1886. M 6456. Kennisgeving. Donderdag 22 April. V ©ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandse he Berichten. EB AaONNeMfcNTsnriiJS, per kwartaal1.85, franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Aftotiderlijke nommeis- 0.10. BlJltKAVi HARKT, B, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,10» Iedere gewone regel meer- 0.1 G. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. larigtingen, welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op Art. 8, Junctoart 27 der Wet van 'd®n 2den Jun'y 1875 (Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat door de Gedeputeerde Staten dezer pi ovincie bij hun besluit van den 13 deior, G S, no. 76/i aan BUR GEMEESTER EN WETHOUDERS der ge meente SOELXEDAM en hunne regtver- krügenden vergunning is verleend tot oprigting van een Oven op de Aschstaal, aan den Suitenhavenioey aldaar, kadaster sectie G, nos, SOI, 2713 en 2714. Schiedam, den 21 April 1886, De Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK. VAN MATENESSE. De Secretarie A. \V. MULDER. Schiedam, 21 Apiil 1886. Aaa de overzyde van het Kanaal is het op dit ongetjblilt zeer onrustig in Engeland ver- wenscht men den ouden Gladstone, omdat hjj Ierland recht wil doen. De yzeren hand, die tedert den tijd van den protector, dus byna twee ®o een halve eeuw lang, op het groene eiland drukt wil hy verwijderen, en ou hy het ernstig beproelt, heet hij Pecksniff! Dit heer is tn ons !tod geeu vreemdeling, ïutegendeelDickeu's naar de natuur geteekeude huichelaar, zwart gerokt en wit-gedast, huichelend, inaaraltyd zalvend, keuneu we even goed als den braven eoderherder in Pickwick, En wie nu beide ilgurea goed bestudeerd heelt, zal begrepen, vrat een hel van haat er voor den Engelachman -ia gelegeu moet zyn, als hy zijn eersten minister met Pecksniff vergelijkt. Laten we «riyk zyn, dan moeien we bekenneu, dat de voorstellen van Gladstone om Ierland te bevredigen, hoe goed ook gemeend, weinig kans hebben om den toets der practyk te doorslaan. laren co Ieren zyn twee; en als de katholieke Ieren Gladstones voorstellen toejuichen, staan "„de protestaatsche leien, de Oiangisten er r even vjjandig tegenover. De lersche quaestie „rit een hoogst ingewikkelde, en hy, die, tot 'vllniging van al de ellende daar te lande, ïelfregeering ,voor het ïgroene eiland" voor» S, Stelt, onderneemt een kostelijk, maar inderdaad hoogst gewaagde zaak. 'A ,Maar Pecksniff! dat heeft de oude man f ,4ooh niet verdiendja, we gelooven zelfs, dat t Dickens, had hy kunnen vermoedeu, dat van V* >ija kostelijke creatie zulk een misbruik zou f.' zjjo gemaakt, in staat zou geweest zyn, haar ia portefeuille te houden. Er moeten wel zeer o-Veel byzondere belangenbotsing komen, als wetsvoorstellen tot zuike wijzigingen aau- vf.jeidsog kunnen geven, als die van Gladstone. ^Conservatieven en libei alen, in Engeland steeds zoo principieel en zoo scherp gescheiden, vereeoigen zich da scheidsmuren, Gie deze partijen eeuwen hebben verhinderd tot elkau- der te naderen, schjjneo te zullen bezwuken by het voorstel om aan Ierland tot zekeie hoogte zelfregeeriog te schenken. Zelfs weet men ta verzekeren dat zelfs koningin Vic toria persoonlijk sterk tegen het streven van haar eersten minister is gekant. Zooals da zaken nu staan, schynt er weinig kans te zyn, dat de Ieren beviedigd zullen worden, en even weinig uitzicht, dat de ellende, die in sommige graafschappen heerscht, zul gelenigd worden. De beweging in Frankrijk te Decazeville en elders vermindert nog niet. De veroor- deeiing van een paar journalisten, die er opruiende redevoeringen hadden gehouden, Ï3 wel een teeken van leyen, door de regeering gegeven, maar het heeft de gemoedeien nog wat opgewekt. De heibergier-afgevAardigde Basly, die mede op het terrein van de werk staking is geweest en er den geest van verzet tegen de regeering heeft levendig gehouden, is te Parijs teiuggekeerd en heeft er een redevoering gehouden, die luide is toegejuicht. In tyden als deze, ongunstig voor den werk man, maar ook zeker zeer ongunstig voor den werkgever, kan het eeu volksleidei met moei- iyk valleo, toejuichingen uit te lokken. Op de bijeenkomst, waar Basly bet wooid voerde, werden brandstichting en vernieling als de beste middelen genoemd, om de maatschappe lijke ellende te verzachteu. Ongeveer op den zelfden tijd beraadslaagde de Fransche Senaat over de voorgestelde leening van negenhonderd mitlioen frankenmen heeft de volgende hon derd millioen er zeker met bij genomen, omdat men dan tot het hatelyke woord milliard, dat onafscheidelijk aan den Fransch-Duitschen oorlog verbonden is, zou zyn gekomen. Toch blijft het een respectabele som, en daar de expedition, die Fraukryk in de laatste jaren heeft ondernomen, veel hebben bijgedragen om den toestand der flnanciha ongunstig te maken, verheffen zu.li luide stemmen tegen de geldelijke verwarring, en de volksleiders laten niet na, den werklieden op geld veispillmg, knoeiery enz. te wyzen. Belgïe's regeering wenscht door strenge wetten een herhaling der oproerigheden, als onlangs voorvielen, tegeö te gaan. 't Is hard, ia een land, beroemd om zyne milde consti tutie en zyn schier onbepeikte vrijheid, tot zulke wetten de toevlucht te moeten nemen, als thans zyn voorgesteld, 't Zou echter niet onmogelijk zijn, dat er van verschillende zjjdea oppositie kwam, en de allerscherpste bepalin gen werden verzacht. V/jj Nederlanders wachten nog steeds op het einde van den ministeriealen crisis. Schier niemand gelooft meer, dat graaf Rutger Jau Schimmelpenniock, wiens ininisteneele loop baan een kleine twintig jaar geleden niet van de schitterendste was, tot de samenstelling van een Kabinet zal worden geroepen. Uit ïgoede", vertrouwbare", 3>geloofwaardige" en dergeiyka bronnen scbynt te moeten bly- kendat de heer Heemskerk zal aanblijven, en hel ministerie slechts een enkele wijziging zal ondergaan, 't Getal 194 wordt gelukkig nu wat minder genoemd. Rechter- en lmkei zijde hebben na de gevallen beslissing omtrent dit punt elkan der nog eens goed onderhanden genomen en vergissen we ons niet, dan zyn er zeer velen, die er juist niet zoo hard om treuren, dat dë grondwetsherziening voorloopig van de baan is. Slechts van een zjjde hfeeft men een origi- neele ontboezeming omtrent den afloop ver nomen. Zij kwam van het Kamerlid Haffmans. Ook deze schynt tot dien ginoten kring te behooren, wier genot het is, Dickens te lezen. Immers^zyu stijl in het bekende bericht aan het Vettlootch Weekblad vertoont een merk- waardige overeenkomst met dien van Alfred Jingle iu Pickwick, Gegeven ter vergelijking: Jingle: Ge ziet naar 'Whitehall, mynheer mooi gebouw klem venster daar iemands hoofd af zag uiet genoeg voor zich he Haffmans: Goddank verlost ons zelf strop om hals liberalen behoefden maar toe te halen gelukkig vei blind met gedaan. Luidt de klokkeu vau vreugde!" Als twee druppelen water, niet waai? De Standaard, met zyn gewone beeldspraak, meent dat Heemskerk wel zal moeten aftreden. Hij was, zegt het blad, in z'yn ministerieel leven taai. Maar de premier, die na een mis lukte grondwetsherziening stil op zijn wrak- geslagen schip blijft huizen, moet tocb o, i. nog geboren woiden. Wat zou men van die zijde verlaDgen. Een ministerie—Lobman. Men moet de Neder- landsche anti-revolutionairen al slecht ken nen, om niet te weten, dat de persoon des heeren Lobman sedeit eenigen tijd aan zeker kerkgebouw doet denken, eu dat die combi natie voor een tal van rechterzij ders toch te choquant is, om ze in een Nedeilandschen minister te verdingen. EKGELAND. Het Lagerhuis is met de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp betreffeude de kleine pachleis in Schotland gereed gekomen. Daarna is het tat 3 Mei veidaagd. Naai de morgenbladen melden, zal Hartiug- ton in het Parlement een vooistel doen tot verwerping van het Homerule-ontwerp. Uit New-York wordt gemeld dat de ver- eeniging van ambachtslieden hare bedreiging van eene volslagen werkstaking door alle be ambten der tramwegondernemingen heeft uitgevoerd. Vijftiendaizeud mannen hebben het werk gestaakt. Behalve in de 8e ec 9e Avenue rijdt in New-York geen enkele tram. De voornaamste eisch is, dat alle beambten dadelijk afgedankt zullen worden, die geen leden der vei eeniging zyn. De tramwegmaatschappyen verklaren liever faillet te willen gaan dan aan dezen eisch toe te geven. Door de overheid worden buiten gewone maatregelen genomen, dewijl men ongeregeldheden ducht. Door deze en andere werkstakingen op de zuidwestelijke lynen wordt de beurs te New-York gedrukt. Het vrachtverkeer op de Lakeshore-spoorweg staat geheel stilde Burlmgton-Quincy-spoorweg wordt met het zelfde lot bedreigd. Uit Katro wordt aan Daily Newt gemeld, dat de minister van binnenlandsche zaken b\j rondschrijven den gewestelyken gouverneur verboden heeft, ten voordeele van de Ports de gedwongen leening te heffen. De Standard verneemt uit Athene dat de ministenaad besloot tot krachtige maatregelen en de minister van oorlog, van ettelyke offi cieren vergezeld, vertrokken is naar de Turk- sche grens, waar de Grieksche troepen ter stond lo drie kampen worden bijeengetrokken, In den loop der week wordt eene beslissende gebeui tcuis verwacht. Uit Durban meldt de Ternes dat de begroe ting der Kaap-kolonie een tekort oplevert van 200,000 D. Da koloniale regeering heeft ver schillende maatregelen genomen tot bezuini ging en stelt voor een uitvoerrecht van diaman ten te heffen. Aan de Timet wordt uit Alexandne bericht dat, uaar luid vau berichten, door inlanders uit uit Boven-Egypte overgebracht, deAiabieren zich gereed ma keu tegeu Augustus a, a. naar Beneden-Egypte op te rukken, aau welk voor nemen zy gedeeltelijk reeds gevolg beginnen te geven. Te New-York hebbeu bloedige botsingen plaats gehad tusschen de politie eu de werk stakers, die met geweld den tramdienst wilden doen ophouden. Velen zyn gewond en ge- ari esteerd. SPANJE Qmtient den moordaanslag op den bisschop vao Madnd wordt nader gemeld, dat de moor denaar Galeote, uit Malaga geboortig, 43 of 47 jaren oud en een priester vau lichtzinnig gedrag was. Hij had op de misdaad, welke hy ging bedr'yven, te voren gezinspeeld in brieven aan zyne geestelijke overheden, waarin hij zich beklaagde over hem gedaan onrecht en verzocht weder in het genot van traktement gesteld te woiden. Hij beklaagde zich ook, dat men hem beschouwde als iemand, dia niet goed by het hoofd was. De dader heeft een uur lang in de kathe-

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1