Kertnienws. JU) Per Telegraaf. >f* Gemengde Berichten. Landbouw en Veeteelt. Rechtszaken. rfij, rv> 'W'J DRANKWET. Koloniën. f *ti - Jh Men vermoedt, dat de ongelukkige ver moord werd door iemand, die ingeslopen is. 'Pe handen waren met een dik touw ann de voeten gebonden. Waarschijnlijk heeft de moord na 6 nreo in den ochtend plaats ge- bad, De dader moet ook eenig bankpapier hebben gestolen. Nog denzelfden dag heeft de justitie uit Arnhem een voorloopig onderzoek ingesteld, die naar men wil reeds belangrijke aanwij zingen moet hebben, welke tot opsporing van den dader kunnen leiden. Men seint uit Wageningen aan de 2F. R. Ct., dat de vermoedelijke dader van den aldaar gepleegden moord heden aan de Duitsche grenzen is gepakt. Te Bonnerveen is een 72-jarige mao, die hg zijn getrouwden zoon inwoonde, door dezen termoord. De moord, dia in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats had, werd eerst in den loop van den dag bekend. Wegens bedreigiog door haren man, zou, zegt men, de vrouw geen gerucht hebben durven maken. Wegens krankzinnigheid is de man in vroegere jaren een tijdlang in een gesticht verpleegd gewoi den. Maandag avond tusschen half negen en negen ure zy te Alblasserdam twee mannen, die zich zwart gemaakt hadden, bij eene vrouw in huis gekomen, wier man nog niet van zyn weik was teruggekeerd. Zy hebben de vrouw aangegrepen, toen zy aan hare buren riep haar met moord gedreigd en op den grond geworpen, waarna zij uit eene kast f90 hebben medegenomen. De daders zijn onbekend. Te Weenen zjjn postwissels in omloop ge bracht, ten behoeve van belastingschuldigen. Aan het eindeloos wachten by de ontvangeis hoopt men op die wijze een einde te kunnen maken. Zeer aanbevelenswaardig voor Rot terdam en andere groote steden in Nederland. Axel Paulsen deelt aan Morgenlladet mede, dat hij noch por brief, noch per telegraaf eene uitdagiug van den Hollandschen schaatsen rijder Bruinsma heeft ontvangen, zooals ge noemd blad volgens Nederlandsche couranten onlangs berichtte, -s« Kethcl. Tot hoofd der openbare school alhier is gisteren door den gemeenteraad benoemd de heer Lindeyer le onderwijzer te Den Haag. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren Van der Hoeven, hoofd der school te Hagestein en Bottema onderwijzer te Sliedrecht. Pcrnis. Dinsdagavond zijn alhier 4 rietschelven vei brand. Rotterdam. In een dezer dagen alhier gehouden bijeenkomst heeft zich een commissie geconstitueerd met het doel om pogingen in het weik te stellen tot het nemen vou een proef inet het uitzenden eener vacantie-kolonie. Voorschoten. Een ernstig ongeval trof Donderdag jl. de echtgenoote van het hoofd der openbare school alhier, mej. Struick. Terwijl allo huisgenooten reeds te bed waren, wilde de vrouw des huizes de lamp uitblazen. De vlam sloeg echter naar binnen en de lamp viel aan stukken op den grond. Ook de juf frouw viel en'stond weldra door de brandende olie in lichterlaaie. Gelukkig wekte het geraas van den val de overige huisgenooten, zoodat erger onheil voorkomeu werd en mej. Struick met den schrik en eenige brandwonden vrjj kwam. Amsterdam. De Oommissie voor de werk- verschalfmg heeft hare taak geëindigd. Zjj beeft ontvangen f472,150 en uitbetaald f173,800 arbeidsloon gedurende 84 dageD. Alles is uitmuntend afgeloopeu. In een brief uit Wasmes, den 15den dezer aan rindêpendance Belgo gezonden, wordt een zeer droevig tafereel opgehangen van de werkstaking in de kolenmijnen van het land van Bergen Sedert don aavang der werkstaking bobben de arbeiders reeds achttienhonderdduizend francs aan loonen ingeboet. Duizenden loopen, met knuppels ge wapend, het land af, den goodgezinden tot schrik. Te Warmos, waar in eene mijn het. werk hervat was, werd verdere voortgang "Vrijdag jl. door benden kwaadwilligen onmogelijk gemaakt. Alleen te Ilornu, waar soldaten geposteerd zijn, durven de werkstakers niets beginnen. Een gioot deel van hen, die te ilornu wei ken, woont in het op een paar kilometers afstand gelegen doipje Wasmuel, waarheen in den nacht van Donderdag op Vrijdag eone bende van meer dan drie dui/end man getrokken is, om degenen, die den volgen den morgen naar Ilornu zouden gaan, dnaiin te verhinderen. De overheid doot sedert dien tijd do treinen, die tusschen de plaatsjes loopen door soldaten bewaken. De stad Bergen is geheel door politie afgezet werkstakers, noch liun vrouwen of kinderen mogen er worden toegelaten. Volgens een later bericht is te Ilornu en Wasmes, door dynamiet-ontploftingcn niet onbe langrijke schade toegebracht aan enkele gebouwen. Te New-Yoik heeft zich eene »Anti-crinolotte- vcreeniging" gevormd. Haar dool is het weron van oen «nutteloos, lastig, leelijk en beschamend" voorwerp bij de kloeding der vrouw. Eene bittere koude hcorscht in do laatste dagen in Noord-Amonka. De thermometer wijst in de meeste Wcstersche Staten 30 en meer graden Celsius vorst. Verscheidene treinen zijn inge sneeuwd, en do zaken staan hier on daar totaal stil. Voor 4 dagen was St. Louis van elke com- municatio met do buitenwereld afgesloten. De geestelijke van St. Gilles hij Luik is eensklaps onder hot bedienen van de mis doodgebleven. Het zeer uitvoeng veislag van het af- deelmgsouiieizoek van het ontwerp \au wet tot wyzigiug van de wet tot legelmg van den kleinhandel in sterken drank en tol be teugeling van opeubate dionkenschap is rond gedeeld. Daaiuit blykt, wat de algemeene beschou wingen betieft, in substantie t 1. Dat naar het oordeel van een deel der leden dit wetsontwerp veel meer bevatte dan noodig was, en dat de regeermg beter zou gedaan hebben door zich te bepalen tot een voorstel tot wijziging van de overgangs bepaling beu effende de gecombineerde bedryveu, in art. 28 der diankwet voor komende, waai op het by liet nadeieo van den termyn van 1 Mei 1885 hoofdzakelijk aankwam. Btj de behandeling van een ont wei p, als liet thans ingediende, dat slechts weinige aitikeleu der diankwet ouveiauderd het, kou die geheele wet weder m discussie komen, hetgeeu met het oog op den korten tyd, gedurende welke zij geweikt heeft, en vooral op den kortuu tijd, dien de veitegen- woordiging thans voor baie herziening be schikbaar heeft, onnoodig en niet gewenscht scheen. Dat desniettemin het denkbeeld der regee ring, om alle bepalingen der drankwet, waarvan de onderviuding het gebiekkige had bewezen, aan eeue heizieuing te onderwerpen, bij de meeste leden by val voml. Huus inziens jag het in den aard der zaak, dat aan eene eerste proeve van wetgeving op dit gebied vele ge breken moesten kleven, en konden vete van de wijzigingen, die de regeering in de drank wet wilde bieugen, inoeilyk anders dan ais verbetei mgen beschouwd worden. 2. dat, wanneer alzou de meeste," leden meendeu, zich bij deze gelegenheid van eene bespreking van de beginselen der drankwet in het algemeen te moeten onthouden, iu twee afdeelmgeu er leden waren, die uaar aanleiding van dit wetsontwerp, lietzy over de genoemde wet, hetzij over de daaromtrent door de regeering aangenomen houding, hun oordeel wenschteo uit te spreken. In eene dier afdeelingen verklaarden eenige leden zich over het geheel wel met het repressieve deel der drankwet te kunnen vereenigen en de verbeteringen toe te juichen, die de regeering daarin wilde aanbrengen, maar het gevoelen te zjjn toegedaan, dat de praeventieve bepalingen der genoemde wet meer eu meer zouden blijken op de indivi- dueele vrijheid der ingezetenen al te zeer inbreuk te maken. Een ieder kon op het door hem uitgeoefend bedrijf, mits niet strijdig met de goede zeden of de openbate orde, een recht van eigendom doen geiden, waai op de bepaling van art. 625 van het Burgeilyk Wetboek toepasselijk was en waarvan hij volgens at 1.147 der grondwet niet dan ten algemeeuen nutte en tegen vooiaf gaande schadeloosstelling kon worden ontzet. Behoorde bij onteigening ten algemeeuen nutte hat beginsel te gelden, dat niet alleen voor de gebouwen, maar ook voor de daann gedreven neringen schadeloosstelling werd toegekend, dat beginsel diende ook hij de regeling van den kleinhandel in sterken diank op den vooigioud te staan. De op zichzelf zeker geiechlvaardigde weusch, oin het drankmisbruik te bestlijden, mocht niet leiden tot oubiilykheid en haidhetd jegens hen, wier broodwinning in een alleszius geoorloofd bedrijf bestoud. Vooral tegenover de bestaande gecombineerde neringen bleef de drankwet, ook zooals zij volgens het ingediend ontwei p zou luiden, nog veel te stieng. In de andere dei bovenbedoelde afdeelingen werd door sommigen het gevoelen ontwikkeld, dat de wet van 1881 het verbruik van sterkeu drank nog wel met belangrijk had doen afue- meu. maar het aantal rustverstoringen tenge volge van dionkenschap aanmerkelijk had verminderd. Terwyl dan ook zells veie vroege! e tegenstanders van wettelijke regelmg de gun stige werking der wet erkenden, waren aan den andeieu kant de klachten over ontduiking vaD sommige barer bepalingen algemeen. In dezelfde afdeeiing waien er leden, die het nog steeds zeer betreurden, dat de legee- ring ten vorige jare met den moed had gehad, om art- 3 no. 8 der draukwetopl Mei 1884, het bij de oveigaugsbepaling voorgeschreven tjjdstip in wei king te tieden. Vele gecom bineerde wiukelnenngen hadden zich destijds reeds op de uitvoeuog der wet vooi bereid en duai naar ingericht. Tnans zullen, zoo art. 28 in den geest der regeeiiug woidt gewij zigd, de 11,000 a 12 000 gecombineerde bedrijven bijua alle blijven bestaan. Ook andere der voorgestelde verandeungen in de drankwet, zooals die in art. 3, de gewijzigde regeling van het vergunningsrecht, de uit breiding van vrijstelliugeo, enz., zuilen ten gevolge hebben, dat er vooiloopig meer ver koopplaatsen van sterken drank in stand blijven dun aanvankelijk in de bedoeling lag. Daarna gaat het verslag over tot de beoor deeling van aitikelen, waaruit nog nader het een en ander zal worden medegedeeld. Paramaribo, 21 Februari. Benoemd tot plaatsvervanger van den kanton rechter te Paramaribo de heer A. J. da Costa. 's IConings verjaardag is eergisteren luister rijk gevierd. Den i ön is alhier met plechtigheid ingewijd liet gebouw der Cbineesche Maatschappij Kong- Ngie-Tong, die voornamelijk het lenigen van nood onder de Chineesche bevolking, het tegengaan van opiumgebruik en spel bij de Cbinoezcn beoogt. De Gouverneur, die door ongesteldheid vcr- hindoid was de plechtigheid bij te wonen, werd door zijn adjudant vertegenwoordigdde heer Cateau van Rosevelt word bijzonder hartelijk door do Chineozen begroot. De Hoer Schmit, hoofd- tolk in de Chineesche taai, hield een vvelkomst- ïede, waarin hij verzekerde, dat het Genootschap zal doen, wat in zijn vermogen is ter bevordering van den bloei en de wolvaart van Suriname, het tweede vaderland der alhier gevestigde Chineezen. Da lieer Cateau van Rosevelt wensclite daarop het bestuur geluk met de instelling, en werd door een der Chineesche bestuurders beantwoord. Ook de heer De Haan, commandant van Z. M. ooilogsboot Suriname, sprak nog een hartelijk woord, Gedurende de maand Januari d. j. werd aangogoven als uitgevoerd 56,447 Kg, goud, ver tegenwoordigende eene waaide van f 70,207. Op 11. Zaterdag is aan de militaire waeht bij liet Gouvernemcntshotel een proef genomen mot de telefoon, welke tot do moest bevredigende resultaten heeft geleid. De heer Dr. G. C. Stoijnis, piedikant bij de Evang. Luthersche Gemeente alhier, heeft de uitnoodiging, om op te ticden als lid en voorzitter van het Iloofd-Comité voor de tlorvoiir.de Luthersche Weeshuisstichting aangenomon. Met 1 April a. s, vei schijnt, onder lednctic van den lieer F. R. Corten, een nieuw landbouw blad, getiteldI'raktyk van den Landbouw, Populair Maandblad. In do Alblasserwaard sterven er ongemeen veel koeien of woiden afgemaakt, tengevolge van snoer- of kalfziekte Do boste rundei en tvoiden door dio govreesde ziekte aangetast. Aangespoord door de gunstige resultaten ten vorigen jaro in Nodorlanilsch Limburg, door tie Limburgsche maatschappij \an landbou.v ver kregen bij de inentingen door den disti icis-veearts Janné mot miltvuur-vaccine, zijn thans door do Bolgische regeoiing in het groot inentingen ver richt to Ilervê, dio oveneens tot zeer gunstigon uitslag hebben geleid on den krachtig beschut- tanden invloed dor vaccine onweerlegbaar hebben aangetoond. Do rechtbank te Ilnai Icm beeft in hot strafge ding togen zekeren Spanjer, commissionair en zaakwaarnemer, dia bij een aantal lieden het go- loof lmd opaewokt, dat zij gei uchtigd waren tot do nalatenschap van «den giaaf \an Brederode", hun voorgespiegeld, dat luj hun duizenden, ja miilioenen guldens daarvan kon bazorgon, en zich langs dien weg verschillende geldsommen doon ter hand stellen, den beklaagde vvegons be- driegolijka oplichting veroordeeld tot eene celstraf van 183 dagen. BES HAAI» lieden 19 Mamt. Da Tweede Kamer heeft in her.* heden gehouden zitting liet Hoofdstuk Financiën aangenomen met G3 stemmen tegen 1, na eenige discussie waarin de Munster de geleidelijke uitgifte van nieuwe muntbiljetten van kleiner coupure dan de tegenwoordige toezegde. De interpellatie van deD heer Reekers over de zeevissclierywet is bepaald vóm Hoofdstuk Waterstaat. Het ontwerp lot wijziging der vestingbegiooting en bet voorstel Schepel zullen niet voor Paschen worden behandeld. Bij het algemeen debat over het Hoofdstuk Oorlog drongen de bet-ren Kielstra en Sihim- melpenninck Van der Oye aan op bezuiniging; laatstgenoemde achtte de organisatie der levende stiijdkrachten urgent. De Minister Re ut her bestreed den peisounlijken dienst plicht, de verlenging van den militie-diensttijd eii de opgelichte artillerie-cu.sus te Delft. Heden avond te 8 uur voortzetting. Ned. Uerv. Kerk. Beroepen te Medemblik ds. Van Kluiven, te Zuidzijno; te Bergambacht ds. P. S. Bartstra, te "Wassenaar; to Stellendam ds. W. Ringnalda, te Loon-op-Zandte Genderen ds. L. Bouma, to Driosumte Wcteringe Sauvvert ds. J. Toves, te Suameerte Zander- veer ds. H. Leemhuis, tg Kolhorn. Bedankt voor het beroep naar Serooskeiko door ds. M. II. Bolkestein, to Hierden; na.,r j* TM»**

Schiedamsche Courant | 1885 | | pagina 3