Tlr.AlZoetmttlder, OOGENWATER, van Schiedam, jaargang 1886, is voor cl© geabonneerden op cl© Schiedamsclië Courant verkrijgbaar a f 1.5O, .voor niet-, ^©abonneerden a f'3.50. Kfi GOUDEN mmMLLE HERSTELLER M HET HAAR Technicum Miitweida iat de rechtbank gisteren gemeend heeft, te uooteii difficulteercn iti het stellen van den aantal' vragen aan getuigen. De wijze, waarop zij door haren schoonzoon met diens huishoudster nog in de laatste tijden werd bejegend verklaart voor een deel de stemming, waarin de beklaagde ver keerde. Wat aanleiding tot hare wanhopige daad' was, moot worden nagegaan. 'Pleiter gaat daartoe den stand van zaken na. Beklaagde heeft aan hare dochter,' met Hoek getrouwd, de bekende villa op Schevéninpon geschonken. Daar stierf de dóchter;: en'vijf' weken later hield daar do huishoudster van mr. Hoek den intochten weder 'kort daurna werd de vrouw, die de villa schonk, er uit verjaagd. Toen llook naar het buitenland vertrok, kocht zij van hem voor veertig duizend gulden de villa terug, die zij hem eens ten ge schenke gaf. De villa is thans voor mevrouw Bulk- ley als het ware een mausoleum, waar al de herin- Beringen aan bén, die haar lief waren, ook aan hare overleden, kindeken, bijeengebracht zijn. Aan bare dochter'deed zij de heilige belofte, voerde kinderen te zullen zorgen. Dat is de grondslag van alles, wat haar heeft gedreven tot het uiterste. Hoek heeft haar stelselmatig verwijderd gehouden van 'de' kinderen, die hare oogappels waren: van haar.'die eene verstandige, liefde volle vrouw is.' En dien kinderen heeft men geleurd, hunne grootmoeder tc bespotten, te haten, met «-(eentjes té gooien, uit te schelden. Do 'grootmoeder is innig overtuigd, dat zij eene ellendige opvoeding ontvangen, die hun karakter bederven moet Het M. ontkent dit, maar de'grootmoeder was 011 is beter dan de officier van justitie in de'gelegenheid, daaromtrent een onderzoek in te stellen en te oordeelen Do grootmoeder gaat zwanger van vermoedens, op den dood van hare dochter betrekking hebbende. Zij gaat na, wat er met do kinderen gebeurt, on ''ontdekt hoe de vaderden kinderen dierenmishan deling leert; eenman, die niet slechts mot zijne aangehuwde familie, maar metzijne' eigen in onmin leefde en die, terwijl hij zijne schoonmoe- der van zijn erf joeg, zijn eigen stervenden vader vervloekte cri verwénschto. Toch is er van alles beproefd; orn tnsschen 'schoonmoeder en sclioon- zeiiii. die twee' ónvordenigbare naturen, althans ei'M i/rorlus vivcmii' 'in het leven te roepen. Men ruim tot zelfs de vróniü vrienden van den heer Hork in «Ion arm, waarvan de Óen antwoordde, dm de Heer hem 'Im'd ingegeven, zich niet mot de zaak te bemoeien, terwijl de ander, zicli op do .schrift beroepende, zcidé, dat deze wel leert: Eert ttw<w vader en uwo moeder, maar niet eert nwe grootmoeder. Eindelijk liep de lijdens kelk over en toen ging zij over tot wanhopige daden. .Pleiter gaat alsmi de feiten na, zooals zij zich seiler'f het eerste proces hebben voorgedaan hij betwist de juistheid vert door hetO. M. gestelde feiten; of stelt ze in een ander, voor de beklaagde veel gunstiger licht., Ter verklaring van het gebeurde met Meerland en' andere toont pleiter aan, rlnt mevr. Bu kley, sinds hare bijzondere, verhoudingen dook het eerste procos van ólge- Bieono bekendheid werden, blootstond aan allerlei chantage, niet zelden 'van den mcestafsclmwelijken aard. Zij werd bedingen door allerlei lieden, dio speculeerden óp haren gemoedstoestand en hare i geldbeurs. Wat de feiten aanbelangt, die tot deze vervolging aanleiding gaven, staat men tegenover de erkentenis van beklaagde. Pleiter vraagt: voor wien zal men dan meer sympathie gevoelen, voor de vrouw, die onbedacht onberaden, misdadig zelfs handelt, maar te goeder trouw, of voor den man der wet, die zich als schurk vermomt? Als Themis zelve daar tegen woordig ware, zij zou haar zwaard tegen het achttal hebben opgeheven, tot deze vrouw hebben gezegd:-: »ga hénen en zondig niet'moer". Zij zette in huar'Wanhoop alles op óen kaart, maar zij stond tegenover acht valsche spelers, die met den inzet gingen strijken als loon voor hun hel denmoed, de eer van de Amsterdamsche politie, zoo behendig in het opsporen van kwartjesvinders en klaveraasspel'ers l De publieke opinio, voront- rust d'our bet gerucht van, een kinderroof in de nabijheid „van het koninklijk paleis het Loo, een Siciliuansdien kinderroof, werd'gerustgesteld door de zekerheid, dal men niet Siciliaiicn van zink en met roovers van karton had te doen gehad; het was een farce; een slechte farce uit een opéra bouffeMaar de publieke opinie was niet gerustgesteld over de rol, die justitie en politie bleker, te hebben vervuld, liet pluimpje, daarover door den officier aan de politie gegeven, heelt, pleiter teleurgesteld:'.Dé. gerechtigheid heeft y wel dienaren,'geen medeplichtigen on handlangers .van de misdaad' Pleiter eindigt met de slótwoorden, heru door mevrouw Bulkley geschreven uit de gevangenis: ';>Ik heb het uiterste gewaagd om te doen vrat znijn plicht was als een trouwe moeder ben ik op mijn post-bezwekenmijn plan is mislukt ïk ben /yerloreri, en de arme kindertjes ook. Maar ik ben trouw geweest tot in de gevangenis aan liiijn plicht.. GóiThelpe de arme kindertjes; ik héb het mijne gedaan'ón laat aan God het oor- deel over mijzelf!" - •j- Pleiter, die wegens gemis van «en strafbaar feit in deze ontslag van rechtsvervolging vraagt, verlaat zich geheel op het oordeel van den onpar- tijiligen rechter, die, zaken en toestanden benor- deelenile. slechts te rade gaat mot het geschreven strafrecht, al mocht hij het ook anders wenschen. Het woord is thans aan mr. Caroli, verdediger van Kloppers. Pleiter acht door het woord van tnr. van Cappelie de zaak voldoende tot hare ware beLcekenis herleid. Hij treedt niettemin nog in een nader onderzoek van enkele feiten. Ook hij gispt duarbij de ongepaste, onwaardige misdadige coinodie, door de beambten der.justitie en politie gespeeld, die, gemeene zaak makende met eene bende, dio tot alles in staat was. in liet wozen der dingen een delict hebben geprovoceerd. Waar het O. M. de houding van de Amsterdamsche politie als talentvol prees, meende pleiter de houding der bedoelde beambten te moeten ver- oordeelen, te. meer daar het nu isgebleken.dat zij niet eens bij de instructie, in strijd niet hun- non plicht, de volle waarheid hebben gezegd. Pleiter doet verder uitkomen, dat ai de leden der bende verklaard hebben, geen delict tq hc-bben willen begaan. Waar is dan het delict Er heeft hoegenaamd niets plaats gehad om de kinderen te ontvoeren. Er is geworsteld, ja, maar alleen orn van de allesbehalve aangename omhelzing van mr. Hoek los te raken. Waar was hier ecnigerlei poging om minderjarigen te ontvoeren 7 Daarvan is nergens schijn noch schaduw. De handelingen, die plaats hadden, staan in geen verband met de bevelen van mevr. Bulkley of Kloppers. En wat nu datgeen aanbelangt, wat den beklaagden ten laste wordt gelegd, ook dat stelt volgens pleiter geen poging daar om begin van uitvoering te geven ann het plan, tot ont voering der kinderen: Pleiter treedt hierna in eene jtiridieke beschou wing van artikel 2 in verband mot artikel 354 Code Pénatten bewijze dat hier in geen enkel opzicht sprake kan zijn van liet geven van uit voering aan poging tot ontvoering van minder jarigen. Men moet toch behoorlijk weten te onderscheiden tussclien het geven van begin van uitvoering van het voornemen om een delict of misdaad te plegen ón het geven van uitvoering aan de daad zelve. Al 'de handelingen van be klaagden waren vnovbcreidende handelingen, die volstrekt niet kunnen daarstellen het delict van ontvoering van minderjarigen. Eerst als de heer Th ek gebonden en hel huis vermeesterd was en Kloppers had toen de handen aan de kinderen geslagen, ccrsl dan zou er begin van uitvoering zijn geweest. Het. huren van oen jacht, liet aan werven eener bende, het uitreiken van peper, het zitten in een rijtuigdat alles stelt geen delict daar van ontvoering van minderjarigen. Dergelijke préparatoire handelingen zijn niet stralbaur, Pleiter concludeert dan ook tot alg'e- heele vrijspraak Uit een juridiek oogpunt is dat 'noodzakelijk, en het is bovendien wenschelijk met het oog op de persoonlijkheid en de beweeg redenen van mevr, Bulkley en ook met t.et oog op Kloppers die niet uit geldzucht werd gedreven, maar wien men alleen verwijlen kan dat hij voor den wegslrependen invloed van de ongelukkige grootmoeder bezweek. Het was over half vijf geworden, toen het woord werd gegeven aan mr. Van Geiein Vitrin- ga, advocaat van mej. Schlingemann. Zich scharende aan de zijde van de beide vorige plei ters, betoogt hij dat de geheele vervolging berust op feitelijke en juridieke dwaling. Waar nu de stralbure daad niet bestaat, vervalt vanzelt de beschuldiging van mcdcplichtighuid. Hud trien den heer Hoek met behulp van den kantonrechter. Mollérus betor zijne rol doen instndeeren, opdat hij zich overmannen en de kinderen ontvoeren liet, hét delict van de ontvoering ware wellicht ten nadcele van beklaagden te constateeren ge weest, Maar do coinedie mislukte door het verzet van den heer lloek. liet delict kon niet tot stand komen. Rechtsvervolging moest derhalve onmogelijk geacht worden. "Voor bet overige handelde* niej. Schlingemann nocli uit belang; noch uit zucht naar voordeel, maar uit sympa thie voer mevr. Bulkley 'en hare kleinkinderen. De jonge dame moge onvoorzichtig en zeer dwaas gehandeld hebben, maar hare bedoelingen waren edel, geheel opgegaan als zij was in hare sym pathie voor de ongelukkige grootmoeder. Pleiter treedt voor het overige: in eene uitvoerige, mot; talent ontwikkelde uiteenzetting van de aan do derde beklaagdo in dagvaarding, te laste gelegde feiten, waarvan hij de ongegrondheid, en juist heid poogt aan te tonnen. Pleiter besluit inet oen beroep op de recht vaardigheid van de rechtbank, die corimaal den vader der derde beklaagde als officier von justitie tot ambtgenoot had. Den heer Hoek, die zijn stortenden vader vervloekte, wensclit pleiter toe, dat do beide knapen, om wie gestreden wordt, eens hun vader op menschelijker wijze zullen behandelen. Het Openbaar Ministerie heeft lieden bij uit voerige loplick zijn gisteren geuite opinie volge houden, waarna in 'tbrccdc dupliek van de drie verdedigers volgde; Uitspraak heden over acht' dagen, dos namid dags te twee uren. gevestigd te Rotterdam. De BASK verstrekt Gelden ter leen onder eerste hypothecair verhand, en' biedt voor het beleggen van Gelden ge legenheid aan dóór uitgil te van 4= en dU/2% pandbrieven. Dé ondergeteekende heeft de eer te be richten, dat tig, hij zijn bestaaoden Winkel in GELDEKSCHE HAKEN, gevestigd heeft een van bovenstaande Broodfabriek. Zich minzaam ^Sa'-b-velende bjj zjjne stad- genooteu voor de levering en het tehuis bezorgen van.BKOOD, noemt hg zich üiv dv. Dienaar, In Assurantiën, Plantage, SCHIEDAM, Aan allen, wier oogen door ingespannen zien of lezen beginnen te steken, of waaruit bij harden of kouden wind vocht ontloopt,' wordt met vertrouwen aanbevolen Hreupclstraat, S, 1?. Bestellingen worden liefst 24 uren tevoren verzocht. Snclmen. Jlascliincu Ingenieur- Scliute Werkmclslci- - Solutie. Gedrukt bjj J. ODÉ, te Schiedam,

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 8