.u 6041 Tweede Blad A0. 1884. Maandag 8 September. A.clit ©n Dertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buïteniandsctie Berichten. Binnenlandsche Berichten. Abokukmkntsphijk» per kmrwts Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t.Sh. - '2 50 - 0.10. SVIIEAII: MARKT, E, 13 ADVERTENTtEPKUs; vau (—10 gewon* tegeln met inbegrip vau eene Courantf 1,1; iedere gewone regel meerU Orieham, plaatsing weidt tegen rwsssuAi. berekend. ITALIË. Het aantal sterfgevallen aan cholera be- dropg in Italië Donderdag 106, waarvan 53 te Napels ea 15 te Spezzia. De Ministers vao Marine en van Koop handel en Landbouw zijn thans te Napek Zij hebben uit de openbare kas 20,000 lire medegebracht, ter ondeisteuiing der arme lijders, en vergezeld van den prefect en den burgemeester de besmette wijken bezocht. De Napetsche bank hoeft den gemeenteraad 60,000 lire doen toekomen. De Koning, vergezeld van den minister president Depreti* en van den Minister van Financiën, Magliani, is Donderdag naar Napels vertrokken. Hij zal er waarschijnlijk eenige dagen blijven, Groote lof wordt gebracht aan den kardinaal-aartsbisschop van Napels, San Felice, wegens zyn trouw bezoek aan de ziekenhuizen en aan de cholera-lyders in hunne bijzondere woningen. Eiken dag verschijnt hy bij zieken. Se lagere geestelijkheid volgt zyn edel en moedig voorbeeld, en zij doet haar best om de bjjgeloovige begrippen en de vooroordeelen des volks te keer te gaan. Het officieele bulletin van den 3den meldt, dat er in de provincie Napels 427 nieuwe gevallen van cholera waren voorge komen, en 63 dooden, in de provincie Bergamo 22 gevallen en 8 dooden, in de provincie Campobasso 5 gevallen en 5 dooden, in de provincie Cuneo 29 gevallen en 17 dooden, waarvan 8 gevallen en 3 dooden te Busca, in de piovincie Modena 3 gevallen, m de provincie Massa Carrara 11 gevallen eu 9 dooden, in de provincie Parma 3 gevallen en,-5 dooden, in de provincie Turijn 11 ge vallen en 9 dooden, in de piovinción Ailes- sundria en Coserta elk 1 geval en 1 doode. ENGELAND. De Times verneemt uit Honkong van jl. Donderdag, dat de Frauschen Kelung bom- bardeeren. Men gelooft dat zij de stad zullen bezetten, hetgeen echter zonder cenig nut m]L zyn. Het bezetten zal al hunne beschik bare krachten vereiscben, zonder dat zy er eenig voordeel van genieten. Een artikel in de Pall Mall Qaxelte zegt, dat er sprake is om luid Carlingford, president vao den geheimiaad, naar Berlijn te zeoden als voorioopig plaatsvervanger van wyleo lord Ampthil). Te Londen overleed voor korten tijd de beroemde geneesheer Sir Erasmus "Wilson Terwijl hy zich door de r'yken vorstelyke ho noraria betalen liet, gaf hy deze weder uit ten bate van schenkingen en stichtingen ten algemeenen nutte, en ontbrak het zijnen pa tiënten aan middelen om te verkrijgen wat voor hen dienstig was, zoo tastte hij gaarne ia de beurs. Uit eigen middelen richtte hy een ^leerstoel voor huidziekte, een anderen tv»o jziekteleer op eu liet aan het hospitaal te, Margate een afzonderlijken vleugel voor zeebaden bouwen. De zoogenaamde naald van Cleopatra, aan de Theemskade te Londen, liet hy tegen eene .uitgaaf van 10,000 pond sterling uit Egypte naar Engeland komen. Aan het Boy al Ooilege of Surgeons, waarvan Wilson vroeger voorzitter was, heeft hy 185,000 pond stetliug, en aan drie genees kundige inlichtingen van weldadigheid elk 5000 pd. st. vermaakt. SPANJE. Er vei schijnt thans ook te Madrid een officieel bulletin omtrent de cholera. Dat van den 3dcn bericht dat er te Elche 3 gevallen plaats hadden, waarvan 2 met doodelijkun nfloop, te Mouovar zijn 2 personen aan die ziekte bezweken en te Alicante 5. Het aantal sterfgevallen te Novclda sedert den 28 Augustus is tecds per telpgraaf ge meld. Volgens het bulletin bleven er 20 lijders in behandeling. De helft der inwoners heeft de plaats verlaten. Er is om de besmette plaatsen eeu gezond- heidscordoo getrokken; maar het is moeilyk lazaretten op te richten wegens den tegen stand der bevolking, die zelfs treinen en gewone rijtuigen weigert te laten aankomen. Te Madrid ziju gsoote voorzorgen genomen. Alle hospitalen hebben reeds bijzondeiezieUpu- zaléu om, des veroischt, cholera lydeis op te netneu, en er is eeu gebouw tot nieuw zieken huis „ingericht, met j)0p„ ledikanten. BELGIË. Met 41 tegen 19 stemmen heeft de Senaat het krediet toegestaan, hetwelk de Belgische Regeeiing in de gelegenheid zal stellen de diplomatieke bettekkingeu met het Va&icaan te hernieuwen. De algemeene beraadslaging over de schoolwet is begonneu. Wat daarvan het einde zal zijn, is, niet minder dan van het krediet voor het gezantschap by den Paus, te vooizien. Daarom waarschijnlijk achtte de rechterzijde geen uitstel noodig eo wilde zy reeds Donderdag terstond tot de beraadsla gingen overgaan, maar toen zij op haar stuk staan bleef, deed de heer Graux een beroep op het reglement, hetwelk voorschrijft dat er 24 uur verstrijken moeten tusscheo het iudieneu van liet rapport en de openbare behandeling, voor welk argument zy zwichtte. B II SUS I). De Keizer en de Keizerin zijn gisteren namiddag te 2 uur «aD Peterhof te St. Peters burg aangekomen. Zij bezochten de vesting- kerk en verleenden eene afsclieids-audientie aan den Perzischan gezaut Daoule Yahia Khan, waarna zij de hoofdstad weder ver- lieteu. 'L W 1 1 S E BLAND. Van wege de internationale conferentie van het ïRoode Kruis," zyn Dinsdagavond te Genève proeven genomen met het ge bruik van electrisch licht op slagvelden, ter opsporing van de gewonden. Zij 'voldeden zeer goed. Het electrisch toestel kan door twee paarden over het veld vervoerd wordea. P R A N K R IJ K. De depêche aan den Times, als zou Kelung jl, Vrijdag voor de tweede maal gebombar deerd zyn, is van grond ontbloot. CHIN A. Berichten, te Souachim ontvangen, melden dat Kassala door eene groote macht van opstandelingen is aangevallen, welke met groote verliezen zijn teruggeslagen. China heeft gezorgd, dat het goed'toege rust was' voor den oorlog. In de laatste jaren leverde de >kanoDnenkoning" Krupp 586 vuurmonden' aan de Chineesche Regeering en wel: 362 veldstukkeu, 156 kanounen ter vei dedigin0 van foi ten, 40sc!ieepskanouneneuz. Z I 1) - A P It I K A. De heer Joubert heeft gisteren het presi dentschap naDgenomen over de republiek door de Boeren in Zululand gesticht, 1) U I T S C III A S D. De heer Wiadthorst is benoemd tot eeiebui'ger der stad Ambeig. A M E B I K A. Te Nashville in Tennessee (Ver. St.) zyn weer drie Mormoonsche piedikers vermooid, by gelegenheid van aen vergadering, door hem belegd tot het verkondigen van hun leer. SCHIEDAM, 6 September 1884. Mej J. H. Akkersdijk heeft eervol ontslag aangevraagd uit haic betiekking van onder wijzeres aan de Burgei schooi te Viaardingeu, wugeas'vertrek naar lndië. Bij den landbouwer H. P. te Oud-Rooste ren, gem. Roosteren, zyn op last van den 'distiicts veearts zes koeien, lijdende aan long ziekte, afgemaakt. Het aantal stoombootan te Rotterdam neemt steeds toe; twee jaren geleden was het haven bestuur genoodzaakt, om ongelukken te voor komen, een aantal booten eeo andere losplaats aan te wyzen; de bovenbooten bleven aan het Oude hoofd, de benedenbooten moesten naar de Maaskade op Feijenoord verhuizen. Destijds was aan beide aanlegplaatsen overvloed van ruimte, en noemde velen de verplaatsing in stf'yd met de belangen van het publiek. Het blijkt thans, dat het bestuur goed gezien heeft, wantin den laatsten tyd is het aantal booten zóo toegenomen, dat thans op markda- gen beide aanlegplaatsen geheel vol zyn. De nieuwe cursus vau de Avondschool voor volwassenen te Amsterdam zal op 15 September e. k. een aanvang nemen. Hei verslag over het afgeloopen jaar ver meldt omtrent den arbeid dier schooi de schoonste resultaten. Ruim twee honderd personen, 7.00 mannen als vrouwen, maakten er gebruik van, en allen verlieten de schoot dankbaar voor het genotene en met de overtuiging, dat het be taalde schoolgeld (10 cent per week) niet beier besteed kon worden dan daar. Tot'dehking van het tekort in de gemeen tekas te Putten, ontdekt na de ontvluchting van den ontvanger in het begin des voorgaanden jaars, heeft de heer Diemont, een der wethou ders, een derde gedeelte aangezuiverd. De burgemeester en de andere wethouder zijn daarin onwillig en brachten dat tekort op de gemeenterekening van 1883, de leden van den Raad weigerden hieraan hun goedkeuring te veilcenen en hebben een commissie benoemd om te onderzoeken, of zy den burgemeester en den anderen wethouder niet gerechtelijk kunnen dwingen tot aanzuivering van het tekort. Donderdaguacht is het bureau van politie of de zoogenaamde wachtkamer op hetGoorke, een zeer bevolkte buiteewyk te Tilburg, door een woeste berule vernield en omvergehaald. De deur, vensters ei.;., werden stukgeslagen. Zelfs de meubelen moesten het ontgelden de tafel en stoelen werden mede op de straal- steenen uiteengeslagen. De aanleiding tot deze daad is tot nog toe onbekond. De politie doet ijverige nasporingeu om de daders te ontdekken. Behalve de f1000, die de heer Kol schonk aan den koetsier van den Blosmehdaalsclien omnibus, die de 52 bankbiljetten van f 1000 vond, door de twee Engelscheti onder de kussens verborgen, ontving de vinder van de twee biljetten van f 1000 honderd (zuiden en de vinder van een biljet van f4000 vijfen zeventig gulden van bovengenoemde» bankier. De hovenier J. Van Noord, te Utrecht, heeft in den laten avond van zijn leveu, namelijk op 82jarigen leeftijd, nog het geluk gehad een kind van den dood te redden. Het kind was te Utrecht in het water gevalleu Van Noord sprong er onmiddellyk bjj en bracht het behouden aan wal. «V, N; jv SfAVL'U- RJ- Tengevolge vaa -den zachten wiuter en warmen zomer vond het Noordsche ys veel aftiek. De te Amsterdam gevestigde yscona» pagnie kreeg 0. a door 80 stoomschepen 45,000 ton ys, of 45 milhoen kilo aange voerd waarvan het grootste gedeelte naar Duitsciiland werd verzonden. Geregeld von den van 25 tot 40 man werk om te lossen an te laden. Verscheidene dagen moesten 30 a 40 spoorwaggons beladen worden. De Amerikaansche zangeres Emma Abbott heeft eeu prijs van 50,000 dollars (f 125,000) voor eene opera in de stijl van Flotow's. Martha uitgeloofd. (Qids.) Een. boer uit Zeeland schrijft aan de Mid- delhurgscha Courant »Dat wij ons te Arasterdam den tyd goed ten nutte maakten behoef ik u niet te zeggen behalve de tentoonstelling hebben wij ook alle merkwaardigheden van Amsterdam in oogen- schouw genomen, zooals: het Paleis, ver schillende keiken, stadhuis, museum, de diergaarde en aquariums, de haven, voorname koffiehuizen, schouwburgen, b-iriveus ook de Joden-Breestraat en ook de Beurs, doch biarvau hebben wy minder aangename her inneringen. Verleden jaar, bij gelegenheid vai de Koloniale Tentoonstellingheb ik dikwijs in de couranten afkondigingen gelezen van den burgemeester van Amsterdam, waarin hy de straatjongens aanmaande de vreemde lingen niet op straat te schandalizeerenmij dunkt, de burgemeester zou wel zoo goed doen eene dergelijke proclamatie te richten tot zeker sooit beursbezoekers, opdat zy niet alleen de vieemdeliogen zouden respecteeren, maar ook hunne landgenooten, die er ecu eigen kleederdtacht op na durzen houden. De be woners van den Joden-Breestraat hebben bij mij don indruk gemaakt beter gemanierd te zijn dan de troep effectenhandelaren, die mij met mijn gezelschap van de Beurs hebben gedrongen." Volgaas de Amst, heerscht er te Koog aan de Zaan spanning tusschen de patroons au dio weiklieden, welke behooren tot de sociaal democratische paity. Zoo moet 0. a. de heer B,, korenfactor aldaar, aau zyn weiklieden die tot genoemde party behooren, hebben te kennen gegeven, <1 .t. vf

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 5