f I IraiÉiii toot fe scW mei den Mjiel. Per Telegraaf. 0 Gemengde Berichten. Landbouw en Veeteelt. Armenzorg. I êitt'' ile afge- eweging I iu alle ilea ge* ;eraketi, vliegen cht aan. Vf *VS>Ü -A 4 >/,vk i Daarmede wasjleze demonstratie afgeloopen 'eovbl^ef {'o vergadering in het versierde joknttfnog eenigen lijd bijeen. Ann ailen, dia in den Transvaal familie hebben of vrienden, of infot-matiëu wenschen te ontvangen, deelt het B. N61. mede,- dat Engeland heeft goedgevonden bet port op de brieven van Holland naar den Traqsvnai van 53 lot 60 cents te verhoogen, waardoor men voor eiken brief 50 cents moet betalen voor on voldoend port. Frankeert dus uw brieven met 60 cents port. Een van Arnhem's ingezetenen ontving gisteren eene briefkaart van Nova-Zembla, verzonden 20 Aug. jl„ waaruit blijkt, dat de bemanning der Willem Barents zich in ble kenden welstand bevond en nog geen last van de koude had gehad. Onder de eigenaardige gescheuken aan aan Nicolaas Beets op zijn zeventigsten ver jaardag geschonken, is er, volgens liet Utr. Bbhl, een van den heer A. Glijm de Vos, bloemist te Utrecht, namelijk een exemplaar van eene nieuwe variëteit der bolbegouia, door den k woeker aNicoiaas Beets" gedoopt. Het studentencorps te Groningen heeft, als inleiding der feesten, van eenige dames een geschenk voor het corps ontvangen, bestaands uit vijf prachtige fauteuils voor den Senaat, alsmede een album met de namen der dames- geefsters, De aanbieding heeft Maandagmiddag plaats gehad in de sflarmonie", en wel door een comité vaunegen dames welks wonrdvneidster Mej. Busman was. Uo rector, Jhr. D. R. De Marees van Swindeien, richtte in wekptekende taal een wnotd *a" dank tot de dames. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden koffieveiling gingen alle knopen boven de taxatie. De suilmi ralfmadei ij van de heeren Van Oordt te Rotterdam staat thans geheel stil. Men schat het getal werklieden, waaronder zeer vele hoogbejaarden op ruiin 200. De gehuwden ontvinger: by het ont-dag 10 weken looo, terwlil enkele, andeten zijn gepensioneerd. Deze fabriek iieeft opgehouden te weikeo door het overlijden vau den hoofdfirrnant. Het loon in die fabriek variëerde vau f5,50 tot 18,50 per week. Op de suikerfabriek te Schoondeiloo is het laagste loon f 9. Op eerstgenoemds faoriek werd des morgens onder schafttijd da bijbel gelezen; op laatst genoemde is dit het geval niet. Werkmansbode.) Uit het jaarverslag van de veraeniging ïArheid Adelt' blykt, oat de Vereeniging telde 2033 donateurs en leden met 257 dames werksters, terwijl aan de verkochte goe deren eo afgeleveide bestellingen de som van f24,333.33 werd besteed, verdeeld over 10 afdeelingen. Het batig saldo bedroeg f 2026.28 en was iets lager Jan liet jaar te voreu. 'De Batchers Ct. bevat het concept-regle ment voor het Ned.Bond van Brood-, Koek en Banketbakkers. In eene den Sen October te houden buiten gewone algemeens vergadering zal het in behandeling worden gebracht. Te Haarlem is in deu ouderdom van 91 jaren overleden Jan Vao den Bos, oud-strijder vau Waterloo. De dagbladen van Hamburg bevatten vepl lafs over liet optreden vau onze laudgenoot, Mej. Coru. Van Ziiuteu, aan de groote opeia aldaar, De Reform noemt haar eene artiste van den eeisten tang. De Ilamburgsche Corres pondent verklaart, dat de Hamburgsche opera trotsch kan ziju op zulk een aanwinst. Sr wordt dezen winter een tentoonstelling te Groningen gehouden van voorwerpen, door werklieden in hun vrijen tijd vervaardigd. X* Gisteren zijn 753 personen (uit Zwolle en omstreken alleen 423) per extra-trein ter bedevaart naar Kevelaar vertrokken. Het bekende ren paai d van ritmeester Wijnstroom zClontarf boy" is, naar wij ver nemen aan een Franschen sportman ver kocht. (Fad) Een fabrikant te OudewaterootviugDinsdag het volgende briefje: Amsterdam, 15 September 1884. Mijnheer Woest n zoo vriendelijk en zendt mij prijsopgave en monsters van uvvo diverse soorten iook- en piuim- tabak, alsmede van goed loukende sigaren beneden de i'20.per mille, In afwachting Met achting, G. Dorsnunc Spaarndammerplem Mo. 15, Amsterdam. De naam ouder den brief is ook te Oude- water niet onbekend, eu alzoo bleef de vrien delijke order ouuilaotoeiil. Niet on waarschijn lijk zullen ook in andere plaatsen des lands fabrikanten en haodelaien met dergelijke aan vragen worden veieeid; men /ij daarom voor zichtig. In de gemeente Westerblnkker, by Hoorn, beeft men ook gelegenheid het lichten van het water te bewonderen. Men schrijft daar- omtient het volgende: Eenzaam staat het stoomgemaal hier bij de Zuiderzee en wijst met zijn langen vinger op zyne wijze naar honger. Die eenzaamheid maakt echter nu sinds vijf avouden plaats voor drukte en gewoel, veioorznakt door de menigte wande laars, die liet schoons verschijnsel in het water van sloot en kolk komen bewondeien. Men behoeft daar, zoodra het donker is, maar wat zand of steeoeu in het water te werpen of er in te roeren, eu dadelijk ziet met het water in een heerlyk schoone blauwe vuurzee veraudeid. De waterrnoienaar komt flesschen tekort voor de wandelaars, die begeereu iets vau het wonderlijke vocht mede te nemen. En Je jongeos scheppen, huune fiesscheo*' of klompen vol en geraken in verrukking, als zij het in den donker uitstorten; meu ziet dan als duizenden blauw lichtende sterreo eo vonken vallen. Wie het water meeneemt en later in donker in beweging brengt, ziet hetzelfde prachtig blauwe licht. Men veimoedt, dat de oorzaak io rottende lichamen te vinden zal ziju. Bij de 2320 huwelijken, welke iu het afge loopen jaar te Amsterdam gesloten werden tussclien jongrnaos en joogedochters, bleek dat 204 vrouwen, dus 9.2 pet., niet in slaat waren haren naam te schrijven. Ditcijferwas tien jaar geleden 7 8 pet., wij zijn dus sedert dieu tijd met vooruitgegaan. lien Haag. H. M. de Koniogin wrrdt, naar wij vernemen, voor het vertrek der koninklijke familie naar Luxemburg, nog voor een koiten tijd in de residentie verwacht. H. iv. H. Prinses Hendrik begeleidde gis terochtend den Ei f'grootiiei tog van Oldenburg tot aan deu trein, met welken den Prins ten 8 u. 20 min. per Ryospour de terugreis naar zjjn» woonplaats aaunam. De kamerheer des Konings baron Taels van Amei ongeil van Natewisch zal, in plaats van wijlen den kamerheer giaaf Vau Limburg Sliruui, aanvankelijk duaitoe aangewezen, deel uitmaken vau het gevolg van Hunne Majesteiteu gedurende hun veriilyf in Luxem burg. -j, Nijmegen. Het Ojurig zuontjt: van M, Dirkseu alhier, die jl. Dinsdag ouder het spelen een slag van een molenwiek tegen liet hoofd kreeg, is na een vreeselijk iijdeu aan de ge volgen daarvan overleden. Hij was een lenig kind. Maassluis. Bij de Dinsdag plaats gehad hebbende verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad alhier, werden 142 stem biljetten, van de 252 kiesgerechtigden, inge- leveid eu bekwamen o. a. de heeren A. Groenewegen Gz. 60, M. Wuister 51, P. J.Aeckeilin 44 en S. Uitdenbooganrdt 5 stemmen; blanco 6 briefjes, terwijl 74 stem biljetten van onwaarde verklaard werden. Tussehen bovengenoemde heeren moet her stemming plaats hebben. Slledrecltt. Alhier had Dinsdagavond een zeventienjarige jongeling liet ongeluk bij het ovei lilden van biezen in de nabijheid vau de spoorbrug hij Baanhoek in de rivier te vallen eo te vei drinken, liet lijk is nog niet gevischt, Amsterdam, In de M.u nixtiaal alhier, is gistei middag weder een 8jai tg meisje ernstig door een onbeheeideu giootun hond gebeten. Niettegenstaande iceds meer dan COO honden zijn opgevangen en verdionkeu, komen er aldaar nog bij hei baling dergelijke gevallen voor. Deventer. De nau vraag om concessie voor den aanleg en do explotaue van eene drinkwaterleiding door den heer Godefroi, namens >The Dutch Wnteiworks Company of London, heeft weinig kans van te worden vei Sound. Zoo er eene waterleiding moet komen, wil men die voor rekening der gemeente aanleggen. Vooreerst zal die evenwel tot de vrome wenschen behooren1. omdat er nog veei goed water iu de siad gevonden wordt en 2. omdat de financiën der gemeente bij het aanleggen vati tram- en spoorwegen zoo danig betiokken zijn, dat vooieeist aan het doen vau nieuwe groote uitgaven niet gedacht kan worden. Friezenveen. Alhier is wegens de heer- schende dioogte het rooken op de openbare straat en in de nabyheid der huizeo tij delg k verboden. Yorseke. Alhier is een 3-jarig kind van een zolder gevallen eu op het hoofd neerge komen; na eenige uren is het bezweken. Omtrent de buitengewone hitte iu Noord- Amerika, waai van wij een paar dagen gele den melding hebbeo gemaakt, wordt in een patticulieren linef uit New-Yoik vanödezer het volgende geschreven: »De hitte was onverdiaagli k, eo zelfs toen de zou was ondergegaan, was er van afkoe ling geen spiake. Ik ging op het platte dak van ons huis, om te zieo of er ook een wolkje nan den horizon to bespemen was: maar neen, piachtig maanlicht en heldere sterrenhemel. Het was alsof de muan warmte gal. Ten '12 uur (middel nacht) 96 graden. In onslaapkamer, niettegenstaande alle deuren eu aanten tegeu elkander opeu stonden, geen tochtje, geen zuchtje om ons ut ie koelen, in bed was het met om uit te houden; ik ging giootendeels omkleed voor liet opeu uturn zitten, maar het baatte niet; eu tiet versje van deo schoolmeester swat is het uui daag onaangenaam drukkeud weer" kwam mij meer dnn eens voor den geest. De morgen brak aan, altijd nog hetzelfde weer, dezelfde hitte, tvolkeiiloozé hemel, die, rosachtig vau kleur, ons onwillekeurig doet deuken aau een koperen deksel met vuur er op, boven onze aarde staande. Meu denkt te smelten of te braden en toch wij ziju gezond." In het iu voluien-get-ticht der marioe te Londen was een bijzonder krasse grijsaard van 104 jaar, Thomas CultiloiTli genaamd. Hij werd met byzomieie oudencneuliug be handeld; hij had een afzonderlijke woning; hij ontving nlletlei geschonken en lekkernijen (want zijn eetlust was buitengewoon goed) en hij ging altijd op Kerstdag in het Paleis te Windsor zyu maaltyd gebruiken, op uituoo- diging van de Koningin. De honderdjarige drouk dagelijks ettelijke pinten ale, deed met zijn houten been, alie dagen een wandeling van twee mijlen, kortom hy verbaasde iodeieen door ziju kiasheid. Maar dezer dagen is hij ovei leden eu toen bleek hei, dat Culliforth niet 104, maar 67 jaar oud was, en dat hij de papiereu van zjjn grootvader, naar vvien hij Iseette, gebankt, had, om voor honderdjarige door te gaan. De Deeusche componist Niels Gade is bezig met het compoueeien van eene Suite, llolber- giana genaamd, ter eete vau de aanstaande Holbergfeesten. Het rooien der vroege aardappelen schrijft meu aan de Leidscho Ct. heeft de volgende uitkomsten opgeleverd. Bj eeoe uitgebreide teelt, een luim beschot, geen of enkele zieiie knollen, geen handel dan voor het binnenland, lage prijzen en weinig ver diensten bij hooge lamlhmjs-. Engeland had geen behoelte en zal het ia vervolg vau tijd wel toonen zonder Nederland aardappelen te kunnen vei bouwen, die best voldoen, misschien nog beter dau Nederland voorgaf te kuouen Ie vei en. Frankrijk was zejdén van ons gediend, waarbij de Fianschëu dau ook op vetre na met zulke saardappelen- buiken" zijn, en Duitsehland, dat altoos nog al in deu aardappel zit, zou gaarne wel vau zijne groote knollen willen overrioeu, als wij maar behoefte touwden. Dat gebeurt echter in geval de ziekte zooveel overmacht heeft gekregen op den oogst, dat wij bij onze na buren ter maikt moeten gaau, tot eer der Hessen, Sakseis eu Wurtembergers zij het gezegd, meestal met goed gevolg. Hoe nu de Zeeuwsche boeien omtrent hun beroemde Briolscbe jammen zulleu te spieken zijn, zal de volgende maand ieeren. Door den laatsten regen is er wel wat ziek te in den laten aardappel omstaan, de prijzen zulleu dei halve wel stijgen, ea dat maakt den boer vasthoudend. Ais iuj nu maar gek-ei d had dat vasthoudendheid doorgaans op sciiade uitloopt. Onwillig om tegeu eene, naar zijne meening, te lage markt te leveren, bedenkt hij dat het vooijaar nog ter af is, houdt zich doof, kuilt z'yu voooraad eu nu zal Jan en alleman wol op zijn jammen aanvallen. Mis geiekem). Iu het geheel zweeit'niet iedereen zoo meer by den Brielschen jam, dat was den boer door het hoofd gegaan. Het vooijaar komt, aardappelen in overvloed, pakhuizen vol, maar de kuilen behooren toch wel eens losgemaakt te worden. Zoo gezegd zuo gedaan eu ziedaar de voorraad venot ot juist oog geschikt om voor de zwijnen to worden geworpen. Het is te wenscheiridat de late aardappelen door deugdelijkheid eo smaak zullen uit munten. Wat deu vroegen aardappel betreft, hy is zonder ondetseheid good, maar hooger lof komt hem niet toe. Of men zich bepaalt bij Stegerhoekjes. Bergsclie gelen. Graafjes, ïRoodpetten en Blauwpetlen" (nBlauwjassen ziju er nog met oudei deze aaidvrucht), dumzandaaidappelen die ook weer hun afzotidei lijke benamingen zullen hebben, er liepen heel wat knollen ouder, die vau binnen vochtig zijn en op den schotel niet breken, tot groote verbazing van den veehandelaar, eu zulks te meer omdat de vroege aardappelen zooveel dioogte gehad habben. Door wijlen Mej. K. Broers te Belku-n is f 200 vei maakt aan de Yereemging voor Chr. onderwijs aldaar. De 15de lyst der Unie-collecte brengt het tot f 65.145.01waaronder Maasland f564,28Vs; Kiundert met Moerdyk f342.65; Schiedam f420.15; Bloemendaul met Yegele- zang f 272,22V,. BEN HA AO, 18 September. In de heden gehouden zitliug vau de Tweede ICamer M

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 3