Een Commensaal, - -■-* Per Telegraaf. A D vë"r t1¥tTë n. Gemengde Berichten. HAAGSC hTTcÏÏETSÊnT- ï»en Haag. Wy vernemen 'dat Z. M. de koning, na ontvangst van het adres van den gemeenteraad van 's-Gravenhage tot benoe ming eener commissie betreffende eene ree- haven te Scheveningendit verzoek met speciale bevelen heeft doorgezonden aan de regeering. De ministerieels crisis zal echter uit den aard der zaak op de behandeling ook van deze aangelegenheid haren invloed doen gevoelen. H. M, de koningin bracht Donderdagmiddag met het kroonprinsesje een bezoek aan het machinegebouw der duinwaterleiding. Door den direct»ur en den werktuigkundige der inrichting werden H. M. omtrent de werking der machines de verlangde inlichtingen gegeven. Gistermiddag bezocht de koningin den kon. SOöl. bot. tuin en begaf zich daarna naar het Idiotengesticht, alwaar U. M. van hare boöge ingenomenheid met die instelling blijk gaf. w<> Do operatie, door welke het doodsgevaar weder tijdelijk van mevrouw Van dor Smissen is afge wend, bestaat in eene punctuur van het borst- vlies, waardoor de opgehoopte stoffen zich ont lasten en de long vrijgemaakt wordt. Tweemaal is deze pijnlijke bewerking reeds verricht. Het krachtig gestel der jonge vrouw houdt haar elaande. In aanmerking nemende dat het waarschijnlijk eene stervende was, wier verzoek zij inwilligden, hebben de geneesheeren toegestaan dat het doch tertje der patiënt, een meisje van vijf jaar, bij haar toegelaten werd. Het bezoek heeft slechts eenigc minuten geduurd. De verrukking der arme moeder wes onbeschrijfelijk. Dé heer Pastour heeft in de zitting der Aca demie van Wetenschappen eenige raededeehngen gedaan over zijne, of wil men, door dr. Grancher naar zijne methode volbrachte inentingen, en hoofdzakelijk over die tegen den dollewolfsbcet. Van de 36 door een dollen wolf gebeten Russen irijn thans, naar zijne verklaring, drie aan het gif gestorven; de anderen bevinden zich op dit cogenblik wel; 'maar om iets met zekerheid te hunnen aanzien to kunnen zeggen, dient men nog eenigon tijd te wachten. Er is een groot onderscheid tusschen den beet van een dollen hond en dien van een dollen wolf; do laatste is veel gevaarlijkeren hetincu batie-tijd perk is daarbij korter. Dit toonde hij aan door eene statistiek der gevolgen van dollewollsbeten sedert de vorige eeuw in Frankrijk, vergeleken bij die van dolle- hondsbnten. Daaruit blijkt dat op een cijfer van <100 door een dollen wolf gebeten personen 82 eterven, 'Kaar die verhouding zouden 16 van de 19 onlangs te Smolensk gebeten en ingeente Russen bezweken moeten zijn. Intusschen zijn maar drie hunner oveileden. Er is dus reden om tevreden te wezen over de uitkomsten der inenting. Het dollehondsgif acht Pasteur even gevaarlijk als het gif van den dollen wolf. Maar hij komt door de ervaring tot de slotsom, dat liet grooter aantal sterfgevallen, veroorzaakt door den dolle- wolfsbeet, hieraan toegeschreven moet worden, dat de dolle wolf iemand naar het'gezicht vliegt en heviger en ook meer beten toebrengt, terwijl de dolle hond zijn slachtoffer in het been bijt, tengevolge waarvan veel van het gif niet zelden blijft hangen aan de kleederen. Het zal dus noo- dig zijn, dat de personen, door een dollen wolf gebeten, veelvuldiger ingeënt worden, en vooral ook dat die operatien spoediger na den beet worden verricht. Met groote plechtigheid is Dinsdagmiddag to Brussel hegraven liet lijk van den politie-agent Geoiges Cielen, die omgekomen is, doordien hij twee hollende paarden tot stilstand trachtte te brengen. Het gemeentebestuur, de politie, de schutterij en andere openbare lichamen waren bij de begrafenis vertegenwoordigd. Do burgemeester, de beer Buis, en de commissaris van politie der sectie brachten op het graf hulde aan den moed en het gedrag van den in de vervulling van zijnen plicht gevallen dienaar van het openbaar gezag. Zijne weduwe en kinderen ontvangen van de stad pensioen. Door den ijsgang op de Wolga zijn bij Nisjni Novgorod veertig schepen, waarvan verscheidene jnct naphlha geladen, vernield. Ongeveer l'/s millioen pond naphtha ging daarbij verloren, en de schude aan schepen en goederen wordt op hondeid duizenden roebels geraamd. In de Belgische gemeente Lens-Saint-Reray zijn drie peisonen door arsenicum vergiftigd. De vrouw des huizes had in plaats van meel tot bereiding der soep arsenicum genomen, waarvan een hoeveelheid in een zakje op den schoorsteen lag. Zij had vooraf het vergif aan de lippen ge bracht en zij meende meel te proeven. Een half uur na het gebruik der soep werden de vrouw en twee zoons ongestelddos avonds was de moeder reeds oveileden. Aan den pastoor vertelde l de vrouw dat haar man de gewoonte had van tijd tot tijd poeder te koopen tot verdrijving der ratten en dai zij waarschijnlijk een dier poeders genomen had om in de soep te mengen. Wat do heide zoons betreft, er blijft weinig hoop over, dat zij in 't leven zullen blijven. Eene Fransche courant deelt het volgende mede «Een Duitsch reiziger geeft in een der Ber- lijnsche bladen liet verhaal van zijn verblijf to Honolulu, de hoofdstad der Sandvvich-eilanden hij beschrijft daarin de streek der vertwijfeling, waarheen verbannen zijn de talrijke leprozen dier eilandon, zijnde eene van alle zijden door hooge rotsen ingesloten vallei op het eiland Molkai. Tot hiertoe, voegt de Duitscher er bij, is slechts écn vreemdeling in die hel doorgedron gen het is een Fransch priester, die onder die ten dood gadoemden, onder die rampzaligen is gaan wonen om hun den troost te brengon van tiet eeuwige leven. Reizigers van alle nation, die do rots van Molkai voorbijvaart, hoeden af 1" Aan hot Dagblad verzekert men, dat die zelfopofferende priester, door den Duitschen rei ziger totFranschman gemaakt, is een Nederlander, en wel een Hagenaar, namelijk de aan vele ouderen van dagen welbekende Ilendricus Michiel Burgerman, die ondor den naam van Père André in eene Fransche orde is overgegaan. In zake de «misdaad van Villemonble" is nu door het gerechtshof te Parijs uitspraak gedaan. Euphrasie Morcter is schuldig bevonden aan den moord op hare meesteres, mej. Menetret, on ver oordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf. Een groote postdiafstat wordt uit Berlijn be richt. In den nacht van 30 Maart moet uiteen van Moskou naar Berlijn gezonden pakket een aangeteekende brief meteen waarde van 252,000 mark aan elfecte» (Oosterscho ieening), gestolen zijn. Van de dieven is tot dusverre nog geen spoor ontdekt. "Vijf gevallen van shongerkoorts" zijn dezer dagen te Cappoquin, in bet Iersche graafschap Waterford, voorgekomen. Er heerscht daar in de geheele streek groote nood onder de landbouwende bevolking. Naar men uit Buenos Ayres bericht, heelt de brand in de pakhuizen van het tolkantoor van Cataiinas een schade van f 10,000,000 veroor zaakt. Door gebrek aan water was het onmoge lijk de vlammen, die zich snel verspreidden, te blusschen. Eerst di ie uren na het uitbreken van den brand, begon men een poging daartoe te doen met behulp van emmers en bakken water, welke op aaumeikelijken alstaud uit een rivier gevuld en op wagens naar de brandende gebou wen gebracht werden. Dit hielp echter niets, en de vlammen dooiden eerst, uit toen er niets meer te verbranden was. Verscheidene personen werden gewond bij de pogingen tot blusschen. BB* RAAG, 17 April, Met den meeaten eenvoud had hadeu de plechtige be grafenis plaats vao het stoffelijk overschot van mevrouw A. L. G. BosboomToussaint; op het kerkhof aan het Kanaal daarentegen was een onafzienbare schare van letterkundigen, schilders en maunen van wetêuschap bijeen. By de met prachtige bloemen en kiansen, overdekte lijkbaar spiak.cn de heereu lsiog namens het genootschap «Oefemug Kweekt Keunis",tdr, Beijnen als vneud, prof. dr. J. Ten Brink namens de «Maatschappij van Neder). Letterkunde" en mr. Van Hall namens de redactie van De Gids" en stelden hare verdieusten iu het licht voor de letter kunde, de geschiedenis en het volk van Nederland. Openbare vergadering van de kies- vcreenlging „Burgerplicht"1 tot be handeling van de Aljeh-quacslic. Gisteravond hield deheerJ, J. \V. E. Verslege, gepensionneerd luitenant-kolonel van het Ncd.- Iiidische leger, een yoordiaclit over genoemde quaestie. Een groot aantal leden van «Burger- plicht" benevens vele genoodigdenzoo uit Rotterdam als van eldars, waren tegenwoordig. De geachte sprekermen weet het reeds van vroeger, is volstrekt niet ingenomen met het tegenwoordig gevolgde beleid in Atjeh. Mot na druk bestreed hij de politiek van afwachting on verzoeningdie van den kant der Atjaliers slechts met een telkens stouter optreden wordt begroet. Onder bet beleid van Pel en Van der Heijden was men heer en meester op Atjehde Atjehers erken den de souvereiniteit van Nederlandmaar zoodra men een weifelende houding aannam, werden ze weder de oude vijanden. Daarom was ook het besluit van 1884 tot inkrimping van het door ons bezette land een fout. Door dat terugtrekken heb ben wo thans een beperkte stelling ingenomen, en veel in handen van den vijand overgegeven, wat met zooveel inspanning was verworven. In de tegenwoordige houding kan Nederland niet volharden. Gaandeweg wordt de toestand in Atjeh slechter; een enquête is noodig; er moet gehandeld worden. Het Nederlandsch-Indische leger moet versterkt worden, en aan 'Atjeh, maar tevens aan alle natiën moet worden getoond dat Nederland krachtig kan zijn, als het maar wit. Op do vraag van.mr. Kan, of liet noodig is gehoel of gedeeltelijk offensief te werk te gaan, wordt door verschillende Indische specialiteiten geantwoord. De kapitein Bosboom, de overste Ariéns on de majoor Perelaer betoogen, dat slechts door gevoelige lessen den Atjeher gedweeheid te leeren is; doch dat dan de middelen daartoe moeten worden vei strekt. De heer Peielaar voert ons nog aan, dat te Amsterdam op de meeting is voorgeste'd, dat ieder een deol van zijn ver mogen zou afstaan. Hij wenscht, dat men daar mede to Rotterdam beginne; hij zelf is dan be reid duizend gulden bij te dragen. De heerVan Gilze,betoogende dat t Burgerplicht" van de quaestie een volkszaak poogt tc maken, wenscht dat aan de Tweede Kamer een adres worde ingezonden, waarin op het nemen van krachtige maatiegelon wordt aangedrongen, welk adres wordt voorgelezen. De heer Verstege, in zijn beantwoording van den heer mr. Kan zegt nog, dat do Atjehers zoo getuchtigd moeten worden, dat ze mets over houden dan oogen om den oorlog te beuieenen. Een motie, waarin de wensch werd uitgespro ken om do regeering uit te noodigen zoodanige maatregelen te nemen, dat aan den Atjehoorlog een eind kome en om de ernstige gevaren afte wenden, waarmede de rust in en het be- ho d van onze Indische koloniën bedicigd wor den, werd bij ucolamatie aangenomen. Geertruida Bosboom.Toussaint, Neerlands eerste romanyiéie, is dood. Neergelaten is de gordijn voor haar schrijftafel in het bekende huis aan de Veenlaun, om niet weer opgehaald te worden. Eenzaam treurt de grijze echtgenoot in deze dagen en de blijken der vereering van koning en volk vertroosten hem niet. Te dieperdoen zij hem gevoolen hoe hopeloos droevig, hoe onher stelbaar zijn veihes is. Vijf en dertig jaren werkte zij met hem, zij, de schilderes inot de pen, hij, de dichter mot het penseel. Overgelukkig, werden zij grijs in den dienst der Kunst, maar bleven jong van gemoed en boven alles, bewaarden als kostelijk erfdeel de innige, onopgesmukte vroomheid, die overal in beider werk zich kiachtig openbaart. Het is mogelijk dat er gevonden worden, die met haar letterkundigen arbeid niet meegaan. Maar dan zullen dezulken moeten erkennen dat niet aan haar de schuld daarvan te wijten is. Hare pen beschikte over een woordenrijkdom, die, ja, in de schikking mishagen kan aan wie verwend zijn door Fransch vernis en Hollandschen klinkklank, maar welks gloed glansrijk met het palet baars echtgenoots wedijverde, vooral, vooral dan, als Hollands roemruchte historie haar hooger deed zien, en vroomheid haar tuide van de wegen der Voorzienigheid getuigen deedLanger dan de voorbijgaande bombast oener dikwijls onverstaanbare, zoogenaamd natuurlijke richting in de letterkunde zal hhre frisschc, geronde taal in eere gehouden worden door het volk, uit welks verleden zij bij voorkeurhaie grepen doed, tot welks hart zij krachtig, poogde te spreken, dat zij wilde opvoeden zells tol wat zij goed en schoon achtte en dat himr ook wist te waardeeren, getuige het zijn geheel eenige hulde op haren zeventigsten geboortedag! Zij is nu heengegaan. Zij rust in waarheid van haten arbeid. Dat zij ruste in vrede 1 Hare werken zullen, als menschenwcrk, der critiek niet ontsnappen. Maar zoolang er onder ons volk ge voel zal zijn voor oprechte vroomheid, innige godsvrucht, blijmoedige» levenslust en onverpoosde ai beidzuamlsuid ten nutte van anderen, zal met eerbied de naam genoemd woiden der deemoe dige eenvoudige vrouw, die gewoekerd heeft met het haar toevertrouwde talent, duizendvoud, en in haar diepgeworteld kinderlijk geloof »hare lamp biandende hield tegen de ure, dat haar lieer zou komen «Koel is do lentewind nog, die over de graven %m, suist, maar toch, het is lente," sprak de heer Beijnenen, als ware het om zijne woorden te bevestigen, brak daar een zonnestraal door de grauwe lucht, toen de onder kransen en palmen begraven kist werd aangebracht, die liet stof felijk omhulsel van Geertruida Bosboom, geb. Toussaint, bevatte. Al wat naam heeft op 't gebied van letteren en kunst, zoowel de vcrtegenwooidigors der oude garde als de besten onder de jongeren, waren samengestroomd o<u de betreurde doode een laatsten groet te brengen. Onder oen volmaakte stilte trad de heer Ising naar voron, een bloem krans in da hand, en bracht do begaafde vrouw een krachtig en diepgevoeld wooid van hulde, namens het genootschap «Oefening kweekt ken nis". Daarna nam dc heer Deynon het woord op, om als oud vriend der doode te heidenken, lioo zij, voor jaren, in vcreeniging met andere gelijkgestemde geesten, heel het jonge Holland van die dagen den weg wees en voorging. Met hoogen ernst wees hij er op, hoe in de dagen, die het tegenwoordig geslacht beleeft, dagen van beroet ing op allurlei gebied, zoodat veler hart met bekommernis vervuld wordt, uit hare werken een geest van bemoediging, van verzoening spreekt en zal blijven spreken, zoolang slechts Nederland in haar arbeid belang blijft stellen. Vervolgens trad prof. dr. Jan Ten Brink naar voren, om de doode te gedenken als éenigst viouwelijk eorelid der Maatschappij van Ned. Lette: kunde. Welsprekend was zijn woord, waar hij, wijzende op salie deze bloemkransen", GeertruidaBosboom- Toussaint eone heldin noemde, eene vorstin dp het gebied der letteren. Welsprekend boven alles, waar hij de woorden van den Duitschen dr. Wtlkens aanhaalde: «Wanneer zij eenmaal afscheid moet nemen van de duizenden dankbare harten, dan is voor haar daarboven no'g een krans opgehangen, met welken de Opperste Ilemelsche Criticus Zijn deomoedigo dienstmaagd zal kronen wegens het heerlijk gebruik, door haar van Zijn gaven gemaakt in den dienst der geheiligde waarheid en schoonheid." Als laatste spreker trad op mr. N. J. Van Hall, redacteur van Da Gids, die aan de verdienste der overledene als romanfièia een kort woord i wijdde. En nadat nu nog twee der nabestaanden hunne gelietdo tante, «eenmaal hun steun en I tweede moeder," een hartelijk en droevig vaarwel hadden toegeroepen, daalde de kist ter groeve, nagestaard door de weemoedige blikken van allen, die het beseften, dat haar heengaan con jdiep- j gevoelde leegte laat Pi.ox, Bevallen vau een Meisje L. DE KOK—Van der Emk, Ketel, 16 April 1886. Voor de vele bewjjzen van deelneming, ge durende de ziekte en na het overlijden van myu geliefden Echtgenoot, zoo van biouen als van buiten de stad, ontvangen, betuig ik met mijne kinderen, behuwd- en kleinkinderen mijnen hartelykeo dank. Wed. A. LEGNER, Notenboom. Schiedam,'17 Apiil 1886. Voor de vele en hartelijke bewijzen vau deel neming, ous betoond bij het droevig verlies m'yner dierbare Echtgeuoote en der kinderen goede Moeder, betuigen wjj onzen hartelyken dank. J. KEMP en Kindeben. Voor de vele bevrjjzen vaD belaugstelling, ontvangen den 15deo dezer, zoowel »aa bm< nen als van buiten de stad, betuigen de ouder* geteekeuden hun hartelyken dank. O VAN KATWIJK. M. S. E. VAN KATWIJK, Textoh. Schiedam, 17 April 1886. z. b, b. h. h. zag zich gaarne alleen bij een - paar eenige raensclicn geplaatst» met gebruik van een vrjf kamertje. Franco brieven met opgaaf van p r sj. onder letters A." aan het Bureau der Sehiedamsche Courant. -

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2