ensdag 10 September. 6042. maaafi Acht en Dertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Boitenjandsche Berichten. 7 AbonnemSNTsi-riJS, per kwmtaal franco per post, door het geheele Ryk Afzonderlijke nommnrs 1.85. - -2.50. - 0.10. BUUËAII: HABHT, JE» 134. t 1 i/ ilHirwiwwwm»»»» Advertentieprijs: 1—10 gewone regels toet inbegrip van eene Courantf ï.lOj Iedere gewone regel meer0.1#. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 9 September -1884 (Slot.) De vorming van een sterk Duitschland heeft vooral onze positie versterkt. "Van een door den schrijver in 4870 geuit gevoelen wordt nog niets door hem teruggenomen »Het behoud van het evenwicht van Europa Ï3 volkomen bestaanbaar met het overlaten van Duitschland met inbegrip lelfs der donr Fiankrijk veroverde Duitsche landen aan de Duitschers. Dan wordt Duitschland machtiger dan Frankrijk, niet alleen door .zijne tegenwoordige bevolking jnaar ook door zijne grootere innuerlijke kracht en snelleren aanwas. Maar Duitsch land heeft dau nog volstrekt de macht niet om de rechten tan anderen te vertrappen. Duitschland vyordt en blijft de sterkste der broederen, omdat de natuur hem het sterkste gemaakt heeft. Fjankryk wil zich tegen die natuurlijke orde van zaken verzetten): den sterk ste moeteen aim vastgebonden worden, opdat Frankrijk, anders de tweede, de eerste bigve." Een groot geluk, ons door Duitschlands machtsvertneerdering vei schaft, is, dat wjj Engelands hulp niet meer noodig hebben. Onze geschiedenis is eigenlijk, bij allen uiter- Ijjken glans, eene zeer treurige, "Wij werkten met noeste vlijt steeds aan bet voi men eener commeicieelo en koloniale macht, en telkens als onze arbeid begon vruchten af te wer pen, kwam Engeland omverwerpen of zich toefeigenen, wat wij hadden gewrocht. "Wy waren de piouieis vooi Engeland. Wij heb ben ons er natuuilyk tegen verzet, maar wij hebben niet meer kunnen doen, dan met eera strijden ea daarna het gelag betaleu. Iu eeo der vorige eeuwen zou de Jfïsoro-quaestie eene gereede aanleiding voor Engeland zijn geweest, om Sumatra van ons over te ne men. Na een paar eervolle, inaar cmvtucht- bare zeegevechten zouden wij den viede en den afstand hebben, moeten teekenen. Nu jtebhen wij dit beloon der zaak niet te vree- zen, Niet oin onzentwil, maar krachlens zijne eigene aansprak op gelijkheid van rang en invloed ook in buiten-europeesche vraagstuk ken, zou Duitschland deigelijke handeling niet lijdelijk aanzien, en de tijd van afreke ning tusschen Engeland en het europeesche Continent zou zyn aangebroken, ais E -.geland tegenover ons wilde handelen als in vorige eeuwen, Emdelyk vestigen we nog de aandacht op de mei kwaardige 'slotpagiua van het opstel des heeren Van Houten. Ily zegt daar: In onze dageo is de bistnarcksche staat kunde gericht op de vorming van een euro- peeschen boud, die aanvankelijk de revanche van Frankryk had af te wenden, maar allengs een aoder karakter aanneemt. Haar objectief Wijkt meer en meer in do buiten-eui opeescbe vraagstukken te liggen. Wat de engekche radicalen tot dusver slechts in enkele geval len wisten te bewerken, zullen de engelsche staatslieden iu hef vervolg doorgaand moeten doeu. Niet "Engelands belang, maar het alge meen belang der menschheid en der bescha ving za! den doorslag daarbjj geven. De loop der beschaving hangt voor meer dan één menschengesiacht, wellicht voor eeuwen er van af, welke strooming in Duitschland en Engeland bovendrijft; of de door üuitschland geleide continentale bond eenerzijds en Enge land anderzijds zich bij de behandeling der buiten-europeesche vraagstukken door natio- naal-egoistische of door kosmopolitische huma nitaire beginselen faten leiden, In het eerste geval outwikkelt zich ouder de leiding der regeeiing, vooitgedreven door het belang der volken, uit de btsmarcksche staatkunde een europeesche vredebond, en staat eene periode van sluiting van den tempel van Janus voor de deur, langer dan ooit te voren. In bet andere geval zal hetzij Duitschland, hetzij Engeland zyu Sedan moeten beleven. Wel ken weg de zaak opgaat, hangt af van de kracht, waarmede bij elk volk de kosmopo litische beginselen zich doen gelden. Als geen land eenig voonecht voor zich wil, en ieder den vooi uitgang zoekt in ontwikkeling der eigene kracht, zonder afgunst dat meerdere inspanuing of natuurlijke voordeeien een ander meer vruchten in den schoot werpen, waarom zoude de eeistgenuemde oplossing niet kunnen worden verkregen Bismarck heeft de democratische strooming gebruikt als voeituig voor zijne diplomatieke doelein den waarom zou de democratie met de bis- inaicksche diplomatieke schepping tot uit gangspunt nemen voor de verwezenlijking van een europoeschen volkeienboud? En wat ik hier vooral wilde in het licht stelleu is, dat wy bij deze crisis in de wereld geschiedenis alle rollen kunnen vervullen, behalve die van toeschouwer. Komt er eenig conflict, dan staao Nederland en Belgié midden in den stiijd, gelijk eene eeuw geleden, toen de flnnsche levolutie eene deigelyke periode van stryd tusschen Frankrijk en Engeland opende. Dien stryd te vooi komen, met alle macht, is onze eerste plicht; maar, kan het niet anders, dien op eene wijze, onze voorouders waardig, te voeren, onze onvermijdelijke taak. We gaan, zoo eindigt de heer Van H. de periodewaarin internationale beslissingen hetzij langs vreedzamen, hetzij langs bloedigea weg vallen, te gemoet met een ontredderden iuwendigen politieken toestand. Wie zal zich over verwoestingen kunnen verwonderen, als er eens een storm opsteekt?" BE L G IÉ. Jl. Zondag hebben te Biussel de clericalen op hunne beurt eeae manifestatie willen houden, maar hunne tegenstanders hebben hen niet zoo kalm hunnen gang laten gaan als zij zelve verleden Zondag deden. Omstreeks twee uren zette de zeer talryke stoet zich in beweging, te midden eener joelende en schreeuwende volksmenigte. De verwarring was al dadelyk zeer groot en hier en daar werd gevochten, zoodat de politie genoodzaakt was eenige arrestatiën te doen. Maar al voorttrekkende hadden de ma nifestanten steeds vinniger aanvallen te door staan, Vaandels en deviezen werden ver scheurd, en personen gewond. Om half drie werd de stoet door de opdringende menigte in tweeëa gescheiden en een half uur later was hij deorsueden op verschillende punten. Om drie uur werd de verwarring algemeen. Ondanks de pogingen van politie, gendarmerie en buigerwacht, kon de manifestatie geen verderen voortgang nemen. Allengs verspreid den de deelnemers zich en langzamerhand bedaarde de opgewondenheid. Wel bleef den geheelen avond in de stad nog zekere gisting hserschen^aioaar de orde werd niet gestoord. In het geheel moeten 485 personen gear resteerd zijn. Ongeveer honderd zijn gewond, ja men spreekt zelfs van dooden. Te Antwerpen stond eeno ontzaglijke menigte by het station de uit Brussel terugkeerende clericalen op te wachten. Er werd gejoeld, geschreeuwd en gevochten en de gendaimerie was genoodzaakt eene charge te doen. Ver scheidene peisonen werden gewonden andere gearresteerd. Ook elders hadden, bij den terugkeer der clericalen, aan de stations vechtpartijen plaats. De katholieke biaden openen hunne kolommen voor de mededeelingen van ge tuigen der Zondag plaats gehad hebbende wanordelykhpden. Zy doen dit met het oog op een onderzoek, waaruit kan blijken wie voor de ongeregeldheden verantwoordelijk moeten woidea gesteld. Er zijn reeds talrijke verklaringen ingekomen. De burgemeester heeft du demonst.atie van het coderwijsver- bond, die aanstaaoden Zondag zou moeten plaats hebbeu, verboden. Een gedeelte der Zondag gearresteerde personen is gisteren op vrije voeten gesteld. De burgemeester is bij het Ministerie ontboden en heeft met de heeren Malou en Jacobs eene conferentie gehad. Heden zal er in den Sonaat eene inter pellatie plaats hebben over de ongeregeldheden te Brussel. De Katholieke dagbladen zeggen dat de politie m de groote steden torvertrouwd moet worden aan de Regeering. Vele dier bladen willen dat de burgemeester van Brussel afgezet worde. De JBicn public meldt, dat de Minister van Landbouw, de heer Bernaert, Zondag by het station te Gent uitgejouwd werd. F R A N K R IJ K. Het antwoord, dat de President der Repu bliek gezonden heeft aan Barodet, op diens bekenden brief ten gunste der onverwijlde byeenroeping der Kamers, luidt als volgt: sik heb den brief ontvangen dien ik dê eer had van u te ontvangen uit naam van de parlementaire groep, waarvan gij voorzitter, zyt. Ik heb dien gezonden aan den voorzitter van den ministerraad, daar ik persoonlijk er niet op antwoorden kan, zonder de consti- tutioneele terughouding te verlaten, die fl>(] ten plicht gesteld is." Te Parijs wordt eerlang, op de Mont Ste Genevieve een kerk voor de aanhangers der leer vao den beroemden mysticus theosoof Swedenborg geopend. Te Marseille is de suikerraffinaderij >Saint-Louis", eene der grootste in Frankryk, door brand vernield. Meer dan 500 arbeider# zyn daardoor van werk verstoken gewordezu Het verlies wordt* op eenige millioenen ga- raam d. De fabriek met den voorraad waS verzekerd bij dertien maatschappijen. De uitkomsten der onderzoekingen van den Franschen geleerde Pasteur betreffende de hondsdolheid zijn, zooals bekend is, onder zocht door eene commissie, welke hare taak nu volbracht heeft en den uitslag daarvan medegedeeld. Pas our had aan de commissi# 23 rashonden gegeven, welke alle met het gif van dolle honden werden ingeënt en daarna met de door Pasteur ontdekte vaccinestoh Het resultaat hiervan was dat geen van deze honden dol werd, ook niet ten gevolge van den bapt van dolle honden, welke laatste echter, niet met de vaccinestof geënt zynde» alle stierven. Door zulke daadzaken zal wal niemaDd meer twijfelen aan den dienst, welken Pasteur der menschheid hiermede bewezen heeft. ENGELAND. De Japansche legatie logenstaft het bericht» als zou Japan de souvereiniteit over dö Leou-tcheou eilanden weder teruggeëischt hebben. De Timet verneemt uit Foochow van Zaterdag 1!., dat de ^phineesche autoriteiten de kennisgeving openbaar gemaakt hebben, dat de-ooi log verklaard is. Shanghay is onze dig verklaard en "Woosung wordt geblokkeerd, met uitzondering van een kanaal, dat onzijdig is verklaard. De Engelsche Regeeritig heeft een portret vau Karei I te paaid door Van Dijk gekocht voor 17,500 p.st. (f210,000). Twee portretten door Rubens werden aan particulieren ver kocht voor 50,000 p. st (f 600,000). In Leicester is de oppositie tegen de ver plichte vaccine zoo hevig, dat de autoriteiten niet weten wat aan te vangen, vooral daar de pokken van Londen zjjn aangebracht. Tegen 3000 personen, die weigerden zich te laten vaeciueeron, zal een vervolging worden in gesteld.

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 1