, in het gouv. Paltawa, werd een postwagen geplunderd door vier roovers die den koetsier veimooi'ddeu. De conducteur wist te ontkomen. Een dezer roovers is gevat. Hij is een vluchteling uit Siberië; de man weigert zyu medeplichtige te noemen. Te Sarutow is een rijke dame, mevrouw Puschkiaa, vermoord en beroofd, ook al, vol gens een bjj haar gevonden papier, nop last vau het uitvoerend comité." Hier weid de r'yksle buit behaald; meu spreekt van 400,000 roebel. Vau de dieven is nog geeu spoor ont dekt. hüll' SCULAO. Er is een gezantschap voor Perzië opge richt. Aan het hoofd staat de heer tiiaun- schweig, totuuioe consui-generaa! te Sofia. Aan hem zyu toegevoegd als legatie-iaad Prof. ürugsch, voorts een militair attaché en een secretaris van legatie, liet gezantschap gaat in de eerste helft vau September op teis. ZWITSERLAND. Door de politie te Bern zijn verscheidene bekende auaichisteu in hechtenis genomen. By huiszoekingen wei deu een aautai opi uiende geschriften gevonden. De Regeettng heeft verklaard, dat zy met groole gesli engheid tegen de auarentstisene beweging te werk wil gaan. A it it 1 K i, Volgens een beticht uit Philadelphia, heelt men m New-York en de uuorduosiehjhe der Veteeuigde Staten vriezend weder en zyu de goit van St. Laurens en de suaut van Belle Isle, by Newfoundland, vol ysbergeu eeu ongehoord feit om dezen lijd van het jaar. SUtlItDAM, 20 Augustus 1881. Door Bui gemeesier en Wethouders is lieden het levei eu vau btaudkraueu met stiaatkuppen ten dieuste der Walei leiding toegewezeu auu de heet en Vau deu Houeit Puut te Am sterdam. In eeue gisteravond gehouden veigu.ieiiug van de fpileu der sociëteit sDe kuust enz." tot het kiezen van een Med. Doctor, ter vervulhug dei vacature outsiaau Uoor het oveiiydeu vau deu lieer Dr. P. Van Waas, is benoemd de neer Dr. B. Ue Biuyu, die deze betiekhlug tydel'yk vervulde. Üe molenaar B. Oosteiman, wieus been jl. Dinsdag geamputeerd is moeten wot deu tengevolge .van" hé£' ongeluk hem aan den molen-«De Draak" overkomen, is gistel avond in het stadsziekenhuis overleden. De overledene laat eeo weduwe met 5 nog jeugdige kinderen achter, die door dit ongeluk zoo spoedig van hun middel van bestaan zyu beroofd. t -'<«m> 1 ,'w j- wtws ,'A? grootendeelsafkomstigzijn van zijngrootvadè?,'^ deu Minister van Staat Ar W. C. baron vaal Nagel!. Bij beschikking van den Miuister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van 27 Augustus, is, met ingang van '1 September 1884, als officieel deskundige voor de uit voering der druifluis-conveutie aangewezen de heer J. T. Witke, hórtulanus der Rotter- damscbe Diergaarde, te Rotterdam. Dewjjl, volgens ingekomen ambtsberichten, de cholera asiaiica zich in Frankrjjk en Italië uilbieidt. heeft de Nederlandsche Regeering aüe Fiansche havens aan de Middellaudsche Zee eu do aan die zee gelegen havens van Italië, van de Fiansche grens tot en met de haven Civita Vecclna, besmet verklaard. Van den tijdelijken zaakgelastigde van de Nedet iaudsche Regeeriug te Stockholm is aan het Depai temeut vau Buiteniaudsche Zaken ontvangen een belangrijk verslag over de wet geving van Zweden betrekkelijk de bereiding en den verkoop vau sterken drank opgenomen in de Staatscourant vau gisteren. Een resolutie van den Minister vau Financiën houdt o. a. in, dat voor de toepassing van het invoert echt op beieule of ingelegde eet waren, heiast onder koek-, banket-, suiker en pasteibak kers werk, luchtdichte bussen of flesscheo niet zoogenaamd luchtledige bussen of flesschen gelijkstaan. Als luchtdichte zijn ten deze te beschouwen aüe bussen, welke zyn dichtgesoldeeni en alle flessclien waarop de kurk of stop door middel vau ijzerdiaad of caoutchouc zoodaaig bevestigd is, dut de buitenlucht daarin niet kan binnendringen. Hierbij valt echter op te mei keu dat ver pakking vau eetwaren in luchtledige of daar mede gelijkstaande bussen en flesschen op haar zelf nog niet voldoende is om die aan het invoeriecht van f25 de 100 kilogram te onderwerpen. Immers voideit genoemde tariefpost daarenboven dat Ue eetwateo zyn beretu of ingelegd. Eu üe bedoelde bepaling is dus toepasselijk op die eetwaren, welke eene dier bewerkingen hebben ondergaan, of die naar hun aard of bestemming met inge legde of bereide eetwaren overeenkomen {vergelijk art. 2 der tauafwei). Bij twijfel kunnen ambtenaren of beiaughebbendeu de beslissing des Ministers mtoepen terwijl inmiddels de goedeieu kunnen worden vtij gegeveu onder borgstelling voor het hoogste recti t. Door Mr. J. E. U. banm van Nagell(van Ampsen is aau liet Ryk, vooi het rijksarchief, ten geschenke aangeboden eene verzameling vun bileven en andeie bescheiden, Welke De Delftsche tentoonstelling van voorwer pen uit den tijd en het leven Prins Willem I telde in de week van 2026 Augustus 724 bezoekers. De landbouwtentoonstelling te Amsterdam werd Woensdag door ongeveer 12,000 be talende personen bezocht. Omtrent hel vertier, dat te Amsterdam de landbouwtentoonstelling geeft, meldt het Handelsblad De omstandigheid, dat op de tentoonstelling van dit jaar des avonds geene vermakelijk heden zijn, is oorzaak dat de vreemdelingen hier overnachten of met late treinen ver trekken, en de schouwburgen, concerteaj cafe's, enz. druk bezoeken. In de hótels is alle beschikbare ruimte bezet en wat niet beschikbaar is ook, want de kleinste hoekjes wordeu ingeruimd. Tot io de biljartzalen eu corridors zyn bedden geplaatst, en de kleinere hótels hebben 't niet minder druk dan de groote. Gaat dat zoo voort, dan biengen die veeitien dagen der tentoonstelling aardig wat vertier in dostadi "Voor verieweg de groote meerderheid zyn de bezoekprs het goede landvolk, en tot zeen laat in den nacht dwaaiden de boeren Woens dag langs onze wegen. Zeer opmerkelijk is 't groote getal der landlieden die en gargon uit zyn, vooral omdat het eigenaardig ken- jneik van een boerenbezoek aan eene groote stad haast altijd iu de tegenwoordigheid der wederhelft of der verloofden bestaat. Alle treinen komen door den kolossaleü aandiaog »an de passagiers te laat aan en menigeeu heeft zich door gebiek aau materieel ieel'yk in zijne plannon bedrogen gezien. Het Hygiënisch Congres heeft Woensdag zijue laatste zittingen gehouden: In de eerste sectie weid het voorstel aangenomen van Prof. Raymondaud tot oprichting eener internatio nale veieetngiog ter wering van besmeUeijjké ziekten. Het voorstel van Di. Dutrieux om de qua rantaine te beperken tot een streng gezond heidstoezicht op de schepen, werd met 25 tegeu 12 stemmen verworpen. Dr. Emmerich behandelde de diphtheiitid vau deu menscli en de duif. De baclei ie was nog niet gevonden, maar spi eker meent haar ontdekt te hebben. Zijne daai ir-ede genomen proeven waien zeer goed gelukt. Hij zou dis ontdekking niet hebben gedaan, zoo Pasteui' eu Kuch de wetenschap niet niet nieuwe proeven ven ykt hadden. Dr. Fernandez Caro bespreekt de gele kooi ts< Dr. Zoéros Bey deelt belaogiyke bijzonder heden mede omtrent den gezondheidstoestand ut Turkije eu betoogt, dat de Tinken dé rondleid meer dun inemg ander volk betrueb- •b »Neen, mijn zuster oordeelde het wijzer, hem dit te verzwijgen, on mijn vorig hu welijk was ook zoo «Weinig vroolijk," viel hij haar in de rede; iga hebt gelijk, en daar ga ook geen stellig bewijs van den dood uws eersten mans in han- 1 den hadt, zoo was dit wellicht ook iiet wijste." «Geen stellig bewijs," sprak ze op gejaagden toon, »en toch weet ik, dat het schip, waar gij mee weggereisd zijt, is vergaan ook uw naam stond op de üjst der verongelukten. Hoe zou ik nu kunnen denken, dat dit aites - een leugen kon zijn?" sik ben in 't geheel niet aan boord ge weest," sprak hij rustig, sen heb ook nimmer plan gehad, weg te gaan; doch achtet gij het onnootlig, u - van de zaak te verge wissen 1" Zij knikte toestemmend, sik veronderstel dus, dat 'de biijdschap over mijn dood u alles heeft doen vergetendoch waarom liet ge u naderhand niet mevrouw West noemen?" «Omdat ik me stellig voorgenomen iiad alle heiinnci'ingon nan u uit to wisschen; ik kon immers niet dan met de grootste bitter heid aan Jiot verleden terugdenken? Hebben we één gelukkig uur gehad, in do weinige weken, die we te samen hebben dooileefd?" «Wij harmonieerden waarlijk niet als tortel duiven," sprak hij met een spotachtig lachje. iBovcndien was het natuurlijk, dat ge dacht, als meisje spoediger weder te huwen dan als vvednwc. Uwe tweede keuze is dan ook eene zeer gelukkige geweest. Bij Godriep hij plotseling op luiden toon, »dan zijt gij hot ge weest, die zoude huwen, juist, toen ik voor vier jaren hierheen kwam, om met Sandby te spreken over mijne vestiging alhier; wanneer ik dat geweten had! "Vkolk een opzien zou ik verwekt hebben, indien ik plotseling in de kerk was getreden, en met het bewijs in handen uwe inzegening verhinderd had! Welnu, 'tzou ons dit pijnlijk oogenblik bespaard hebben I" Een luid snikken was het' eenige antwoord der zoo zwaar beproefde vrouw. Ieder woord, dat hij sprak, sneed haar diep in de ziel, omdat liet haar meer en met. hoop benam, dat hij zou zwijgen van liet verfden. »Ik wist met dat go laefdet," steunde zij eindelijk, ven hoe had ik liet kunnen denken? Wel heb ik vier jaren geleden uwe stom ge hoord, doch ik wist immers dat dit een bedrog moest zijn en behalve dit, was het toen reeds te laat om terug te treden." illet zou niet te laat goweest zijn, indien ge van den beginne af aan eerlijk geweest waart," sprak hij op sarcastischen toon. Wan neer ge Gascogne openlijk met uw huwelijk bndt bekend gemankt, dan had hij misschien mijn persoon uitgevonden, en er was dan zeer zeker oene scheiding bewerkstelligd.' tO God, had ik dit maar gedaan," riep zij op den toon der vertwijfeling. «Doch waarorn u dus to botlroeven? Het lijdt tot niets; ge moet tl in hot onvermijdelijke schikken. Natuurlijk zal io cher mari woedend zijn dochque vouloz vous? Ge hebt den storm doen ontstaan, en ge zult de govoigen moeten oogsten; alhoewel ik liet toch recht betreur, dat ik een a zoo schoone vrouw als gij zijt zal moeten bedroeven, zoo mag ik toch niet nalaten, den lieer Gascogne met do waar-, beid bekend te maken, zoodat n0, stil, stil, heb barmhartigheid met mijt ik kan uwe woorden niet verdragen." «Wel geloof ik, dat de gedachte u pijnlijk zal zijn, alle rijkdom en overvloed vaavwcl to moeten zeggen, nu gij n zoovele jaren in weel de liebt gebaad; docli hoe innig ge ooli door Gascogne bemind wordt, zoo meen ik toch te moeten betwijfelen, dat hij u langer in zijn huis zal duldon, als hij heeft vornomeiij wie zijn echtgenoot is." V Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 2