tw r<- Rechtszaken. Per Telegraaf. Land- en Tuinbouw. 0 n d e p w ij s. is tak e n. *- - - 5X r 5 i -va- t y 11 fk,Gelukkig heeft Gulpen thans een gemeenteraad,. Wfff&iê beter de voorwaarden kont om de ingezetenen fC'tot welvaart te brengen; Intnssehen stoomen wij tot Wylré, een rit, die circa 10 minuten duurt. Drukte hcerschtcr menigmaal aan Wylré's klein station. Wylré is een net dorp, dat gij, op uw weg naar Gulpen in oogenschouw nemen kunt. De omgeving maakt bier echter zoer weinig indruk. Langs oen smal voetpad bereikt gij con der hoofdstraten, ecliter niet voor een aardig breistertje u een cont heeft gevraagd. Voor dien cent krijgt de nvrömdo" vergunning van dit voetpad op particulier eigen dom gebruik te maken en daardoor den weg te bekoiten. Een wegwijzer, een staak mot eon paar armen, wijst u den weg naar Gulpen. liet is een breede, fraaie wog, nu en don terzijde be grensd door steile en liooge bergon of wel om lijst door groene beemden. Met voordeel kunt gij dezen provincialen weg bewandelen, cin de aantrekkelijkheid, aan liet Limburgsch landschap eigen, en omdat het rijden wel wat duur is. Voor dezen afstand van een half uur gaans be taald gij f 1.30. Daar komt bij, dat wie haast heeft, eigenlijk niet behoeft te rijden of ivaren", zooals men hier als de Duitschers zegt. Een Limbuigsch paard draaft bijna nooit. Nu eens moet bet een berg op en is snel loopen een besliste onmogelijkheid, dan weder gaat het eens bergafwaarts en ziet de koetsier zich genood zaakt bet paard in toom te houden. Op tlic wijze kan men beter gaan dan rijden. Gij wilt den omtrek geheel op uw gemak bezien, en bo- sluit, zoo gij niet te veel bagage hebt, een half urntje te wandelen, Even voor u gaat de post bode van Gulpen zwaar belast. Och toe, spreek hem eens aan en vraag hoeveel gewicht hij to dragen heeft. iSomtijds 80, 90 en meer kilo, mijnheer, driemaal per dag van Gulpen naar Wijlré en omgekeerd." Iïij zegt het niet, de ijverige postbode, maar in zijn binnenste zal hij menigmaal een verwcnsching van den pakketpost voelen opkomen. Komt gij in Gulpon, dan ziet gij dienzelfden man do pakketten, brieven en couranten bij al do ingezetenon bezorgen. Vraag niet naar zijn salarishij durft het nauw noe men omdat het zoo miniem is. Wanneer zal men de plattelandsch'e postboden gaan ontlasten en hun diensten, die alloon bij gebreken in den dienst gewaardeerd worden, op den rechton prijs stellen? De gedachte aan zulk een slecht beloonden arbeid is een wanklank in uwe ziel. Juist liet gij den blik weiden over gindscho lieuvclenrceks aan uw rechterkant. O, liet is schoon, overwel digend zelfs, hier, van uit de laagte in do on middellijke nabijheid der kronkelende Geul, zulk een heerlijk gezicht te genieten op den hoog golvenden bodem in de verto en nabij. Ook nabij, want het fraaie kasteel van den lieer Koenen zijn wij juist rechts gepasseerd en nu naderen de heuvelen meer den wog waarop gij u bevindt. De glooiingen zijn hier met lang en hoog houtgewas bedekt en met genoegen ademt gij de frissche, gezonde, heerlijke lucht in. Tal van café's komen wij voorbij. Zoo naderen wij do bebouwde kom der gemeente. Aan don grooten straatweg van Maastricht naar Aken welke heirbaan wij nu nabij zijn ligt het bekoorlijk Gulpen. Het welvarende dorp, dat ciica 2G00 inwoners telt, bestaat uit een i iog en een laag gedeelte. Het eerste ligt op den Kipheuvel, dat is de holling van den Dolsborg. Het andere, lage deel wordt door ge- melden straatweg den Steenweg doorsne den, terwijl de kristalheldere, het vlieten nimmer moede Gulp zich kronkelt langs straten en huizen. Ik geniet het voorrecht, dat mijne kamers op 'dit tweedo joaordigo rivierka" uitzicht hebben. In de nabijheid der gemeente vcreenigt zich de Gulp met de Evsbeek en de Geul, die een drachtig haar weg naar de Maas vervolgen. Hoog en laag Gulpen wordt o. a, door een breede straat niet sterke helling verbonden. Bij het gaan van deze straat, waarbij gij de fraaie R. IC. kerk zijt voorbijgegaanin de richting der Markt, geniet gij een onbeschrijfelijk schoon ge zicht op den hoogen Gulperborg, aan welks voet laag Gulpen zoo bekoorlijk ligt. Do vriendelijke witte woningen doen u aan do Ilollandscho gast vrijheid denkon. Wellicht is hot reeds Crij iaat geworden en verlangt gij maar terstond uw hotel op te zoeken. Wolk hotel Dat is een vraag, die niet slechts den vreem deling doch ook den inwoner heel wat hoofdbre kens kost, gekost heeft, en kosten zal. Onder 'de voornaamste hotels worden gerekend Hotel tl la conrtmna on llólel au olievat, terwijl nog tal van logementen u hun diensten aanbieden. De kous is moeilijk want hotels zooals Valkenburg die bezit en die in elk opzicht voor den vt oerade- ling geriefelijk zijn, vindt men hier, helaas niet. El1'gaan dan ook tal,van stemmon op om hier een hotel van den lston rang op to richten. h'J'j Daartoe zo.i een action maatschappij liet initiatief hi. kunnen nemen. Er zijn ingezetenen, dio reeds in ■Vj*i J! - - - - dien zin hun wensch aan mij formuleerden. llobt gij do genomen, Ilollnndsche. voorzichtigheid in dan hebt gij, voor uw afreis, er langer of korter tijd to logeeren. In dat ge val behoedt ge u voor teleurstellingen, die menig maal voorkomen. Wcnsclit gij enkele weken hier te blijven, dan zou, naar mijn meening, inwoning bij particulieren zeer do voorkeur verdienen. Die gelegenheden hier en munten uit in degelijkheid en goede behandeling. Gaarne stel ik mij be schikbaar eventueel van inlichtingen te dienen. 'sAvonds bijtijds begeeft gij u ter ruste. Nauwelijks ligt ge te bed of gij wordt opgeschrikt door een gebel, dat aan do teddingwagens in onzegroote steden herinnert gij denkt dat er brand is. Maar stel u gerust, het is het vreedzaam getjingel van de schel, die de paarden aan den halster dragen. Dat oentoning geklinkklank verbreekt ook do stilte op de anders eenzame bergpaden. Aan de Christusbeelden op den publieken weg hebt gij roeds bemerkt, dat de grooto meerder heid der bevolking Roomsch-Katholiek is. Later zult gij op do bergen meer van die beelden ont waren. Gulpen lieeft echter, wat het godsdienstig .leven betreft, voel voor op de andere Limburg- sche dorpen, behalve de R. IC. kerk vindt men er een Ned, Herv. ICeik en een Synagoge. Elk wat wils dus. De verdraagzaamheid der Gulpe- naren is schier spreekwoordelijk in de gansche omgeving. Een zaak in deze overigens zoo bij uitstek gezonde streek wekt bij den vreemdeling wol eenige verbazing. De groote begraafplaatsen namelijk liggen in de gebouwde kom der gemeente, ofschoon er waarlijkop aanzienlijken afstand, geen gebrek, aan daarvoor geschikt terrein is. Op do algomeene begraafplaats is nog geen enkel lijk begraven, wijl elke gezindteeen eigen be graafplaats beeft. Betrekkelijk weinig partij wordt liier door de nijverheid landbouw is hoofdzaak getrok- kon van liet water der Geul en Gulp ais be weegkracht. Een paar grooto leerlooierijen en een molen uitgezonderd, gaat de kracht van dit water zoo goed nis verloren. Toch is do industrie hier niet onbeteekenend. In de eerste plaats zou ge noemd kunnen worden de boekbinderij, drukkerij enz. van don heer M. Alberts, die van Gulpen- sclie 'boerenjongens zéér bekwamo vakmannen maakte. Want alleszins fijn en elegant is'het werk, dat door den heer Alberts naar schier allo werelddoelen wordt afgeleverd. Veel gaat naar Holland, maar zeer veel ook naar Rome. Mee- rendecls worden hier Duitsche, Hollandsche en Latijnsche werken gedrukt. De grootsche, alge meen bekende Ncitcrlandscha Pasicrisie door mr. Eug. Van Oppen (te Maastricht vermoord) en mr. I., Van Oppen (zijn broeder te Gulpen) werd op deze werkplaats gediukt. Mon vindt hier ook een der grootste, zoo niet de grootste brouwerij en branderij in de provincie, van don lieer E, Smeets. .IIet is een lust in deze grootsche in richting eenige oogcnblikken in do reusachtige ruimten door te brengen. Do jongelingschap van Gulpen vindt veel ge noegen in het vereenigingsleven, dat hier zeer ontwikkeld is. Men vindt hier de zangvcrceniging SI Gaeci/ia, die een 25 tal leden telt, welks roem diagen op hun directeur, don heer J. Ilupperots. Daarnevens bestaat do muziekvereni ging Harmonie van 35 leden onder directie van denheer J. Ddfesclie, welke verecnig'ing meer malen elders, o. a. te Valkenburg, zich lioorcn laat en éénmaal zooveel bedrevenheid in liet be spelen der blaasinstrumenten aan dendaglegdo, dat zij eervol uit een zwaren wedstrijd met een prijs te voorschijn trad. Een tweede zangver- r eenigiging het SI Grcgoriuskoor staat onder directie van den heer S. Pennarts. Verder bostaan hier nog een buksschutterij, een handboogschut terij en een gymnastiek- of turnvereniging onder praesidium van den heer A. Smeets. Van do laatste club, die 20 leden tolt, behaalde een lid eenmaal in Diuitschland een ien prijs. Voorts bestaat er nog een rederijkerskamer Oefening baart Kunstonder directie van den heer E. H. Lebrot welke 15 leden telt. Durft men cr niet nog éene voreeniging bij voegen, die als doel voor oogen had wat Hel Qculdal te Valkenburg te aanschouwen geeft? ]lel Geuldal werkt goed. Die vereeniging kan hier best als voorbeeld gesteld wot den. Waarlijk, hoe jammer het is, men moet wel de groote trom slaan om de aandacht van de vreemde lingen te wekken. Uitgezonderd een hotel als Valkenburg er bezit, kan men hier in Gulpen evengoed terecht als in do groote steden van het Noorden. Win kels zijn hier in overvloed en om het zeerst van alles voorzien. Om slechts een zaak te noemen aan het benedeneind van bovengenoemde Markt vindt gij een oogenschijnlijk kleinen winkel in ijzerwaren van moj. Emérence Scbaepkens. Ga er binnen en gij zult dra bespeuren, dat gij geen Rotteidamsch of'ander ijzermagazijn be hoeft, om te koopen wat gij noodig bobt. Besluit dr. Ackons zicli bier te vestigen dan is aan geneeskundige hulp niet langer gebrék, terwijl de apotheek van de wed. Smeets mot de besto uit do grooto steden concurreeren kan. Men ziet hetGulpen heeft zeer veel dat het aanbeveelt, G u 1 p o n. E Hobbel. V- Batavia, 25 Juli 1SS5. Naar men aan het Bat. Hbld. schrijft, heeft de regeering als beginsel aangenomen om ambtenaren op wachtgeld niet meer met be vordering, maar in dezelfde of mindere be trekking te herplaatsen, waaraan een minder vast traktement verbonden is. Bij weigering de benoeming aan te neinen, ontslag uit de betrekking of uit 's lands dienst, al naar gelang van omstandigheden. De resident van Pasoeroean deelt mede, dat in den nacht van 8 op 9 dezer, ten 10 u. 30 m., te Malaog een gebrom uit de Smeroe werd gehoord, en tegelijkertijd ook duidelyk vuur in den krater bespeurd werd. Te Soekaboemie worden in de nabylTeid van Tji-Lodor dagelijks aardbevingen waarge nomen. Volgens de Sumatra 01. is de heer Mager, geschorst president van de Wees- en Boedel kamer te Padaog, door het hof in revisie rechtsprekende, wegens verduistering van gelden bij die Kamer berustende, veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf, een geldboete groot f2000 en io de kosten. Aan liet verslag der voornaamste gebeurte nissen in het gouvernement van Atjeh en onderhoorighedeu, loopeade van 23 Juni tot en met 7 dezer, worden de volgende berichten ontleend. Tengkoe di Tirou heelt zich weder in de IV Moekims gevestigd; sedeit zjjne komst aldaar heeft de bevolking der VI Moekims zich opnieuw schuldig gemaakt aan vijandelijk heden, waaronder het beschieten van Lamtih, Lamdjamoe enz. Om haar hierover te straffen opende Zr. Ms. stoomschip Bromo op G dezer het vuur op de nabij het stiand gelegen kampongs der Moekim Lampagar. Onderhoorighedeu. De rust in hetEdische is nog niet geheel hei steld. Ongeregeldheden vonden op kleine schaal nog plaats in Edibesar en Pedasva, tenvjjl de onruststokers eene veilige wijkplaats vindeD op betgiondgebied van Edi-Tjoet en Perlak. Naar aanleiding van een van den civielen en militairen bevelhebber in de Westeraf- deeling van Borneo ontvangen bericht, dat eenige Chioeesche opstandelingen van Mandor zich op de Tambilau-eilanden zouden ophou den, worden aldaar 7 verdachte personen gearresteeid en naar Pontianak opgezonden. In dit tijdvak werd een aanvang gemaakt met den bouw der nieuwe verstel kingen te Lampermej en Lambarop, waardoor de nood zakelijkheid ontstond, om de bestaande kazer nes te doen ontruimen, en tot de terugzending van eenige troepen kon worden overgegaan. De telefonische verbinding met de posten werkt goed; tengevolge van hevige stormen kwamen in dit tjjdvak enkele klemc bescha digingen voor, die echter spoedig hersteld werden, Moedwillige beschadiging door de bevolking deed zich niet voor. »Door hevige windvlagen werdeu vau enkele nieuwe posten de ijzeren platen der dakbe dekking voor een deel weggeslingerd. Aan het Bat, Hbl. wordt uit Atjeh gemeld - Op Zondag 5 Julg is alweder eeD patrouille sterk ongeveer veertig man, tusschen Tjot-Goe en Lampeneroek door vijandelijke Atjehers beschoten en met den klewang aangevallen daarbjj kregen onze troepen zes gewondeD, waaronder twee zwaar, alle minderen, en werden er vier Atjehers op de plaats doodge schoten, Men moest, om voor eens en voor altijd een afschrikwekkend vootbeeld te geven, al die doode rekels de koppen afhakken. Geloof vrij, dat dao de vijanden zich niet meer zoo digt bjj de onzen zouden wagendan is het uit met die aanvallen met den klewang. Want, en dit is te over bekend, voor een romp zonder hoofd heeft de muzelman vreese- lijke angst. Om hangen en doodschieten geven ze niets, maar dat 2d, M. koiter bij Mahomed komen, daar hebben z'g een broertje aan dood. Ilier en oveial. Dagelijks hooren we weer schieten vooral gaat dit eiken morgen zeer lustig toe in liet westen van den kraton en wel van af Blaug tot en met Lamtih en Oleh-leh. Dagelijks wordt ook de trein beschoten. Dat gebeuit gewoonlijk tusschen Blaüg en Lamdjamoe. Dat dit opdringen van den vijand niet zonder invloed bleef op onze troepen bleek daaruit, dat er, naar 't schijnt, een aauval op groote schaal verwacht werd tegen Gedah ot den Kraton, want èn op 3 èn op 4 Juli werd des avonds om Kraton en voorwerken tal van hinderlagen gelegd. Wie er evenwel kwam, geen v'gand. Het laatste groote^ nieuws, dat hief eerst 'als praatje de ronde deed, dóch" spoedig:als' officieel waar zgn beslag kreeg, is, dat het,, rechter tweede bataljon naar Java terugkeert en wel in garnizoen voor Banjoe Biroe. Van hier wordt aan het Ind. Vad. geschre ven, dat in de hooge militaire kringen de volgende combinatiën worden gemaakt. De generaal-majoor A. Luymes gaat met September naar Europa en wordt als chef van de 2e afdeeling van het Dept. van oorlog vervangen door den generaal-majoor W. L, Kilian. »De kolonels A. S. J. Van Kesteren en "W. H. Van de Pol gaan met verlof naar Europa; de kolouel J, II, Romswinckel ver laat den dienst. Kolonel A. Haga wordt na afloop van de Borneo-expeditie benoemd tot lid in den raad van Nederlandsch Indië en kolonel L. W. C. Gerlach, thans op nonactiviteit, wordt binnen kort in activiteit hersteld niet alleen, maar heeft alle kans op een spoedige bevordering tot generaal-majoor, als hoedanig hij comman dant van de 2e afdeeling zou worden," De legerkommandant, generaal Pfeiffer, vertrok heden per stoomer Tamlora van Priok ter inspectiereis naar Atjeh en Padang. Het Bat. Hbld, verwacht van deze -.reis onaangename gevolgen voor kolonel Demmeni, den militairen bevelhebber te Atjeh, die de door genei aal Pfeiffer zoo zeer tegengewerkte concentratie onzer bezittingen in Atjeh met beleid ea energie tot stand bracht en vreest dat gemakkelijk een stok zal gevonden worden om den hond te slaan. Op enkele akkers paardenbooncn na, is de oogst in Maas en Waal binnen gebaald. Doop- brengst der wintergranen was over het geheel zeer bevredigend. Van bederf in aardappelen is gelukkig niets te bespeuren. Do tabak is door den laatst gevallen regen veel bijgekomen, maar het gowas zal dat van 't vorige jaar wel niet ■-'* ovenaren. Het zandgoed" is geplukt en met het aardgoed" wordt een aanvang gemaakt. Als een teeken van don droovigen toestand;* waarin tegenwoordig do boerenstand in sommige gedeelten van Friesland verkecit, meldt men o.a. dat op de boerenplaats, behoorendc aan do pastorie van Wijnalduin, en welko bekendstaat als uit zeer vruchtbaar klciland bestaande, dezeri dagen bij verhuring geen enkel bod gedaan isl Ook uit andere provinciën komen van tijd tot tijd dergelijke berichten. Bij eeno verhuring van bouwland, toebehoorende aan de armen en de Hervormde Kerk te Mijnshcerenland (Z.-H.), was per bunder bet hoogste bod f55.50 voor land, dat bij de vorige verhuring f120 opbracht. Tc Slicdrecht zal eene school met deu bijbel worden opgericht. Het gerechtshof te 's-Hertogenboscli lieoft boden uitspraak gedaan in de zaak van Johan Matthijs Cesar Timmermans, beschuldigd van moord op mr. Eug. Van Oppen, en van manslag op diens zoon en dochter. Het hof heeft Timmermans schuldig verklaard dn aan moonl en 2" aan moedwilligen manslag tweemaal gepleegd, on lieoft liem te dier zake veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. «•- Do veioordeeldc zal zich van dit vonnis in cassatie voorzien. Do Rechtbank te Arnhem beeft J. B. 1 veld, handelsreiziger to Eist, wegens het ver duisteren van gelden en bedriegclijko oplichting, veroordeeld tot eene celstraf van twee jaren, benevens tweo geldboeten. r." DOKfiVS, 27 Augus£us.wSr-r, .'Bij do plaats gehad hebbende verkieziog^yan'een jid van de Tweede Kamer der Stateg-Geueraal, inplants van den heer E. J. Attema, die ontslag genomen heeft, zijn uitgebiaciit 1924 geldige"' stemmen. Gekozen werd de heer mr. IV. 3,j Van WcUlcren baron RcngerSi(?»ö«ra«I) 1 met 1IG8 stemmen. De heer jhr. mr. M.'A. De Savornia Lehman antirevolutionair verkreeg 733 stemmen. -<

Schiedamsche Courant | 1885 | | pagina 3