.A.clit en Dertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Éuitenlandsche Berichten. Binnenlandsehe Berichten. i.85. - 2,50. - 0.10. Abom.ementsi'RIIb, per kwartaal franco per post, door het geheele Ryk Afzonderlijke nomine BDllEACi MARKT, 124. Advertentieprijs: vaii i10 gewon# regels mat inbegrip van eeno Oouranif l.tfc Iedere gewone legel meer- 0.18. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. B EL G 1 E. A Onze Regeering schijnt er zicli niet toe te bepalen om een negental scholen of not maal- eectiesoholen te sluiten, zy heeft ook het cijfer van aanneming van leerlingen voor de bestaande scholen belangrijk verminderd. Men verzekert "dat van de-800 joogejingen, bij het laatste examen aangenomen, er slechts aan 200 zal «worden toegestaan om hunne normale studiën vooit te zetten. Te Maaseyck zijn al de gemeentescholen gèslotèn en is de school der geestelijke bloeders thans gemeenteschool geworden. Tot leeraressen en leeraars aan die school zullen benoemd worden zij, die thans les geven aan de Katholieke school. Met uitroudeiing van Tongeren en Hasselt zal er na den i October aanstaande in geheel Limburg geen enkele leekenschool meer ge vonden worden. Zondag kwam te Brussel de nAssociation libérale" bijeen, oin te onderzoeken op welke wyze men het best da nadeehge gevolgen der nieuwe schoolwet zou kunnen keeren. De bekende advocaat Janson spoorde in eene vurige rede de liberale partij tot een dracht aao, met het oog op de aanstaande gemeentelijke vei kiezingen. De heer Goblet gaf een ovetzicht van de maatregelen, welke te nemen zijn, teneinde den tegenstand tegen de schoolwet te organiseeren. De onmetelijke goederen der geestelyke corporation moeten het ondeiwys dienen. De leus der liberalen moet zijn: De kerk buiten den Staat! (Toejuichingen). Op de Biusselsche Beurs had dienzelfden middag eene vbetooging" plaats ter «ere van burgemeester Buis. De kh. Croeq, Janson en Da Wael spraken redevoeringen uit, waarin zy den burgemeester geluk wenscliten, dat hy de vrijheden der gemeenten beschermd en de tusschenkomst der troepen belet had. Men vei eerdo hem vervolgens eene neeresjerp" en een borstbeeld van hem zei ven. De heer Buis betuigde zijn dank en zeide deze blijken van sympathie te aanvaarden voor den vertegenwoordiger der gemeentelijke autonomie en die van het ouderwijs. Te Antwerpen had vooits dienzelfden dag «ene demonstratie plaats van clericals zyde. Aan den hoofdredacteur van het Handelsblad van Antwerpen werd namelyk een banket aangeboden, wanrby ook de Minister van liinnenlandsche Zuken aanzat. Dezo hield by die gelegenheid de volgende rede: sDa herziening der schoolwet maakte wel •degelijk deel uit van ons vurkiezings-pro- gramma. Zij is niet geschied zonder het taud- geknars onzer tegenstanders. Zc zullen echter öiet durven beweren, dat wy hunne vrij heden en echten hebben aangeland, Zy mogen het onderwijs inrichten naar hun goedvinden in de gemeenten, waar zij meesters zijn; doch zij zullen de gemeenten, waar wij de meerder heid hebben, niet meer overheerschen. »Wtj zullen geen rnisbiuik maken van onzemacht. Wij zullen de vrjjheid te baat nemen om onze denkbeelden te verwezen lijken. Daarvan is de nieuwe schoolwel het eeiste voorbeeld. By de Kamers is een ont werp ingediend, dat ons vergunnen zal, de provinciale ea de gemeentewet in waarlijk Hbeiaieu zin te herzien. Het zal onze tegen standen niet gelukken de openbare meeuing op verkeerde wegen te brengen. sHoewel de plaatselijke belangen bij de gemeentelijke verkiezingen een groote rol spelen, ben ik verzekerd, dat de machtige adem van 10 Juni en 8 Juli ook hier onze zeilen zal doen zwellen." De directeur van het Brusselsche dagblad National, de heer Marati, is Zondag wegens den Repubhkeinscheu toon van zijn blad het land uitgezet. N Zaterdag werd te Biussel het Congres der internationale litterarisch-artistische Vereeni- ging door den Minister Beernaert geopend, die de toezegging gaf van in de volgende zitting der Kamers neen zeer viijzinnig" wetsontwerp te zullen indienen betreffende het auteursrecht en den httei arischen eigendom. Volgens de Indépendance wordt er in den laatslen tijd een nieuwe clericale industrie op groots schaal geëxploiteerd, namelijk de verkoop van rairaculeuse afbeeldingen van de ïlleilige Maagd der vooitdurende hulp," Notre Dame du perpetual secours wier wonderdoend beeld zich iu de keik van St. A-lfousus van Liguori te Rome bevindt. De afbeeldingen in allerlei grootte, mits gewaar- meikt door de overheid dei Redemptoristen- orde, hebben wonderkracht maar het meest m trek zyn de kleine afbeeldingen op duu eu fijn papier, ter giootie van een postzegel eu evenals deze in geperforeerde bladen te koop. Deze wonderdadige papiertjes zijn bestemd om te worden ingesliktonder de dooi den geneesheer voorgcschieveu geneesmid delen gemengd, is niet slechts genezing "van deu zieke gewaarborgdmaar ook is de bekeenng zelfs van deu verstoktsten ketter verzokeid, als men er in slaagt hem ongemerkt er een te doen inslikhen. Zóo, zegt de Indépendance die eene aller- vermakeiykste bescluyving geeft vao de ken nismaking met die wonderdadige papieitjes, wordt der domme menigte liet geld uit den zak geklopt om de fondsen te styveu, die vau du offervaardigheid der geloovigeu heeteu te getuigen cn die de geestelijkheid in staat stellen om, in naam der ïviyheid" Jen staat en zijne instellingen te bestiydeu en te ondermyuen. ENGE1AND, Gladstone keerde Zaterdag uit Schotland naar llavvarden terug. Aan alle stations, waar tie trein stil hield, stonden drommen yolks hem op te wachten en juichten hem luide toe. Te Carlisle troonde men den Premier mede naar eene vergadering van ongeveer 5000 personfen, en bereidwillig als altyd hield hij opnieuw eene redevoering over de Lords en de kieswet. Dat i zal nu ook wel de laatste wezen. Want volgens zijn eigen oordeel en nog veel meer volgens dat zyner vrienden, heeft de*»Grand old man" thans dringend behoefte aan rust. De iTimes maakt eene reeks brieven van zijnen correspondent openbaar, welke tot 31 Juli gaau en de jongste overwinning van Gordon op de opstandelingen, alsmede de opheffing van het beleg volkomen bevestigen. Het verlies van het garnizoen sedeit 17 Maart bedraagt 700 doodeo. De overste Stewart is gewond, De.« Times bevat eene dépêche uit Hong kong 'van Zondag, meldende dat deFranschen twee Eugelsche handelsstoombooten hebben aan; >uden en doorzocht in het kanaal van Formósa Tengevolge hiervan heerscht groote verbittering te Hongkong. F B A M K R IJ K. Het feest in den tuin der Tuileriëti, ten bate der behoeftige cholera-lyders eu hunne famiüen, heeft, alles bijeengenomen, 114,721 fr. opgebracht. Daarvan gaan echter 73,192 fr. aau kosten af, alleen voor het gaslicht reeds 17,685 fr Er blijft alzoo een zuiveie winst over van 41,529 fr. "Vrijdag overleden aan de cholera in het Fransche departement der Oostelyke Pyie- neeën 13 personen; in Spanje 10 eu in Italië ,205, waarvan 63 te Napels en 22 te Genua. Zaterdag bedroeg het cijfer voor Frankryk slechts 1, voor Spanje 7 eu voor Italië 230, waarvan te Napels 74 en te Genua 27. Zes verdachte gevallen en vyf stutfgovallen aan de cholera kwamen te Oian voor; twee sterfgevallen aau boord van het stoomschip Abd-el-Kader dat te Bona in quaiantaino ligt. Het schip kwam uit Gochin-China. Zondag zijn aan de cholera overleden: in het depmtement der Oostelyke Pyreneén 2 lijders; in het dep. Drome 1, In het dep. Ai ïège 4, in Italië 200 (waarvan 67 te Napels, *76 te Genua en 6 teSpezzia, terwijl te Rome een verdacht steifgeval heeft plaats gehad); in Spanje 6, waarvan 2 in de omstreken van Barcelona. De schade, dobr de cholera in Itahe ver oorzaakt, wordt thans reeds op 35 a 40 tmllioen luc geschat. EGYPTE. De Miaister van Financiën heeft tot nog toe geïncasseerd 60,000 pond steiling van do inkomsten, die speciaal zyn aangewezen voor den dienst der schuld. Meu bei ekent dat het totaal der incasseeringen uit die bronnen dea 25 October zal bedragen 350,000 p. st. ITAIIE. De diplomatieke agent van Italië heeft gisteren eon protest ingediend tegen de opheffing van du amortisatie. Het document is meer gematigd dan de gelijkluidende nota van Frankrijk, Duitsehland, Oostenrijk en Rusland. Het doet uitkomen dat de opheffing klaarblykelyk eene schending is van de likwi- datie-wet, welke niet kan worden gewijzigd zonder toestemming van alle mogendheden. Het eindigt met don Khédive te verzoeken van dit protest akte te nemen. DUITSCUtAüiD. Keizer Wilhelm heeft tijdens zijn verblyf n de Rijnstreek een adres van den "West- phaalschen adel en een ander zoogenaamd* »leekenadres", dat de katholieke keikbesturen van "Westphalen hem wilden doen aanbieden, geweigeid, okndat in die adressen toespelingen vootkwarnen op de kerkelijke staatkunde der Regeeiing eu den tKultur Kampf" Z ff E b E S, Uit Stockholm wordt aan het Journal dee Delate per telegraaf gemelddat by de gehouden verkiezing van 19 leden der Zweed- sche Tweede Kamer bijna al de liberale candidaten gekozen zyn. OOSTENRIJK. Zateidag werd te Pesth een feestmaal ter eere van Munkacsy gehouden, waaiaan Mi nisters en prelaten deel namen. Offlcieele Mcdodoellugoii. De gewone audiemie van den Minister van Marine zal op Viijdag den 3 October niet plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van !s Rijks schatkist op 20 dezer bedt org: bjj de Nederlandsche Bank f 7,774,818,'lSVs en bij de betaalmeesters f 1,995,14 1.66 Vu Tezamen f9,769,959.85. DEN 1IAAG, 80 September 1884." Naar men uit goede bron verneemt moet de toestand vau Z. M. den Koning verre van gunstig zyu. De aanvallen, waaraan Z. MT.® onderhevig is hebben zich in de laatste dogen by kortere tussehenpoozeo herhaald, zoodat. men in welonderichte kringen de toekomst niet zonder vrees te gemoet ziet. SCHIEDAM, 80 September 1884. Benoemd tot onderwijzer te Hekelingen de heer C. H. Bakkes te Schiedam. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat, met ingang van 28 dezer, de artt. 4, 3, 4, 5, 6 en 7 van het Kor., besl. van 3 Oct, 4873 (Stil. no. 135), niet langer van toepassiug zyn op de in die he-

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 1