Gemengde Berichten. Op de voordracht voor een onderwijzer aan de openbare school te Sliedrecht komt a. voor de heer C. H. Bakkes te Schiedam. niot twee uur, een openbare vergadering houdende alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijnbeëediging van het raadslid, den heer J. H. Houtman. Ingekomen stukkeD, waaronder rapport der Financieele Commissie op de rekening van het Yry-Entrepót over 1883; welk stuk ter visie is gelegd, ten einde te worden behandeld benoeming van twee "Wethouders, benoeming leden der Gos-commissie, benoeming leden der Commissie van Fabricage, wegens perio dieke aftreding; benoeming van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs en onderwijzers bij het Lager Ooderwijs; rekening beheer fondsen der vernietigde gilden over 1883rekening over 1883 en begrooting voor 1885 van het St. Jacobs Gasthuisrekening over 1883 en begrooting voor 1885 van de Hofjes van Belois; rekening van het Vrij-Eoliepót over 1S83 en rapport der Financieele Commissie; adres K- Simmeimaos, om eervol ontslag als hoofd der 2e openbare armenschooladres A. J. J, Robbei sen, om eervol ootslag als onderwijzer 3e klasse aan de 2e openbare tusschenschooladres directie der Scheeps timmerwerf »De Nijverheid", om verlenging huur van grond, tot ulto. December 1885; adres der Bouwmaatschappij Kortland", ann- bieding tot overname van de Mai iastraat en de Kortlandstraat; adres J.Hoek,aanbieding tot overname van den Oost-Singel; adres j. Hoek c. s,, om aanleg waterleiding Oost- SiDgel, En verdere voorstellen en mede- deelingen. By gunstig weder zal morgennamiddag van 5 tot 7 uur door het korps stafmuzikanten der dienstdoende schutterij in de Plantage alhier een muziekuitvoering worden gegeven. De algemeene vergadering der Onderwijzers- Vereen iging in het arrondissement Schiedam, die bepaald was op heden 30 Augustus, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Bij de gisteren aan het departement van "Waterstaat Handel en Nijverheid gehouden aanbesteding voor het hersteileu en verbeteren van Rijkstelegraaflijnen in de afdeeliug Utrecht Was door den heer K. Sneijders de Vogel alhier ingeschreven voor f 1215. De laagste inschrijver was de heer E. M. Gieseo te Amsterdam voor f1084. "Voor het herstellen en verbeteren van Rijkstelegraaf!ijnen in de afdeeling Hoorn werd door den heer K. Snejjders de Vogel alhier ingeschreven voor f895. De laagste inschrijver was de heer D. Kramers te Schagen voor f768. De Minister van Binnenlondsche Zaken; gelet op art. 1 van het Kcninklijk besluit van 3 October 1873 (1Staatsblad no. 135); en op z(jne beschikking van 3 Juli 1884, opgenomen \n de Staatscourant van 5 Juli daaraanvolgende heeft goedgevondente bepalen dat met ingang van 30 Augustus e. k„ de artt. 1, 3,4.5,6 en 7, van het aangehaald Koninklijk besluit niet langer van toepassing zyn op de iu ge melde beschikking opgenoemde gedeelten van de gemeente Ouwerschie, in gebruik bij P. Van Wolveren, J. Zoet en H. Horeweg Mzn. De lyninspecteur-directeut' van het Rijks- telegraafkantoor te Rotterdam maakt bekend, -*<■ i a i Ti lag er ecne waas van droefheid op het gelaat van de meesteres des huizes verspreid, toen zij het salon binnentrad. Vermoeid zette ze zich in een armstoel neer en zuchtte; heden avond zou ze zich weer go- weld moeten aandoen om vroolijk te schijnen, waut er zouden talrijke gasten op MinMand ko men dinecren. Na ecnige minuten ging nogmaals de deur open en de hoogo gestalte van Cnscogno werd zichtbaar. Liefdevol boog hij zich tot haar over. »Dag, vrouwtje; ik heb u den ganschen dag bijna niet gezien 1 waar zijt ge al zoo ge weest f" »Te huis," sprak ze op afgematten toon. v sik weet een nieuwtje voor u, Emma." «Wat dan 7" »Ik zeg u alleen maar, dat Clmplin overge lukkig is, dan kunt gij het andere wel raden." sik hoop dat bet zoo is," antwoordde ze lachend, en zich overeind richtende, sprak ze; «Karei, hebt ge liet geld voor mij klaar liggen dat de telegrafische gemeenschap met Amoy eu do Japansche lijnen is hersteld. Blykens een van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lndië ontvangen telegram, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geschat op 960,000 pikols. Te Oud-Roosteren, gom. Roosteren, zijn deze week andermaal 11 "stuks rundvee, lydeude aan longziekte, op last van den districts-veearts, afgemaakt. De Hoofdcommissie voor de behartiging der Nederlandsche belangen op de interna tional tentoonstelling te Antwerpen in 1885 bericht, dat vau het uitvoerend comité der tentoonstelling uitstel is verkregen van den termyn tot aanvrage voor iozendingen uit Nederland en dat die termyn thans is ver lengd tot 1 October a, s, Vooits brengt de Hoofdcommissie iu herin- neriug, dat alle aanvragen uit Nederland vrachtvrij moeten worden ingezonden bij haar, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, die namens den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zyn uitgenoodigd zich daartoe tot plaatselijke commission te eon- atitueeren. Ten einde de aanvragen tijdig te Antwerpen te kunnen indienen, verzoekt de Hoofdcom missie die te ontvangen uiterlijk op 24 Sep tember a. s,, ingevuld op de daartoe bestemde formulieren, die op franco aanvrage te ver krijgen zyn aan het bureel der commissie, voorloopig gevestigd Willemstraat no. 17 te 's Gravenhoge. De aanneming van aanvragen, die na 24 September inkomen, kan niet worden ge waarborgd. (St. Gt.) De v Anti-Dienstver vangiogsbond" heeft Donderdag te 's Gravenhage zyn 9e alge meene vergadering gehouden, ditmaal voor bet eerst onder leiding van den gep. luitenant- generaal N. Maeleod, die eene warme hulde bracht aan deu afgetreden voorzitter, den generaal M. D. Graaf Van Limburg Stirum. Het verslag over het afgeloopen jaar luidde niet gunstig; vooral in verband met den jongsten Regeeringsmaatregél, om aan milicien- plaatsvervangers de gelegenheid te geven tot onderofficieren te worden benoemd. Metide financiën was het beter gesteld, daar er een batig saldo van f 472 aanwezig is. Een vooistel om do contributie tot f, 1 te verhoogen werd door de vergadering ver worpen. Eeue prijsvraag, betreffeude »de wensche- lykheid van het invoeren van den petsoon- lijken dienstplicht", is op voldoende wyze beantwoord door den len luit. der aitillerie B. Oolgaardt. Als blijk van erkentelijkheid aan graaf Van Limburg Stirum, werd eene fraai gecalli- grafcerde perkamenten oorkonde, bevattende het verslag over het afgeloopeD jaar, door do aanwezigen onderteekend. Het stuk zal deu heer v. L. S., die met aanwezig was, later worden aangeboden. Een algemeen «leve de generaal Van Stirum I" volgde op deze ovatie. De aftredende leden van het Hoofdbestuur de heeren: Jbr. F. G. A, Merkes van Gendt, Mr. H. Van der Hoeven, P. F. Brummgs, Mr.- J, Wertheim eu W. J. Knoop werden by acclamatie herkozen. ïNeon," antwoordde hij verrast, sdoch ge behoeft het na toch niet te gebruiken, is 't wel tJa wel," sprak ze roet oen gedwongen lachje »hoc achteloos van u Karei haal het ter stond." «Gij ongedultligo kleine heks," lachte hij smcent ge werkelijk, dat ik op uw gebiedenden toon dadelijk zal gaan 7" jiJa, gc zult het mo geven, Karei, ik moet het nog dezen avond hebben." Waarom, mijn lieveling 7" sOmdat Fiora nu juist naar do stad gaat, en het dan kan meenemen." ïlleeft dat dan workolijk zoo'n haast? of meent uwe raodisto, dat go niet in staat zijt om te hetalon 7" »Doe het maar, Karei," lachte zij, en lei horen arm in de zijne, hem langzaam met zich voorttrekkende. 8Kleine tyrannes," sprak hij, on opende met een de deur van zijn -schrijfvertrek. Volgens opgave van den secretaris der zendelingvereeoiging in de Minahassa van Menado op Celebes had het Nederlandsche zendelinggenootschap aldaar op 31 December •1883 406 scholen met 6919 leerlingen, van welke 56.8 pet. het onderwijs geregeld volgden. Een landbouwer te Zwollerkerspel, die eene vrouw en zes kinderen heeft, verkocht Woens dagavond al zijn vee, leverde het in den nacht af en vertrok met eene vrij aanzien lijke som. Gisteren werd hij te Wijhè gezien met eene ongehuwde vrouw, vroeger bij hem in dienst, doch op anndriugen 2ijner vrouw verwijderd. Men veronderstelt, dat zij te zamen naar het buitenland zulleu gaan evenals dezer dagen eene gehuwde vrouw te Zwolle en haar kostganger, eeD gepas- porteerd Indisch militair, deden. De aan verschillende huizen te Delft uit gestoken bordjes «Kamers te huur" in dezen tijd van het jaar geen zeldzaamheid gaven dezer dagen aan eene oplichtster aan leiding eene of meer verhuurders van kamers voor hare zaken te exploiteeren. Woensdag middag meldde zich bij eou ingezetene aan de Geer eene dame aan, die naar eene kamer kwam zien voor haar zoon, die weldra te Delft zou komen studeeren. De overeenkomst was spoedig gesloten en bjj nadere kennis making bleek dat de huuister te Nymegen woonachtig was en te Delft geen enkele be kende had. liet aanbod om een weinigje te blijven uitrusten en iets te gebruiken werd vriendelijk aangenomen, evenals de invitatie van de vrouw des huizes na den middag maaltijd, oru eens een kijkje langs de diukste straten van Delft te nemen. Tot hiertoe vond men niet de minste aan leiding tot kwaad vermoeden doch op den terugweg ontmoette de juffrouw rnet bare nieuwe kennis bjj de Bieedsteeg de wed. B., die zonder veel complimenten de laatste aansprak, haar voor een bedriegster uitmaakte en een en ander met een lang verhaal van waaischijnlijk zeer betrouwbare feiten beves tigde. Önze «Nymeegsche dame" vond het nu maar beter zich zoo spoedig mogelijk to verwijderen, doch liep nog even op de Geer bjj haar gastheer van 's morgeus aan, wien zij f2 afhandig maakte en waarmede zij io de richting van den Rotterdarnschen weg vertrok. Nu kwam ook de gastvrouw thuis: wederzydsche explicatiesDe bedriegster zoo spoedig mogelijk te achtervolgen was de vrucht van liet korte beraad; met behulp van een rytuig werd zjj nabjj de laan van «Jaffa" ÏDgehaald, en eerst na eenig loven en bieden was zij er toe te bewegen de f 2 terug te geven. (-D. O.) Te Nieuwenhagen (Limburg) is een sedert korten tijd aldaar gevestigde horlogemaker met de noorderzon verdwenenmet zich nemende een ÖOtal gouden horloges, hem ter reparatie toevertrouwd. Da politie is zijn spoor bjjster. Te Palemig, by Heerlen jLimburg), heoft zich het zeldzame veiscbynsel voorgedaan, dat de SOjarige Souren, -na eeue volslagen blindheid van ruim zes jaren, eensklaps het gebruik zijner oogen heeft weder gekregen. Den 26 en 27 dezer is te Friedrichshafen «Geef mij uw sleutel maar, en nu open uw lessenaar voor den dag met uw geld." «Heb medelijden met uw armen slaaf. Schaamt ge u dan niet, roe dus te tyrannisecren 7 Ik zal Harry hedenavond nog waarschuwenja 't hu welijk is een ,zeer gevaarlijk dingmen houdt op een wil te hebben." Terwijl Cascogne deze woorden sprak, nam hij eenige banknoton ter gezamenlijke waarde van duizend gulden uit zijn lessenaar en over handigde die aan Emma. Als wezenloos stond zij nu aan zijne zijde. »Geen enkel woord van dank," sprak hij lachend. «O, ondankbaar kind, nu, wat kan men anders ook verwachten 7 Arme Harry, ook gij zult ondervinden, hoe de vrouwen ons kun nen beheerschen Ik arme bedrogen echtgenoot." Karei Ze was bij deze woorden zeer bleek go,wor den, en zag'hem .ernstig aan. iJa, bedrogen," voer hij vroolijk voort, pik meende geluk in het huwelijk to vindon, en een congres gehouden van voorstanders der wereldtaal Volapük, welke op initiatief van den cooslructor dezer taal, den geestelijke Johann Martin Schleyer te Litzenfelden by Constanz is belegd. Aod bet einde der bespre kingen werd de wensch uitgesproken, dat de zinspreuk in Volapück: «Menadi bal puki bal" (Eén rnensehheid één taal) bewaarheid worde. In eon nacht-sneltrein van Koningsbergen naar de Russische grenzBn moet een moord gepleegd zijn op een jongen koopman uit genoemde stad, die met een aanzienlijke som golds reisde. By het station Swentiany heeft men hem dood en van alles beroofd op het spoor gevouden. Een trein-beambte is onder verdenking van den moord in hechtenis genomen. Weer hebben zich twee dobbelaars te ,Monto Cailo van kant gemaakt. De een is een Poolsch advocaat, Goulscky genaamd, die de roulette-tafel heeft verlaten zouder een stuiver over te houdeo. Zijne bloedverwanten die rijk zijn hebben geweigerd hem verder van geld te voorzieD, daar zij wisten waar het blijven zou, Alzoo tot wanhoop gebracht, heeft Goulscky de hand aan zich zelf geslagen, De andere zelfmoordenaar was sinds ver scheidene maanden te Nice gevestigd en be zocht geregeld de speelhel, om te eindigen met laudanum. Te Clonez, in het Iersche graafschap Con- naught, overleed dezer dageu een Protestant- sche vrouw, wier overleden man Roomsch Katholiek was geweest en wier zonen ook tot- dien godsdienst behoorden. Zij had uit drukkelijk in. haar testament verklaard, dat zy, volgens de gebruiken van haar kerk begraven wilde worden. Maar terwijl de Protestantsche leeraar, wien zij de regeling der begrafenis had opge dragen, zijr. vrouw en de twee dochters dér oveileüeue aan het sterfbed waren, drong de Katholieke priester van de plaats, met een aantal volgers, het huis binnen, en na een ergerlijk tooneel aan het sterfbed, namen hjj en de zijnen bezit van het huis, waar de Protestantsche leeraar onder het gejouw der menigte ietter lijk de deur werd uitgejaagd. Laatstgenoemde nep de hulp der politie in, tot uitvoering van den uitersten wil der overledene en tegen den al te ijverigen priester is een gerechterlijke vervolging ingestejd wegem zyn gewelddadig gedrag. De dag der opening van de kindertentoon stelling te Parijs is nog niet bepaald, maar er zijn reeds '1300 kinderen uit verschillende landen aangegeven. Te Twisk heeft zich dezer dagen een knaapje van tien jaar door ophanging van het leven beroofd. Wat een bankroet is weten, helaas, veleu bij bittere ervaring. De ooi sprong van het woord is minder bekend. Het is eene ver bastering van het Italiaausche banco rotto, gebiokeue bank. Wanneer voorheen een koop man ia Italië aan zijne verplichtingen niet voldoen kon, werd do hoogo baak of tafel, die de kooplieden buiten hunne woning stelden en wam aan zij hunne zaken deden, door de overheid gebrokeo, ten teeken, dat zy geen handel meer mochten dry ven. »0, Karei, spreekt ge in ernst, hebt ge u werkelijk bedrogen in mij heb ik u niet ge lukkig gemaakt? «Dwaas kind, ik wist niet wat het geluk was, totdat ik liet door u leerde kennen," fluisterde bij on drukte haar teoder in zijne armen, sge meendet toch niet, dat ik in ernst sprak? sik weet het niet; zoo dikwijls vinden we ons in onze schoonste illusies bedrogen; het kon u, mijn Karei, ook zoo gegaan zijn; overigens zijt ge oen juweel van een echtgenoot, en Harry Chaplin mag een voorbeeld aan.u nemen." »Ge spreekt, alsof ge de rijkste omringen hadt, carina mia!" en arm in arm keerden do twee naar het salon terug, Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 2